Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu lub urządzenia do rozmagnesowywania

02 Sty 2011 22:34 1904 3
 • Poziom 9  
  Witam, znalazłem w archiwum podobny temat, ale administrator polecił utworzyć nowy.
  Mianowicie potrzebuje urządzenia które automatycznie zejdzie z prądem zmiennym przepływającym przez cewkę do zera. Moje elementy do rozmagnesowania mają wymiary nie większe niż 40 mm x 20 mm x 5 mm. Jednak pole początkowe najlepiej aby było ponad 1T. Dysponuję sporymi elektromagnesami, więc z tym nie będzie problemu, najwyżej zrobię małą szczelinę w rdzeniu. Chodzi o to, aby tylko przy ew. odpowiedzi uwzględnić duże prądy płynące przez elementy układu.
  Czytałem o zastosowaniu pozystora (elementu zmieniającego rezystancję przy zwiększaniu temperatury). Sam nie jestem specem w elektronice więc chciałbym się zapytać o jakiś schemat czy podpowiedź gdzie szukać.
  Czy samą elektronikę można wyjąć np. z monitora CRT ? posiadam taki zbędny monitor z funkcją degauss. Czy adaptacja elektroniki takiego urządzenia byłaby trudna?
  Pozdrawiam
  Michał
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Kiedyś w EP (15 lat temu ;) ) ukazał się w artykuł pt: "Urządzenie do rozmagnesowania narzędzi" skan przesyłam poniżej, być może okaże się pomocny.
 • Poziom 34  
  1-do rozmagnesowywania kineskopów miałem okrągła zwojnicę -D=30cm -duzo zwojów -wkładaną do sieci 220V .Trzymało się ją w rekach -izolowana ceratą elektryczną ..i odchodziło od kineskopu rozmagnesowywanego.

  2-do częsci od zegarków było coś zrobione w kształcie cewki -do której wkładało się-na chwlę - detale namagnesowane .Zasilanie z transf. dzwonkowego.

  W tym przypadku -trzeba określić obszar/objętość / operacji rozmagnesowania .
  Pozystory są dostępne na złomie -jedyne to utrzymanie oporności cewki -tak aby nie niszczyć pozystora .Może gotową cewkę rozmagnesowywania z kin. kolor.zdjąć i przewinąć na potrzebny wymiar /jesli się da tak zrobić /...
 • Poziom 9  
  Kolega FoxTech bardzo pomógł ;) właśnie mniej więcej o takie urządzenie chodziło. Najbardziej zależało mi na gasnącej amplitudzie prądu w cewkach. Tam jest sprytnie rozwiązane. Jeśli jednak ktoś by miał inny pomysł, to chętnie wypróbuje. Zaznaczę też że mam dostęp do dość dobrego zaplecza maszynowego i świetnego materiałowego. A dany element musi posiadać gasnącą amplitudę, ponieważ będzie zastosowany w laboratorium gdzie namagnesowanie końcowe materiału musi być jak najbliższe wypadkowemu "zeru".
  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Michał