Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

90V między zmywarką a zlewem, czy tak ma być?

31 Gru 2010 10:59 6326 21
  • Poziom 9  
    Tym intrygującym tytułem chciałem uzyskać pomoc w następującej sprawie:

Dom jednorodzinny, niedawno wymieniono instalację na 3 żyłową. Od początku nie był używany RCD (wybijało go), jakiś domorosły elektryk polecił mi obejście go. Tydzień temu postanowiłem włączyć RCD w moja instalację. Okazało się, że wybijanie powodował obwód na którym był połączony N z PE (ten obwód i tak nie był podpięty pod L). Po fizycznym odłączeniu tego obwodu RCD pracował przez tydzień.

Wczoraj RCD wybił. Okazało się, że problemem jest zmywarka (mam ją już wiele lat, na układzie bez RCD pracowała normalnie).
    Wybijała RCD co kilka minut działania. Jako, że bardzo chciałem dokończyć zmywanie zastosowałem przedłużacz bez uziemienia. Zmywarka dokończyła cykl. Jednakże teraz "kopie" przy dotknięciu obudowy zmywarki i metalowego zlewu.

Czytałem podobne tematy na forum i w niektórych była informacja, że nowoczesne urządzenia "tak mają". Przed wywiezieniem zmywarki do serwisu chciałem się upewnić, czy to nie przypadkiem wina mojej instalacji ?

Oto wyniki moich "pomiarów":
    - między zmywarką a zlewem jest 90V - bez względu na położenie wtyczki w gniazdku (tzn. obróciłem wtyczkę o 180 stopni)
    - miernikiem na wtyczce (wyłączonej) zmywarki, między bolcami, nie wykryłem spięcia
    - PE jest połączone z instalacją wodociągową (tak ma być ?)

Dosiego Roku :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 11  
    Kolego moja rada jest taka: zadzwoń po innego elektryka bo na odległość ciężko coś poradzić .
    Skoro RCD wybija to znak ze masz gdzieś zwarcie a to nie znaczy ze trzeba pominąć RCD jak polecił Ci elektryk
  • Poziom 23  
    Skonsultuj to z jakimś mniej domorosłym elektrykiem, bo tamtego omijaj z daleka po tym co Ci powiedział (to o mostkowaniu RCD).
    Z tych podstawowych informacji, to chciałbym się upewnić, jaki schemat sieci posiadasz u siebie. I pytanie, czy remont instalacji wykonywał elektryk, czy "znajomy który zna się na elektryce".
    Cytat:
    PE jest połączone z instalacją wodociągową (tak ma być ?)

Nie, tak NIE ma być.

Ogólnie potrzeba ma miejscu się porozglądać, wezwij elektryka, i nie szczędź na to kasy, bo nie warto ryzykować życia i zdrowia swojego i rodziny.

Dodano po 0 [sekundy]:
  • Poziom 9  
    1. RCD aktualnie wybija teraz tylko przez zmywarkę (jest ona podłączona na osobnym esie).
    2. Czyli między PE (bolec uziemiający, nie mam go oczywiście zmostkowanego z N - bo wtedy by RCD wybijało) a np. zlewem nie może być połączenia na mierniku ?
  • Poziom 23  
    tanatum napisał:
    1. RCD aktualnie wybija teraz tylko przez zmywarkę (jest ona podłączona na osobnym esie).
    2. Czyli między PE (bolec uziemiający, nie mam go oczywiście zmostkowanego z N - bo wtedy by RCD wybijało) a np. zlewem nie może być połączenia na mierniku ?

Nie cuduj, tylko wzywaj elektryka, bo możesz sobie krrzywdę zrobić. To, że jest dla niego robota jest pewne.

Część postu usunąłem, bo odnosiła się do postu nieistniejącego. [retrofood]
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    michalekk1 napisał:
    tanatum napisał:

Nie cuduj, tylko wzywaj elektryka, bo możesz sobie krrzywdę zrobić. To, że jest dla niego robota jest pewne.

Ja nie cuduje, tylko chcę się czegoś dowiedzieć. Widziałem tematy, gdzie do gościa co nie wie czy próbnikiem sprawdza się L czy N pisano grzeczniej.
    Proszę o stwierdzenie kilku faktów a nie instrukcje jak mam to sam naprawiać.
    Zawęźmy więc:
    1. Między PE a np. zlewem nie może być połączenia na mierniku ?
    2. 90V między obudową zmywarki a zlewem to raczej wina zmywarki ? (To napięcie wystepuje tylko wtedy, gdy jest podłączona zmywarka)
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Niektórzy piszą straszne głupoty...

90V to napięcie niebezpieczne i nie powinno być go na obudowie!
    W sieciach z przewodem ochronnym, części przewodzące obce powinny być podłączone do PE - przez połączenie wyrównawcze. Szczegóły:
    http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr.pdf (wystarczy zerknąć na stronę 11)

Wyłącznik różnicowoprądowy nie może być zmostkowany. Chroni ciebie przed porażeniem.

1. Może być połączenie, wytyczne znajdziesz w podanym przeze mnie pdfie.
    2. Jeśli zmywarka została dobrze podłączona, zasilanie L i N, obudowa do PE i na obudowie pojawi się napięcie, które spowoduje upływ prądu przekraczający wartość zabezpieczenia wyłącznika róznicowoprądowego, to to zabezpieczenie zadziała. Tak właśnie miałeś. Podłączenie poprawne, ale widać że jest problem ze zmywarką.
    Przy podłączeniu przez przedłużacz, bez uziemienia obudowy, jest na niej niebezpieczne napięcie. Przy dotknięciu obudowy i innej części przewodzącej o innym potencjale, może dojść do porażenia. Nie powinieneś tak jej podłączać. Należy usunąć usterkę w zmywarce.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 24  
    A ogólnie filtry stosowane w zasilaniu niektórych zmywarek i innego sprzęty AGD wyposażone są w kondensatory, które mogą powodować powstanie takiego napięcia na obudowie (przy nie podłączonym PE) dopiero prawidłowe podłączenie pod gniazdo (z prawidłowo podłączonym PE ) likwiduje to zjawisko. Dlatego nie należy (a wręcz nie wolno!) urządzeń ze stykiem ochronnym podłączać do gniazd nie wyposażonych w taki styk.Być może właśnie te kondensatory mają zbyt dużą upływność i powodują zadziałanie RCD.Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    @Mad.

Dzięki za odpowiedź i literaturę, poczytam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Co to za zmywarka?? jaki model z którego roku, może miała obciętą wtyczkę i przywieziono ją od naszego sąsiada z wystawki?? . Jak masz układ sieci TNS to kto i gdzie zrobił uziemienie?? A tak po ludzku to nie używaj tej maszyny bo Ci żonkę pośle na lepszy swiat.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    To prąd rażeniowy jest groźny dla człowieka, a nie napięcie. To prawda. Ale to od napięcia, zależy jaki popłynie prąd. Przecież nikt nie wie jaka "wydajność prądowa" jest spowodowana uszkodzeniem w omawianej zmywarce. To uszkodzeniem, może się pogorszyć, nawet do zwarcia metalicznego. Napięciem bezpiecznym dla napięcia przemiennego jest 50V, w warunkach normalnych. Jeśli użytkownik ma blisko umywalkę (a z tematu wychodzi na to ze ma), to pewnie będzie miał mokre ręce, a może nawet mokra podłoga. W takim przypadku napięcie bezpieczne jest jeszcze niższe. Na pewno nie należy użytkować takiej zmywarki. 30mA zabezpieczenia w wyłączniku różnicowoprądowym nie jest bez powodu, bo to jest już groźny prąd dla człowieka.

"Uziemienie nie ma żadnego znaczenia w ochronie przeciwporażeniowej."
    Nie prawda, dodatkowe uziemienia obniża napięcie dotykowe.
  • Poziom 24  
    Bronek22 napisał:
    tanatum napisał:
    Zmywarka dokończyła cykl. Jednakże teraz "kopie" przy dotknięciu obudowy zmywarki i metalowego zlewu.
    Czytałem podobne tematy na forum i w niektórych była informacja, że nowoczesne urządzenia "tak mają". Przed wywiezieniem zmywarki do serwisu chciałem się upewnić, czy to nie przypadkiem wina mojej instalacji ?
    Oto wyniki moich "pomiarów":
    - między zmywarką a zlewem jest 90V - bez względu na położenie wtyczki w gniazdku (tzn. obróciłem wtyczkę o 180 stopni)

Urządzenia tak nie mają. Tak mają spartaczone instalacje.
    Zapłać fachowcowi to ci doprowadzi instalacje do porządku.

To twój problem jak wyszukać fachowca. Żyjesz w takim kraju.
    Lekarz też cie może zaprowadzić do grobu. Lekarza szuka się podobnie jak i elektryka.

Dodano po 3 [minuty]:

Krzyś33 napisał:
    Być może właśnie te kondensatory mają zbyt dużą upływność i powodują zadziałanie RCD.Pozdrawiam.

Kolego, jak się zupełnie nie znasz to nie filozofuj.
    Zbyt duża, mała średnia, pośrednia . Chyba sobie żartujesz.
    Kolego jeśli w życiu nie widziałeś jak jest zbudowany kondensator przwciwzaklóceniowy i nie wiesz co to upływność kondensatorów , to nie ujmuj nikomu wiedzy. Jak napisałem:" jeśli prawidłowo jest podłączony przewód PE , to takie zjawisko nie ma prawa wystąpić. Zwracam uwagę , że sytuacja ta (napięciena obudowie) pojawiło się, gdy autor postu zasilił zmywarkę z przedłużacza ( bez PE).
  • Poziom 9  
    (Jeszcze raz zaznaczam, że nie chce tego naprawiać samodzielnie)

Trochę więcej na temat mojej instalacji:
    - ze słupa idą 3 fazy i N
    - jest to TN-C-S (po domu jest rozprowadzone L N PE)
    - przed RCD N jest połączone (tak pokazuje miernik) z PE
    - PE jest uziemione w piwnicy oraz połączone z instalacją wodną

Przedtem miałem układ TN-C (tak myślę, że ominięcie RCD oraz połączenie N z PE tworzy coś w rodzaju takiego układu).
    Zmywarka nowa ze sklepu, Ariston, około 6 lat.
    Między obudową zmywarki a PE nie jestem w stanie zmierzyć natężenia (mam zwykły miernik do natężenia prądu stałego). Tak na oko kopie mniej niż rażący długopis :)
    Podłączenie PE zmywarki pod PE tego obwodu (jak pisałem jest ona na osobnej esce) powoduje wybicie RCD, czasem od razu czasem po x minutach.

W układzie wcześniejszym TN-C nic nie wybijało i (chyba, choć przez te lata to ktoś by się dotknął i zmywarki i zlewu) nie kopało.
    Sprawdzałem na pralce (13 letnia Indesit) to nie ma takiego napięcia pomiędzy obudową i PE instalacji. Zresztą wtedy przypuszczam to by RCD wybił.

Wiem, że najprościej jakbym wziął i elektryka i gościa z serwisu AGD. Ale wcześniej chętnie poznam Wasze opinie :)
  • Poziom 23  
    Cytat:
    - ze słupa idą 3 fazy i N

Pudło, trzy fazy i PEN
    Cytat:
    - przed RCD N jest połączone (tak pokazuje miernik) z PE

Normalne przy rozdziale PEN na PE i N.
    Cytat:
    Wiem, że najprościej jakbym wziął i elektryka i gościa z serwisu AGD. Ale wcześniej chętnie poznam Wasze opinie

Pytanie tylko na jaki temat mamy wyrażać opinie? Chyba większość rzeczy już padła.
  • Poziom 9  
    Witam,sprawna zmywarka raczej nie powinna "kopać", nawet wtedy gdy jej obudowa nie jest połączona z przewodem PE.Pewnie ma jakieś lekkie "przebicie".
    Na pewno nie wolno jej używać bez prawidłowego podpięcia.
    Jeśli jest to nowa instalacja to zmywarka powinna mieć osobne zasilanie.
    Aby ją dalej bezpiecznie użytkować,to można to gniazdko co zasila zmywarkę wpiąć przed RCD,pozdrawiam.

Moderowany przez retrofood:

Za następną taką "poradę" będzie ostrzeżenie.

• Pomocny post
    Poziom 21  
    wl100 napisał:
    Aby ją dalej bezpiecznie użytkować,to można to gniazdko co zasila zmywarkę wpiąć przed RCD,pozdrawiam.
    Bez urazy, ale nóż się w kieszeni otwiera, jak się czyta takie porady. A jak będzie wyłączać S-ka, to podłączyć przed nią?
    Jedną z możliwych przyczyn występowania napięcia na obudowie zmywarki podał kolega Krzyś33 w tym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8938669#8938669

Jeśli autor nie chce wzywać elektryka, a upewnić, że wina leży w zmywarce, może podłączyć ją za pomocą przedłużacza ze stykiem ochronnym do innego gniazda chronionego przez RCD. Jeśli RCD dalej będzie wyzwalał, to najprawdopodobniej zmywarka powinna wylądować w serwisie. Jeśli nie, wina prawdopodobnie leży w obwodzie tą zmywarkę zasilającym.
  • Poziom 42  
    Witam!

Przecież powód zadziałania wyłącznika RCD został podany już w pierwszym poście
    Cytat:
    Wczoraj RCD wybił. Okazało się, że problemem jest zmywarka (mam ją już wiele lat, na układzie bez RCD pracowała normalnie).
    Wybijała RCD co kilka minut działania.
    A to, że w obwodzie bez wyłącznika RCD, czy bez przewodu ochronnego (masakra) pracuje jest najzupełniej normalne. Więc doszukiwanie się podtekstów i przedłużanie jej żywota przez pomijanie wyłącznika RCD lub inne sposoby jest kompletnie nie na miejscu ponieważ jest niebezpieczne.
    Sprzęt jest uszkodzony i wymaga naprawy.
    Czy uszkodzeniu uległa izolacja grzałki, przewodów czy innych elementów nie ma teraz żadnego znaczenia.
  • Poziom 21  
    Bronku,
    spójrz do pierwszego postu. Napięcie na obudowie i "kopanie", pojawiło się po podłączeniu zmywarki przedłużaczem bez styku ochronnego. Instalacja jest prawdopodobnie OK.