Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza do 200zł

sebasuper 01 Jan 2011 22:54 6126 23
    sebasuper
    Level 17  
    Witam.
    Ostatnio uszkodziła mi się pseudo stacja sygnowana marką fixpoint, wyglądała identycznie jak zd-99. Jedyne co mnie w niej denerwowało to luzująca się śrubka grota. Teraz szukam jakieś stacji do 200zł która będzie działać więcej niż 3 lata.
    Szukałem po elektrodzie i allegro i zainteresowały mnie:
    Xytronic LF369D
    PT-937
    JLT - 01
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sebasuper
    Level 17  
    nietoperek ile masz już tą stację i jak się sprawuje?
    sebasuper
    Level 17  
    Zdecydowałem się że wydam 300zł. Xytronic LF369D odpadł z powodu grzałki na 230v. Teraz rozważam :
    Xy 137 ESD
    xy 169D
    Która lepsza? Są warte swojej ceny?
    kazik70
    Level 28  
    Obie są warte swojej ceny, są tanie w zakupie, grzałki wieczne (przynajmniej te 60watowe) , groty tanie.
    Ja bym wybrał 169, w końcu to 20w więcej, przyda się gdy będziesz lutować jakieś grubsze rzeczy.
    sebasuper
    Level 17  
    Ale 80w nie spale smd? Po za tym ceny grzałek są tragiczne, do 137ESD chodzi po 100zł a do 169d w ogóle nie znalazłem. Za to do solomona sl-30 cała kolba jest dostępna za 40zł. Czy do tego xytronica da się podłączyć inną kolbę?
    User removed account
    User removed account  
    kazik70
    Level 28  
    Mocy im więcej tym lepiej, to od temperatury zależy czy coś spalisz.
    sebasuper
    Level 17  
    Jeśli na chińskim zd działałem półtorej roku to xytronica będę używał lata :)
    User removed account
    User removed account  
    sebasuper
    Level 17  
    Jeszcze ostatnia rzecz, wie ktoś może gdzie mogę dostać groty do 169D ?
    Stację chce kupić w NDN bo tam najtaniej, niestety nie mają oni grotów :(
    User removed account
    User removed account  
    sebasuper
    Level 17  
    Dzisiaj przyszła 169d z NDN(polecam tą firme) i jestem pozytywnie zaskoczony. Dokładność temperatury jest ok, +- 2 *C (mierzone na końcu grota poprzez odrobinę cyny) Grot standardowy to xy404, jest on idealny do wylutu smd(diody w telefonach), co ciekawe w Zd miałem cieńszy grot i nią smd nie dało się lutować. Do 450* dochodzi w niecałą minutę :) Przy okazji wie ktoś z czego jest zrobiona podstawka? Jest ona za lekka na metal a się nie topi :) W 100% mogę polecić tą stację początkującym, z transformatorówką nie ma porównania, z chińskimi zd również.
    User removed account
    User removed account  
    sebasuper
    Level 17  
    Kompletowania warsztatu ciąg dalszy :) Mam już stacje i miernik m890G. Teraz przydał by się jakiś zasilacz, niestety ceny na allegro są po prostu śmieszne... Czy mógł by ktoś podrzucić mi jakiś dobry kit do zasilacza regulowanego symetrycznego? Posiadam dwa trafa jedno to TS120/14 2x24V 2.2A (napięcie mierzone przed filtracją bez obciążenia) a drugie wymontowane z jakieś wieży sony 2x30V natężenie ok 2,5 A. Które z tych traf najbardziej by się nadawało i który kit kupić.
    damtom85
    Level 11  
    Witam .

Dołaczę się do tematu czy stacja będzie dobra do wylutowania gniazda zasilania z płyty laptopa ???

Link

dzięki za odpowiedź
    sebasuper
    Level 17  
    Pójdzie, ale nie hot airem tylko kolbą.
    damtom85
    Level 11  
    Quote:
    Pójdzie, ale nie hot airem tylko kolbą.

A tak z ciekawości zapytam czemu nie hot airem tylko kolbą???
    sebasuper
    Level 17  
    Hot airem możesz przysmażyć to gniazdo, jest plastikowe.
    damtom85
    Level 11  
    Quote:
    Hot airem możesz przysmażyć to gniazdo, jest plastikowe.

Przepraszam że pytam jak głupi mądrego ale nie mam doświadczenia z Hot Air, jak podgrzeje nóżki gniazda od drugiej strony płyty to go nie wyjmę???? Nie powinienem go przytopić, chyba
    sebasuper
    Level 17  
    Ja za bardzo doswiadczenia z hot airem tez nie mam :) Tylko jest jedna kwestia, czy ta płyta jest jedno stronna czy dwu, po wtedy nóżki gniazda mogą być rozpłaszczone na górze, jeśli nie to możesz podgrzać od drugiej strony i żeby nie uszkodzić druku szybko odessać cynę.
    damtom85
    Level 11  
    nóżki przechodzą na wylot w większości laptopów a rozebrałem ich już sporo.
    Mówię oczywiście o laptopach które mają gniazdo wmontowane w płytę
    kazik70
    Level 28  
    Na elektrodzie jest sporo schematów różnych zasilaczy. Poszukaj w "DIY Konstrukcje".

Wiele lapków ma też gniazda smd, a metod wylutu obu jest wiele.
    sebasuper
    Level 17  
    Kazik70 przejrzałem cale diy i tam sa symetryczne w zakresie 6-15v a jak jest więcej to do 1A...