Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz na pilota EMC przestał działać

03 Sty 2011 11:30 3763 7
  • Poziom 9  
    Witam. W kinie domowym mam zainstalowane 3 ściemniacze. Dokładnie takie, jak w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1654273.html#8020356

Na podłodze mam wykładzinę. Bardzo często gdy chcę wyłączyć światło przez dotyk z reki na obudowę ściemniacza przeskakuje iskra. Kilka dni temu taka iskra 'unieruchomiła' ten wyłącznik. W chwili obecnej:
    1. Światła nie daje się wyłączyć, wyłącznik/ściemniacz przestał reagować na dotyk/pilota
    2. Bardzo się grzeje obudowa (ona w sumie jest odizolowana plastikiem wiec trochę mnie to dziwi)

Nie jestem elektrykiem więc wyłączyłem bezpiecznik w centralce.

Czy jest coś co mogę we własnym zakresie z tym wyłącznikiem zrobić? Na stronie producenta czytam o całej masie zabezpieczeń. Czy w związku z tym w środku urządzenia może być jakiś bezpiecznik, który powinienem wymienić? Czy skazany jestem na kupno nowego wyłącznika.

I może dorzucę jeszcze pytanie ogólne dla znawców tematu. Jak to jest możliwe, że taka iskra z naelektryzowanego materiału może zagrozić włącznikowi?
  • Poziom 10  
    Prawdopodobnie uszkodziłeś układ sterujący tym urządzeniem i spalił się triak więcej nie powiem nic na ten temat, tego modelu sciemniacza jeszcze nie rozbierałem więc nie powiem czy jest sens naprawiać z reguły jest to chińszczyzna z masą pluskiew więc lepiej jest zamówić nowy i podłączyć wg starego.
  • Poziom 9  
    No niestety tak właśnie podejrzewałem.
    Mnie, jako laika, zastanawia tylko jak taka mała iskierka która przeskakuje ze mnie na przycisk ściemniacza może coś uszkodzić? Lista zabezpieczeń owego urządzenia jest imponująca a tu zwykłe naelektryzowanie ciała czy materiału psuje włącznik za 70 zł

Może ktoś ma jeszcze jakieś sugestie ewentualnie udzieli odpowiedzi, wytłumaczy mi jak jest z tym naelektryzowaniem?
    Edit. Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Czy ja mam ten włącznik dobrze podłączony? Mam nową instalację w domu (2 lata) a włącznik podłączony jest tylko 2 kabelkami zamiast 3 jak w instrukcji. Tak to wygląda:
    Zdjęcia usunąłem. Proszę zapoznać się z ogłoszeniami w dziale i zamieścić fotki zgodnie z tamtejszymi wskazówkami. [Łukasz]
    Już się stosuję do zasad:
    Ściemniacz na pilota EMC przestał działać Ściemniacz na pilota EMC przestał działać
  • Moderator na urlopie...
    Witam
    Przyczyna uszkodzenia jest prosta. Ładunkiem elektrostatycznym uszkodziłeś układ który wszystkim steruje. Producent przewidział że takie uszkodzenia mogą zaistnieć i na schemacie podłączenia wyraźnie pokazał że musi być przewód ochronny PE. W twoim przypadku jego brak. Niestety ale będziesz musiał kupić nowy włącznik i go uziemić (pociągnąć przewód ochronny). Jeżeli tego nie zrobisz to po pewnym czasie usterka się powtórzy. Lepiej podłącz wyłączniki zgodnie ze schematem.
    Niestety ale układy elektroniczne są wrażliwe na ładunki elektrostatyczne, poczytaj trochę o nich u wujka google :)

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Właśnie nad tym uziemieniem sie zastanawiam. Elektryk go nie podłączył i teraz, czy to oznacza, że go nie mam? Tam w puszce mam masę kabelków a ja sie na tym nie znam. Czy przewód uziemiający ma jakiś określony kolor?
  • Moderator na urlopie...
    Witam
    Przewód ochronny PE ma kolor izolacji żółto-zielony, ale u ciebie widać że jest to pomylone. Lepiej wezwij elektryka i otworzy puszkę gdzie te przewody są połączone. Jak ty nie masz pojęcia o elektryce to na pewno sobie nie poradzisz. Zresztą jak przyjdzie elektryk będzie bezpieczniej dla ciebie i twoich bliskich.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za info. Oczywiście ze zawsze korzystam z usług elektryka. Ale na mojego to za długo bym czekał. Poza tym, jak widać chyba źle mi podłączył te ściemniacze. Bo na zdjęciu widać że żółto zielony kabelek czyli uziemiający, jest wpięty w miejsce 0. Muszę poszukać kompetentnego elektryka
  • Poziom 10  
    Tutaj elektryk użył poprostu potocznie zwanej mozaiki jako mostka. Jeśli zasilani jest doprowadzone przewodem 2x to lipa a jeśli 3x to szansa na uziom jest,ale widzę że typ instalacji bez puszkowej i często gęsto jest przewód dwużyłowy aby zaoszczędzić miejsca w puszcze o średnicy 60mm na upchanie tam włącznika i połączenia.