Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner SONY SA3_ES brak stereo i RDS

31 Gru 2010 16:44 3221 8
  • Poziom 25  
    Mam ten tuner od wielu lat. zawsze działał ok, ostatnio podłączyłem go do kablówki w drugim pokoju i od tego momentu tuner odbiera tylko w mono, nie ma również RDS'u.
    Czyżby padła głowica?
  • Serwisant
    Przejrzyj posty mówiące o zestrojeniu "zera" dyskryminatora FM.Na 99% znajdziesz rozwiązanie.Myślę,że można by zawiesić ogłoszenie na wejściu forum o tego typu problemie z niesprawnym odbiorem FM.Sporo ludzi porusza ten problem,a rozwiazanie jest dość proste,tj.zestrojenie dyskryminatora FM na tzw. zero.W układzie często istnieją służące do tego punkty kontrolne.Sony często oznacza je niemieckim "null"
  • Admin grupy audio
    Pierwsze podstawowe pytanie, czy na kablówce odbiera tylko w mono, czy na normalnej antenie także.

Nie wiem jak w Chrzanowie, ale w Warszawie kablówki (na pewno UPC) nie nadają sygnału radiowego. Tuner oczywiście odbiera, ale na normalnych naziemnych częstotliwościach i rzecz jasna - słabo.
  • Poziom 25  
    Oczywiście mono jest w każdych warunkach, nie zawracałbym głowy w innym razie.
  • Spec od car audio
    Poszukaj układu opisanego IF na płycie i obok będzie cewka (pewnie z zieloną obwódką jak to zwykle w Sony) oraz dwa punkty (kołki). Między kołki podłączasz woltomierz i delikatnie kręcąc cewką na ustawionej stacji doprowadzasz wskazania do 0mV (albo prawie 0mV). Pojawi się TUNED, STEREO i RDS.
    Regulację przeprowadzasz czymś nie magnetycznym - najlepiej odpowiednim stoikiem (ale nie każdy ma coś takiego pod ręką).
  • Poziom 37  
    radiogaga napisał:
    Przejrzyj posty mówiące o zestrojeniu "zera" dyskryminatora FM.Na 99% znajdziesz rozwiązanie.Myślę,że można by zawiesić ogłoszenie na wejściu forum o tego typu problemie z niesprawnym odbiorem FM.Sporo ludzi porusza ten problem,a rozwiazanie jest dość proste,tj.zestrojenie dyskryminatora FM na tzw. zero.W układzie często istnieją służące do tego punkty kontrolne.Sony często oznacza je niemieckim "null"

Popieram pomysł. Jako autor napisz do moderatora wniosek o przyklejenie tematu. A tak na marginesie zapytam, czy strojenie jest aż tak krytyczne? W praktyce łatwo znaleźć punkty, w których sygnał "wyskakuje". Stroję na środek i już.
  • Serwisant
    Strojenie na miernik podawane jest podawane w SM jako metoda serwisowa.Gwarantuje większą precyzję i pewne działanie automatyki strojenia w stosunku do słabszych stacji.
  • Spec od car audio
    W niektórych tunerach strojenie na miernik jest konieczne. W starych Technicsach zestrojenie "na słuch" prowadzi w niezbyt długim czasie do ponownego problemu - sprawdziłem i okazuje się, że takie zestrojenie mocno odbiega od 0. Dlatego teraz staram się stroić z woltomierzem (przecież dzisiaj to nie problem - miernik uniwersalny kosztuje kilkanaście złotych i do tego się nadaje).
    Jeżeli chcecie przykleić temat to warto go napisać na nowo - dokładnie krok po kroku - może ze zdjęciami? Tylko zawsze w takiej sytuacji pojawia się dylemat - jak damy wskazówkę, że można kręcić rdzeniami to potem niektórzy nieświadomi kręcą czym się da.
  • Poziom 25  
    Dzięki za rady, okazały się oczywiście trafne.
    Po zestrojeniu dyskryminatora, pojawił sie odbiór stereo, RDS i tuner zatrzymuje się na stacjach w czasie automatycznego strojenia.
    Dodam tylko, że w tym modelu , prawidłowy odbiór RDS'u wymaga dość sporego sygnału (ok 55-60 dB ), serwisówka podaje natomiast nawet "above 70dB".
    Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.