Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora Calypso 21702 stacje radiowe

01 Sty 2011 23:19 3957 8
  • Poziom 17  
    Witam uprzejmie.
    Mam pytanko odnośnie czego da się słuchać przez ten radioodbiornik. Dodam że robiąc fotkę słuchałem 220kHz jedynka. Leciało ada to nie wypada :). Jeszcze jedno czy w ogóle można jakoś bezinwazyjnie przestroić je na inny zakres FM ? Co to jest takie oko po prawej stronie. Jak się uruchamia to rozszerza się jak źrenica oka. Jak zrobili niebieski kolor? Wygląda całkiem zastanawiająco, nie chcę rozkręcać bo i tak już jest sfatygowane. Znalazłem parę stacji na krótkich falach reszta wygląda że wszystkie funkcje działają bardzo sprawnie co jest na prawdę sporym osiągnięciem poza tym że lekko myszami podaje. Nie ma co narzekać trzyma częstotliwość i amplitudę na tych 220kHz. Proszę podpowiedzieć czy warto je przestrajać. I czy długie słuchanie spowoduje utratę jakości? I co zrobić jak się zepsuje z lampami? I w sumie takie pytanko dlaczego nie słychać szumu gdy rozstroje ze stacji no i dlaczego nie słychać szumu w muzyce? Uprzejmie pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku.
    Diora Calypso 21702 stacje radiowe
  • Poziom 27  
    To oko top tak zwane "magiczne oko" jest to zwykła lampa, która przy włączeniu rozgrzewa się. Długo słuchając lampy się kiedyś wypalą, nie wiadomo ile mają już lat i ile działały.
  • Poziom 27  
    Powinny być D, S, K, no i UKF.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jezior2000 napisał:
    Co to jest takie oko po prawej stronie. Jak się uruchamia to rozszerza się jak źrenica oka. Jak zrobili niebieski kolor?

Wskaźnik dostrojenia ("magiczne oko"), zobacz jak reaguje przy dostrajaniu do stacji.
    Co do koloru - odpowiedni luminofor.

Jezior2000 napisał:
    Jeszcze jedno czy w ogóle można jakoś bezinwazyjnie przestroić je na inny zakres FM ?

Da się - oddaj komuś kto się na tym zna, z twoimi umiejętnościami raczej się za to nie bierz.
  • Poziom 17  
    Sprawdzałem i coś słabo reaguje przy dostrajaniu. Coś mi się zdaje że jak na razie to zajmę się tylko obsługą a w odpowiednim czasie znajdzie się czas na jakąś może renowację. Trochę mnie denerwuje że odchodzi farba od szyby na podziałce skali od strony wewnętrznej, chyba z tym trzeba będzie w pierwszej kolejności coś zrobić, Tzn. nie odeszła ale pęcherzyki się robią a z tego co widać jest to szyba ze szkła nie wygląda to na żaden plastik. Druga sprawa to kruszejący lakier a z tym to wiadomo co zrobić. Na którejś ze stron jest nawet jak stare radia najlepiej wyremontować, chociaż mi się nie za bardzo podoba efekt pomalowania lakierem za pomocą pędzla. W każdym razie lepsze to niż nic. Jak na razie szukam instrukcji. Czy ktoś posiada taką instrukcję ?:
    http://oldradio.pl/foto_schematy/calypso-isntr.jpg
    Nie mogę jej nigdzie znaleźć.
  • Poziom 33  
    B/dobre radio.Miałem dorobiony do niego konwerter i służyło za odbiornik krótkofalowy do radiostacji w latach 70.Starzenie się materiałów magnetycznych (rdzeni) wymaga po takim czasie korekcji- zestrojenia obwodów wejściowych i pcz. Kondensatory elektrolityczne do wymiany.Lampy też nie pierwszej młodości.Kruszenie się lakieru -radio stało w wilgoci-ma już prawie 44-46 lat moje rodzice kupili je w 1967r.
    Polecam może gdzieś dostaniesz"ABC naprawy odbiorników ,
    lampowych"-Trusz schemat http://www.fonar.com.pl/audio/schematics/radio/tube/calypso.htm http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioamator/1960_01_1.htm
    Powodzenia w renowacji!
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jezior2000 napisał:
    Sprawdzałem i coś słabo reaguje przy dostrajaniu.

Lampy zużyte, "rozlezione" ze starości dostrojenie p.cz. robi swoje.

Jezior2000 napisał:
    Trochę mnie denerwuje że odchodzi farba od szyby na podziałce skali od strony wewnętrznej, chyba z tym trzeba będzie w pierwszej kolejności coś zrobić, Tzn. nie odeszła ale pęcherzyki się robią a z tego co widać jest to szyba ze szkła nie wygląda to na żaden plastik.

Tu nie za bardzo da się coś zrobić, najlepiej zapolować na drugą skale (aukcje internetowe).

Jezior2000 napisał:
    Druga sprawa to kruszejący lakier a z tym to wiadomo co zrobić. Na którejś ze stron jest nawet jak stare radia najlepiej wyremontować, chociaż mi się nie za bardzo podoba efekt pomalowania lakierem za pomocą pędzla. W każdym razie lepsze to niż nic.

Nie malować pędzlem!!!
    Zastosować klasyczne metody renowacji mebli...
  • Poziom 17  
    Jeśli chodzi o dobór lakieru to nie za bardzo wiem co zrobić aby kolor nie ściemniał, na stronie której podałem przy renowacji daje się we znaki użycie lakieru na bazie nitro, który doskonale "wpija" się w drewno na długie lata i bardzo dobrze schnie w dodaniu dodatkowo rozpuszczalnika nitro (na pierwszą warstwę). Powszechnie wiadomo że takie lakiery są bardzo twarde i trwałe (ok. 90% toluen reszta aceton). Niestety nie znam czegoś lepszego, pytanie tylko czego tam dodać żeby z tego drewna nie wyszedł kolor "przypalany". Podejrzewam że działa to na zasadzie efektu takim jak żel do włosów że drewno zostaje namoczone no i tak zostaje i stąd ten ciemniejący kolor. W oryginale widać, że grubość warstwy jest spora i między innymi dlatego skruszała. Zero śladu jakiegokolwiek robactwa. Literkę 'a' z nazwy mam, leży w woreczku obok. Na te pęcherzyki też coś na pewno da się wymyśleć. Dla próby chciałbym użyć standardowego konwertera na nowe pasmo dla radyj z heterodyną jednak kiepska sprawa jest z tym że posiadają przełączniki dzielące pasmo na trzy podzakresy a ja nie chciałbym wiercić obudowy i dodatkowo tak się porobiło że ciężko je teraz kupić, może po prostu słabo szukam. Odrębna sprawa to naprawa , z tego co napisaliście na pewno będzie potrzebna opcja zestrojenia obwodów jednak coś wydaje mi się że jak na razie to fale długie i krótkie działają dobrze, problem tylko z tym okiem ale to chyba w późniejszym czasie. Podejrzewam że FM wymaga na pewno zestrojenia tylko po co mi zestrajać stary zakres kiedy konwerterki posiadają takie opcje. Chciałbym znaleźć taki konwerterek porządny wydałbym na to jakieś pieniądze. Podobno jest tam obwód na 10,7MHz (czy to możliwe?). Jeśli chodzi o kondensatory to nie jestem pewien czy są do wymiany dopóki nie sprawdzę ale niestety słychać przydźwięk sieci w głośnikach. No i jeszcze potencjometry skrzeczą i przełączniki. Wolałbym się zająć jakimiś dodatkowymi kondensatorami likwidującymi oscylacje na przełącznikach, swoją drogą wyglądają jak fortepian :)
  • Admin Grupy Retro
    Stary lakier należy usunąć, wtedy dopiero kłaść nowy.
    10,7MHz ma częstotliwość pośrednia, 88-108 to "nowy" UKF-CCIR zaś 65-73MHz to "stary" UKF-OIRT. Oczko może nie działać w wyniku nadmiernego zużycia, zwarcia wewnętrzego, uszkodzenia w obwodzie jego sterowania lub zbyt dużego rozstrojenia toru p.cz.