Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie awaryjne- problem z oprawą PK 109

MasterPrint07 31 Dec 2010 10:05 6990 10
    MasterPrint07
    Level 11  
    Witam! Załączam scan podłączenia oprawy PK 109. Przy załączonym zasilaniu dioda ładowania świeci i akumulator jest ładowany, jednakże po odłączeniu zasilania świetlówka się nie zapala. Czego tu brakuje albo co źle podłączone.
    Oświetlenie awaryjne- problem z oprawą PK 109
    Proszę o pomoc!
    remik_l
    Level 29  
    Sam podłączałeś ten moduł czy oprawa była w niego wyposażona fabrycznie ?
    Podaj jego typ.
    MasterPrint07
    Level 11  
    Oprawa fabryczna, doprowadzone tylko napięcie (pewnie przez elektryków, ja próbuje to użytkować a nie działa)
    Krzyś33
    Level 25  
    Jak chcesz użytkować? Niektóre lampy z modułem awaryjnym powinny mieć dostarczone L na dwa odrębne zaciski ( przez wyłącznik i bez wyłącznika). To, że ładowanie działa, nie znaczy, że lampa prawidłowo będzie działać. Poszukaj schematu podłączenia tej lampy i co to są zaciski: nie podłączone nigdzie L, A i B? Pozdrawiam.
    pio112
    Level 12  
    Kolego zaciski A i B to tagzwany monitoring prawidłowego działania oprawy.Nie podoba mi się brak stałego ładowania akumulatora. Czy jest on wyprowadzony z modułu ?Sama świetlówka jest żle odrutowana dokładny schemat tego połączenia podam w poniedziałek. Jak koledze zależy to poczeka.
    Już odpowiadam przewód z dławika podłączony teraz do N należy podłączyć pod wolny zacisk L i do wyłącznika oświetlenia a drugi przewód L na stałe do zasilania i powinno zadziałać.
    MasterPrint07
    Level 11  
    Bardzo dziękuje za zainteresowanie się moim problemem! Instalacja robiona w 1999 roku, okazuje się że nigdy nie działała, schematu nie znalazłem z netu dowiedziałem się tylko że te oprawy zastąpione nowszymi. Z tego co sprawdziłem to w instalacji doprowadzono tylko jedno zasilanie L .Oświetlenie ma zadziałać jak zupełnie w budynku zabraknie prądu.
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

Nie działała bo działać nie mogła.
    Na pierwszy rzut oka widać prawdopodobny błąd w połaczeniu świetlówki.
    Na inwenterze masz zamieszczony schemat połączeń.
    Podaj przynajmniej typ inwentera (modułu awaryjnego).
    Tu masz zgrubny opis. http://www.philips.oprawy.pl/katalogi/katalog_oprawFarel/pdf/objasnienia_awaryjne.pdf

Najprawdopodobniej jest to samoróbka niedouczonego instalatora, bowiem chyba nigdy nie były one produkowane tylko jako awaryjne, chociaż mogę się mylić.
    Krzyś33
    Level 25  
    Kol. pio112 podał ci jak to podłączyć. Należy pod 2 zaciski podać L, ponieważ 1 służy do ładowania akumulatora modułu awaryjnego, i przełączeniu na pracę oświetlenia w momencie zaniku napięcia na tym zacisku, natomiast 2 zacisk L służy do normalnej obsługi lampy. Lampy te produkowano jako awaryjne z symbolem:PK 109 AW. Pozdrawiam.
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

Witam!

Quote:
    Lampy te produkowano jako awaryjne z symbolem:PK 109 AW.
    Tak, ale jako:
    awaryjne - oprawy świecą po awaryjnym zaniku lub obniżeniu napięcia zasilającego. Użytkowo-awaryjne - oprawy dodatkowo biorą udział w oświetleniu ogólnym. Spoczynkowe (RM) - możliwe jest zablokowanie pracy awaryjnej przy wyłączonym zasilaniu podstawowym. Więc na pewno nie z tak wykonanymi połaczeniami jak autor wątku przedstawił.
    Autor wątlu pisze
    Quote:
    ...w instalacji doprowadzono tylko jedno zasilanie L .Oświetlenie ma zadziałać jak zupełnie w budynku zabraknie prądu.
    Czyli część układu z dławikiem i starterem jest w zasadzie zbędna.
    Jadnak w podanym wcześniej linku jest zawarta informacja o połączeniu pomiędzy zaciskami N oraz NN. Niczego takiego na rysunku autora wątku nie widać.
    MasterPrint07
    Level 11  
    Typ przetwornicy to Az211 PLs (PK 109). Otworzyłem drugą lampę i drugi zacisk L jest (chyba fabrycznie) bezpośrednio podłączony do gniazda świetlówki. W lampie z której zrysowałem schemat połączeń na wstępie jest podłączony do N (ktoś pewnie kombinował). A więc co zrobić żeby przy całkowitym zasilaniu w budynku zaświeciły się lampy oświetlenia awaryjnego.

Dodano po 17 [minuty]:

Oj Błąd przy całkowitym zaniku zasilania mają się zaświecić bez użytkowania w normalnym oświetleniu.
    MasterPrint07
    Level 11  
    Problem rozwiązany!
    Zmostkowałem styki A i B i działa. Wszystkim wielkie dzięki!