Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka do blach by smith. DIY

smith_dgr 21 Sie 2020 13:00 103905 111
  • TermopastyTermopasty
    AdamC
    Poziom 25  
    Zygan58 napisał:
    A ja zrobiłem takie coś.

Składając 2 transformatory uzyskałeś większe okno na uzwojenia , moc przenoszona przez trafo pozostała ta sama, 21V na uzwojeniu wtórnym to za dużo jak do zgrzewarki . Szeregowe połączenie uzwojeń pierwotnych ma sens przy transformatorach na 110V, chyba że w planach zasilanie z 400V.

I jak się to w praktyce sprawuje ?
    Pokaż jak zgrzewa.
  • TermopastyTermopasty
    Zygan58
    Poziom 11  
    A no nie zgrzewa bo za mało A. a za dożo volt. podwojenie podzieliło i jeden zwój na wtórnym ma tylko 0,45v . Po nawinięciu linką 50mmm mam 2,3v a 5 zwoi weszło ale amper na zgrzewanie za mało. Ale może na mały migomat te 21v wystarczy .Jeszcze nie sprawdziłem ile Amper jest na takim nawinięciu. Sprawdzę to napiszę. Zygan58
    Grendel
    Poziom 19  
    Witaj.

Zygan58 napisał:
    A no nie zgrzewa bo za mało A. a za dożo volt. podwojenie podzieliło i jeden zwój na wtórnym ma tylko 0,45v . Po nawinięciu linką 50mmm mam 2,3v a 5 zwoi weszło ale amper na zgrzewanie za mało. Ale może na mały migomat te 21v wystarczy .Jeszcze nie sprawdziłem ile Amper jest na takim nawinięciu. Sprawdzę to napiszę. Zygan58

Jeśli chciałeś zwiększyć moc transformatora, to powinieneś uzwojenia pierwotne połączyć równolegle. Wbrew temu, co pisał kolega powyżej, moc transformatora jest proporcjonalna do iloczynu przekroju rdzenia i okna,
    więc przy dwukrotnie większym przekroju okna, moc też rośnie dwukrotnie. Tak jest NA PEWNO - wie to każdy, kto zna się na transformatorach, a zwłaszcza kto sporo ich zaprojektował.
    Łącząc uzwojenia w szereg, w znacznym stopniu zwiększyłeś też szeregową impedancję rozproszenia i dlatego nie możesz uzyskać dużego prądu.
    Gdybyś połączył je równolegle, mógłbyś nawinąć na wtórnym 3 zwoje najgrubszego przekroju, jaki się zmieści i zgrzewanie byłoby efektywne.
    Na migomat napięcie jest zbyt małe - według różnych specyfikacji, w stanie jałowym powinno wynosić ponad 30 V.

Zygan58 napisał:
    za dożo volt (...) ale amper na zgrzewanie za mało.
    Przy okazji, nie ma takiej jednostki "ta ampera" czy "ta wolta" - jest "ten amper", "ten wolt". Kogo, czego za mało/za dużo? "amperów", "woltów".

Pozdrawiam
    AdamC
    Poziom 25  
    Grendel napisał:

Jeśli chciałeś zwiększyć moc transformatora, to powinieneś uzwojenia pierwotne połączyć równolegle. Wbrew temu, co pisał kolega powyżej, moc transformatora jest proporcjonalna do iloczynu przekroju rdzenia i okna,
    więc przy dwukrotnie większym przekroju okna, moc też rośnie dwukrotnie. Tak jest NA PEWNO - wie to każdy, kto zna się na transformatorach, a zwłaszcza kto sporo ich zaprojektował.

Zastanów się co napisałeś, bo w kontekście tekstu po NA PEWNO to brzmi jak farsa. 8-O
    To co widać na zdjęciach to złożenie 2 transformatorów EI częściami E do siebie (bez części I) zamykając obwód magnetyczny..
    Zwiększył się przekrój okien, a nie kolumny blach transformatorowych rdzenia.
    A moc w trafie przenoszona jest przez rdzeń zwłaszcza przy tych częstotliwościach, a nie powietrze w oknach.
    Połączenie uzwojeń pierwotnych równolegle zwiększy nasycenie rdzenia i straty .
    Grendel
    Poziom 19  
    AdamC napisał:
    Zastanów się co napisałeś, bo w kontekście tekstu po NA PEWNO to brzmi jak farsa. 8-O
    To co widać na zdjęciach to złożenie 2 transformatorów EI częściami E do siebie (bez części I) zamykając obwód magnetyczny..
    Zwiększył się przekrój okien, a nie kolumny blach transformatorowych rdzenia.
    A moc w trafie przenoszona jest przez rdzeń zwłaszcza przy tych częstotliwościach, a nie powietrze w oknach.
    Połączenie uzwojeń pierwotnych równolegle zwiększy nasycenie rdzenia i straty .

Z tego co piszesz można wnosić, że transformatory widziałeś tylko na obrazkach, bo o realnych urządzeniach nie masz zbytniego pojęcia.
    Gdybyś znał choćby ten ogólny, książkowy, i setki razy przeze mnie sprawdzony w praktyce wzór na moc transformatora Link wiedziałbyś o co chodzi.
    Oczywiście, że wzrośnie nasycenie rdzenia i straty, ale MOT-y mają to do siebie, że z założenia pracują przy dużym nasyceniu i przeciążeniu.
    Poza tym, nie chodzi o żadne "powietrze w oknach" tylko o dwukrotnie większy przekrój uzwojeń przy tej samej liczbie zw./V.
    Zygan58
    Poziom 11  
    Witam. Podłączenie równoległe jak poradził kol.Grendel, pierwotnych uzw. zmieniło napięcie do 45,5v. Czy takie wystarczy na mini migomata? Na tamtym podłączeniu szeregowo było 23v i przy próbach( na zwykłym drucie) zmierzyłem natężenie i to było do 50A. Mój bezpiecznik to wytrzymał, nawet na pełnym zwarciu, ale równoległe podłączenie przy takiej samej próbie go spaliło. Czy takie będą skutki zawsze czy wystarczy większy bezpiecznik? Jaki ewentualnie bedzie dobry? Wymieniłem bezpiecznik, ale teraz grzeją się uzwojenia pierwotne burczy mocno , przy próbach z drutem to już nie zabawa natężenie dochodzi do 100A z elektrodą 1,5mm myślę że by poszło ale tak sie zagrzało uzw.p. że nie ryzykowałem spalenia wtórne jest prawie bez zmian. te zdj. to tylko taki pomiar udało mi się zapisac ale zapewniam że było nawet ponad 100A Zygan58
    Grendel
    Poziom 19  
    Witaj.
    Zygan58 napisał:
    natężenie dochodzi do 100A z elektrodą 1,5mm myślę że by poszło ale tak sie zagrzało uzw.p. że nie ryzykowałem spalenia

Pomijając dopuszczalny prąd, transformator o sztywnej charakterystyce nie nadaje się do spawania - musi być zastosowany układ
    dostosowujący charakterystykę prądowo-napięciową do warunków koniecznych dla zainicjowania oraz utrzymania łuku.
    Mówiąc najprościej, prąd zwarcia nie powinien być dużo większy od prądu spawania. Transformator spawalniczy ma charakterystykę nieco zbliżoną do źródła prądowego.
    Opadającą charakterystykę uzyskuje się na różne sposoby - począwszy od dławików, czy boczników magnetycznych (wbudowanych w transformator) poprzez układy elektroniczne.
    Co do zastosowania Twojego transformatora do celów spawalniczych, to nawet równolegle połączone uzwojenia pierwotne przewidziane są do krótkotrwałej pracy
    z łącznym prądem rzędu 8-10 A co przekłada się na prąd wtórny rzędu 40-50 A. Przy większych prądach, czy dłuższym czasie, uzwojenia te będą się bardzo grzały
    - dlatego tego rodzaju transformatory stosuje się raczej do zgrzewarek, gdzie czas obciążenia jest bardzo krótki.
    Zygan58
    Poziom 11  
    Witam. Dzięki za poradę i wskazówki.Bardzo to cenne dla mnie. Nie zamierzam używać tego do większych robót, tylko ewentualnej łaty w blacharce, dlatego mały prąd żeby nie palić dziur, a jednak przetopić. Może nawet na tym połączeniu szeregowym też coś sklei bo tak się wcale nie grzał. A dzisiaj kupię drut samoosłonowy i będę próbował. Mam jeszcze taki pomysł żeby zrobić odczep na 30V i wtedy sprawdzę czy będzie się grzało i jak mocno. A właściwie to robię to tak z ciekawości i dla zabicia czasu. Jeśli możesz, podpowiedz jak zrobić dławik i jakie powinien mieć parametry, żeby to wogóle ruszyło. Mam różne transformatory mogę ponawijać i poodwijać. A może ten z mikrofali można nawinąć inny przekrojem drutu , wiem że to trzeba przeliczyc ale trzeba to umieć, a to już za daleko jak na mnie. Czy któryś z tych rdzeni nada się na dławik? A tak, przez głupotę skończył żywot mostek 50A. Trwało to kilka sekund i ogień zrobił resztę, nie zdążyłem wyłączyć . UWAGA. UWAGA Z PRĄDEM NIE MA ŻARTÓW. Pozdrawiam Zygan58
    Grendel
    Poziom 19  
    Witaj.
    Zygan58 napisał:
    zrobić odczep na 30V i wtedy sprawdzę czy będzie się grzało i jak mocno. A właściwie to robię to tak z ciekawości i dla zabicia czasu. Jeśli możesz, podpowiedz jak zrobić dławik i jakie powinien mieć parametry, żeby to wogóle ruszyło

Odczep na 30 V niepotrzebnie obniży napięcie. Większym problemem jest fakt, że te uzwojenia pierwotne projektowane były do pracy krótkotrwałej, więc po krótkim czasie będą się grzały nawet bez obciążenia.
    Żeby mogły pracować dłużej trzeba by je zasilać napięciem rzędu 200 V lub dozwoić jeszcze około 20%. Wtedy napięcie wtórne automatycznie będzie niższe.
    Aby zrobić dławik bez zbytnich obliczeń możesz użyć rdzenia składanego typu CC, UU, lub nawet EI jeśli w każdym pakiecie blach trwale się ze sobą trzymają.
    Taki rdzeń po złożeniu musi mieć szczelinę, którą możesz ustalić doświadczalnie. Jeśli rdzeń ma przekrój zbliżony do użytego transformatora, nawiń taki przewód,
    jak na uzwojenie wtórne i podobną liczbę zwojów, po czym zamknij rdzeń wkładając pomiędzy jego części przekładkę izolacyjną z twardego tworzywa, preszpanu itp.
    Grubość tej przekładki zadecyduje o indukcyjności dławika, a więc i o uzyskanym prądzie - im większa szczelina, tym większy prąd dławika.
    Zygan58
    Poziom 11  
    Witam. Już kiedyś dowijałem zwoje do transformatora z mikrofali moulinex ale tam było miejsce, a teraz jest zasilaczem do wiertarki18v.
    Zygan58
    Poziom 11  
    Jeżeli dobrze rozumiem Trafo z mikrofali( lub podobne wymiary), wyjmuję uzwojenia, nawijam tyle co na wtórnym, takim samym przekrojem na E, ale podstawę I oddzielam przekładką, Tak zrobię . A próby na drucie samoosłonowym są zachęcające, w zależności od podłaczenia na równolegle mocno iskrzy i klei się do przepalenia udało mi się utrzymać łuk na 1, 2 sekundy, grzeje się mocno ale i na szeregowo też iskrzy i się klei ale nie grzeje się wcale . Liczę na to że diody i dławik są wstanie to ogarnąć. Nie chcę żadnej dodatkowej elektroniki o ile to będzie możliwe. Pozdrawiam Zygan58
    Grendel
    Poziom 19  
    Tak, dławik powinien zapewnić stabilny, gładki łuk, bez klejenia. Może się okazać, że będzie potrzebna przekładka o grubości kilku mm, a dla największych prądów nawet usunięcie kształtki I.
    Pozdrawiam
    Zygan58
    Poziom 11  
    Witam. Z dławikiem pojawiły się problemy brak takiego drutu w odpowiedniej długości Zrobiłem kilka pomysłów ale żaden nie zdał egzaminów które by pociągnęły sprawę dalej. Dla poprawy nastroju wrzucę parę fotek

Dodano po 1 [minuty]:

Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY

Dodano po 25 [minuty]:

Witam . Teraz na poważniej, na zdjęciu nr.22 jest regulator z odkurzacza który zastosowałem w zasilaczu (który został zdemontowany na potrzeby obecne i zdawał egzamin w jego potrzebach, urządzenia zasilany tym zasil.. pracowały bez problemu nie burczał) trans... no może troszkę. Jeżeli podepnę go do mojego supertransformatora do MIGA to POMOŻE CZY ZASZKODZI?
    Zygan58
    Poziom 11  
    Witam. Cytuję słowa kol. Grendela
    Żeby mogły pracować dłużej trzeba by je zasilać napięciem rzędu 200 V. Czy podłączenie powyższego regulatora obniży tak żeby to wystarczyło do pracy? Zygan58 Zgrzewarka do blach by smith. DIY
    Grendel
    Poziom 19  
    Witam.
    Są opisane przypadki użycia takiego regulatora do sterowania mocą transformatora, ale niezbyt się to sprawdza.
    Duże zniekształcenia, przepięcia, możliwość wzbudzania się itp.
    Lepsze (prócz dozwojenia) jest obniżenie napięcia za pomocą autotransformatora.
    Grendel
    Poziom 19  
    Witaj.
    Orientacyjnie, około 10% tego, co już jest, więc wygląda na to, że starczy. Jeśli chcesz to policzyć, złóż rdzeń (na razie bez uzwojenia wtórnego) i zmierz prąd jałowy przy zasilaniu z 230 V.
    Następnie wyznacz liczbę zwojów na wolt - wystarczy 1 raz owinąć przewodem z miernika na zakresie 2 V. Wyjdzie pewnie około 850-900 mV, czyli n=1.1-1.2 zw/V.
    Tak obliczysz ile masz zwojów w uzwojeniu pierwotnym (zakładając, że w obu połączonych równolegle jest tyle samo): z1=U1*n(zw/V).
    Teraz przydałoby się zasilenie tego uzwojenia obniżonym napięciem, aby ustalić przy jakim U1 prąd jałowy jest na tyle mały, by uzwojenia pierwotne się od niego nie grzały.
    Wtedy mógłbyś obliczyć ile trzeba jeszcze dowinąć. Przekrój, oczywiście, taki jak suma przekrojów uzwojeń pierwotnych (można np. podwójnym drutem).
    Grendel
    Poziom 19  
    Zygan58 napisał:
    A jakby zrobić taki dławik powietrzny?

To są cewki do nagrzewnic indukcyjnych - pracują przy wysokich częstotliwościach, rzędu kilkudziesięciu - kilkuset kHz, czyli 1000-10000 razy większych, niż będziesz używał.
    Nie mają praktycznie żadnego wpływu na prąd o częstotliwości 50 Hz - chyba, że umieścisz w nich rdzeń wykonany z ferromagnetyka.
    Zygan58
    Poziom 11