Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANL versus ANL w odbiorniku CB, modyfikacja.

31 Gru 2010 21:14 5155 5
  • Poziom 16  
    Witam!
    ANL to Automatic Noise Limiter czyli Automatyczny Ogranicznik Szumu odbiornika AM. Działanie jego jest największe przy najmniejszych sygnałach wejściowych. Przestaje pracować po przekroczeniu przez sygnał antenowy określonego poziomu - typowo 1 do 10uV.
    Jeżeli jest w naszym radiu CB i działa prawidłowo to po odłączeniu anteny zalega w głośniku głucha cisza, co najwyżej cichy, delikatny szumek.
    Jeżeli dokonujemy jakiś modyfikacji odbiornika, wymieniamy tranzystory, filtry, diody to naturalną konsekwencją jest ponowna regulacja pracy filtru ANL.
    Częsta jest sytuacja, że filtr ten powoduje niepożądane zniekształcenia skrośne sygnału m.cz.
    Nie mam tu na myśli filtru opisywanego jako ANL w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1280392.html#6521834
    Filtr ANL to najczęściej pojedynczy tranzystor tuż za demodulatorem AM. Historycznie jest bardzo starym wynalazkiem. Stosowano go już w radiotelefonach CB produkcji polskiej typu ECHO i TUKAN. Rzadko kiedy był poprawnie wyregulowany, ale to inna sprawa.
    Wspaniale poprawia komfort pracy z CB radiem w miejscach o niskim poziomie zakłóceń.
    Pytanie moje brzmi: jak prawidłowo nazywa się ogranicznik trzasków opisywany jako ANL?
    Drugie pytanie: czemu nie reguluje się parametrów jego pracy skoro tak rewelacyjnie poprawia jakość pracy odbiornika CB, szczególnie po wymianie tranzystorów i filtrów p.cz.?
    Np. po modernizacji z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8886280#8886280
    Jak można zestroić odbiornik po wymianie filtrów p.cz. na np Muratę 455KHz IT i tranzystorów na np. 2SC2999 i 2SC2839, jeżeli mamy starsze radio przestrojone przez przeciągnięcie kwarcu cewką i odbiornik odbierać chce o 2kHz wyżej niż częstotliwość środkowa kanału?

Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński
  • flexghzflexghz
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    meteor77 napisał:
    jak prawidłowo nazywa się ogranicznik trzasków opisywany jako ANL?

Noise Blanker i nazywany NB .

Cytat:
    ANL to Automatic Noise Limiter czyli Automatyczny Ogrannicznik Szumu odbiornika AM. Działanie jego jest największe przy najmniejszych sygnałach wejściowych. Przestaje pracować po przekroczeniu przez sygnał antenowy określonego poziomu - typowo 1 do 10uV.

Nie powinniśmy mówić o " przekroczeniu przez sygnał antenowy określonego poziomu ", ponieważ to wzmocnienie wzmacniacza w.cz. + wzmocnienie mieszacza oraz I p.cz. i II p.cz. jest dopiero sygnałem wejściowym dla ANL.

ANL to "obróbka" sygnału na m.cz. a NB jest po stronie w.cz. (z reguły na I p.cz. 10,695MHz) .

Pozdrawiam.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 16  
    Witam!
    Nic mi się tu nie zgadza!
    ANL z linku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1280392.html#6521834
    to zupełnie inny ANL niż "mój" ANL.
    Obydwa ANL pracują tuż za demodulatorem AM po stronie m.cz.
    NB (Noise Blanker) to układ do wycinana zakłóceń w postaci krótkich "szpilek". Pracuje zwykle, tak jak kolega napisał w torze p.cz. na 10,7MHz.
    Stosunkowo mało odbiorników CB jest wyposażone w NB. Pomaga on usunąć zakłócenia z instalacji samochodowej. Nie interesuje mnie w tym temacie filtr NB. To może być nowy temat. Mnie interesuje filtr ANL. Pytanie tylko, jak prawidłowo nazywają się te filtry ANL!? Noże też znajdą odpowiedź inne pytania z pierwszego postu?
    Cytat:
    Cytat:
    ANL to Automatic Noise Limiter czyli Automatyczny Ogrannicznik Szumu odbiornika AM. Działanie jego jest największe przy najmniejszych sygnałach wejściowych. Przestaje pracować po przekroczeniu przez sygnał antenowy określonego poziomu - typowo 1 do 10uV.

Nie powinniśmy mówić o " przekroczeniu przez sygnał antenowy określonego poziomu ", ponieważ to wzmocnienie wzmacniacza w.cz. + wzmocnienie mieszacza oraz I p.cz. i II p.cz. jest dopiero sygnałem wejściowym dla ANL.
    .
    Zgadzam się z tokiem myślenia, ale dla przeciętnego użytkownika CB radia sygnałem wejściowym jest sygnał doprowadzony do gniazda antenowego. Po jego poziomie możemy sprawdzić działanie filtru ANL. Po co komplikować sprawę i sterować wzmacniacz p.cz. jakimś sygnałem z generatora 455kHz. Co komu powie jego poziom i jak to się ma do działania CB radia jako całość? Myślę, że przez takie "porządne" myślenie bardzo rzadko można spotkać się z CB radiem z prawidłowo działającym filtrem ANL. Koledzy z Elektrody walczą z szumem własnym odbiornika a układ filtru ANL znakomicie potrafi zamaskować lub rozwiązać ten problem! Myśle, że warto innym użytkownikom Elektrody przybliżyć właściwości tego filtru i sposoby jego regulacji. Cel jest jeden: po odłączeniu anteny jest całkowita cisza przy gałce głośności skręconej na maksimum! Tak samo poza miastami z dołączoną anteną - w odbiorniku cisza dopuki się ktoś nie odezwie. Oczywiście mówimy tu tylko i wyłącznie o modulacji AM.

Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Cel jest jeden: po odłączeniu anteny jest całkowita cisza przy gałce głośności skręconej na maksimum! Tak samo poza miastami z dołączoną anteną - w odbiorniku cisza dopuki się ktoś nie odezwie. Oczywiście mówimy tu tylko i wyłącznie o modulacji AM.
    I cel ten jest już dawno osiągnięty, a nazywa się ASC lub ASQ - automatic squelch, odpowiednio ustawiony manualny też tak działa :D
    Bez urazy kolego - czytając Twoje wypowiedzi dochodzę do wniosku że albo do końca nie wiesz o czym piszesz albo po prostu zależy Ci na wywołaniu dyskusji przez tzw. Trolling. :cry:
  • Poziom 16  
    Witam!
    Do kolegi gregorio27:
    Cytat:
    Bez urazy kolego - czytając Twoje wypowiedzi dochodzę do wniosku że albo do końca nie wiesz o czym piszesz albo po prostu zależy Ci na wywołaniu dyskusji przez tzw. Trolling.

Wyciągną mi kolega tą odpowiedź z ust! Proszę sobie założyć nowy temat o działaniu bramki szumów (ASC lub ASQ - automatic squelch lub manual squelch).
    Ten temat dotyczy działania filtru ANL. Wypowiedź kolegi jest niegrzeczna i nie na temat i ma charakter brania udziału w dyskusji, gdy nie ma kolega nic konkretnego do powiedzenia.
    Obraża też kolega inżynierów, którzy nie po to wymyślili filtr ANL, aby go jakiś ignorant zastępował inną pożyteczną funkcją typu squelch. Filtr ANL nie ma nic wspólnego z działaniem bramki szumów! Filtr ANL pracuje płynnie a bramka szumów (squelch) skokowo, z pętlą histerezy. To zupełnie inne funkcje!

Zdumiony jestem faktem, że jeden z największych autorytetów w Polsce, za jakiego jest uważany kolega gregorio27, w sprawach CB tak marnuje swój niewątpliwy talent, szukając zaczepki!? Może lepiej połączyć siły i pomóc kolegom w pozbawieniu szumów w ich CB! Taki wielki człowiek jakim jest kolega gregorio27, może zrobić dużo dobrego i na to wszyscy liczą! Zło czynić może każdy głupek. To nie sztuka.
    Proponuję aby moderator usuną te dwa ostatnie posty bo nie wnoszą nic do tematu ANL.
    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński

P.S. Mamy nowy 2011 rok. Może warto bezinteresownie pomóc wielu naszym kolegom, którzy są tylko użytkownikami CB i nie mają wiedzy ani umiejętności tak głęboko wnikać w działanie poszczególnych układów w CB? To duża przyjemność korzystać z CB radia z prawidłowo działającym filtrem ANL!

Moderowany przez c2h5oh:

Przykro mi ale już więcej nie będą usuwane posty niewygodne dla Kolegi. Wystarczy tego.
    Niech inni wyrobią zdecydują czy warto zabierać głos w tematach zakładanych przez Kolegę...

• R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    PANOWIE mamy Nowy Roczek 2011 .

Proponuje odsapnąć, policzyć do 10-ciu i pisać na temat.

Pozdrawiam.