Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President HR2510 zniekształcony odbiór w AM

sm233 31 Dec 2010 17:08 1993 6
    sm233
    Level 38  
    Witam
    zakupiłem niedawno takie właśnie radio jak w temacie i zauważyłem od razu problem z jakością odbieranego sygnału w AM, odsłuch jest podobny do takiego jakbym słuchał na uszkodzonym głośniku, trzeszczy i charczy, jakość jest bardzo kiepska, a zwłaszcza kiedy się bardziej podgłosi, wtedy już praktycznie wszystko staje się niezrozumiałe.
    Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem i ma jakieś sugestie co do usunięcia usterki??

Moderated By c2h5oh:

Przenoszę po raz pierwszy i ostatni.
    Z "Radiotechnika Serwis".

7grafii
    Level 16  
    Tak , właśnie w tych radiach bardzo często padają głośniki. Podłącz zewnętrzny lub słuchawki i sprawdź. A jak odsłuch na innych modulacjach? FM / SSB ?
    sm233
    Level 38  
    Głośnik zewnętrzny, słuchawki czy głośnik oryginalny, nie robi to większej różnicy, jest cały czas źle, w FM też jest bez rewelacji ale już SSB jest troszkę lepiej, choć wydaje mi się, że to dlatego, że tam można słuchać troszkę ciszej i daje się radę wszystko zrozumieć. Wynikałoby z tego że to jakiś problem z m. cz. znalazłem nawet jakaś przeróbke wstawienia kondensatora 4,7uF równolegle z R152 ale to tylko poszerza pasmo lecz nie likwiduje problemu.
    Mam porównanie z RCI2950 i Albrechtem 5800 bo takie mam jeszcze w domu ale HR wypada przy nich przez ten dźwięk bardzo kiepsko. Miałem kiedyś Lincolna ale nie było z nim tak źle, AM był przytłumiony ale nic nie charczało podczas odbioru, modulacja nadawana jest ok.
    Będę wdzięczny za dalsze sugestie.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Sprawdź czy TDA1905 nie wprowadza zniekształceń.

W IC103 powinno być na nóżce nr 1 połowę napięcia zasilania jakie jest na nodze nr 2 .

Pozdrawiam.
    sm233
    Level 38  
    Na nóżce 2 mam 13,6V a na 1 jest 7,06V więc chyba się zgadza.
  • Helpful post
    PDT
    Level 24  
    Witam,

Opisane objawy wskazują na uszkodzenie kondensatora elektrolitycznego od 'bootstrap' m.cz. Dosyć częsta usterka. Schemat HR2510 mam w pracy więc numeru Cnnn nie podam.

Z noworocznymi pozdrowieniami dla uczniów A.S.

PS To ten pomiędzy pinem 1 i 3 układu TDA1905.
    sm233
    Level 38  
    Witam ponownie,
    radio już doprowadzone do ładu, wymiana wszystkich elektrolitów w okolicy TDA pomogła, że aż miło posłuchać:D
    Dzięki za czas i pomoc, temat do zamknięcia
    SM233