Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drukarki POSNET Thermal zmiana stawek vat-u VAT-CHANGE

fama 31 Dec 2010 11:57 21822 30
 • #1
  fama
  Level 2  
  Opis z narzędziem zamieszczam ponieważ ze względu na zbyt dużą liczbę urządzeń fiskalnych przypadających na jednego serwisanta odmówiono mi serwisu w pierwszych dniach nowego roku - a w takiej sytuacji znajdzie się wiekszość firm w kraju!

  Jak w temacie zamieszczam oprogramowanie służace do kompleksowego przygotowania drukarek fiskalnych POSNET wraz z instrukcją krok po kroku. Oprogramowanie pochodzi z POSNET-u więc jest to jedyne zalecane.

  Kiedy należy dokonać zmiany stawek w urządzeniach fiskalnych?? - najwcześniej po ostatnim raporcie dobowym za grudzień i nie później niż przed pierwszą sprzedażą w nowym roku. Czyli najlepiej w piewszy dzień pracy nowego roku.

  Dodatkowo należy zmienić konfigurację swoich programów sprzedażowych, dołożyć odpowiednie stawki oraz ustawic odpowiednie mapowania zgodnie z ustawieniami z drukarki fiskalnej.

  Zamieszczam przykładową zalecaną tabelę stawek vat na nowy rok:

  PTU A 23,00 %
  PTU B 8,00 %
  PTU C 0,00%
  PTU D 5,00 %
  PTU E 22,00 %
  PTU F 7,00 %
  G ZW.PTU

  Oczywiście każda nie każda firma potrzebuje takiego zestawu, więc należy to dopasować do potrzeb.

  Kolejna ważna sprawa należy postępować bardzo ostrożnie z ufiskalnieniem nowych stawek ponieważ liczba fiskalizacji jest ograniczona - dla jednego modułu pamięci 30 razy - a w wielu drukarkach ta liczba może być już zancznie pomniejszona. Proszę więc o przemyślane programowanie urządzeń.

  Inny ważny temat to blokowanie towarów o zminionej stawce VAT. Problem może wystąpić jeśli sprzedamy towar o tej samej nazwie który wcześniej przechodził już zmiany stawek VAT lub był sprzedawany z inną stawką, a po zmianach może się to zdarzyć. Rozwiązanie: zmiana nazwy towaru w programie sprzedażowym lub odblokowanie drukarki fiskalnej. W drukarkach POSNET można odblokować bazę towarów by problem nie wystąpił. Załączony program również psiada tę funkcjonalność.

  To tyle. Życzę wszystkim udanego programowania i SZCZĘŚLIWEGO NWOEGO ROKU!

  Moderated By gulson:

  Załącznik usunięto na wniosek firmy POSNET

 • #2
  GrO
  Level 11  
  Pierwsza rzecz o jaką chciałem spytać to powód dla którego firma POSNET nie udostępnia oficjalnie swojego programu ZPS? (można ściągnąć z internetu, jak już ktoś na elektrodzie pisał: google: zps posnet -site:posnet.com )
  Jak dobrze pamiętam, na płycie z drukarką taki program był (nie sprawdziłem, szybciej było poszukać w internecie).

  Druga sprawa to czy poza zmianą w programie ZPS w pierwszy dzień sprzedaży, trzeba coś jeszcze ustawiać? Czy wystarczy zmienić stawki 22% > 23% i 7% > 8% i zacząć korzystać?
 • #3
  slawekpr
  Level 10  
  jak się orientuje to jeszcze musisz odblokować te produkty które były z inna stawką bo kasa je zablokuje
 • #4
  GrO
  Level 11  
  Ten punkt chyba mogę pominąć, nie wprowadzałem żadnych produktów do pamięci drukarki, korzystam z programu w którym wpisuję w momencie wystawiania paragonu informacje o produkcie i cenie.
 • #5
  fama
  Level 2  
  Ze względu na zablokowanie dostępu do pliku przez administratora ja nie będę go więcej udostępniał, proszę również nie prosić o wysyłkę na mejla itp, po prostu proszę użyć google i trochę swojego czasu - po wpisaniu nazwy programu spokojnie go odnajdziecie. Nawet nie musiałem go drugi raz udostępniać, wielu innych już to zrobiło... a tak na marginesie podejrzewam że Panowie z POSNETU boją się że nieprzeszkolona osoba zrobi to niewłaściwie, a na nich zrzucona zostanie odpowiedzialność za oprogramowanie w razie problemów które mogą być bardzo kosztowne...

  POZDRAWIAM WSZYSTKICH RÓWNIEŻ PANÓW Z POSNETU! :)

  Dodano po 5 [minuty]:

  A to dla tych którzy korzystają z ZPS i NPS - dodatkowo należy skorzystać z programu POSNET UNLOCK ze strony POSNETU!

  TEGO NIE TESTOWAŁEM

  Kopia ze strony POSNETU:
  Link

  Drukarki fiskalne

  Informujemy, że programy ZPS i NPS nie są przeznaczone do zmiany stawek VAT w drukarkach POSNET (lecz do tzw. pierwszego uruchomienia). Zmiana stawek VAT tymi programami może skutkować zablokowaniem bazy towarowej.
  Program Posnet Unlock służy do odblokowania bazy towarowej.
  Oprogramowanie wymaga połączenia z komputerem po porcie szeregowym RS232 (tak po stronie komputera jak i drukarki fiskalnej). Zwracamy uwagę, że komputer za pomocą którego będzie robiona ta operacja, powinien być wyposażony w taki port. Załączone oprogramowanie nie umożliwia odblokowania drukarek fiskalnych, które są podłączone do komputera przez złącze USB.
  Dedykowanym programem do zmiany stawek w drukarkach fiskalnych Posnet jest program VAT-Change dostępny u Autoryzowanych Dealerów Posnet.

  Program do odblokowania drukarki dla systemów Windows 7, Vista, XP (ZIP; 2,6 MB)
  Program do odblokowania drukarki dla systemu Linux (ZIP; 1 MB)
 • #6
  serg17
  Level 13  
  Hej dzięki za instrukcję. Mam bardzo ważne pytanie: posiadam drukarkę POSNET THERMAL z 1999 roku (czyli jeszcze przed nową fiskalizacją), niestety program nie wykrywa jej typu i każe podać jej model. Ale nie mam pojęcia, jaką wersją dysponuję... bo na tabliczce znamionowej nie ma napisane nic na en temat. Tylko: posnet thermal i tyle. Próbowałem znaleźć coś w ZPS, ale to program do nowej homologacji... a po włączeniu wersja wskazywana na wyświetlaczu to Posnet Thermal/39.1 <?> cokolwiek to znaczy.
 • #7
  maruszek333
  Level 1  
  serg17 wrote:
  Hej dzięki za instrukcję. Mam bardzo ważne pytanie: posiadam drukarkę POSNET THERMAL z 1999 roku (czyli jeszcze przed nową fiskalizacją), niestety program nie wykrywa jej typu i każe podać jej model. Ale nie mam pojęcia, jaką wersją dysponuję... bo na tabliczce znamionowej nie ma napisane nic na en temat. Tylko: posnet thermal i tyle. Próbowałem znaleźć coś w ZPS, ale to program do nowej homologacji... a po włączeniu wersja wskazywana na wyświetlaczu to Posnet Thermal/39.1 <?> cokolwiek to znaczy.


  O którym programie piszesz? Jeśli o POSNET UNLOCK to tych drukarek on nie dotyczy - na nich nie występuje problem nagłego zablokowania sprzedaży po zmianie stawek VAT i próbie sprzedaży na nowych stawkach.
  Z tego co pamiętam ZPS powinien sobie poradzić ze zmianą stawek na takiej drukarce. Wykonaj potem testową sprzedaż na wszystkich stawkach i powinno być ok.
 • #8
  troszczu
  Level 2  
  Programem vat-change bez problemu zmieniłem stawki w drukarce fisklanej. W google bez problemu znalazłem całą paczkę z instrukcja aktualizacji krok po kroku. Nie uważam, że powinien to robić serwis. To zwykłe naciąganie klienta. Serwis - 150 zł za 5 minut roboty ?! Pozdrawiam i powodzenia !
 • #9
  dmdeem
  Level 1  
  Posnet Thermal 39.1

  Zmiana stawki VAT PTU A na 23%, pozostałe nieaktywne:
  1. utworzyć plik o nazwie v23.txt z zawartością:
  P1$p23/B4\
  2. utworzyć plik batch np. change.bat z zawartością:
  MODE COM1:96,n,8,1
  COPY v23.txt COM1:/b
  3. uruchomić plik batch change.bat

  u mnie zadziałało

  pozdrawiam.
 • #10
  J Kowalski
  Level 1  
  A udało Wam się wyzerować RAM ?
  Zgodnie z instrukcja (taka sama w vat-chane jak i posnet-unlock) aby wyzerować RAM trzeba ręcznie wejść w drukarce w Raporty -> Funkcje serwisowe i tam powinna znajdować się opcja zerowania RAMu. Niestety w momencie wejścia w "Funkcje serwisowe" pojawia się komunikat "Załóż zworę serwis". Jak sobie z tym poradzić ? Podobno bez wyzerowania RAMu drukarka może się zablokować...
 • #11
  jero111
  Level 10  
  Hm.. Nie wiem czy już nie umiem sie posługiwać Googlami czy co? Ale za chiny nie idzie znaleźć tego programu (oczywiście bez hasła na archiwum), może ktoś podać lokalizacje tego programu
 • #13
  endriuf
  Printers specialist
  Zerowanie RAM wykonuje się w funkcjach serwisowych. Całą procedurę pokazuje program VAT-CHANGE. Jednak w tym przypadku wymagany jest wpis serwisu do książki, ze względu na zerowanie RAM.
 • #14
  wieslaw1967_40
  Level 18  
  Nie serwisuję Posneta ale dostęp do zworki mają tylko serwisy bo każda kasa jest plombowana. Zerwanie plomby to duże kłopoty z fiskusem i z serwisem.Zresztą reset RAMu wiąże się z programowaniem kasy.
  Przynajmniej tak jest w tych które ja robię.
  Przy zmianie VATu samodzielnie odpowiedzialność bierzemy na siebie. Jeżeli robi to serwis powinien potwierdzić zmianę stawek pieczątką, podpisem w książce serwisowej kasy.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Kolega Endriuf był szybszy.
 • #15
  szaaleniec
  Level 12  
  Aby zmienić stawki VAT i wyzerować RAM wystarczy program vat-change. Wcale nie jest konieczne zakładanie zworki serwisowej i zrywania plomb. Program krok po kroku wyszukuje drukarki, zmienia stawki, zeruje RAM i odblokowuje drukarkę. Jeśli komuś zależy niech wyszuka chomika szaaleniec, jest tam też coś do emara. Pozdrawiam
 • #16
  decasq
  Level 2  
  Posiadam drukarkę Posnet Temo oraz program vat-change ale nie mogę go uruchomić. Po kliknięciu Rozpocznij przechodzę do okna gdzie nalezy wybrac ustawienia komunikacyjne ale nic tam nie jest konfigurowalne, wszystkie pola nieaktywne, jakby nie było połączenia., przycisk Dalej takze nieaktywny.
  Próbowałem łączyć się zarówno przez port szergowy jak i USB, za każdym razem nic.
  Tymczasem z programem ZPS nawiązuje połączenie bez problemu, jak jestem podpięty przez port szeregowy oraz przez USB.
  Ktoś może wie w jaki sposób mogę poprawnie uruchomić program VAT-Change aby móc dokonać zmiany stawek VAT?

  pozdrawiam
  Darek

  Dodano po 57 [minuty]:

  sciagnalem takze wersje VAT-CHANGE dostępną pod podanym wczesniej w tym watku linkiem. Po uruchomieniu dochodze do kroku 1. Wybór parametrów transmisji: pola sa mozliwe do konfiguracji jednak w polu PORT nie zadnych parametrów, chyba tak jakby drukarka nie była połączona (drukraka jest podłaczona do komputera przez port szeregow),
  Jak uruchamiam program ZPS to w polu PORT automatycznie pojawia się COM1 i nawiązuje połączenie bez problemu
 • #17
  bartprokop
  Level 12  
  Hmn, na stronach firmy POSNET mozna znalesc taki zapis:

  Zgodnie z obowiązującym prawem (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, Dz. U. nr 212, poz. 1338) zmiany tego typu mogą być wykonane przez podatnika. Sposób zmiany stawek VAT w kasach fiskalnych, zamieszczony jest w dostarczonej wraz z urządzeniem instrukcji obsługi. Sposób zmiany stawek VAT w drukarkach fiskalnych opisany jest w Instrukcjach programisty, dostępnych na naszych stronach.

  Czyli wynika z tego, że zabrali program do zmiany stawki z powodów marketingowych - ot żeby napędzić kasy swoim autoryzowanym serwisantom. My klienci musimy bulić. Z tym, że jak dzwoniłem do POSNETu w starym roku to informowali, że "udostępnią łatwy program do samodzielnej zmiany stawki.

  Ja ostatnio byłem zmuszony zrobić to na szybko i Instrukcja programisty jest do tego cool, da się nawet z poziomu hyper terminala to zrobić i programiku kalkulator ustawionego w tryb "programisty" bo CRC trzeba liczyć... ;) Gratulacje dla robienia jaj z użytkownika.
 • #18
  szaaleniec
  Level 12  
  Witam.
  Decasq po włączeniu Vat-change jest taka opcja jak wyszukaj drukarki. Ja miałem ten sam problem co Ty, ale występował on tylko w przypadku użycia programu ze strony posnet. Program zmianastawek nie wykrywa w ogóle drukarki. Po zainstalowaniu Vat-change problem sam się rozwiązał :). Pozdrawiam.
 • #19
  gameserv
  Level 13  
  Witam
  W związku ze zmianą kolejności stawek VAT do 31 lipca 2019 czy ktoś z kolegów może mi powiedzieć jak zmienić w drukarce fiskalnej POSNET 39.1 opcję stawki z 0.00 na zwolnioną??

  Niestety 101 oraz 100 nie działa w tym modelu a nie pamiętam jak wpisywało się to w programie DOS-owym aby stawka ta była wyświetlana.

  Może jest gdzieś opcja nowszej wersji starego VAT-CHANGE

  Dodam, że drukarka ta jest u mnie w firmie jako awaryjna i nie ma potrzeby czyszczenia RAM gdyż używam tylko stawki 23% i 8%
 • #20
  Zbig7305
  Level 10  
  Witam,

  Prosiłby o instrukcję zmiany stawek VAT dla Posnet Thermal XL2
 • #21
  ZonX
  Level 22  
  Zbig7305 - Zrobisz to NPSem - do pobrania z internetu. Do nowych urządzeń nie VAT Change;u. Jeżeli zablokują Ci się towary po zmianie stawek, zostanie tylko odpłatne zerowanie bazy w serwisie
 • #22
  tacim
  Level 13  
  Ja dzisiaj przez przypadek się dowiedziałem, że muszę w POSTNET Mobile 1,04 zmienić równiez mimo iż uzywam tylko do vatmarża. Czy jest z tym duży problem?
 • #23
  ZonX
  Level 22  
  W mobilu sam sobie zmienisz matryce. Wszystko masz w instrukcji. Wazne aby byl wykonany raport dobowy.
 • #24
  tacim
  Level 13  
  ZonX masz rację banalnie proste po zmianie stawek wydrukował PTU stare i nowe .
  Stare:
  A -23
  B- 8
  C- 0
  D- 5
  E- 0
  F ----
  G SP.ZW

  Nowe:
  A- 23
  B- 8
  C- 5
  D- 0
  E- SP.ZW
  F- 0
  G- 0
  Ja używam tylko zero techniczne do vatmarża i nie wiem czy tak styka. No i chyba jeszcze adnotację w ksiązce muszę zrobić. Ja kasy używam 20 razy do roku więc dla mnie to czarna magia :)
 • #25
  ZonX
  Level 22  
  G zmien na nieaktywna i bedzie ok. Wpis w ksiazce mozesz zrobic dołączając wydruk. Ew zrobi to serwis przy przegladzie kasy.
 • #26
  tacim
  Level 13  
  Dzięki ZonX za pomoc ale i tak coś chcą zmieniać programowanie modułu fiskalnego i niby może to zrobić tylko serwis hehe.
 • #27
  ZonX
  Level 22  
  Bzdura. Modul fiskalny programujesz tylko raz. Przy fiskalizacji nipem.
 • #28
  tacim
  Level 13  
  No i git . To jest nasz kraj na ciemnocie zawsze grosz wpadnie.
 • #29
  gameserv
  Level 13  
  gameserv wrote:
  Witam
  W związku ze zmianą kolejności stawek VAT do 31 lipca 2019 czy ktoś z kolegów może mi powiedzieć jak zmienić w drukarce fiskalnej POSNET 39.1 opcję stawki z 0.00 na zwolnioną??

  Niestety 101 oraz 100 nie działa w tym modelu a nie pamiętam jak wpisywało się to w programie DOS-owym aby stawka ta była wyświetlana.

  Może jest gdzieś opcja nowszej wersji starego VAT-CHANGE

  Dodam, że drukarka ta jest u mnie w firmie jako awaryjna i nie ma potrzeby czyszczenia RAM gdyż używam tylko stawki 23% i 8%


  Czy może ktoś z kolegów pomoże mi z tą starą drukarką fiskalną ?
 • #30
  ZonX
  Level 22  
  Której wersji programu używasz? 17.1?
  W niektórych starszych modelach nie dało się zmienić stawki G - miała na stałe przypisaną wartość ZW