Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczniki PREDOM - jak je odkręcić/wyjąć?

dexter74 01 Sty 2011 14:13 5206 12
  • #1 01 Sty 2011 14:13
    dexter74
    Poziom 13  

Wczoraj po zakończeniu remontu odkryłem, że korek na oświetlenie górne ma 16A, a ten na gniazdka (między innymi w kuchni) ma 10A.

Włączyłem piekarnik elektryczny, TV, okap i bum - wywala korek (ten 10A)...
    Niestety instalacja ma już trochę lat, a korki są automatyczne - producent PREDOM (przepraszam za jakość zdjęcia):

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6022156#6022156 - Zasady wklejania zdjęć. [retrofood]

Pomyślałem, że zamienię korki miejscami ale za groma nie wiem jak te odkręcić...
    Jakaś specjalna metoda? Korki delikatnie się poruszają w swoich "gniazdach" ale za nic nie mogę ich wyjąć...]Link[/url]

1 12
  • Pomocny post
    #2 01 Sty 2011 14:21
    any56
    Poziom 39  

Ten bezpiecznik to monolit.
    Musisz odkręcić całość (razem z podstawą).

0
  • Pomocny post
    #3 01 Sty 2011 14:25
    Micoss
    Poziom 17  

Miałem z czymś takim kiedyś do czynienia ale zbytnio problemu z odkręceniem i wkręceniem nie miałem tylko że razem z podstawką należy odkręcić

0
  • #4 01 Sty 2011 14:39
    michalekk1
    Poziom 24  

Cytat:
    Pomyślałem, że zamienię korki miejscami

A po co chcesz je zamieniać miejscami? Ten 16A z tym 10A?

0
  • #5 01 Sty 2011 14:53
    dexter74
    Poziom 13  

michalekk1 napisał:
    Cytat:

Bo wtedy ten 10A pójdzie na żyrandole, a 16A na gniazdka. Czy może coś źle rozumuję?

Więc to monolit... OK, to dam sobie siana, wezmę elektryka ;-) bo mnie jeszcze prąd zabije.

0
  • #6 01 Sty 2011 14:57
    michalekk1
    Poziom 24  

dexter74 napisał:
    michalekk1 napisał:
    Cytat:

Bo wtedy ten 10A pójdzie na żyrandole, a 16A na gniazdka. Czy może coś źle rozumuję?

Więc to monolit... OK, to dam sobie siana, wezmę elektryka ;-) bo mnie jeszcze prąd zabije.

Nie jestem pewny czy jest ta zamiana bezpieczników jest bezpieczna. Po coś one mają takie wartości jak mają... ale to elektryk musi oglądnąć. Powiem tylko, że raczej instalacja u Ciebie nadaje się do remontu ;)

0
  • #7 01 Sty 2011 14:57
    and61
    Poziom 26  

dexter74 napisał:
    Wczoraj po zakończeniu remontu odkryłem, że korek na oświetlenie górne ma 16A, a ten na gniazdka (między innymi w kuchni) ma 10A.
    (...)Pomyślałem, że zamienię korki miejscami ale za groma nie wiem jak te odkręcić...
    Jakaś specjalna metoda? Korki delikatnie się poruszają w swoich "gniazdach" ale za nic nie mogę ich wyjąć...

Czy przekroje przewodów są takie same czy różne ( chodzi mi o te wychodzące z bezpieczników )?
    Nie prościej jest zamienić przewody miejscami ( oczywiście po wcześniejszym wyłączeniu bezpiecznika )

0
  • Pomocny post
    #8 01 Sty 2011 15:55
    Qujav
    Poziom 22  

Na bezpiecznikach podłączona jest jedna linia, jeżeli do sieci będą włączone jakieś urządzenia elektryczne, to w tym miejscu będzie różnica potencjałów.
    Przed wymianą należy odłączyć prąd bezpiecznikiem głównym.
    Jeżeli nie wiesz co robisz, lepiej wezwij elektryka. Możliwe, że w ścianach przewody mają inny przekrój, lub że zastosowano bezpiecznik 16A, akurat dlatego że taki był pod ręką. Wiadomo, że nikt nie montuje oświetlenia 3kW+
    Pamiętaj, że wymieniając ten bezpiecznik ryzykujesz przeciążenie obwodu, które może spowodować pożar lub spalenie całej instalacji.

0
  • #9 02 Sty 2011 16:31
    dexter74
    Poziom 13  

Wszystkie przewody wchodzące i wychodzące do korków mają takie same przekroje.

Zrobiłem sprawdzonko:

1 korek (10A) - gniazdka wszędzie poza łazienką;
    2 korek (16A) - oświetlenie górne wszędzie poza łazienką;
    3 korek (10A) - oświetlenie i gniazdka w łazience.

Ktoś tu coś chyba nakręcił...

0
  • #10 02 Sty 2011 16:46
    sebol133
    Poziom 23  

Zamień poz 2 z 3, 16A na łazienkę a 10 na światło i gniazda w innych pomieszczeniach
    prawdopodobnie łazienka i kuchnia wisi na tym samym obwodzie albo do tego samego bezpiecznika jest podłączona

0
  • #11 02 Sty 2011 16:56
    dexter74
    Poziom 13  

sebol133 napisał:
    Zamień poz 2 z 3, 16A na łazienkę a 10 na światło i gniazda w innych pomieszczeniach
    prawdopodobnie łazienka i kuchnia wisi na tym samym obwodzie albo do tego samego bezpiecznika jest podłączona

No nie, gniazda w łazience są na korku 3 a gniazda w kuchni na korku 1.
    Jak zamienię 2 z 3 to kuchnia dalej bedzie na 10A.

0
  • #12 02 Sty 2011 18:23
    zbich70
    Specjalista elektryk

dexter74 napisał:
    Wczoraj po zakończeniu remontu odkryłem...

To kolega zrobił remont nie interesując się instalacją elektryczną? To co to za remont? Wygłaskane ściany a pod spodem badziewie. Chyba nie ta kolejność...

Odpowiadając w temacie - skoro ktoś kiedyś dał na oświetlenie 16A i na gniazda 10A to albo miał jakąś pomroczność albo dobrał zabezpieczenia na podstawie rzeczywistych parametrów instalacji. Chociaż bardziej prawdopodobne jest to pierwsze, to jednak zamiana bezpieczników powinna być poprzedzona sprawdzeniem czy obwód zabezpieczony dotychczas 10A może bezpiecznie pracować na 16A.

A ponieważ z wcześniejszych postów wnioskuję, że kolega o elektryce ma takie pojęcie jak ja o wycinaniu wyrostka robaczkowego, więc proponuję nie kombinować nic na własną rękę tylko zatrudnić fachowca.

0
  • #13 03 Sty 2011 10:57
    1044571
    Użytkownik usunął konto