Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik na pasmo lotnicze

Chroost 31 Dec 2010 11:48 66203 97
Altium Designer Computer Controls
  • Odbiornik na pasmo lotnicze

    Chciałbym zaprezentować kompletną konstrukcję odbiornika/skanera na pasmo lotnicze, czyli tzw. Air Band. Pokrywa on cały zakres częstotliwości przeznaczonych do komunikacji głosowej w tym paśmie, a odbierana częstotliwość jest wyświetlana na wyświetlaczach LED. Posiada również automatyczny i ręczny układ blokady szumów tzw. squelch. Na płytce znajduje się także wzmacniacz do bezpośredniego podłączenia głośnika lub słuchawek. Całość może być zasilana z zasilacza wtyczkowego lub gniazda zapalniczki w samochodzie.

    Wstęp
    W sieci raczej nie znajdziemy dużej ilości opisów budowy takich odbiorników, a jeśli już coś trafimy to albo są to kilkutranzystorowe "zabawki" bez syntezy częstotliwości albo bardziej złożone odbiorniki, które niestety mają co najmniej kilka obwodów strojonych. Czytając opis budowy takiego odbiornika często natrafimy w końcu na stwierdzenie "aby zestroić odbiornik trzeba mieć dostęp do miernika częstotliwości, generatora...". I tutaj dla osób nie mających dostępu do opisywanych przyrządów zazwyczaj kończy się lektura artykułu. Prezentowana konstrukcja jest nieco inna, ponieważ została zbudowana w oparciu o mniej typową koncepcję. Dzięki temu w odbiorniku jest tylko jeden obwód strojony, więc można go zestroić na słuch lub inną metodą opisaną dalej.

    Budowa
    Komercyjne odbiorniki/skanery na to pasmo, podobnie jak na amatorskie pasmo 2m budowane są często jako superheterodyny z podwójną przemianą częstotliwości. Pierwsza pośrednia jest zazwyczaj gdzieś pomiędzy 30-45MHz, a druga 455kHz. Budując jednak samemu taki odbiornik trudno jest zdobyć gotowy filtr na pierwszą pośrednią, a po drugie nie łatwo dobrać do tego jeszcze rezonator kwarcowy do drugiej heterodyny.

    Odbiornik na pasmo lotnicze

    Podstawowym założeniem w opisywanym odbiorniku było wykorzystanie gotowej i dostępnej w handlu głowicy UKF i nie ingerowanie w nią. Wybór padł na małą i popularną głowicę DT2200, spotykaną także pod nazwą GLORIA lub jeszcze innymi. Częstotliwości z pasma lotniczego, które znajduje się powyżej pasma UKF CCIR "przenosi" niżej konwerter zbudowany w oparciu o dobrze znany układ LA1185. Do generatora heterodyny potrzebujemy rezonatora 30MHz. Ponieważ taki akurat rezonator nie był łatwy do dostania zastosowany został rezonator z krótkofalówek-zabawek 27,125MHz. Głowica DT2200 ma pewien zapas przestrajania, więc udaje się ją przestrajać praktycznie w pełnym zakresie, chociaż może to zależeć od konkretnego egzemplarza.

    Z głowicy otrzymujemy drugą w tym przypadku częstotliwość pośrednią 10,7MHz, która przechodzi przez filtr drabinkowy na dwóch rezonatorach kwarcowych 10,7MHz. Mamy jednak pewien problem, bo wykonaliśmy już dwie przemiany, a większość scalonych układów demodulatorów AM została zaprojektowana do pracy przy częstotliwościach co najwyżej megaherca. Rozwiązaniem okazał się raczej mało znany układ scalony TDA9830. Jest to demodulator AM przeznaczony do zastosowania w odbiornikach telewizyjnych do demodulacji sygnału fonii w standardzie L. Układ ten posiada wzmacniacz pośredniej pracujący aż do 70MHz z wbudowanym układem ARW i wysokiej jakości synchroniczny demodulator AM. Dodatkowo w układzie znajduje się bufor-selektor sygnału audio, który został wykorzystany do budowy filtru dolnoprzepustowego w topologii Sallen-Key'a. Sygnał audio po regulacji głośności trafia do wzmacniacza mocy TDA7233S.

    Częstotliwość drugiej heterodyny jest kontrolowana przez układ KIC9256P. Jest to pętla PLL wymontowana z uszkodzonego radia samochodowego. Układ ten jest odpowiednikiem TA9256P produkcji Toshiba. Jest to dość egzotyczny w Polsce układ, ale po niewielkiej przeróbce płytki i programu prawdopodobnie możliwe będzie zastosowanie układu LM7001, który jest już dostępny za grosze.

    Pozostała cyfrowa część odbiornika jest typowa. Mikrokontroler ATmega88 steruje wyświetlaczami, wysyła polecenia do układu syntezy częstotliwości, odczytuje stan impulsatora, a także na odpowiednim wyprowadzeniu układu demodulatora cały czas monitoruje poziom ARW, który po przetworzeniu wykorzystuje do wyciszania sygnału audio, gdy nic nie jest odbierane.

    Wyciszanie może odbywać się przez zwieranie sygnału audio przed regulacją głośności przez wyjście układu syntezy typu open-drain lub sterowanie wyprowadzeniem MUTE wzmacniacza mocy. W pierwszym przypadku nie uzyskujemy całkowitego wyciszenia, w drugim wyciszenie jest całkowite, ale wzmacniacz włącza się z dość znacznym opóźnieniem. W odbiorniku ostatecznie wykorzystana została pierwsza metoda.

    Automatyczny squelch
    Ponieważ brak blokady szumów w odbiorniku jest dość irytujący, początkowo w programie sterującym zaimplementowany został ręczny układ squelch. Impulsatorem ustawiamy próg, przy którym sygnał jest przyciszany, gdy odbierany jest tylko szum. Jednak chcąc odbierać także słabe sygnały musimy dość często regulować poziom, co jest dość uciążliwe. Z tego powodu w programie zaimplementowany został również automatyczny squelch, znany chociażby z nowszych odbiorników CB. Próg jest na bieżąco i automatycznie przez program ustalany i wykorzystywany do samodzielnego podjęcia decyzji kiedy wyłączyć wyciszanie, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Jego czułość można zmienić w programie sterującym.

    Montaż
    Płytki zostały zaprojektowane tak, aby całość zmieściła się w obudowie KM-50 z czerwonym filtrem. Większość części powinna być do kupienia bez problemów. Układu TDA9830 należy szukać w sklepach (także internetowych i serwisach aukcyjnych), które specjalizują się w sprzedaży podzespołów do sprzętu RTV. Podobne do niego, ale nie będące zamiennikami są TDA3843 i STV8225.

    Jako X1 można użyć dowolnego rezonatora z zakresu ok. 27-32MHz, ale pod warunkiem, że jego częstotliwość dzieli się bez reszty przez 25kHz. Przy skrajnych wartościach głowica może nie być w stanie przestrajać się w pełnym zakresie. Jeśli zastosujemy inny rezonator niż 27,125MHz należy wyliczyć trzy wartości z niżej podanych wzorów i zapisać wyniki w pliku pll.h programu sterującego: PLL_MIN_VALUE = (128,7 - X1_FREQ) / 0,025; PLL_MAX_VALUE = (147,675 - X1_FREQ) / 0,025; PLL_OFFSET = (110,7 - X1_FREQ) / 0,025.

    W razie problemów z rezonatorami X2 i X3 można spróbować użyć zwykłych filtrów ceramicznych FCM10,7. Jako wyświetlacze wykorzystane zostały archaiczne już CQZP-12, ale ponieważ udostępniam projekty płytek można dostosować je bez większych problemów pod dowolne wyświetlacze. Na płytce umieszczone zostało także złącze do klawiatury, nie jest to złącze ISP do programowania. Dzięki temu będzie można w przyszłości rozbudować nieco funkcjonalność odbiornika. W roli anteny można użyć zwykłą antenę teleskopową od odbiornika UKF.

    Strojenie
    Do zestrojenia mamy tylko jeden obwód tuż przy antenie. Można dokonać tego na słuch, ale lepiej użyć squelch'a. Przełączamy squelch w tryb ręczny i ustawiamy na samym progu, gdy sygnał audio jest przyciszony, a następnie regulujemy trymerem tak, aby odblokować squelch. W ten sposób powinno dać się znaleźć takie położenie trymera, w którego wąskim wycinku regulacji układ squelch się odblokowuje.

    Ze względu na użycie gotowej głowicy UKF i konwertera odbiornik ma tą niedogodność, że pierwsza pośrednia nie jest jedną częstotliwością, a zmienia się w całym zakresie UKF, przez co sygnały bliskich stacji radiowych mogą przenikać do głowicy i zakłócać odbiór na konkretnych częstotliwościach. Nie jest to jednak aż tak silne zjawisko, ponieważ wykorzystywanie innego rodzaju modulacji i mieszacza podwójnie zrównoważonego znacznie je tłumi. Zalecane jest również zaekranowanie konwertera w ten sposób, aby jego ekran połączył się z metalową obudową głowicy.

    Uwagi końcowe
    Ponieważ może zajść potrzeba użycia nieco innych rezonatorów, układów scalonych, wyświetlaczy i ewentualnej konieczności dokonania drobnych modyfikacji płytek udostępniam zarówno pełne kody źródłowe programu na mikrokontroler, jak i projekty płytek w formacie Protela99 tak, aby można było bez problemów we własnym zakresie dokonać niezbędnych zmian. Być może ktoś również zechce wykorzystać fragment kodu programu sterującego z tego odbiornika we własnej konstrukcji, chociażby odpowiadający za automatyczny squelch czy odczytujący stan impulsatora z zaimplementowaną w nim programową filtracją drgania styków.

    Na zakończenie warto wspomnieć, że odbiornik można także dostosować do odbioru map pogodowych z satelit NOAA. Konieczne byłoby w tym przypadku zastąpienie układu TDA9830 jakimś demodulatorem FM (np. TBA120U), zastąpienie X2 i X3 filtrami FCM10,7 i dokonanie korekty częstotliwości w programie sterującym dla układu syntezy.

    Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze
    Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze Odbiornik na pasmo lotnicze

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Chroost
    Level 13  
    Offline 
    Chroost wrote 129 posts with rating 410, helped 1 times. Been with us since 2003 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    kulpina
    Level 14  
    Jak udało ci się zrobić tak ładną płytkę? :)
  • #3
    Chroost
    Level 13  
    Płytki były robione z użyciem lakieru Positiv20.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #4
    Duch__
    Level 31  
    Przyczepię się do jednej rzeczy:

    Chroost wrote:
    Chciałbym zaprezentować kompletną konstrukcję odbiornika/skanera na pasmo lotnicze, czyli tzw. Air Band.


    Skanerem nie możesz tego nazwać. Skaner to urządzenie które przemiata dany wycinek pasma i zatrzymuje się na konkretnym kanale w momencie odebrania na nim nadawania, a twój odbiornik nie ma takiej funkcji. Możesz nim słuchać najwyżej jednej ustawionej w danym momencie częstotliwości.

    Nie mniej jednak jestem pod wrażeniem i gratuluję udanej konstrukcji.
  • #5
    softkom
    Level 16  
    Konstrukcja wykonana b. dobrze pod względem mechanicznym i elektronicznym.

    Niektórzy powinni brać przykład z Ciebie, choćby Ja :)

    Gratuluję odbiornika :) zastanawia mnie tylko ile kosztowała Cię ta konstrukcja.
  • #6
    Chroost
    Level 13  
    Faktycznie funkcji skanowania nie ma w obecnym rozwiązaniu, jednak przewidziane zostało wyprowadzenie do dodatkowej klawiatury, dzięki której będzie można w przyszłości dodać przyciski i zaimplementować w programie takie funkcje jak skanowanie pasma, czy pamięć kanałów.

    Prawie połowę części już miałem więc trudno mi powiedzieć jakie są całkowite koszty. Głównie dokupić musiałem układ demodulatora i wzmacniacz audio.
  • #7
    yogi009
    Level 43  
    Moje gratulacje, konstrukcja przemyślana i wykonana wzorowo, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Również jestem zwolennikiem Positiv20, ta metoda, przy pewnej wprawie, daje bardzo dobre rezultaty. Oglądając wykonanie mam jedynie refleksję dotyczącą jakości punktów lutowniczych, chciałoby się, żeby cyna jakoś bardziej "przyjaźnie" wtapiała się w ścieżki i nóżki elementów, niestety mam ten sam efekt :-)

    W każdym razie pozdrawiam serdecznie i życzę udanych nasłuchów,

    SP4TAH
  • #8
    softkom
    Level 16  
    USTAWA
    z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne
    (Dz. U. Nr 171, poz.1800) DZIAŁ VI

    Rozdział 2 Art. 144.

    1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.


    Koniec OT
  • #9
    micc
    Level 13  
    Można nasłuchiwać tym urządzeniem jakieś inne pasma np. kolei czy straży pożarnej czy tylko pasmo lotnicze ?
  • #10
    marek_34
    Level 18  
    Bardzo ciekawa konstrukcja jak i wykonanie. Też kiedyś zrobiłem taki skaner z dużą pomocą kolegi z forum, z tym że miał on więcej możliwości no i też był projektowany od podstaw na to pasmo. Zamieszczam link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1092584.html, są tam przykładowe nagrania itd. chociaż pewnie już widziałeś gdy szukałeś konstrukcji. Jedyne sprawy które mnie martwią w Twojej konstrukcji to: zastosowanie la1185, nie wiem jak jest z czułością tego układu, jest to układ zaprojektowany do zastosowania w odbiornikach radiowych FM, gdzie moce są nieporównywalnie większe niż te z którymi nadają samoloty (najczęściej 50W). W odbiorniku komunikacyjnym warto byloby się pokusić o jakiś selektywny obwód wejściowy na niskoszumnym tranzystorze mos-fet. Poza tym głowica także z radia fm która robi za drugą pośrednią także mnie do końca nie przekonuje, obstawiam że szumy są mimo wszystko dosyć duże. Kolejną sprawą są filtry pasmowe, a tutaj ich nie widać, sam pisałeś o przesłuchach z radia fm, jest to do wyeliminowania np poprzez zastosowanie filtrów o stromych zboczach do tego przestrajanych syntezą ze względu na szerokość pasma. Jestem ciekawy jak Twój odbiornik spisywałby się z odbiorem b słabych stacji naziemnych, a nie tylko samolotów. Ale ogólnie bardzo fajnie jest zobaczyć zrobiony od podstaw odbiornik na pasmo lotnicze.
  • #11
    softkom
    Level 16  
    Odbiornik pracuje w AM dlatego nie nadaje się do odbioru np. kolei czy straży pożarnej, gdyż pracują w FM.
  • #12
    Chroost
    Level 13  
    :arrow: marek_34
    Tak widziałem tą konstrukcję. W swojej chciałem przede wszystkim sprawdzić, czy uda się zbudować działający odbiornik mając do dyspozycji wyłącznie zwykły multimetr i jednocześnie zaproponować jakieś mniej typowe alternatywne rozwiązanie takiego odbiornika upraszczając całą część radiową do absolutnego minimum, ale zachowując przy tym pewien poziom funkcjonalności. Jest to w ogóle pierwsza moja konstrukcja radiowa, wiec do końca nie wiedziałem czy coś z tego wyjdzie. Zastosowane elementy wynikają głownie z tego, że w większości akurat takie miałem pod ręką. Gdyby to była konstrukcja budowana od zera z dowolnych podzespołów prawdopodobnie użyłbym innego układu zamiast LA1185, jak również innego układu syntezy.

    :arrow: micc
    Jak wspomniałem w opisie można zmienić układ demodulatora na FM i eksperymentować z odbiorem w innym paśmie, tylko wówczas trzeba wziąć także pod uwagę ograniczenia układu LA1185.
  • #13
    marek_34
    Level 18  
    Wyszło bardzo fajnie, jedyne co bym dołożył to gniazdo BNC do podłączenia zewnętrznej anteny. Z tego co zaobserwowałem przez kilka lat to pasmo lotnicze jak i ogólnie ukf ma swoją specyfikę i pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Twój odbiornik na pewno sprawdzi się do nasłuchu samolotów przelotowych jak również ziemi jeżeli mieszkasz blisko lotniska, do dalszych nasłuchów proponuję antenę zewnętrzną. Natomiast ze słuchaniem odległych stacji naziemnych może być różnie, niestety na lotniskach i w centrach nadawczych są anteny gp 1/4α, które moc promieniują w powietrze co zresztą jest wskazane dla samolotów, natomiast do nasłuchu jest różnie... Na swoim skanerze i antenie na dachu odbieram ziemię z odległości 120 km a ostatnio w Katowicach słychać wyraźnie 3/5 Bratislava radar kontrolera :D co mnie dziwi zupełnie ale podejrzewam że nadajnik mają w Tatrach wysokich?

    p.s moglibyście skończyć te wywody paragrafowe, tysiące spotterów posiada swoje skanery i nikt nigdy się tego nie czepiał.
  • #14
    CrQ
    Level 12  
    Co do konstrukcji to wykonana w bardzo ładny sposób, może selektywność układu nie jest zbyt wysoka lecz nadrabia wyglądem, kolejna (o ile ta nie spełni oczekiwań) będzie zapewne bardziej dopracowana.
  • #15
    marek_34
    Level 18  
    :arrow: Chroost
    Jeszcze takie pytanie mam, czy na częstotliwości 135,625 masz czysty odbiór? Zaekranowałbym ten cały blok z la1185.
  • #16
    radio-service
    Level 35  
    softkom wrote:
    Może uzupełnię swą wypowiedź:

    Słuchać możesz, ale to co usłyszysz nie możesz przekazać osobom trzecim, czy to słownie, czy też poprzez media np. plik audio na stronie internetowej.


    Nie tak do końca , bo jest jeszcze paragraf rodem z KK dotyczący "wejścia w posiadanie informacji" do których to posiadania nie jesteśmy upoważnieni . Tak więc ostrożnie z tym czego się słucha . Pasma lotniczego oczywiście można słuchać bezkarnie , ale z innymi już bym uważał :) .

    A odbiornik ładnie zrobiony , gratuluję pomysłu . No i jakość wykonania ......:) .
  • #17
    softkom
    Level 16  
    Quote:
    Btw. może ma ktoś pomysł na prosty układ służący do nasłuchu częstotliwości używanych przez pkp?


    Radmor seria 30xx (nie pamiętam teraz który) jak rozejrzysz się na Alledrogo to może kupisz za marne grosze takie, które nawet stroić nie będzie trzeba :)

    PS. Musi pracować w przedziale o ile się nie mylę 150-152 MHz w zależności od tego gdzie mieszkasz lub gdzie chcesz odbierać.

    Szukaj tu i w podobnych: http://allegro.pl/radiostacje-stacjonarne-28273
  • #18
    kreslarz
    Level 35  
    Ciekawe podejście do tematu, nietuzinkowe rozwiązania i duży kawał bardzo porządnie wykonanej roboty! Szczere gratulacje!
    Tak jak koledzy poprzednicy optuję za gniazdem antenowym i wykorzystaniem pokazanej w DIY mojej anteny, gdyż świetnie się do tego nadaje.
    Pozdrawiam
  • #19
    blue_17
    Level 32  
    Witam wizualnie jak dla mnie super wykonane

    Nie jestem akurat w "radiowych tematach" ale myślę że jeśli by kolega dokładnie wyjaśnił jakie modyfikacje trzeba było by wykonać aby odbierać mapy pogody to układ zrobił by furorę ponieważ wystarczy spojrzeć na obszerność tematu który znajduje się "gdzieś" na elektrodzie.

    Sam kiedyś szukałem coś do odbioru map pogody ale zazwyczaj były to albo skanery częstotliwości na które mnie nie stać lub tak jak kolega pisze sprzęt do którego uruchomienia trzeba posiadać inne narzędzia.

    Pozdrawiam
  • #20
    Chroost
    Level 13  
    Jak znajdę chwilę czasu postaram się rozrysować na obecnym schemacie potrzebne zmiany do odbioru map pogodowych. Po tych zmianach tak na prawdę będzie to zwykły odbiornik UKF FM z konwerterem. Tak jak wspominałem główna zmiana to zastosowanie demodulatora FM zamiast AM.

    Od samego początku moim celem było przedstawienie sposobu ominięcia konieczności strojenia wielu obwodów. Wybór padł na pasmo lotnicze, ponieważ tutaj dodatkowo dochodzi trudność z demodulacją amplitudy, co umożliwiło pokazanie dodatkowych rozwiązań i stworzyło możliwość użycia nietypowych układów scalonych. Odbiornika nie traktuję jako zamknięte rozwiązanie, a bardziej jako bazę do dostosowania go do własnych potrzeb, stąd też zdecydowałem się udostępnić kody źródłowe programu na mikrokontroler, aby zainteresowani mogli wprowadzić w nich zmiany według własnego uznania.
  • #21
    zm_m
    Level 16  
    Witam pozytywnie zakręconych.

    Fajny odbiornik ,z kulturą zrobiony i już myślałem że trafiłem na to co szukałem.
    Ale niestety skopiowanie jest mało prawdopodobne z powodu zastosowanych
    jak pisze autor egzotycznych układów.Przeróbka softu nie wchodzi w rachubę
    bo nie potrafię pisać programu i jest potrzebne do tego narzędzie też nie tanie.
    A może znalazł by się ktoś co by urealnił ten projekt o układy dostępne w większości sklepów.
    Dla wszystkich czytelników życzę Dośiego Roku i udanych konstrukcji.
  • #22
    krychast
    Level 20  
    Nie wiem może nie doczytałem ale jaki jest kompletny zakres odbieranych częstotliwości? Nie korciło Cię dodanie innych zakresów i np FM?
  • #24
    Chroost
    Level 13  
    :arrow: zm_m
    Układ demodulatora jest do kupienia, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło TDA9830 cena i przejrzeć wyniki. Syntezę można zastąpić układem LM7001 jak wspominałem. Wyprowadzenia ma niemalże identyczne jak w tym, który zastosowałem, porównać można dokumentacje tych układów. Program na mikrokontroler jest napisany w C pod darmowym WinAVR, więc z tym też problemu nie ma. Reszta to już typowe układy. Zamiast ATmega88 można użyć ATmega8, ATmega48 lub ATmega168, bo program zajmuje około 2KB.

    :arrow: krychast
    Rozbudowa jest problematyczna, bo trochę cienko z miejscem w obudowie, a poza tym trzeba by jakoś przełączać zakresy. Program domyślnie steruje syntezą tak, aby odbiór był w zakresie od 118,000 do 136,975MHz.
  • #25
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Naprawdę fajny odbiornik
    Chciałem sobie już dawno coś takiego zbudować ale wkurzały mnie zawsze te elementy do strojenia ( oczywiście nie posiadając odpowiednich mierników ).

    Znalazłem nawet coś takiego:

    http://hem.passagen.se/communication/supertuner.html

    Pisałem do autora o PCB ale odpisał że nie ma. Twoje rozwiązanie jest ciekawsze i nie wymaga odpalenia kompa więc chyba sobie je zrobię.
    Jak myślisz w jakiej kwocie można popełnić ten odbiornik ?
  • #26
    maxxim
    Level 15  
    Dariusz Goliński wrote:
    Naprawdę fajny odbiornik
    Chciałem sobie już dawno coś takiego zbudować ale wkurzały mnie zawsze te elementy do strojenia ( oczywiście nie posiadając odpowiednich mierników ).


    Niestety jak chcesz zajmować się sprawami radiowymi najpierw polecam wykonanie TDO lub GDO, do tego "czuły" woltomierz. Polecam też kupno starego wobulatora i oscyloskopu ;). Następnie mostki oporowe i pojemnościowe.Kolejnym krokiem jest nauka - jak tym wszystkim robić pomiary i strojenia. To naprawdę proste jak drut trakcyjny. Pierwsze kroki to radio kryształkowe i bardzo proste odbiorniki oraz nadajniki cw QRP. Jeden kwarc + tranzystor i masz nadajnik. Potem planujesz budowę odbiornika modułowego. Kiedy skończysz pierwszy odbiornik (wszystkie moduły) wtedy dopadnie Cię choroba - nieuleczalne zaśmiecanie pokoju wszystkim co się może przydać ;) . Każdy radiowiec tak ma :)) Wiem, że to radio kryształkowe może śmieszyć. ale jest to naprawdę wspaniała przygoda a i wykonanie takiego odbiornika starannie - wręcz artystycznie to duże wyzwanie.Radiówki należy uczyć się od podstaw!

    http://www.historiaradia.neostrada.pl/Krysztalki.html#schematy
  • #27
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Elektronikiem jestem od zawsze ale jakoś zawsze do mnie przemawiała cyfrówka, obecnie zajmuje się prockami i automatyką i radyjek nie planuje budować. W początkach zabawy robiłem różne konstrukcje radiowe więc nie jestem jakoś nie teges z tematem. ( wkładka słuchawkowa + kupa drutu na antene i uziemienie + dg51 i polskie radio hulało )
    Obecnie ciekawi mnie lotnictwo, na licencję mnie nie stać ale staram się jak mogę trzymać się tematu, czasami mam okazję polatać cesną i chciał bym zbudować odbiornik pasma lotniczego do nasłuchiwania korespondencji.

    Dla tych którzy zbudują odbiornik załączam spis częstotliwości.
  • #28
    krychast
    Level 20  
    Darek link do urządzenia który podałeś był już o podobnej konstrukcji na elce.Poszukaj temat Skaner ze Świata Radio
  • #29
    Led156
    Level 16  
    Witam.Z tego co wyczytałem w opisie to żeby zestroić to nie trzeba mieć żadnego sprzętu(oscyloskop itp)?Czy autor tego projektu mógł by powiedzieć jakie zmiany na płytce i w trzeba wprowadzić aby podpiąć pod to LM7001?Przeglądałem noty ale nic nie mogę ogarnąć.
  • #30
    Chroost
    Level 13  
    Porównując karty katalogowe układu KIC9256P i LM7001 możemy odnieść wrażenie, że LM7001 jest dużo wcześniejszą i uboższą funkcjonalnie wersją tego pierwszego. Jeśli chodzi o wyprowadzenia, to z punktu widzenia tego odbiornika różnica jest w sposobie doprowadzenia zasilania.

    Trzeba by było na płytce drukowanej masę zasilania odłączyć od pinu 12 i doprowadzić do pinu 16 oraz odłączyć zasilanie od pinu 9 i doprowadzić do pinu 12 i 13.

    Odbiornik na pasmo lotnicze

    W programie z kolei konieczne jest przepisanie funkcji pll_write() w pliku pll.c, bo sposób komunikacji też się trochę różni i uwzględnić fakt, że poszczególne bity wartości podziału też muszą znaleźć się na innych pozycjach w słowie konfiguracyjnym wysyłanym do układu.