Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przełącznik magnetyczny

11 Paź 2004 10:52 3282 10
 • Poziom 11  
  Jak wykonać prosty układ reagujący na pole magnetyczne , np. wytwarzane przez magnes stały szafkowego zamka magnetycznego. Czujnikiem ma być halotron ( przypominam najcześciej czteronóżkowy element w którym pod wpływem pola magnetycznego wytwarza się różnica napięć na wyjściu) lub gausotron ( element dwunóżkowy zmieniający swą rezystancję pod wpływem pola magnetycznego). Chodzi o rodzaj przełącznika krańcowego sygnalizującego wzrost pola magnetycznego. Gdzie można dostać wspomniane elementy półprzewodnikowe, kiedyś produkowane w kraju chyba w Zakładzie Elektronicznym np. w Toruniu i gdzieś w Poznaniu.
 • Poziom 32  
  poszukaj w katalogu ELFA lub TME, a nie może być kontaktron?
 • Poziom 11  
  Dziękuje za wskazanie katalogów. Kontaktron nie pozwala na płynne regulowanie progu zadziałania układu i regulację odległości od magnesu w chwili zadziałania. Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Ciekawy pomysl z tym Hallotronem i Gaussotronem, co do ELFY to nie polecam, bo ceny przyprawiaja o zawrot glowy z firm wysylkowych to TME jest godna polecenia ale nie wiem czy maj a tam te czujniki, musisz sprawdzic.
  Co do idei samego urzadzenia to nie wydaje sie chyba az takie skomplikowane. Ja bym uzyl tych sensorow w polaczeniu z komparatorem. Jesli uzyjesz czujnika Hall'a to musisz albo w katalogu albo sam eksperymentalnie sprawdzic jak zmienia sie napiecie na jego koncowkach w miare zblizania go do magnesu, po prostu potrzeban jest charakterystyka napiecia w funkcji natezenia pola magnetycznego. Jesli juz bedziesz mial ogolny zarys zmieniajacego sie napiecia to juz mozesz okreslic jakies napiecie progowe dla komparatora. Nie wiem czy ma to byc jakis super czuly przelacznik, ze ma przelaczyc sie w jednym konkretnym momecie czy nie, bo mozesz wstawic mala histereze w swoim ukladzie. Tak wiec jesli uklad zadziala, czyli np. po zblizeniu czujnika do magnesu przelaczy sie komparator ze swojego 0 na 1 zalaczy sie tranzystor wyjsciowy i ewentualny przekaznik czy co kolwiek sobie tam wstawisz.
  Tak wiec uklad moim zdaniem powinien wygladac tak:
  Hallotron - Komparator - Tranzystor wyjsciowy - Przekaznik, dioda LED...
  Co do Gaussotrana to nie uzywalem ale jesli on zmienia rezystancje to nalezalo by go wstawic wraz ze zrodlem pradowym, zmiana rezystancji przy stalym pradzie powoduje zmiane spadku napiecia, ktora mozna takze wykryc za pomoca komparatora.
  Pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow, jestem teraz w Danii na studiach, a tu nie ma polskiej czcionki :D
 • Poziom 11  
  Dzięki za pomysł. Problem jest jednak z tym, że halotron ma dwa wyjścia, które nie są podłączone do masy. Prad zasilający płynie przez jedną gałąź i w wynku oddzaływania pola magnetycznego wytwarza różnicę potencjałów na wyjściach. Pewnie trzeba tu użyć wzmacniacza różnicowego - przewidywana różnica napięć ma być rzędu kilkudziesięciu mV. Pozdrawiam. :)
 • Poziom 16  
  Już po tym rysunku widac, ze jesli spolaryzujesz wejscia 1-3 stalym pradem I = 20 [mA] to zmieniajac wartosc indukcji B od 0 do 0.1 [T] uzyskasz zmiane napiecia na koncowkach 2-4. Moj rysunek przedstawia oglne zasade wykorzystania czterech koncowek. Tak wiec jesli koncowki wejsciowe spolaryzujesz stalym pradem, np. za pomoca jednego tranzystora (lepiej uzyc do tego dobrego zrodla prodowego, bo jest lepiej odporne na wahania temperatury i inne czynniki) to zmieniajac wartosc indukcji otrzymasz inne wartosci napiec na koncowkach wyjsciowych. Takie zmiany mozna wykryc wzmacniaczem roznicowym, mozna by było też wstępnie spolaryzowac końcówki wyjściowe za pomocą rezystora i dołaczyć jedną do masy i wtedy użyć wzmacniacza operacyjnego w roli komparatora, ale to już trzeba by bło sprawdzić popróbuj, a napewno wiele się dowiesz. Bardzo teraz nie mogę pomóc, bo nie ma przy sobie potrzebnej literaturym, a głowa czasami płata figle :), bo bym Ci nawet jakiś schemat naskrobał. Powodzenia !!
 • Poziom 11  
  Dziękuje za fachowe rady. Poeksperymentuję ze wzmacniaczem róznicowym. Moja literatura też gdzieś została w czasoprzestrzeni i szukam w pamięci i sieci. :)
 • Specjalista elektronik
  Halotron mozna włączyć w taki sposób, żeby między zaciskami prądowymi
  przepuszczać prąd zmienny, wtedy sygnał z zacisków napięciowych można
  oddzielić od napięć kontaktowych. Gorzej z eliminacją asymetrii hallotronu,
  to daje się uzyskać tylko dla zmiennego pola magnetycznego.
 • Poziom 11  
  Czy chodzi o to, że przy zasilaniu prądem, przemiennym napieciowy sygnał wyjściowy proporcjonalny do zewnętrznego pola magnetycznego można podać na wejście wzmacniacza za pomocą kondensatora ?
  Z dotychczasowej dyskusji wynika, że prostszym jest w zastosowaniach gausotron z którym w dawnych czasach miałem do czynienia. Czy ktoś spotkał może ten element w jakimś katalogu ? Jest on rodzajem rezystora magnetycznego, więc myśle, że można go stosować w podobnych układach jak termistory.