Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kabel RS232 do połączenia kasy fiskalnej Sharp z PC

roszej 22 Aug 2013 22:10 36092 72
Wago
    mateo91
    Level 10  
    Kto wujkowi Google flaszkę postawi ten ma :) Troszkę się naszukałem i znalazłem.
    Porównując z instrukcją serwisową rozpiski, mój się zgadzał z tym co jest na internetach :)
  • Wago
    mtobik2
    Level 1  
    Witam,
    Od 1.10.2013 trzeba ładnie prezentować nazwę towaru na parangach. Więc rodzina poprosiła mnie o pomoc - aby nie płacić dużo kasy dla serwisantów.
    Mam kabel, przerobiłem wg schematu jak poniżej - info uzykałem od autorów Ceres'a działa ok.

GregZ wrote:
    bodziowym wrote:
    Witam
    Zrobiłem kabel według w/w rozpiski
    2-3
    3-2
    5-5
    1-7
    7-1
    4-6+8
    6+8-4

po połączeniu nastąpiło przez chwilę wczytywanie a potem komunikat "niepoprawne dane w pliku wejściowym 16,01, 8,00, 0,00,grupa 23% , 0,00, 0,000, 472843,27, o4633,891, Wczytywanie zostało przerwane"
    co to oznacza?

Miałem dokładnie to samo. Po połączeniu mas obu wtyczek wszystko zaczęło działać prawidłowo. Wystarczy przylutować do oby wtyczek żyłę, która je połączy (może to być ekran kabla lub inna dowolna żyła).

ale przy jednoczesnej transmisji z kasy grup i towarów występuje błąd jak powyżej. Masy są połączone - problem raczej z softem bo jak pobieram same towary lub same grupy to działa poprawnie. Czy ktoś może coś więcej wie w tym temacie??
    Panowie z torella i piko nie z abardzo są pomocni :(((( Boją się że zabierzmy im kawałek chleba :)))).

Jak by co - już na ukończeniu jest programik w C# który zamienia kod kreskowy na nazwę towaru. Nazwa to koderek v.0.0.1 beta - Jestem autorem :))))
    kupiec1
    Level 13  
    Nie można kupić po prostu takiego kabla?
    trasher2012
    Level 2  
    Witam.
    Zrobiłem kabelek w/g schematu dla TRL-13 i zainstalowałem odpowiedni program CERES ze strony TORELL. Kasa Sharp E-RA237P. Po uruchomieniu programu nie ma przy próbie odczytu mam "KASA NIE ODPOWIADA (ZŁY NUMER, KASA ZAJĘTA LUB W TRYBIE PARAGONU".
    Wykonałem raport dobowy i bez różnicy a z tego co pamiętam jedynie wykonanie raportu należy zrobić gdy chce się usuwać grupy, a w innych przypadkach nie jest wymagany.

Dodano po 56 [minuty]:

trasher2012 wrote:
    Witam.
    Zrobiłem kabelek w/g schematu dla TRL-13 i zainstalowałem odpowiedni program CERES ze strony TORELL. Kasa Sharp E-RA237P. Po uruchomieniu programu nie ma przy próbie odczytu mam "KASA NIE ODPOWIADA (ZŁY NUMER, KASA ZAJĘTA LUB W TRYBIE PARAGONU".
    Wykonałem raport dobowy i bez różnicy a z tego co pamiętam jedynie wykonanie raportu należy zrobić gdy chce się usuwać grupy, a w innych przypadkach nie jest wymagany.

Ok. Znalazłem rozwiązanie - obniżyłem prędkość do 9600 i wszystko działa bezbłędnie.
    kupiec1
    Level 13  
    Działa również przez kabel USB, program do pobrania na Torell, wymóg pracuje przy 32-bitach systemu.
  • Wago
    Piterdip
    Level 2  
    Witam dla wszystkich niekumających;

Kabel RS232 do połączenia kasy fiskalnej z PC
    Kabel RS232 do połączenia kasy fiskalnej Sharp z PC
    pozdro :D :D :D

Dodano po 4 [minuty]:

Kabel RS232 do połączenia kasy fiskalnej Sharp ER-A227P z Czytnikiem;

Dodano po 1 [minuty]:

Kabel RS232 do połączenia kasy fiskalnej Sharp ER-A227P z Wagą;

Dodano po 3 [minuty]:

I oczywiście program Ceres 227p (działa w 32bit systemach operacyjnych )
    Piterdip
    Level 2  
    Wszystko to jest w 100% sprawdzone.
    Osobiście aktualizowałem kody oraz grupy towarów do kasy ER-A227p

Pozdro

PS. nie dajcie się oskubać zdziercom z serwisu
    (wykonanie jest to dziecinnie proste !)
    kupiec1
    Level 13  
    W serwisie 1 kod to około 1 zł. Testowałeś taką opcję, że programowałeś kody w ceresie bez podłączonej kasy, następnie zapisywałeś to w pliku. Później po podłączeniu już kasy i skonfigurowaniu, dodawałeś z tego pliku kody?
    Piterdip
    Level 2  
    Pobrałem z kasy fiskalnej grupy towarowe i kartoteki,
    następnie zapisałem w pliku i odłączyłem kasę.
    Następnie pracowałem na samym pliku ( przez ceresa )
    Kiedy skończyłem podłączyłem kasę do PC i wgrałem.
    Należy pamiętać o raporcie zerującym na kasie przed wczytaniem nowych
    kartotek.

pozdro :D :D
    kupiec1
    Level 13  
    Dzięki, chciałem popracować na samym programie bez kasy i nie miałem pewności czy praca nie na darmo i to wejdzie później po podłączeniu.
    kupiec1
    Level 13  
    Fachowiec potwierdził, super :) Pomagam w tym rodzinie, rozbudowują kody po nowelizacji przepisów w sklepie.
    DiZMar
    Level 43  
    Przed zapisem bazy sprawdź "Poprawność nazw" aby w czasie transmisji kasa nie odrzuciła (nazwy towarów i grup nie mogą powtarzać się).
    kupiec1
    Level 13  
    A tak, jest tam opcja sprawdzenia.
    gregorvip
    Level 9  
    Witam
    Czytając ten temat zakładam że kabelek TRL-13 będzie działał z kasą Sharp ER-A277P.
    Czy ktoś mógłby potwierdzić ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    gregorvip
    Level 9  
    To jest ER-A277P a nie ER-A227P
    DiZMar
    Level 43  
    Do polaczenia kasy ER-A237P / ER-A277P z komputerem uzywany
    jest kabel TRL-13 oraz kabel TRL-23 do kasy ER-A277PS Predkosc
    transmisji dostosowujemy do odleglosci pomiedzy urzadzeniami
    (im dalej, tym mniejsza predkosc transmisji). Parametry transmisji
    po laczu: 2 400 do 19 200, 7, O, 1. - fragment instrukcji serwisowej

Dodano po 29 [sekundy]:

Jeżeli potrzebny schemat kabla to już jutro.
    gregorvip
    Level 9  
    Dziękuję pięknie za informacje. Schemat kabelka TRL-13 jest w tym temacie
    Pozdrawiam jeszcze raz.
    zola
    Level 10  
    Witam.
    Podepnę się pod temat. Znajoma poprosiła mnie o pomoc - chce rozbudować / zmienić grupy towarowe. Zrobiłem kabel według schematu:

Odpalam program Ceres277PS - poprawnie rozpoznaje typ kasy, po czym gdy chcę odczytać jakiekolwiek towary lub dane z kasy - kasa drukuje na paragonie - " Błąd transmisji - E02-00 lub E02-03". Czy muszę zewrzeć zworę serwisową lub inną, żeby kasa połączyła się z pc? W instrukcji użytkownika jest podane, że użytkownik może sam programować towary za pośrednictwem komputera.
    Dodam, że raport dobowy zrobiony, próbowałem zwierać masy wtyczek RJ45-DB9, zmiana szybkości komunikacji nic nie daje ( poza 9600 nie ma w ogóle komunikacji).
    Może ktoś pomoże.
    Pozdrawiam
    rozan99
    Level 16  
    Cześć. Mam ten sam problem co kolega powyżej. Kasa to Sharp ER-A277PS. Kabel również wykonałem jak ze schematu kolegi powyżej. Jest to kabel TRL-23.
    W kasie są dwa gniazda:
    Wg. Instrukcji gniazdo z prawej strony to gniazdo do podłączenia wagi lub komputera a gniazdo z lewej strony to gniazdo dla czytnika kodów kreskowych.
    Gdy uruchomię program Ceres 277PS Plus i podłącze kabel do gniazda z prawej to przy próbie komunikacji od razu wyskakuje błąd łączenia. Tak jakby kasy w ogóle nie wykrywało. Gdy podłącze kabel do gniazda z lewej strony to program jakby łączył się z kasą ale wyskakuje błąd że kasa nie odpowiada:
    Na wyświetlaczu kasy nie ma oznak łączenia z komputerem. Masy gniazd również łączyłem lecz nie przynosi to efektu, zmiany prędkości transmisji też nie pomagają. Próbowałem łączyć się z kasą w każdej pozycji kluczyka, wykonywałem też zamknięcie sprzedaży i raport zerowy i nic to nie dało.
    W czym może tkwić problem? Czyżby schemat tego kabla był nieprawidłowy?
    rozan99
    Level 16  
    Czy na kasie oprócz kluczyka w pozycji PGM trzeba coś ustawić żeby łączyła się z programem Ceres? Proszę o odpowiedź.
    DiZMar
    Level 43  
    rozan99 wrote:
    Czy na kasie oprócz kluczyka w pozycji PGM trzeba coś ustawić żeby łączyła się z programem Ceres? Proszę o odpowiedź

Kluczyk pozycja dowolna poza "Wył" i nic więcej nie trzeba poza oczywiście zgodnym ustawieniem parametrów łączności z komputerem w kasie i Ceres. W momencie połączenia zmieni się wyświetlacz w kasie na bodajże PP2 czy coś takiego i kasa drukuje krótki wydruk.

Dodano po 2 [minuty]:

Masz komunika, że zły numer. Trzeba ustawić numer kasy w kasie i Ceres ten sam. Najlepiej 01.
    rozan99
    Level 16  
    A jak wejść w ustawienia łączności w kasie żeby ustawić je na identyczne jak w programie Ceres? W instrukcji nic nie ma na ten temat. W Ceres nie widzę opcji ustawiania numeru kasy.
    kupiec1
    Level 13  
    A nie ściąga ceres ustawień z kasy?
    rozan99
    Level 16  
    Mój problem już rozwiązany. Pomógł mi Pan z firmy Torell do której zadzwoniłem. Mianowicie kasa ma dwa tryby. Jeden do pracy z wagą, drugi do pracy z PC.
    Do mojej kasy podłączona jest waga więc kasa była ustawiona na odczyt wagi. Po przestawieniu na PC komunikacja ruszyła.
    Kluczyk kasy w tryb PGM.
    W kasie jeżeli chcemy używać wagi po kolei wciskamy: SUMA 32 * 25 SUMA GOTÓWKA, a gdy ma być komunikacja z PC wciskamy: SUMA 32 * 05 SUMA GOTÓWKA. Ot cała tajemnica ;)
    Prędkość transmisji w Ceres na 9600. Kabel wpięty do gniazda waga/PC czyli tego z prawej strony.

Czy posiada ktoś spis listy towarów dla sklepu spożywczo - przemysłowego dla programu Ceres? Chodzi mi o nowe przepisy tj. żeby zamiast PIECZYWO było np. CHLEB, BUŁKA itp.