Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe mieszkanie bez instalacji antenowej

03 Sty 2011 12:30 1709 9
  • Poziom 9  
    Witam
    Kupiłem mieszkanie obok mieszkania ojca .W moim mieszkaniu brak instalacji antenowej . Chcę pociągnąć kabel z mieszkania ojca do dwóch gniazdek w moim mieszkaniu . Pierwsze gniazdo będzie przelotowe drugie końcowe .Jakiej wielkości powinno być tłumienie odgałęzienia w pierwszym gniazdku. Z góry dziękuję za pomoc .
  • Poziom 35  
    1. Ile sygnału masz do dyspozycji w dB/uV?
    2. Można to rozwiązać na 2 gniazdach końcowych, stosując po drodze splitter 1 na 2. Na takim podziale tracisz po 3,5 dB na gniazdo + strata na gniazdku około 2 - 3dB + strata na długości kabla. Przy dobrym kablu (Triset 113) strata to około 1,8 dB/10 m
    3. Jak jest mało sygnału, to zastosuj na początku Twojej instalacji (jeszcze w mieszkaniu ojca) mały wzmacniacz rzędu 10 - 12 dB.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź
    Poziomu sygnału nie mam czym zmierzyć . W mieszkaniu ojca jest azart. Mieszkania nasze są na parterze więc będzie to prawdopodobnie końcówka pionu O splitterach też myślałem, ale gniazda antenowe będą zabudowane w ramce ( gniazda wtykowe 230V, gniazdo RJ45, RJ 11 ) więc splitter plus f-ki w standardowej puszce chyba się nie zmieszczą
  • Poziom 35  
    Daj (jeżeli to technicznie możliwe) w mieszkaniu ojca aktywny rozdzielacz sygnału tu link i z niego dwoma niezależnymi kabelkami do dwóch gniazd końcowych. Dlaczego takie rozwiązanie? Gniazda przelotowe tłumią sygnał na poziomie około 15 dB, a końcowe tylko 2-3,5 dB. Sygnału w Azarcie nigdy nie było za dużo, więc chcąc mieć dobry odbiór trzeba "szanować" każdy decybel sygnału.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    kreslarz napisał:
    Gniazda przelotowe tłumią sygnał na poziomie około 15 dB, a końcowe tylko 2-3,5 dB.
    - nie panie kolego.
    Gniazda przelotowe działają na zasadzie odgałęźników i są stopniowane. Ale o tym niewiele osób wie :twisted: A jeszcze gorzej wygląda sprawa z zakupem takiego gniazda.
    Przykład tutaj:
    http://www.vector.com.pl/katalog/infrastruktu...ycznej/elementy-bierne/gniazda-abonenckie.php
    Dlatego należy zaprojektować instalację do danej lokalizacji, a nastepnie kupić odpowiedni osprzęt.
    Oczywiście może zaistnieć konieczność wstawienia wzmacniacza (jak najbardziej się zgadzam: 10-12dB), zwłaszcza na parterze.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    forestx napisał:
    kreslarz napisał:
    Gniazda przelotowe tłumią sygnał na poziomie około 15 dB, a końcowe tylko 2-3,5 dB.
    - nie panie kolego.
    Gniazda przelotowe działają na zasadzie odgałęźników i są stopniowane. Ale o tym niewiele osób wie :twisted: A jeszcze gorzej wygląda sprawa z zakupem takiego gniazda.
    Przykład tutaj:
    http://www.vector.com.pl/katalog/infrastruktu...ycznej/elementy-bierne/gniazda-abonenckie.php
    Dlatego należy zaprojektować instalację do danej lokalizacji, a nastepnie kupić odpowiedni osprzęt.
    Oczywiście może zaistnieć konieczność wstawienia wzmacniacza (jak najbardziej się zgadzam: 10-12dB), zwłaszcza na parterze.

A zatem takie, które tłumią 15dB są również. Że działają jak odgałęźniki, to wszyscy wiedzą, że są stopniowane, też, ale autor tematu wspomniał o ramce zespolonej, a w takich spotykałem gniazda przelotowe o tłumieniu odgałęzienia 15dB. Może były i kiedyś dostępne inne, ale w tej chwili to rarytas. Większość nowo tworzonych instalacji bazuje na gniazdach końcowych (TV kablowe, instalacje multiswitchowe). Niewielkie instalacje w domach jednorodzinnych też w większości wykonuje się z podziałem sygnału na splitterach i z gniazdami końcowymi.
  • Poziom 9  
    W mieszkaniu zastosowałem sprzęt łączeniowy Polo Fiorena . Gniazdka RTV przelotowe maja tłumienie 10dB ,14dB i 18dB Na początek zdecyduję się na rozwiązanie z gniazdami RTV ( względy estetyczne ) .Wiem , że AZART jest systemem zamkniętym i każde zmiany wiążą się z przebudową systemu ,a to może być trudne . Jak pojawią się problemy wypróbuje sposoby ze spliterem i wzmacniaczem. Tak wracając do AZART-tu ,to gniazda o największym tłumieniu odgałęzienia stosuje się na początku pionu czy na końcu (na parterze ) ? Nigdzie nie mogę tego znaleźć . Z tego co pamiętam to na początku powinny być gniazda o dużym tłumieniu a na dole pionu o małym .Nie chcę jednak błądzić i proszę o pomoc Tak na marginesie ,możecie polecić jakąś książkę wyjaśniającą podstawowe zawiłości instalacji RTV SAT. Jest zima i dobry czas na pogłębienie wiadomości.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    http://www.dipol.com.pl/podstawy_projektowania_instalacji_zbiorczych_tv_bib05.htm
    i generalnie cała "biblioteka" na dipolu jest warta poczytania.
    Na początku toru odgałęźnego masz najwyższy poziom sygnału, więc stosujesz odgałęźniki/gniazda o większym tłumieniu.
    Generalnie chodzi o to, aby na każdym gnieździe był zbliżony poziom sygnału >60dBuV.
    A w praktyce jest to różnie :twisted:

Kreślarz - zgadzam się całkowicie, że najlepiej i najbezpieczniej jest zbudować instalację rozgałęźną (zaraz mnie Kondensator wyrówna), ale co zrobisz jak klient zatynkował koncentryk?
    Nie wspomnę o tym ile razy kułem tynki bo ktoś inteligentny 5 razy pozaginał peszle bez zaciągów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    bugi66 napisał:
    Wiem , że AZART jest systemem zamkniętym i każde zmiany wiążą się z przebudową systemu ,a to może być trudne .

No "spokojnie" z tą przebudową. :D
    Cytat:
    Tak wracając do AZART-tu ,to gniazda o największym tłumieniu odgałęzienia stosuje się na początku pionu czy na końcu (na parterze ) ? Nigdzie nie mogę tego znaleźć .

Tutaj mogę polecić wypowiedzi kolegów forestx, kreslarz i nie piszącego tu w temacie kolegi Kondensator.

-----

CZEŚĆ i CHWAŁA im za to, że są Fachowcami "pełną gębą" i naprawdę wiedzą co piszą. :spoko:

Ja przez to mam MNIEJ roboty Moderacyjnej, mając tak Znakomitych i chętnych do podpowiadania user-om - Fachowców w grupie - .
    To tak dla połechtania i dowartościowania tych wymienionych, lecz oczywiście jest ich znacznie więcej w tym Dziale. :D

Pozdrawiam. Adam SP5ANJ
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki za pomoc i poważne potraktowanie mojej sprawy
    Pozdrawiam
    Bugi