Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Micro-USB europejskim standardem ładowania komórek

Mateusz120986 30 Gru 2010 17:17 6448 21
  • Micro-USB europejskim standardem ładowania komórekPonad rok temu, większość czołowych producentów telefonów podpisała porozumienie, w myśl którego wszystkie telefony sprzedawane na terenie unii europejskiej będą ładowane poprzez mikro-usb. Wśród producentów, którzy podpisali deklarację były największe firmy, które łącznie dostarczają do Europy 90% wszystkich telefonów: Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research in Motion, Samsung, Sony Ericsson oraz Texas Instruments.

W końcu stało się to, co wielcy producenci telefonów komórkowych próbowało wymusić od dłuższego czasu. Micro-USB stało się standardem ładowania telefonów komórkowych na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli pożegnać się z różnymi ładowarkami, które zalegają w naszych szafach. Nowy standard powinien wyprzeć inne rozwiązania w przeciągu 2 lat.

Źródło: http://www.ubergizmo.com/2010/12/european-standardization-bodies-formalize-micro-usb-chargin/

• #2 30 Gru 2010 19:24
    matis057
    Poziom 33  

Z jednej strony to dobrze, bo nie będzie trzymać więcej ładowarek lecz jednak mam sentyment do Nokii 6510 i nie zamierzam jej wymieniać jak również zasilacza.

• #3 30 Gru 2010 19:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Gru 2010 19:53
    matis057
    Poziom 33  

Ja jakoś nigdy nie miałem problemu z Nokią przez komputer

• #5 30 Gru 2010 20:36
    daavid117
    Poziom 42  

Micro USB? Swego czasu wielu producentów zaczęło wprowadzać mini USB (Motorola, HTC, najróżniejsze odtwarzacze MP3, MP4), ale widać ktoś musiał na tym zarobić.

• #6 30 Gru 2010 21:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 30 Gru 2010 23:46
    970880
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 30 Gru 2010 23:56
    markovip
    Poziom 34  

HTC ma mini-USB i chwała im za to. Micro-USB jest pomyłką, już 3 gniazda wymieniłem.

• #10 31 Gru 2010 00:00
    daavid117
    Poziom 42  

Radlew napisał:
    Aż dziwne że nikt nie napisał o wielkim i złym lobby producentów wtyczek i gniazdek micro-USB narzucającym nam przy pomocy UE jeden standard:D

Prawie wszyscy o tym napisali. Wtyczka micro jest gorsza. Słabiej trzyma się w porcie, bo jest bardzo wąska no i wprowadzanie standardu na siłę? Naturalnie zaczął wchodzić standard mini to musieli na siłę przerobić go na micro.

• #11 31 Gru 2010 00:21
    970880
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 31 Gru 2010 00:40
    daavid117
    Poziom 42  

Bo tutaj nikt nie zakazał korzystania z mini USB. Tak poza tym to każde prawo ograniczające nasz wybór godzi w naszą wolność.

• #13 31 Gru 2010 01:10
    JmL(TM)
    Poziom 24  

markovip napisał:
    HTC ma mini-USB i chwała im za to. Micro-USB jest pomyłką, już 3 gniazda wymieniłem.

Faktycznie chwala HTC za mini-USB a ten modele ponizej to tylko drobny wyjatek z micro-USB:

- HTC Thunderbolt 4G;
    - HTC Evo Shift 4G;
    - HTC Evo 4G;
    - HTC Aria;
    - HTC Desire HD;
    - HTC Desire Z;
    - HTC Desire;
    - HTC Wildfire;
    - HTC HD7;
    - HTC 7 Mozart;
    - HTC 7 Surround;
    - HTC 7 Pro;
    - HTC 7 Trophy;
    - HTC HD mini;
    - HTC HD2;
    - HTC Gratia;
    - HTC Google Nexus One;

Masz calkowita racje... mini-USB w kazdym modelu HTC ale chyba z 2008 roku :boss:

A wracajac do tematu to osobiscie jestem za mini-USB ktore jest bardziej uniwersalne i praktyczne [moze wykluczajac telefony NOKIA gdyz jeszcze do niedawna ich majstersztykiem byla ladowarka/przejsciowka z USB->zlacze_ladowarki_NOKIA bo po co ladowac przez USB skoro mozna zarobic na dodatkowych smiecio-gagetach?]

• #14 31 Gru 2010 03:18
    markovip
    Poziom 34  

Miałem na myśli HTC Hero, który jest z III kwartału 2009 roku. ;)

• #15 31 Gru 2010 15:17
    manski
    Poziom 21  

Kolejny pomysł na zwiększenie ilości elektrośmieci , skoro komuś telefon jakimś cudem wytrzyma te dwa lata w czasie których jest na gwarancji , to zaraz potem będzie do wyrzucenia . Gniazda micro USB są bardzo delikatne , a jak do tego są wlutowane w płytę główną przy pomocy wszech obecnie uszczęśliwiającej nas cyny bezołowiowej , to mało które gniazdo wytrzyma dwa lata podłączania i odłączania , na gwarancji zrobią nam gratis , po gwarancji cena usługi będzie wymuszać kupno nowego sprzętu , nie mówiąc już o wytrzymałości samej płyty głównej na kilkukrotną wymianę gniazda micro USB .

• #16 01 Sty 2011 21:04
    fbz
    Poziom 13  

Wtyczki wtyczkami, ale co z parametrami? Czy aby na pewno ładowarka od jednego producenta nie będzie źle wpływać na sprzęt od innego?

• #17 02 Sty 2011 01:23
    markovip
    Poziom 34  

A co to ma do rzeczy? Standard napięcia USB to 5V +/-5%, wydajność prądowa - "im więcej, tym lepiej", standardowo 1A. Jeżeli te parametry są zachowane, to wszytko będzie działać.

• #18 02 Sty 2011 13:04
    fbz
    Poziom 13  

markovip napisał:
    A co to ma do rzeczy? Standard napięcia USB to 5V +/-5%, wydajność prądowa - "im więcej, tym lepiej", standardowo 1A. Jeżeli te parametry są zachowane, to wszytko będzie działać.
    Tyle, że jeżeli przyjrzeć się dzisiejszym telefonom to ich oryginalne ładowarki sposobem ładowania sporo odbiegają od tego co oferuje USB (technika impulsowa, wyższe napięcie itd.) i mimo że te, bardzo często obsługują także ładowanie z USB to chyba nie wpływa to dobrze na baterie pod względem żywotności (Czytałem o czymś takim kiedyś. Nie mam teraz żadnego wiarygodnego źródła "pod ręką").

• #19 02 Sty 2011 13:43
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

Co wy opowiadacie mini USB jest bardziej delikatne od micro USB, zresztą powiedźcie to posiadaczom telefonów Toschiba czy nawigacji Asusa.
    Ja dziękuje bardzo za Mini - wolę Micro, w mojej Omni Lite już tyle razy nieumiejętnie podłączałem i wyłączałem przewód że miało prawo się rozlecieć.

pozdrawiam

• #20 02 Sty 2011 23:30
    hexen2k
    Poziom 16  

No i wreszcie jakaś standaryzacja, kiedyś też ktoś musiał wprowadzić microUSB zamiast innych złączy. Zapewne każdy producent chciałby mieć swój standard złącza i aby to właśnie jego złącze przejęły urządzenia konkurencji... Pamiętać zatem należy o tym że nigdy do końca wszystkim się nie dogodzi.

PS. pamiętam dwa lata temu jak rozmawiałem z kolegą jak ubolewam że moja Nokia nie ma złącza miniUSB tak jak wtedy jego HTC. Dziś sytuacja wygląda tak że znajomy też ma już złącze microUSB tak jak w mojej Nokii ;)

PS2. Do wielu telefonów dorzucają teraz kabelek w zestawie więc za dwa lata to naprawdę nie będzie problemów z dostępnością tego standardu złącza pod wieloma strzechami naszych domów... ;P

• #21 11 Sty 2011 17:22
    MarekS6
    Poziom 14  

Ja nie wiem o co Wam chodzi z tym złączem microUSB. Moim zdaniem jest o wiele lepsze niż miniUSB. Fakt że ten drugi na dzień dzisiejszy jest bardziej rozpowszechniony i w prawie każdym domu znajdzie sie kabelek, ale jeżeli chodzi o takie szczegóły jak np wypadanie kabla z gniazda to 1000 razy wole microUSB. Mam Nokie N97, kupowałem ją zaraz po tym jak weszła na rynek i do dzisiaj ze złączem microUSB w niej problemów nie miałem, a tym czasem urządzenia jakie w domu ma na złącze miniUSB - aparat cyfrowy Sony, 2x dyski 80GB przenośne oraz dysk multimedialny 1TB - w każdym z tych urządzeń złącze łatwo wypada i nie ma rzadnych zatrzasków które je trzymią w środku jak to jest rozwiązane w microUSB. Jeśli się mało używa urządzenia z tym złączem to może i wtyk sie w gnieździe trzyma ale jak ktoś codziennie je używa, po miesiącu juz miałem złącze miniUSB w jednym dysku zajechane i kabel w nim siedział luźno. Przypadku mojej N97 oraz brata N96 gdzie są te "nowsze" złącza nigdy nie było takich problemów.

Nie dziwie sie że producenci zdecydowali się na złącze microUSB i myśle że jest to m. in. z tego powodu iż te złacze jest mniejsze (może i nie wiele, ale w przypadku komórki wystarczy) a w końcu im coś jest mniejsze tym więcej innych rzeczy można zmieścić w obudowie telefonu.

Jedyny "minus" tego że będzie we wszystkich komórkach jedno złącze jest to że całkiem możliwe że telefony komórkowe będą sprzedawane bez ładowarki - bo po co skoro każdy ją ma z poprzedniego telefonu... Pewnie ceny się nie zmienią tzn w cenie telefonu spokojnie mogła by być jeszcze ładowarka, a zamiast tej dostaniemy albo kabelek do komputera albo nic...

• #22 11 Sty 2011 20:57
    markovip
    Poziom 34  

fbz napisał:
    markovip napisał:
    Tyle, że jeżeli przyjrzeć się dzisiejszym telefonom to ich oryginalne ładowarki sposobem ładowania sporo odbiegają od tego co oferuje USB (technika impulsowa, wyższe napięcie itd.) i mimo że te, bardzo często obsługują także ładowanie z USB to chyba nie wpływa to dobrze na baterie pod względem żywotności (Czytałem o czymś takim kiedyś. Nie mam teraz żadnego wiarygodnego źródła "pod ręką").

A co, kolega myśli że ze złącza USB ścieżki idą prosto do styków baterii?! :D