Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TestoTesto
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bolec regulacyjny agregatu diesel, zła praca silnika

01 Jan 2011 18:05 3522 7
 • Level 17  
  Cześć,

  Do czego jest ta regulacja w agregacie? Zaznaczyłem czerwoną strzałką.
  To jest agregat diesel 7kW czy 7.6kW.
  Od pewnego czasu, od kilku motogodzin zaczął nierówno pracować. ma około 112 motogodzin przebiegu. Olej zmieniany ze 2 razy.
  Filtr powietrza czysty.

  Bolec regulacyjny agregatu diesel, zła praca silnika

  Daje 220V zamiast 230, częstotliwość 51.5Hz ale jakby źle reagował na włączanie obciążenia. Spada mu napięcie zanim zareaguje. Jest coraz gorzej. Co to może być?

  Dodam jeszcze, że jeszcze nie tak dawno działał pięknie od w sumie 3 lat. Jest sporadycznie używany jak brakuje prądu. Teraz światła żarowe migają cały czas, na jego wskaźniku napięcia widać, że napięcie skacze, wskazówka skacze cały czas, tak od 210 do 240V drży. Nie dymi, zapala na dotyk ale kuchenka mikrofalowa nie chce już chodzić, a działała pięknie. Na mój gust spadła mu obciążalność. Wystarczy włączyć pompę obiegową C.O. 200W żeby napięcie siadło aż UPS-y sie włączają. Przy tym silnik wyraźnie traci rytm.
  Co mam sprawdzić?
 • TestoTesto
 • Level 15  
  Witam !
  Przyczyną takiego stanu może być uszkodzony AVR lub zwrcie w uzwojeniu prądnicy bądź pod wpływem drgań następuje przerwa w obwodzie wzbudzenia.
  Pozdrawiam.
 • TestoTesto
 • Level 17  
  Mam mierniki jakie potrzeba. Powiedz mi jak pomierzyć AVR żeby dowiedzieć się czy jest dobry lub zły?
  Prądnica jest 1 fazowa.
  Jeszcze podpowiem co zaobserwowałem. Zwiększając "palcem" obroty silnika, naciskając na dźwigienkę, wzrasta napięcie wyjściowe proporcjonalnie do obrotów silnika. Czy to może świadczyć o uszkodzonym AVR?
  Czy jest on całkowicie uszkodzony czy "tylko trochę" ?
 • Level 15  
  Witam ponownie !
  W Twoim przypadku moduł AVR jest trudno sprawdzić miernikiem. Jeżeli bez obciążenia napięcie rośnie wraz ze wzrostem obrotów to wynika na złą pracę AVR. Należało by sprawdzić również szczotkotrzymacz oraz uzwojenie wzbudzenia na wirniku. Żeby być pewnym co uległo uszkodzeniu , odepnij AVR i podaj obce napięcie 24 DCV na szczotki . Zmierz prąd jaki płynie na wzbudzenie oraz napięcia jakie pojawią się na poszczególnych uzwojeniach.
  Powodzenia.
 • Level 17  
  Czy widziałeś gdzieś schemat takiego agregatu z AVR? Rano się za to wezmę, dzisiaj nie mam siły :-)
  Wiem tylko jedno, że teraz jest 220V przy 3200 rpm i mam niecałe 52hz. Ja podniosłem rpm-y bo napięcie spadało i tak sobie myślałem, że coś się musi psuć ale z elektryką tą "silną" mam mało wspólnego :-)
  Wiem też że dadanie gazu z jakimś tam obciążeniem kilku żarówek z łatwością daje 300V na wyjściu i też mnie to zastanawiało czy nie AVR. AVR to nie kłopot ale jak padła prądnica to co? Dać przewinąć czy sie nie da? Nowa dużo kosztuje chyba?
 • Level 17  
  Rozebrałem prądnicę od tyłu i tam nie ma żadnych szczotek! Pod obudową jest tylko taki dziwny kondensator 16µF/450VAC w kształcie banana, symbol CBB61 SM 40/70.21 i kable w podobnych kolorach. Nie ma szczotek ani niczego takiego. Boję sie rozkręcać prądnicę, bo pewnie coś tam jest od strony silnika.
  Co zrobić z tym fantem? Jak przetestować AVR?
 • User removed account  
 • Level 13  
  Zima, niskie temperatury i nierówna praca silnika diesla. Może trzeba wymienić olej napędowy na zimowy?
  Pozdrawiam.