Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GIGABYTE GA-M61SME-S2 - padł BIOS

02 Sty 2011 21:57 5197 27
  • Poziom 9  
    Witam
    Zachciało mi się robić update BIOSU na najnowszą wersję:
    F10A
    Link do BIOSU
    Robiłem to przy starcie BIOSU. Wszystko przebiegło bez problemów, ale po restarcie mam tylko czarny ekran i tyle. Próbowałem już wyciągać baterię oraz zwierać zworkę CLR_CMOS i nadal nic. Ma ktoś jakieś pomysły??
  • Spec od komputerów
    Jestes pewien, ze Twoja wersja plyty to rev 2.x?
  • Poziom 9  
    Kolobos napisał:
    Jestes pewien, ze Twoja wersja plyty to rev 2.x?

Powiem tak że na 100% nie jestem pewien ale spisałem dane z pudełka jak szukałem wersji BIOSU i tylko taką wersję jak podałem linka mi znalazło na stronie GIGABYTA.
  • Spec od komputerów
    Ok, widze, ze na stronie GA jest tylko: "GA-M61SME-S2 (rev. 2.x)". Myslalem, ze jest jeszcze 1.x.

Sprawdz czy na plycie cd dolaczonej do plyty glownej jest bios. Jezeli jest to uruchom z niej komputer, moze sie wgra. Jezeli nie to czeka Cie wgrywanie biosu przy pomocy programatora.
  • Poziom 9  
    Tylko problem w tym że komp się nie uruchamia. Na dzień dobry mam czarny ekran i tyle. A i jeszcze kość BIOS-u jest na stałe wlutowana w płytę główną :( także programator odpada :(
  • Poziom 24  
    Jak chcesz to mogę wgrać bios programatorem ( twoje koszty to wysłanie w obie strony do mnie i spowrotem ) chyba że mieszkasz w Warszawie .
  • Poziom 9  
    dluxea napisał:
    Jak chcesz to mogę wgrać bios programatorem ( twoje koszty to wysłanie w obie strony do mnie i spowrotem ) chyba że mieszkasz w Warszawie .

No spoko, ale z tego co zauważyłem to BIOS jest wlutowany na stałe w płytę główną :(
    GIGABYTE GA-M61SME-S2 - padł BIOS
  • Spec od komputerów
    Trzeba bedzie wylutowac.
  • Poziom 35  
    No to płyta na serwis . Wylutują , zaprogramują , wlutują . No chyba że jest możliwość zaprogramowania w płycie . Obawiam się że w domowych warunkach niewykonalne . A w domowych warunkach można ją niechcący jeszcze bardziej uszkodzić .
  • Poziom 9  
    Tak jak myślałem - tylko szrot :(
    Dzięki za pomoc

Mam jeszcze takie pytanie:
    Jaką płytę byście polecili bo został mi procesor AMD ATHLON X2 3600 + AM2 BOX 64bit 65W? Oczywiście w rozsądnej cenie :)
  • Poziom 35  
    Szkoda wyrzucać na szrot płytę którą można naprawić :) .
  • Poziom 24  
    Tak to jest bios , albo sam odlutujesz lub wyślesz całą płytę i ja to zrobje stacją na ciepłe powietrze (nawet nie poznasz że był lutowany układ )
  • Poziom 35  
    A mnie jeszcze zastanawia jedna rzecz . Jak to się stało że bios przyjął aktualizację bez zająknięcia i teraz się nie uruchamia ? W moich komputerach (a mam je trzy) bios przed flaszowaniem zawsze robił weryfikację pod kątem zgodności aktualizacji z zawartością którą miał . I jak mu się coś nie zgadzało to wywalał komunikat "wrzeszczący" o złej wersji . Chyba że te nowe biosy nie wrzeszczą .
  • Poziom 43  
    Bios zweryfikował poprawnie soft biosu.Po prostu jest coś nie tak z sprzętem.
  • Poziom 24  
    Programuje biosy około 2 lat i często zdarza się, że kości biosu jest czysta.
    Prawdo podobnie jest to spowodowane zbyt niskim napięciem z zasilacza, bios się kasuje, lecz do programowania jest zbyt małe.
  • Poziom 35  
    Mnie chodziło o zawartość kości biosu . Zawsze było tak że zawartość biosu i plik aktualizacji musiały mieć takie same sumy kontrolne . A w tym konkretnym przypadku chyba nie było weryfikacji .
  • Poziom 43  
    Program sprawdzał bloki?Podczas fleszowania wszystkie bloki poprawnie weszły?
  • Poziom 2  
    A czy jak włączasz komp to wydaje jakieś dźwięki. Jak nie to wyjmij kartę graficzna i zobacz co się będzie działo.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    "radio-service" weryfikacja przebiegła pomyślnie (tak jak pisałeś sprawdzał na początku wersję BIOS-u i było OK) i jak się później wgrywał to wyskoczyło że przebiegło pomyślnie i przy restarcie już nie wstał - zero jakichkolwiek dźwięków tylko czarny ekran. Tego kompa nie mam aktualnie przy sobie (dopiero w środę będę się bawił dalej). Zrobiłem tak że wyciągnołem na ten czas baterię od BIOS-u.
    Co do karty graficznej to chyba by piszczał BIOS przy starcie że ma jakiś ERROR, ale też ją wyciągnę (tak jak wszystkie części i złoże od nowa)
  • Poziom 43  
    No to jak czarny ekran to kaplica tylko programator go uratuje.Jakby wyskoczył komunikat o uszkodzeniu bootblock to jeszcze pół biedy.Przeważnie dzieje się tak z winy sprzętu a na pewno wina płyty głównej.
  • Poziom 43  
    Zaraz, ale pisze w specyfikacji, że obsługuje BIOS Rescue. Czyli jak rozumiem - skoro w tej płycie nie ma drugiej kości BIOS więc powinien poszukać BIOS na dyskietce, CD itp. albo automatycznie, albo jakimś skrótem klawiaturowym.
  • Poziom 2  
    Taka ciekawostka - przed wczoraj skopałem sobie dokładnie taką samą płytę wgrywając bios.
    Też nie było żadnej sygnalizacji błędu, a nawet był komunikat o poprawnej aktualizacji.

szybki36a - czy udało ci się jakoś domowym sposobem odratować płytę ?
    dluxea - jaki byłby koszt zaprogramowania gdybym przesłał do Ciebie płytę ?
  • Poziom 30  
    Jeśli jesteś w stanie wylutować ten bios z płyty to możesz płytę naprawić w domu.
    Programator do tych układów bardzo prosto zrobić, programuje się je przez LPT. Poszukaj na forum programator SPI - bardzo prosty do zrobienia.

Tu masz również schemat: http://rayer.ic.cz/elektro/spipgm.htm
  • Poziom 2  
    Dzięki za info, schemat faktycznie wydaje się prosty.

Niestety nie mam czasu bawić się (bo jest to ogólnie dla mnie zabawą :)) w jego składanie, nie posiadam też odpowiedniej lutownicy (chyba żeby grotówką się odważyć) więc pozostaje mi tylko serwis, gdzie niestety krzyczą 50 zł.
  • Poziom 35  
    PantaRei napisał:
    Dzięki za info, schemat faktycznie wydaje się prosty.

Niestety nie mam czasu bawić się (bo jest to ogólnie dla mnie zabawą :)) w jego składanie, nie posiadam też odpowiedniej lutownicy (chyba żeby grotówką się odważyć) więc pozostaje mi tylko serwis, gdzie niestety krzyczą 50 zł.

Te 50 zł to wcale nie jest wygórowana cena :) .
  • Poziom 2  
    Zależy jak na to patrzeć - płyta jest warta jakieś 100 zł :(
  • Poziom 35  
    PantaRei napisał:
    Zależy jak na to patrzeć - płyta jest warta jakieś 100 zł :(

To zależy od tego , ile pracy trzeba włożyć w jej naprawę :) .
  • Poziom 9  
    PantaRei napisał:
    Taka ciekawostka - przed wczoraj skopałem sobie dokładnie taką samą płytę wgrywając bios.
    Też nie było żadnej sygnalizacji błędu, a nawet był komunikat o poprawnej aktualizacji.

szybki36a - czy udało ci się jakoś domowym sposobem odratować płytę ?
    dluxea - jaki byłby koszt zaprogramowania gdybym przesłał do Ciebie płytę ?

Nie udało się nic z tym zrobić więc zakupiłem nową płytę główną i chyba nieprędko zacznę się znowu bawić we wgrywanie nowego BIOS'u.