Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charczący subwoofer w zestawie Creative Inspire T3100

01 Sty 2011 01:20 4048 11
 • Poziom 9  
  Witam, może mi ktoś pomoże lub doradzi. Mam głośniki komputerowe Creative Inspire T3100 i mam z nimi taki problem. Subwoofer mi brzęczy, charczy, nie wiem jak to określić. Tylko że te charczenie jest przy Bass reflex-e, jak go całkowicie zasłonię ręko to charczenie ustaje. Oddałem to już z dwa razy na gwarancje ale oni stwierdzili że wszystko w porządku. Może ktoś tutaj mi pomoże.
  Pozdrawiam.

  Proszę poprawić temat postu. Regulamin pkt. 11.
  GM
 • Poziom 33  
  Kiedyś miałem ten sam kłopot , ale w P5800. Takie chrapanie przy większej mocy z bass-reflexu. Pozbyłem się tego... rezygnując z korzystania z zestawu. :) Nie znam innego sposobu rozwiązania tego problemu niż rura o większej średnicy i nieco dłuższa - ściśle trzeba wyliczyć proporcje tych wymiarów. BR oryginalnie w tych subach Creative ma wygładzaną rurę, więc nie w tym tkwi problem.
  Można też spróbować lekko wyprofilować końcówkę wchodzącą w głąb subwoofera, może w dużej mierze tam powietrze świszczy.
  Posłuchaj jeszcze dokładniej czy z okolic głośnika to chrapanie się nie wydobywa.
 • Użytkownik obserwowany
  Osobiście mam wrażenie ze Creative nawet nie słucha jak jego głośniki grają , skoro nie chcieli poświęcić dodatkowych "pięciu minut" na dobranie odpowiednich proporcji tunelu B-R . Również miałem kiedyś zestaw 2.1 od Creative (był to model M2600 ,prawie identyczny jak twoje T3100, różnica polegała jedynie na sposobie regulacji głośności,u ciebie potencjometr jest w satelicie a ja miałem pilota) i ten sam problem , bez większych obliczeń wstawiłem tam tunel tej samej długości jednak o średnicy 1cm większej niż oryginalna i zestaw zaczął grać znacznie lepiej.
 • Poziom 9  
  A znasz jakiś program albo stronkę do obliczenia BR?
 • Użytkownik obserwowany
  Ten program to Winisd , ale do tego by się przydały parametry głośnika , a nie wiem czy takie uda Ci się znaleźć
 • Poziom 9  
  Też wątpię by udało mi się znaleźć parametry tych głośników.
 • Użytkownik obserwowany
  Spróbuj tak na wyczucie . Wyciągnij stary B-R i wstaw jakąś kibel-rurkę o średnicy trochę większej , nie musi być to dużo , nawet może się okazać że 0,5cm większa będzie ok . Ja tak jak pisałem u siebie wstawiłem 1cm większą i było ok , ale może nie jest potrzebna aż taka duża.Zakładam że jeśli jesteś posiadaczem takiego typu sprzętu to nie jesteś audiofilem , a chcesz po prostu zlikwidować to buczenie,więc takie rozwiązanie powinno okazać się dobre :)
 • Poziom 9  
  No to chyba się pobawię w weekend. A ten BR jest na kleju do obudowy?
 • Poziom 21  
  Także próbowałem zniwelować ten efekt ale bez skutecznie (ucinałem rurę BR oraz wstawiałem nową, bez efektu), doszedłem do wniosku że winny musi być głośnik .
  Ostatecznie umieściłem kawałek gąbki (grubość ok. 1 cm ) na wewnętrznym końcu rury BR i przymocowałem gumką do włosów, teraz głośniki grają w miarę normalnie.
  Zauważyłem że to "pierdzenie" występuje przeważnie w wysłużonych zestawach co potwierdza teorię o wadliwych głośnikach.
 • Użytkownik obserwowany
  Toldo18 napisał:
  A ten BR jest na kleju do obudowy?

  Nie pamietam , ale chyba tak .
  Sanowiak20 napisał:

  Zauważyłem że to "pierdzenie" występuje przeważnie w wysłużonych zestawach co potwierdza teorię o wadliwych głośnikach.

  U mnie taki efekt występował od początku , u znajomego również .
  Wstawienie większego tunelu pomogło
 • Poziom 33  
  Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem średnicy rury musi także wzrosnąć nieco jej długość. To jest ważne prawidło obliczania tunelu bass-reflex, czyli rezonatora Helmoltza. Jeżeli zachowamy długość tunelu i tylko damy o większej średnicy, to częstotliwość rezonansowa wzrasta.
  Dodawanie gąbki na wlocie to dość nieciekawy pomysł, gdyż z obudowy bass-reflex robimy w ten sposób obudowę z elementem stratnym strojonym na modłę BR. Przez to zachowaniem zbliża się do obudowy zamkniętej, co przy dużych mocach wywołuje większe wychylenia niż z otwartym tunelem BR.
 • Poziom 21  
  W głośnikach logitech stosuje się na wlocie powietrza BR specjalne, wyprofilowane nakładki o większej średnicy w celu zmniejszenia "świszczenia" powietrza.
  Można by spróbować zastosować to w creativach.