Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 42 - standardowy zewnętrzny mikrofon

31 Gru 2010 08:15 5257 11
 • Poziom 8  
  Witam Kolegów.
  Chciałbym poruszyć temat podłączenia zewnętrznego mic do ręczniaka Alan 42.
  Radio ma gniazdo jack 2,5mm.
  Pytanie czy mozna podłączyć "zwykły" mikrofon dynamiczny lub elektretowy bez wzmocnienia przerabiając jedynie wtyk na 3 polowego jacka (jaka powinna być impedancja mic?).
  Seryjne mikrofonogłośniki są drogie i z racji gabarytów raczej nie obiecują skuteczności.
  Proszę o sugestie.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witaj, mikrofon o który pytasz ma w sobie wkładkę elektretową o imp. ok. 1,2 - 2 kΩ .TX w tych radiach nie jest załączany zwarciem tak jak w mikrofonach od CB a tą właśnie opornością wkładki. Wkładka elektretowa nie może mieć mniej niż 1 kΩ . Mam nadzieje że trochę Ci to pomoże. Wystarczy 2-polowy wtyk "jack"

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Kolego Jim2000, gniazdo mikrofonowe w Alanie 42 jest gniazdem dwupolowym i wydaje mi się że wtyk trójpolowy nie ma racji bytu w przypadku zastosowania zewnętrznego mikrofonu. Jeżeli chcesz samemu złożyć mikrofon to weż schemat i zobacz na jakiej zasadzie jest tam załanczany PTT, bo jak włączysz bezpośrednio pod wtyczkę mikrofon elektredowy (dynamiczny nie pasuje za mała rezystancja) to radiotelefon przełączy się na nadawanie. Domyślam się że chcesz tego Alana zastosować w samochodzie. Ja stosowałem mikrofonogłośnik SM-400 z tym że podłączony był sam wtyk od mikrofonu a pod wyjście 3,5mm był podłączony głośnik zewnętrzny (orginalny głośniczek nie spełniał moich oczekiwań,zbyt głośno w kabinie). I jeszcze jedna uwaga, jeżeli chcesz zwiększyć modulację w AM-ie a słuchający nie mówili że cię słabo słychać to należy odłaczyć ogranicznik modulacyjny w tym modelu.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za podjęcie tematu mimo sylwestrowo/noworocznej atmosfery.
  Rzeczywiście korzystam z Alana 42 w samochodzie, a radio jest jeszcze na gwarancji więc odpada wylutowanie ogranicznika - szukam pomysłu z innym mikrofonem.

  Dziękuję za sugestie - będę szukał odpowiedniej wkładki.
  Zastanawiam się czy dobranie dodatkowej rezystancji w obwodzie wkładki rozwiąże problem?

  Pozdrawiam i składam najlepsze życzenia noworoczne!
 • Poziom 14  
  Witam. Ten rezystor znajdujący się w obwodzie PTT napewno nie zwiększy modulacji , nawet zastosowanie wzmacniacza mikrofonowego tego nie spowoduje. Robiłem niejedne póby, wzmacniacz mikrofonowy powodował zbieranie różnych dodatkowych odgłosów z otoczenia a to zakłócało zrozumoałość po drugiej stronie. Jedyne wyjście to odłączenie diody ograniczającej. Jak ja kupiłem swojego pierwszego Alana to najpierw sprawdziłem czy działa a po chwili był już rozebrany bo wiedziałem że jest żle zestrojony po demontażu wyszły na jaw inne błędy montażowe zrobione przez producenta kóre powtarzały się w innych egzemplarzach ale to już inny temat. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
 • Poziom 8  
  Dziękuję Józku, na ten moment jeszcze powstrzymam się z otwieraniem alana.
  Wykonam testy z mikrofonogłośnikiem.

  Pytanie poza wątkiem - dalej używasz 42 w samochodzie czy masz inne radio?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Jim2000 napisał:
  Pytanie czy mozna podłączyć "zwykły" mikrofon dynamiczny ...

  NIE.
  Cytat:
  ... lub elektretowy

  Alan 42 - standardowy zewnętrzny mikrofon  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Nadal używam Alana 42 ale po modyfikacjach. Jest wygodny do szybkiego demontażu a parametrami nie odbiega a może nawet przewyższa inne mobilne radiotelefony.Testy były robione na parkingu w pracy z kolegą znajdującym się po drugiej stronie Wa-wy.Kolega potwierdził że zrozumiałość z Alana była lepsza niż z Harego I i II. Testy wykonywane były też na kanale 19 gdzie jak wiadomo w warunkach miejskich jest wielki chaos. Myślę nad zamontowaniem filtru ANL żeby polepszyć parametry odbiornika (zakłócenia elektryczne itp..) I jeszcze jedna uwaga, kolega ANJ dorysował ci schemat podłączenia mikrofonu.Wartość tego rezystora trzeba dobrać tak zeby czas załączania nadawania był jak najkrótszy (im wyższa wartość tym czas jest większy) u mnie dałem 3,6K, jak dasz za mały to modulacja będzie tłumiona przez tą rezystancję.
 • Poziom 8  
  Dziękuję koledze SP5ANJ i Józkowi za odpowiedzi.
  Schemat sporo rozjaśnia - będę eksperymentował z dobraniem wkładki i rezystancji. Mogę prosić o wskazówki co do wartości pojemności?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Przepraszam zapomniałem podać wartości opornika i kondensatora.

  Alan 42 - standardowy zewnętrzny mikrofon

  Kondensator 1 nF - blokujący w.cz.
  Opornik realizujący stan przełączenia klucza tranzystorowego Nadawanie/Odbiór, w którym na wejściu jest 2,2k a więc tutaj powinna być wartość 4,7kom do 6,8kom .

  Mikrofon dowolny "pojemnościowy". Bardzo popularny jest o średnicy 10mm a koszt jego to około 1zł. .


  Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Dziękuję SP5ANJ
  73 VY!
 • Poziom 17  
  Odgrzeję kotleta,
  mam problem z zestawem motocyklowym CHS-300 Albrecht, po podłączeniu do reszty zestawu blokuje całe radio się i przechodzi w stan nadawania nie przyciskając PTT?

  odlutowałem jedną nogę od mikrofonu i wszystko jest ok można przełączać na radiu opcje i nadawać ale nie mogę nic mówić.


  Regulamin pkt 3.1.19. [SP5ANJ]