Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Rosa PMG565 uszkodzony programator P124

30 Gru 2010 22:13 3788 28
  • Poziom 9  
    Witam !! Jestem nowicjusz i na Forum elektroda i w naprawie programatora P 124 do pralki Rossa PMG 565 . Problem mój polega na tym , ze programator przstał sie obracac . Zona przewaznie pierze na pozycji 2 i własnie w tej pozycji zaczał sie problem .
    Poczatkwo po lekkim przekręceniu ,jesczcze troche działał ale w koncu wysiadł totalnie . Przeczytałem na ten temat wszystkie artykóły z Forum i zabrałem sie do pracy .
    Po wlelu rozbiorkach , składaniach itd .doszedłem do wniosku , ze problem lezy w zapatce , ktora popycha bęben zapadkowy wewnatrz programatora . silnik programatora jest ok. Dla prób wywaliłem kilka kółek ze sprzęzynkami w napedzie ( ponoc bez tego miał chodzic , jest to zespół kół odpowidzialny za jakieś długie czekanie 8 -16 minut przy grzaniu wody ).
    Mam pytanie czy moze mi ktos pokazać zdjecie dobrej zapatki o której pisze . Trudno mi ocenic czy ona jest przyczyną problemu ale tak mi sie wydaje.
    z góry dzięki za pomoc. pozdrawiam andzrej

Mod. ROBSON33
    Regulamin 15
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 38  
    Sprawdziłeś w ogóle czy silniczek jest dobry?

P.S. Popraw tego swojego posta. (ortografia!)
  • Poziom 9  
    Oczywiscie wszystko się kręci widze jak kółka sie obracaja - dzieki za odpowiedz.

Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

Dodano po 13 [minuty]:

Witam pnownie . Za błędy orto. przepraszam . Siedzę od rana w piwnicy,ze wzgledu na problem , usiadłem na moment przy kompie , nabazgrałem i bez sprawdzenie wysłałem tego posta . Sorry - Andrzej . Mam nadzieję ze teraz nie ma błędów.
    nastepne artykuły bedą ciekawsze!?
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 38  
    Sprawdź czy nie oderwał się magnes, w tym celu załącz silniczek i chwyć za zębatkę, jeżeli będzie się łatwo zatrzymywać to silniczek jest do wymiany.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem 2 testy . 1. Próbowałem zatrzymac koło , które napędzane jest przez małe kółko z kołkiem na którym jest zapadka ( o ktorej była mowa ) Być moze ze wzgledu na bardzo duze przełozenie , ale nie byłem wstanie zatrzymać tego napedu.
    2-gi test ,wyjałem silnik i probowałem zatrzymac go w palcach - dopiero po mocnym scisnieciu silnik mogłem zatrzymac. Nie mam doswiadczenia jak duzy momentjest na tym silniczku . Pozdrawiam Andzrej

ps napęd( przekładnie) programatora mam rozebrany
  • Poziom 38  
    Czyli silniczek raczej jest dobry. Prawdopodobnie problem siedzi niestety po stronie mechanizmu.
  • Specjalista AGD
    Kółka zębate napędu montuje się według znaczników-otworów w płycie metalowej i zębatkach. Coś podobnego do rozrządu w samochodach tylko tu tych znaczników jest więcej , jeśli nie złożysz zębatek według otworów to popychacz bębenka nie będzie ustawiał się odpowiednio w odpowiednim momencie do zębów bębenka i krzywki szybkiej i będzie kicha, nie przerzuci.Jeśli tego nie robiłeś wcześniej to będzie Ci bardzo , bardzo trudno złożyć ten napęd , tym bardziej że rozłożyłeś jeszcze dźwignie blokady czasowej a ona jest konieczna do poprawnego cyklu prania.Sugeruję skombinowanie drugiego sprawnego programatora , zaoszczędzisz i czas i nerwy.
  • Poziom 9  
    Dziekuje . Mechanizm złożyłem bez problemu w 2-ch wersjach 1. Kompletny ze spręzynkami i wg. instrukcji , którą przeczytałem na forum i bez elementów blokujacych pewne programy . Też to było dyskutowane na forum . W wersji bez tych elementów blokada wystepuje tylko wtedy gdy poda sie napiecie na cewke elektromagnesu. - pozdrawiam Andrzej .

ps. dzisiaj mi się śniło ,ze zamkneli mnie w klatce metalowej , (za te błedy ortograficzne) . musze wreszcie zapoznac sie dokładnie z regulaminem .
    Na astro forum jest łagodniej . Teraz podobno mozna przedstawić zaswiadczenie - dyslektyk .
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Teraz podobno mozna przedstawić zaswiadczenie - dyslektyk .

Tutaj nie ma takiej opcji, jeśli twoja przeglądarka nie podkreśla błędów to kliknij przycisk "pisownia", w tedy ujrzysz które słowa trzeba poprawić.

Co do programatora to najlepiej znaleźć używany i zamontować. (na znanym portalu aukcyjnym można dostać taki za 100zł, wystarczy wpisać P-124)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie . Udało mi się naprawić ząbek popychający bęben programatora.
    Natomiast mam problem z prawidłowym ustawieniem wieńca obrotowego , który ma na uzębieniu wewnętrznym 4 symetryczne wyjęcia ( brak 2 ząbków). Po złożeniu programator się obraca . Natomiast cykl prania na programie 2 jest bardzo krótki -15 min i koniec
    Nie wiem czy przyczyna jest w złym ustawieniu – startowym wieńca , czy może przyczyna jest w tym , że wyjąłem kółka i sprężynki odpowiedzialne za blokadę w programie bio . ( pisałem o tym wcześniej. )

Pozdrawiam Andrzej
  • Specjalista AGD
    Ten wieniec to właśnie wspomniana przeze mnie krzywka szybka.Za skrócony program odpowiedzialny jest brak tych części o których pisałeś a które stanowią okresową blokadę czasową na niektórych programach.Sprawdź też czy działa prawidłowo cewka blokady , podaj na nią napięcie i sprawdź czy zatrzymuje programator w miejscu .( że też w Nowy Rok chciało Ci się zajmować programatorem, gratuluję wytrwałości).
  • Poziom 9  
    super !!- dzięki !!!! Cewka jest ok- sprawdzałem . Zabieram się do wkładania wyjętych części .. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Jestem mile zaskoczony ,że dobra dusza czuwa i mi pomaga. - dzięki

pozdrawiam . Andrzej
  • Poziom 9  
    Zamontowałem wszystkie elementy ( te które wcześniej wyjąłem z rozrządu )
    Sytuacja jest następująca :
    Programator chodzi na programie 3 - płukanie, wirowanie, natomiast na programie zasadniczym 2 i 5 Pralka nabiera wodę, termostat działa bo woda jest podgrzewana do temperatury jaką ustawiłem , natomiast cewka przekaźnika cały czas jest pod napięciem i blokuje programator . Programator stoi czekałem około 20 minut i cisza
    Nie wiem co zwalnia napięcie cewki , czy styki programatora czy tez jakiś czujnik temperatury ?

Pozdrawiam .
    PS pralka rosa ma regulator temperatury jak w lodówce
  • Specjalista AGD
    Że też chłopie Ci się chciało grzebać przy P124 w Nowy Rok :D . Gratulacje i medal! Operacja i tak na dłuższą metę skazana na niepowodzenie, bowiem P124 sypie się jak stare budownictwo. Zamontuj 790A, nawet używane, śpij spokojnie, a pralka niech sobie też po tej operacji pierze ładnie w lekkości jej bytu. Nie wspomnę też o niezłej ekwilibrystyce przy podłaczaniu proga pod wiązki przewodów. Tu zaś dyplom się należy ;) .
    Prąd do cewki biegnie tak: ~230V- 5 - 5B - wył "E" - 4B - ceka przekaźnika - reg temp - ogranicznik temp do 40°C - 5 - 6H - 6 - ~230V .
    Tak więc i styki progr. i termostat zwalniają cewkę blokady.
    Prawdopodobnie coś pokęciłeś przy podłaczaniu programatora ( zamieniłeś 8 z 8H, 5 z 5B, 7H z 7C) albo i też, co gorsza, ale i mało prawdopodobne, źle złożyłeś proga, więc na początek sprawdź prawidłowość podłączeń końcówek przewodów pod prog. ze schematem w ręku.
  • Poziom 9  
    Sorry!! .Wprowadziłem kolegów w błąd. Wydawało mi się, że cewka przekaźnika była pod napięciem, ponieważ zworka była podciągnięta do elektromagnesu. Przyczyną tego, była jednak blokada mechaniczna blaszki (zworki) Nie założyłem jeszcze osłonki na elektromagnes, stąd taki efekt. Programator, jednak nadal zachowuje się bez zmian, na programach zasadniczych 2 i 5..
    Jeszcze raz sprawdzę połączenia, ale wydaje mi się ze przyczyna może być w źle ustawionym położeniu startowym. ( do końca nie wiem jak to ustawić i w jakim położeniu powinna być pokrętka programatora , w czasie montażu rozrządu -na którym programie , lub pozycji )
    Pozdrawiam.
    PS. Dziękuje za dyplom, ale odbiorę go dopiera jak wszystko zagra.
    Nie będzie nam jakiś tam prog. podskakiwał.
    Może do 3-ch Króli się uda:cry:
  • Poziom 39  
    Pozycja krzywek wolnych jest nieważna.

Istotne jest:
    - wzajemne położenie krzywki szybkiej i jej koła napędowego (tego z bolcem na którym siedzi popychacz) - podwójny ząb musi pasować do wycięcia w krzywce, ale są 4 wycięcia i o ile pamiętam to tylko w 1 jest dobrze.

- wzajemne położenie koła napędu krzywki szybkiej i koła przesuwającego blokadę 16' (nietypowe kółko z 2-3 zębami z jednej strony). Jeśli jest źle złożone, blokada nie będzie działać w ogóle, albo będzie działać "na okrągło" - nigdy nie pójdzie dalej.

"Zresetowanie" tego dużego koła ze sprężynką musi nastąpić kiedy popychacz już zahacza o krzywki wolne - jeśli skasuje się wcześniej, blokada nigdy nie puści.

Mam nadzieję że coś wyjaśniłem. Poobserwuj jeszcze jak to chodzi (szczególnie blokada 16' bo tu jest najwięcej zabawy) to zrozumiesz jak złożyć.
  • Poziom 39  
    Nie zgadzam się :)
    Teraz już nie robi się w sprzęcie domowym takich sprytnych mechanizmów więc warto podłubać dla własnej wiedzy i radochy że działa.

Ja wprawdzie nie mam sprawnego 790A pod ręką, ale że 3 razy udało mi się poskładać P-124 bazując tylko na własnym pomyślunku - wrzucam koledze Andrumusz 100 punktów na zachętę do dalszego kombinowania :)
  • Poziom 38  
    Pisaliście o podmiance na 790A, ja wstawiłem kiedyś taki do PDG585 gdzie oryginalnie jest P124 i nie zgadzały się programy, wstawiłem panel od PDG385 (miała 790A) i pralka działała na nim, dopóki nie zdobyłem oryginalnego P124. (znajomy wywalał PDH585 i sprezentował mi całą wiązkę z programatorem)
  • Specjalista AGD
    Kolego andrumusz. nie zamieniaj programatora P 124 na 790A.Będą całkiem inne programy i inne przedziały czasowe trwania programów niezgadzające się z deską rozdzielczą. Spróbuj naprawić swój programator bo jak widzę masz ku temu odpowiednie samozaparcie i trening. Programator nie ma żadnej pozycji startowej.Wystarczy że będziesz składał koła zębate według znaczników a sam będzie układał się w odpowiedniej pozycji.Zębatka popychacza ułoży się w pozycji szerokiego zęba i na ten szeroki ząb nałożysz krzywkę szybką szerokim wycięciem w wieńcu . Blokada czasowa także ułoży się "sama"jeśli złożysz ją zgodnie ze znakami-otworami w zębatce i podstawie metalowej .Topologia składania zębatek P124- licząc od zębatki silniczka programatora- koło niebieskie, koło czerwone , koło zielone , koło białe popychacza z dużą zębatką i małą z szerokim zębem z otworem pozycjonującym w stosunku do podstawy , koło pośrednie białe bez znacznika małą zębatką ku górze, następnie składasz blokadę czasową w ten sposób że duże czerwone koło czasówki otworem zgodnie z otworem w podstawie , dzwignię zapadkową ze sprężynką, dzwignię cewki blokady , sprężynkę naciągową dużego czerwonego koła czasówki , następnie na sam koniec wkładasz koło zębate białe z półksiężycem w ten sposób żeby otwór dużego czerwonego koła czasówki zgrał się z otworem w płycie a wycięcie pólksiężyca białej zębatki z dużym zębem weszło z lekkim prztyknięciem zgodnie z wykrojem półksiężyca.Ostrożnie wsadź cały ten zespól zębatek w podstawę segmentu programatora. Zębatka popychacza bębenka będzie już ułożona szerokim zębem do przodu, włóż na metalowy bolec zębatki popychacz , ułóż odpowiednio szerokim zębem krzywkę szybką i dalej złóż programator wedle swojej wiedzy.Mam nadzieję że pomogłem choć trochę. pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Wszystkim wielkie dzieki . Robię dzień przerwy . Jutro zaczynam walczyc.
    Ps .skaładanie i rozkładanie opanowałem do perfekcji . Jak kiedyś kostke Rubika.

pozdrawiam Andrzej
  • Poziom 9  
    Witam . Prace powoli idą do przodu . Doszedłem już do prawidłowego wkładania pierścienia szybkiego . Pozycja tego pierścienia nie ma nic wspólnego z pozycja startową , ale żle włożony pierścień nie odblokuje mechanizmu zegarowego . Jak napinać zegar i prawidłowo wkładać pierścień opisze po zakończeniu prac .Już się powoli wszystko kręci > ale duży problem mam z częściami bo niektóre trzeba by wymienic . Bardzo żle jest skonstruowana dżwignia napinająca ,która uruchamia mechanizm zegarowy . Bardzo małe jej odkształcenie unieruchamia programator . Jeszcze mam parę problemów ,ale dzięki kolegom chyba uda się uruchomić P124. Prosze trzymać kciuki .
    Wszystkim dziekuje za pomoc pozdrawiam – andrumusz .
  • Specjalista AGD
    andrumusz napisał:
    Bardzo żle jest skonstruowana dżwignia napinająca ,która uruchamia mechanizm zegarowy . Bardzo małe jej odkształcenie unieruchamia programator .
    Dźwignia ta wykonana jest z tzw,szajsmetalu który jest bardzo miękki i nietrwały , często trzeba lekko przegiąć ścięcie w dźwigni delikatnie w kombinerkach by pewnie uwalniała mechanizm zegarowy.
  • Poziom 39  
    Tyle że czasem uda się w ten sposób zrobić 2 części z jednej - bo cynkal (jak to nazwałeś szajsmetal ;)) jest bardzo kruchy...
  • Specjalista AGD
    Ano piszę że należy to robić bardzo delikatnie.Dźwignia przegięta i bez próby naprawy jest i tak dźwignią złomową obojętne czy w jednym czy w dwóch kawałkach .Nie można jej kupić, trzeba posiadać złomowe programatory na części.
  • Poziom 9  
    Do ekspertów mam jeszcze pytanie odnośnie elektrozaworów do pralki Rosa. Kupiłem nowy elektrozawór, który ma trochę zmienioną konstrukcje ( trochę inne cewki). Po podłączeniu okazuje się,ze woda przy płukaniu leci, tak,ze nawet przez górne drzwiczki wypływa. Sprawdziłem dokładnie, jaka jest różnica w konstrukcji. Okazuje się ze przy wlocie wody w starej konstrukcji jest gumowa uszczelka i otworek sokolo 2,5 mm. woda przepływa częściowo przez otworek częściowo przez usczelke na obwodzie. Czy może ktoś wie jaki dławik ( uszczelkę z otworem) wstawić żeby było ok.?
  • Poziom 38  
    Tą "uszczelkę z otworem" możesz przełożyć z starego elektrozaworu.
  • Poziom 9  
    Dzięki . Pozdrawiam .