Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie awaryjne z agregatu z przełącznikiem czteropolowym

gcdn 01 Jan 2011 15:03 16128 13
 • #1
  gcdn
  Level 10  
  Witam, chciałbym maksymalnie uprościć zasilanie awaryjne domu z np. jednym przeł. czteropolowym za różnicówką.
  1. Agregat jednofazowy 2.6kW (z dwoma gniazdami 230V, ale to nie ma znaczenia)
  2. Czy zmostkowanie faz wyłącznie na zasilaniu z agregatu ma znaczenie"?
  3. W przypadku awaryjnego zasilania będą oczywiście podłączone wyłącznie urządzenia jednofazowe.
  W/w założenia są oczywiście tylko teoretyczne, dlatego proszę o techniczne porady na temat (nie "prawne:D).
  Zasilanie awaryjne z agregatu z przełącznikiem czteropolowym


  schemat patrz niżej
 • #2
  ekrzych
  Level 12  
  Czytając Twoje zapytania widać że masz nikłe pojęcie w tej dziedzinie. Moja rada: zleć tą robotę elektrykowi, no chyba, że to jest post naukowo-dociekliwo-szkoleniowy.
  W obu przypadkach wyłączy Ci różnicówka, połączyłeś N do PE za aparatem. Zakładam, że połączenia faz za różnicówką rysowałeś jako uproszczenie czyli nie zwierałeś. Jeżeli zaś chodzi o zasilanie całego domu z takiego agregatu .... lepiej wydzielić obwód oświetleniowy i (poprzez np przekaźnik zaniku faz ) zasilić go rezerwowo z agregatu. Agregat jest jednofazowy, więc lepiej nie kombinuj z zasilaniem 3f/1f.
  Pozdrawiam ;)
 • #3
  gcdn
  Level 10  
  ekrzych:
  Tak mam nikłe pojęcie w tej dziedzinie nie tak dobre jak ty. Nie rozumien tylko dlaczego różnicówka miała by się wyłączyć kiedy wg schematu 2 (zmieniony w ostatniej chwili) ne ma ona kontaktu za przeł czteropolowym.
  Połączenia faz jako uproszczenie (żeby było czytelniej).
  Niestety kombinować będę bo w Święta prawie trzy dni nie było prądu i oświetlenie w tym przypadku jest najmniej ważne.
  Ale dziękuję za rady.
 • #4
  michalekk1
  Level 24  
  Nie rozumiem, czemu przewód N jest uziemiony za RCD. (N to niebieski przewód, tak?)
 • Helpful post
  #5
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Zastosownie agregatu w takim układzie jak przedstawiłeś wymaga poinformowania Zakładu Energetycznego.
  Ponadto raz rozdzielonych przewodów PE i N nie należy łaczyć ponownie. Ty uziemiając przewód N właśnie to zrobiłeś. A, że zrobiłeś to za wyłącznikem RCD to wyłącznik potraktuje ten stan jako uszkodzenie izolacji i zrobi to co powinien. Czyli zadziała.
 • #6
  gcdn
  Level 10  
  .Zielony - N. Niebieski też N. Czy tak wynika ze schematu? Niestety nie mogę sprawdzić w tej chwili czy tak jest bo jestem w pracy...i jeszcze do przyszłego tygodnia będę, ale z tego co pamiętam tak to mniej więcej wygląda. Jeśli to błąd to proszę o sugestie jak to powinno być. Na bieżąco mogę uaktualniać schemat. I Oczywiście w tej chwili nie ma tam jeszcze przełącznika czteropolowego.

  Z Zakładem energetycznym mam zamiar "kooperować" w tej sprawie (o ile to będzie możliwe) i o ile dojdzie do tego rodzaju rozwiązania.

  Puki co dziękuję wszystkim za zainteresowanie i proszę o dalszą pomoc.

  :!:Taki dokładnie miałem zamysł przedstawienia sprawy:
  Zasilanie awaryjne z agregatu z przełącznikiem czteropolowym

  Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

  Temat trochę "pokaszaniłem". Przeniosłem do:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1867367.html
 • #7
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Gdyby kolega miał agregat 3fazowy to nie widział bym problemu z tym, ale tu są dwa gniazda 1f i ciekawe jak to jest w środku porobione :D
  Należy zastosować przełącznik 1-0-2 wtedy jest pewne przełączanie z sieci na agregat. Coś w takim stylu jak na obrazku. Przełącznik w pozycji zasilanie z agregatu. Włączył bym się przed RCD by nie robić żadnych zmian w rozdzielni. Zasilanie rozdzielni albo z sieci poz 1 lub z agregatu poz 2 i tyle.Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
  Zasilanie awaryjne z agregatu z przełącznikiem czteropolowym
 • Helpful post
  #8
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Do autora-> Twój rysunek przysparza mnie o ciarki na całym ciele- jest to źle rozwiązane i stwarza zagrożenie! Czy słyszałeś o przełączniku agregat-sieć, ochronie przeciwporażeniowej realizowanej przy pomocy wyłącznika różnicowoprądowego i przewodów PE, agregacie 3-fazowym oraz o wyszukiwarce forumowej?

  Uważam, że udzielanie dalszych porad może okazać się katastrofalne w skutkach.
  Czy naprawdę trudno to zrozumieć, że nie każdy agregat nadaje się do współpracy z całą instalacją odbiorczą oraz to, że w przypadku "ręcznego" przełączania zasilania powinien być zainstalowany przełącznik agregat/sieć wraz z odpowiednim obwodem/ gniazdem dedykowanym dla zasilenia z agregatu i wykonanymi pomiarami tego obwodu? Czasami dobrym rozwiązaniem jest przedłużacz przyłączony do agregatu a do niego wpiete urządzenia "strategiczne"...
  O ile mi wiadomo tylko "automat" wymaga zgłoszenia do ZE, jednak zapytać warto.
 • #9
  gcdn
  Level 10  
  Dziękuję, teraz już słyszałem. Nie posługuję się programami do schematów i chodziło mi o teoretyczne wyjaśnienie.

  Zgadzam się że to nie "schemat" tylko obrazek mało "mechaniczny".
 • #10
  quet
  Level 11  
  Już teraz wiem dlaczego chłopaki z naszego PE zmawiają pacierz jak jadą na robotę do dzielnic nowych domków.Był już przypadek że po otwarciu rozłącznika bezpiecznikowego i sprawdzeniu braku napięcia w momencie zakładania uziemników pojawiło się napięcie zwrotne na jednej z faz z zabezpieczenia przedlicznikowego takiego domku. Monter miał "tylko " wymienić wadliwy licznik i gdyby nie przestrzegał zasad w najlżejszym przypadku poraził by go prąd.Takie przeróbki powinien przeprowadzić porządny elektryk , bo niefachowo wykonany układ sieć -agregat może zagrozić życiu osoby wykonującej prace eksploatacyjne !
 • #11
  gcdn
  Level 10  
  Doskonale zdaję sobie sprawę z zagrożeń wynikających z niefachowego podłącznia agregatu do takiego nowego domku, dlatego może ktoś podpowie albo wrzuci jeszcze coś fachowego jak powinna taka przykładowa instalacja wyglądać?
  Do chłopaków z PE nic nie mam szczególnie kiedy muszą gałęzie najpierw z drzew obcinać a potem naprawiać przewody. Do ZE też nie tylko do niektórych biurokratów którzy jawnie domagają się np łapówki za łaskawe przyłącze (cytat jednego pana: weź pan kup inną działkę bo...), ale to chyba nie na tym forum.
 • #12
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  gcdn wrote:
  Doskonale zdaję sobie sprawę z zagrożeń wynikających z niefachowego podłącznia agregatu do takiego nowego domku, dlatego może ktoś podpowie albo wrzuci jeszcze coś fachowego jak powinna taka przykładowa instalacja wyglądać?

  Kolego nie obraź się ale o podłączaniu agregatów do sieci można napisać książkę. Podstawowa rzecz to przeczytaj instrukcje agregatu. Czy Twój agregat może zasilać instalacje? Według mnie nie! Czy masz uprawnienia aby taki agregat podłączyć? Z Twoich postów wynika że nie. Jedyna słuszna porada to skontaktowanie się z profesjonalną firmą elektryczną, która na miejscu dokona wizji lokalnej, zaproponuje rozwiązania i weźmie na siebie odpowiedzialność.

  Jest to dział dla początkujących - takich którzy chcą wkręcić żarówkę a nie rzucających się na głęboką wodę nie znając podstaw. Temat ociera się o bramy kosza - regulamin pkt 8.1 i dodatkowo 14.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  gcdn
  Level 10  
  Witam a propos wielkich zagrożeń - odpowiedź którą otrzymałem od jednego z ZE:

  "Szanowna Pani,
  Uprzejmie informujemy, że agregaty o mocy 2 - 3 kW nie muszą być zgłaszane do CDR.
  Więcej szczegółowych informacji można uzyskać w dziale ruchu pod numerem telefonu 22 821 51 22.
  Z poważaniem
  U.... G.....
  RWE Stoen Operator Sp. z o.o."

  -----Original Message-----
  Subject: przyłącze agregatu awaryjnego  Dzień dobry, myślę nad kupnem agregatu o mocy 2-3kW (1faza)i przyłączeniem do najbardziej potrzebnych odbiorów w sieci domowej w przypadku dłuższych przerw w zasilaniu (np z przyczyn pogodowych lub remontowych linii.)

  1. Czy muszę zgłaszać zamiar podłączenia do ZE?

  2. Jeśli tak to jakie warunki muszę spełnić? Tzn jakie konkretnie dokumenty i prace należałoby wykonać?

  Dodatkowe przyłącze polegałoby na jak najprostrzym (najtańszym) rozwiąząniu np. przełącznik 1-0-2 przed zabezpieczeniem różnicowym w skrzynce rozdzielczej domowej.

  Pozdrawiam