Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie działa spryskiwacz przy tylnej wycieraczce w VW Polo 1,o

Staszek49 31 Dec 2010 21:40 10412 6
 • #1
  Staszek49
  Level 35  
  Auto jak wyżej z 1991 r. W "antyku" tym, zaraz po kupnie syn stwierdził niepracującą tylną wycieraczkę i niesprawny spryskiwacz. Wycieraczkę uruchomiłem. Mam nadal "zagwozdkę" z samym spryskiwaczem, który chwilę pracował poprawnie, ale później przestał. Jeszcze jesienią pomimo kilku prób nie udało mi się go "zmusić" do zraszania szyby chyba, że coś go przytkało. Z tego co się zorientowałem, to w aucie tym jest jedna pompka, ale sterowana dwoma wyłącznikami przy kierownicy tj. przód i tył. Podczas spryskiwania tylnej szyby silnik pompki pracuje w przeciwnym kierunku i chyba zaworki odpowiednio zamykają wypływ płynu tj. raz do przedniej szyby albo do tylnej. Ciekawym wynalazkiem jest tylna wycieraczka, której silnik ma wspólny element - wałek, przez który przepływa płyn i zrasza szybę i zarazem mocuje się na nim ramię wycieraczki.
  Czy ktoś miał podobne problemy i ewentualnie, gdzie może się kryć usterka.
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Taki sam patent był w renówce z tym przepustem dla płynu w ramieniu tylnej wycieraczki. Sprawdzałeś drożność przewodu z płynem ? Najczęściej problem jest gdzieś po drodze. Jeśli pompka się kręci w obie strony, to w drugiej kolejności sprawdziłbym czy w obie pompuje płyn ze zbiorniczka - wystarczy zdjąć rurki z wyjść pompki i ją uruchomić w obie strony.
 • #3
  Manfredo89
  Level 10  
  Miałem podobny problem i pamiętam że mechanik najpierw sprawdzał czy silniczek pracuję (odgłos przy włączaniu zraszania) później już tak jak kolega powyżej zdjąć rurki i próbować czy mimo wszystko pompuje.
 • #4
  rajax
  Level 14  
  Sprawdź napięcie kostce elektrycznej od pompy. Brak napięcia to oznacza szukanie przyczyny, zacznik od bezpiecznika. Jak napięcie będzie a pompka nie działa, to wymieniaj ja bez zastanowienia.
 • #5
  wpsowa692
  Level 24  
  Staszek a pompka się odzywa bo jeśli na przednią szybę daje a na tył nawet nie zamiauczy to niestety pająk pod kierownicą do wymiany .
  A jeśli warczy i do przodu i do tyłu to gdzieś masz przeciek.
 • #6
  MoniTOX
  Level 26  
  Na początek wyjąć dysze i przedmuchać.
  Mógł się złamać wężyk zaraz za pompką idzie chyba koło akumulatora. Zdemontuj osłonę pod klapą, zdejmnij wężyk i sprawdź czy przepływa płyn.
 • #7
  Staszek49
  Level 35  
  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie sprawą i przepraszam za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi o usunięciu usterki. W naszym przypadku był rozłączony wężyk w lewym tylnym słupku, chyba ze względu na zatkaną dyszę spryskiwacza, którą też udało się udrożnić.
  Temat zamykam.