Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka do blach by smith. DIY

smith_dgr 30 Dec 2010 19:19 121800 116
  • Zgrzewarka do blach by smith. DIY
    Witam,
    Jak zapowiedziałem wcześniej, dodaję swoją dość dawną realizację. Urządzenie ma już około 2 lata, a sprawuje się dobrze (sporadyczne używanie- nie na skalę przemysłową).
    Transformator z którego wykonałem zgrzewarkę pochodzi od porządnej niemieckiej mikrofali- podobnie jak wentylator, który od razu zamontowałem, by chłodził uzwojenia. Z TRAFO usunąłem uzwojenie wtórne, nie naruszając pierwotnego. Następnym krokiem jaki wykonałem, było wplecenie własnego uzwojenia wtórnego, które wykonałem z kabla (linki) fi 8mm- w otulinie ok 10. Przykręciłem trafo do sklejki, za nim ustawiłem i przykręciłem wentylator. Przed transformatorem zamocowałem sklejkę z dwoma otworami, przez które przeciągnąłem oba końce uzwojenia wtórnego. Sklejka ta stanowi ekran, zatrzymujący zimne powietrze z dala od miejsca zgrzewania. Obok TRAFO jak widać na zdjęciach, zastosowałem wyłącznik czasowy, ze regulacją czasu wyłączenia zasilania.
    Załączanie transformatora następuje przy użyciu nogi- mam wtedy dwie ręce do pracy z elektrodami. Pedał pochodzi od maszyny do szycia, pozbawiony drutu (płytek oporowych) w zamian, których wstawiłem zwykły stycznik.
    Elektrody wykonałem z pręta miedzianego fi 8mm, który po części nagwintowałem. Obejma do kabla zrobiona z rozciętej miedzianej rurki CO. Pręty wygięły się same, przy dokręcaniu nakrętek, ale to żaden problem :) (spodziewałem się tego szczerze).
    Działanie:
    Wentylator działa już od momentu włożenia wtyczki do gniazda (ponieważ mocno się grzeje TRAFO), ustawiam dwie blachy na siebie, w celu zgrzania. Na przeciw siebie ustawiam dwie elektrody. Naciskam pedał, załączając napięcie na wyłącznik czasowy, który podaje je dalej na określony czas na TRAFO. Następnie odcinane jest napięcie i transformator nie jest pod napięciem, pomimo, że trzymam naciśnięty pedał (oczywiście w każdej chwili mogę zdjąć nogę z włącznika rozłączając samemu). Zastosowałem ten wyłącznik tylko w celu nieumyślnego długotrwałego naciśnięcia pedału, czy niechcianego zablokowania przycisku.
    Przekrój uzwojenia wtórnego uraz ilość zwojów dobrałem eksperymentalnie.
    Przy zasilaniu z 230V, nie powoduje wybijania bezpieczników (nawet 10A) ani nie powoduje 'przygasania światła' w momencie rozruchu.
    Jak trzymam elektrody gołą ręką, nie czuć łaskotania prądem- ale przy pracy i tak należy wkładać ochronne skórzane rękawice, bo elektrody się dość mocno grzeją!
    Kilka zdjęć:
    Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY
    Ostatnie dwa zdjęcia - zgrzewy blachy kwasoodpornej gr 0,5mm. Czapa komina.
    Zastanawiam się nad zrobieniem 'przystawki' do mojej zgrzewarki. Czegoś w rodzaju szczypiec, kombinerek aby jedną ręką móc trzymać zgrzewany materiał, a drugą zgrzewać. Do teraz wspomagałem się otworem w podstawie, gdzie umieszczałem jedną elektrodę i manewrowałem tylko drugą.
    Film być może na dniach umieszczę- choć nie obiecuję.

    Ogólnie rzecz ujmując- proste jak budowa cepa. Wszystko zależy od dobrego TRAFO!!! Zdjęcie 3 pokazuje jaki jest drut, na pierwotnym. Trzeba dopracować, ale na dzień dzisiejszy i tak jestem zadowolony ze swojej zgrzewarki.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    smith_dgr
    Level 12  
    Offline 
    smith_dgr wrote 41 posts with rating 185, helped 1 times. Live in city Góra. Been with us since 2009 year.
  • #2
    Freddy
    Level 43  
    Freddy wrote:
    smith_dgr wrote:

    P.S.
    Wiesz jaka jest konstrukcja cepa, że do niej porównujesz ? :)

    Oczywiście, że wiem :) (fakt - transformatora nie posiada), ale to przenośnia

    No to jaka ?

    Czy to są miedziane śruby ? Na takie wyglądają.
    Mam prośbę. Pokaż proszę dokładniej naklejkę na transformatorze albo podaj typ.
    Będzie można stwierdzić jego moc.
  • #3
    smith_dgr
    Level 12  
    'Elektrody wykonałem z pręta miedzianego fi 8mm, który po części nagwintowałem.'
    Co do cepa, jest zbudowany z twardego drewna i przegubu ze skóry/rzemienia. Są to dwa kije zazwyczaj średnicy nie mniejszej niż 35-40mm, połączone ze sobą końcami poprzez ruchomą część ze skóry. Jeden kij zawsze jest dłuższy by wygodniej się trzymało. Ta część nazywa się dzierżak. Krótszy kij to bijak, który uderzając w rozsypane na plandece kłosy zboża, młóci (łuska) je.
    Czyż nie proste jak pisałem?
    Nie chce mi się schematu rysować w paincie. Trzeba sobie wyobrazić albo poszukać w necie- na pewno jest!!!
    Zapomniałem:
    RTRN-A489WREO
  • #4
    Freddy
    Level 43  
    smith_dgr wrote:
    'Elektrody wykonałem z pręta miedzianego fi 8mm, który po części nagwintowałem.'
    Co do cepa, ....

    A więc jednak wiesz, dzierżak, bijak i kapica. Oczywiście to były żarty, trochę rozrywki, a schematu nie musisz rysować :D. Tak apropos, wielu mówi proste jak konstrukcja cepa, ale jej nie znają.

    Możesz zrobić zdjęcie naklejki z transformatora, albo podaj dokładny typ.
    Zastanawiałem się nad końcówkami prądowymi do migomatu, jako elektrody, ale chyba trochę krótkie.

    Zgrzewarka do blach by smith. DIY
  • #5
    smith_dgr
    Level 12  
    To jest dokładny typ Trafo:
    RTRN-A489WREO
    Te końcówki owszem- nadałyby się. Nad tym nawet nie pomyślałem, a to dlatego, że w domu u siebie nie mam migomata i w oczy nie wpadły:)
    Ale należałoby zrobić coś w rodzaju duuuuużej żabki do bielizny, np. z drewnianych listew. a w nich w obu częściach wkleić nakrętki stalowe jakimś poxipolem (ale nie jest on odporny na wysoką tempperaturę, więc coś innego. Np. ciasno wywiercić otwór i wprasowaćtulejkę nagwintowaną. Tu z kolei po kilkunastu/dziesięciu zgrzewach wypali w drewnie... Jest dużo możliwości. Ebonit, albo klamerke z metalu, tylko odizolowane miejsce zawiasu...
    A połączenie kabli z wtórnego poprzezkonektor z otworem- łapką założony na końcówkę od migomata i dokręcone to właśnie do nakrętek. Ciekawy pomysł swoją drogą podsunęłeś!!!
  • #7
    Freddy
    Level 43  
    Oryginalnie to uchwyt wygląda mniej więcej tak:

    Zgrzewarka do blach by smith. DIY
  • #8
    stanislaw56
    Level 20  
    Witam Wydaje mi się że 8mm na uzwojeniu roboczym, to trochę za mało, zbudowałem podobne urządzenie, ale uzwojenie robocze ma ponad 20 mm, to samo dotyczy przewodów zasilających elektrody też mają około 20 mm i się nieżle grzeją, ale zgrzewarka swoją drogą bardzo pomysłowa.Pozdrawiam
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #10
    smith_dgr
    Level 12  
    Mictronic wrote:
    A optycznie trafo niczym nie różni się od kolegi.Jakiś pomysł jak wyjąc pozostałości?

    ...od trafa kolegi powinieneś był napisać :), bo ja sam nijak przypominam transformator (chociażby dlatego, że nie buczę hehe).
    Dla mnie problemu nie ma. Imadło posiadasz? Będzie prościej :). Rozkręcasz szczęki imadła na tyle by zmieścić między nie uzwojenie pierwotne, które ma zostać. Dajesz lekko mu luzu i wspierasz trafo (rdzeń) na szczękach. Bierzesz tępo zeszlifowany pobijak- pręt i wybijasz siedzące ciasno uzwojenie. Oczywiście uważasz na pierwotne :)

    Dodano po 5 [minuty]:

    stanislaw56 wrote:
    Witam Wydaje mi się że 8mm na uzwojeniu roboczym, to trochę za mało, zbudowałem podobne urządzenie, ale uzwojenie robocze ma ponad 20 mm, to samo dotyczy przewodów zasilających elektrody też mają około 20 mm i się nieżle grzeją, ale zgrzewarka swoją drogą bardzo pomysłowa.Pozdrawiam

    20mm^2 na pewno a nie fi 20mm;) (tak mi się bynajmniej wydaje), co w moim przypadku daje ok 50,2mm^2 (Pi * r^2)
    A przewody zasilające elektrody są tymi samymi, co uzwojenie wtórne ;)

    Moderated By CMS:

    Ludzie co z wami jest ? Zauważyłem, że co raz częściej użytkownicy stosują "bynajmniej" w sobie tylko znanym znaczeniu, najczęściej zamiast "przynajmniej" ale widziałem też inne ciekawe "odmiany". To jakaś nowa moda ?

    Słownik języka polskiego wrote:
    *
    bynajmniej I «partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie.»
    *
    bynajmniej II «wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej.»

  • #11
    MALTIN
    Level 15  
    Fajna konstrukcja na pewno znajdzie zastosowanie w garażowym warsztacie.

    Co do wyjęcia uzwojenia to ja proponuje oprzeć rdzeń na jakimś imadle a uzwojenie wybijać raz prawe raz lewe za pomocą śruby lub wałka o jak największej średnicy.
    W moim przypadku zawsze się sprawdzało jeśli w normalny sposób się nie dało...
    Pozdrawiam
    Marcin
  • #13
    andrzej31-91
    Level 11  
    Witam Zainteresował mnie ten temat i chciałbym też sobie zrobić zgrzewarkę ale nie mam takiego transformatora z mikrofalówki czy to jest jakiś specjalny transformator czy zwykły który podnosi napięcie z 220V do ileś tam. Mam taki jeden duży transformator i zastanawiałem się czy można by go było wykorzystać
    Zgrzewarka do blach by smith. DIY
    to jest jego zdjęcie trochę nie wyraźne ale czy na takim trafie dało by się zrobić takie cos?? Na suwmiarce ustawione jest ok 150mm.
  • #14
    Freddy
    Level 43  
    Nie ten wymiar kolego jest ważny. Ważny jest przekrój kolumny środkowej.
    Transformator z mikrofalówki jest o tyle fajny, że bardzo łatwo go zaadaptować i ma dużą moc (duży przekrój środkowej kolumny).
  • #15
    smith_dgr
    Level 12  
    @Andrzej_31-91, spróbować nie zaszkodzi, jeżeli np. ten Twój transformator ma pierwotne miedziane, i nie potrzebujesz go do niczego to dlaczegoby go nie wykorzystać? Widzę po wysokości całego trafo, że jest dość spory, więc i rdzeń (kolumnę środkową) będzie miał dużą. Zanim zaczniesz go jednak wybebeszać, poszukaj gruby drut, linke lub rurke wykonane z miedzi, na uzwojenie wtórne! Bez tego najlepszy trafo na nic się zda ;)
  • #17
    edenlubawa
    Level 15  
    Jakie napięcie występuje na zaciskach uzwojenia wtórnego??
  • #18
    Matitronik
    Level 16  
    czyzyks wrote:
    Witam
    Widzę że jeszcze nikt nie zapytał ale jak z wytrzymałością miejsca zgrzania. Zastanawia mnie czy przy rozrywaniu pęknie zgrzeina czy wyrwie kawałek blachy.
    Pozdrawiam


    Raczej mało prawdopodobne, że pęknie "puści" zgrzew - to chyba podobnie jak z dobrym klejem do drewna, nigdy nie puści w miejscu klejenia. Przynajmniej na stolarni nie miałem takiego przypadku, jednak trudno porównywać metal z drewnem.

    Pozdrawiam
  • #19
    ezbig
    Level 20  
    Zgrzewanie stosuje się przy produkcji karoserii samochodowych i w ogóle przy produkcji samochodów. Co tylko możliwe to jest zgrzewane.
  • #20
    andrzej31-91
    Level 11  
    Witam ponownie zmierzyłem ten rdzeń i ma on wymiary 55x55mm. Czy to nie za mało? A jako uzwojenie wtórne chciałem zastosować izolowany kabel ze spawarki bo mam kilka metrów jest to linka o średnicy ok 10mm. A jak nie takie coś to mam kilkadziesiąt metrów drutu w bawełnie ale to jest prostokątny drut o wymiarach 1x3mm więc musiałbym połączyć kilka równolegle ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
  • #21
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Witam zastanawiałem się kiedyś nad taka zgrzewarka, ale z fazy projektu nie doszło do realizacji. Brak funduszy. Ale serio to zastosuj elektrody węglowe, są dużo trwalsze, możesz np. zastosować pręty do wypalania MMA.
  • #22
    Freddy
    Level 43  
    Bez sensu, może trwalsze, ale bardziej kruche, a tu trzeba "przycisnąć"
  • #23
    consulixx
    Level 11  
    Ja z takiego trafa odpowiednio przerobionego +diody 200A zrobiłem urządzenie rozruchowe. Znajomy używa to już ze 3 lata i sprawuje się dobrze.
  • #24
    XAX
    Level 21  
    Bardzo dobre trafa miały stare mikrofalówki Moulinex.
  • #25
    smith_dgr
    Level 12  
    edenlubawa wrote:
    Jakie napięcie występuje na zaciskach uzwojenia wtórnego??

    2.2 V

    Dodano po 1 [minuty]:

    czyzyks wrote:
    Witam
    Widzę że jeszcze nikt nie zapytał ale jak z wytrzymałością miejsca zgrzania. Zastanawia mnie czy przy rozrywaniu pęknie zgrzeina czy wyrwie kawałek blachy.
    Pozdrawiam

    Zgrzewarka do blach by smith. DIY Zgrzewarka do blach by smith. DIY

    Dodano po 1 [minuty]:

    Freddy wrote:
    Prośba pokaż dokładniej nalkejkę na transformatorze, albo podaj typ. Będzie można stwierdzić jego moc.

    Zgrzewarka do blach by smith. DIY
  • #26
    FastProject
    Level 28  
    Pożyteczne urządzenie, akurat przydało by mi się do zgrzania uchwytów w garnkach ;).

    Powiedzcie mi koledzy, jakiej mocy powinien być trafo aby taka zgrzewarka miała racje działać?
  • #27
    ezbig
    Level 20  
    andrzej31-91 wrote:
    Witam ponownie zmierzyłem ten rdzeń i ma on wymiary 55x55mm. Czy to nie za mało? A jako uzwojenie wtórne chciałem zastosować izolowany kabel ze spawarki bo mam kilka metrów jest to linka o średnicy ok 10mm. A jak nie takie coś to mam kilkadziesiąt metrów drutu w bawełnie ale to jest prostokątny drut o wymiarach 1x3mm więc musiałbym połączyć kilka równolegle ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.


    Moc ok. 580W - coś tam już da się tym zgrzać - taki z mikrofali ma 800-1200 - dlatego lepszy. Im większy transformator tym lepiej, bo przy zgrzewaniu liczy się duży prąd (1-2kA i więcej przy napięciu 1-8V, więc moc nam wychodzi sama, ale to zależy co chce się zgrzewać). Im wyższy prąd tym połączenie jest ładniejsze, bo i czas zgrzewania jest wtedy b. krótki, a jak się przy małej mocy trafa długo smaży, to mamy czarne osmalone miejsce.
  • #29
    sq1ftb
    Level 13  
    Bardzo zacne rozwiązanie. Dziękuje za inspirację, właśnie coś takiego było mi potrzebne. Mam tylko pytanie, czy elektrody z miedzi nie zużywają się nadmiernie ?
  • #30
    Miracle Woman SM
    Level 19  
    U mnie to daje 8v przewód 35mm2.
    Zgrzewarka do blach by smith. DIY

    Te trafo od mikrofali mają niezłą moc, nie buczą i praktycznie wszystko można na nich wykonać.