Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Charczący subwoofer w zestawie Creative Inspire T3100

Toldo18 01 Jan 2011 01:20 4180 11
    Toldo18
    Level 9  
    Witam, może mi ktoś pomoże lub doradzi. Mam głośniki komputerowe Creative Inspire T3100 i mam z nimi taki problem. Subwoofer mi brzęczy, charczy, nie wiem jak to określić. Tylko że te charczenie jest przy Bass reflex-e, jak go całkowicie zasłonię ręko to charczenie ustaje. Oddałem to już z dwa razy na gwarancje ale oni stwierdzili że wszystko w porządku. Może ktoś tutaj mi pomoże.
    Pozdrawiam.

Proszę poprawić temat postu. Regulamin pkt. 11.
    GM
    PZ IX
    Level 34  
    Kiedyś miałem ten sam kłopot , ale w P5800. Takie chrapanie przy większej mocy z bass-reflexu. Pozbyłem się tego... rezygnując z korzystania z zestawu. :) Nie znam innego sposobu rozwiązania tego problemu niż rura o większej średnicy i nieco dłuższa - ściśle trzeba wyliczyć proporcje tych wymiarów. BR oryginalnie w tych subach Creative ma wygładzaną rurę, więc nie w tym tkwi problem.
    Można też spróbować lekko wyprofilować końcówkę wchodzącą w głąb subwoofera, może w dużej mierze tam powietrze świszczy.
    Posłuchaj jeszcze dokładniej czy z okolic głośnika to chrapanie się nie wydobywa.
    iwaiwa
    User under supervision
    Osobiście mam wrażenie ze Creative nawet nie słucha jak jego głośniki grają , skoro nie chcieli poświęcić dodatkowych "pięciu minut" na dobranie odpowiednich proporcji tunelu B-R . Również miałem kiedyś zestaw 2.1 od Creative (był to model M2600 ,prawie identyczny jak twoje T3100, różnica polegała jedynie na sposobie regulacji głośności,u ciebie potencjometr jest w satelicie a ja miałem pilota) i ten sam problem , bez większych obliczeń wstawiłem tam tunel tej samej długości jednak o średnicy 1cm większej niż oryginalna i zestaw zaczął grać znacznie lepiej.
    Toldo18
    Level 9  
    A znasz jakiś program albo stronkę do obliczenia BR?
    iwaiwa
    User under supervision
    Ten program to Winisd , ale do tego by się przydały parametry głośnika , a nie wiem czy takie uda Ci się znaleźć
    Toldo18
    Level 9  
    Też wątpię by udało mi się znaleźć parametry tych głośników.
    iwaiwa
    User under supervision
    Spróbuj tak na wyczucie . Wyciągnij stary B-R i wstaw jakąś kibel-rurkę o średnicy trochę większej , nie musi być to dużo , nawet może się okazać że 0,5cm większa będzie ok . Ja tak jak pisałem u siebie wstawiłem 1cm większą i było ok , ale może nie jest potrzebna aż taka duża.Zakładam że jeśli jesteś posiadaczem takiego typu sprzętu to nie jesteś audiofilem , a chcesz po prostu zlikwidować to buczenie,więc takie rozwiązanie powinno okazać się dobre :)
    Toldo18
    Level 9  
    No to chyba się pobawię w weekend. A ten BR jest na kleju do obudowy?
    Sanowiak20
    Level 21  
    Także próbowałem zniwelować ten efekt ale bez skutecznie (ucinałem rurę BR oraz wstawiałem nową, bez efektu), doszedłem do wniosku że winny musi być głośnik .
    Ostatecznie umieściłem kawałek gąbki (grubość ok. 1 cm ) na wewnętrznym końcu rury BR i przymocowałem gumką do włosów, teraz głośniki grają w miarę normalnie.
    Zauważyłem że to "pierdzenie" występuje przeważnie w wysłużonych zestawach co potwierdza teorię o wadliwych głośnikach.
    iwaiwa
    User under supervision
    Toldo18 wrote:
    A ten BR jest na kleju do obudowy?

Nie pamietam , ale chyba tak .
    Sanowiak20 wrote:

Zauważyłem że to "pierdzenie" występuje przeważnie w wysłużonych zestawach co potwierdza teorię o wadliwych głośnikach.

U mnie taki efekt występował od początku , u znajomego również .
    Wstawienie większego tunelu pomogło
    PZ IX
    Level 34  
    Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem średnicy rury musi także wzrosnąć nieco jej długość. To jest ważne prawidło obliczania tunelu bass-reflex, czyli rezonatora Helmoltza. Jeżeli zachowamy długość tunelu i tylko damy o większej średnicy, to częstotliwość rezonansowa wzrasta.
    Dodawanie gąbki na wlocie to dość nieciekawy pomysł, gdyż z obudowy bass-reflex robimy w ten sposób obudowę z elementem stratnym strojonym na modłę BR. Przez to zachowaniem zbliża się do obudowy zamkniętej, co przy dużych mocach wywołuje większe wychylenia niż z otwartym tunelem BR.
    Sanowiak20
    Level 21  
    W głośnikach logitech stosuje się na wlocie powietrza BR specjalne, wyprofilowane nakładki o większej średnicy w celu zmniejszenia "świszczenia" powietrza.
    Można by spróbować zastosować to w creativach.