Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GRUNDIG GDR 5400 - brak sygnału wizji, dźwięk jest

a_jablon 03 Jan 2011 13:55 2232 6
 • #1
  a_jablon
  Level 32  
  Kilka dni temu trafiła w moje ręce nagrywarka DVD jak w temacie. Cierpi na dość ciekawą dolegliwość, a mianowicie:
  1. fantastycznie odtwarza audio CD
  2. fantastycznie odtwarza filmy DVD
  3. wszystko byłoby idealnie gdyby nie fakt, że na żadnym z wyjść nie udało mi się uzyskać obrazu. Obydwa złącza EURO, chinch i s-video dają CZARNĄ PLANSZĘ. Nie pokazuje się obraz z logo grundiga, nie wyświetla menu, tak jakby cały tor video był martwy a tor audio działał poprawnie.
  Myślałem, że może to kwestia firmware'u, googlałem dość długo ale niestety grundig dobrze pilnował, aby nie wyciekł do sieci (na elektrodzie w bazie też go nie ma). Nawet rosjanie na forach go nie mieli, co moim zdaniem czarno wróży losom naprawy. Pomysł firmware'u upadł.
  Zacząłem szukać manuala serwisowego, znalazłem "bardzo podobny" bo od wersji z dyskiem twardym (GDR 5500).

  Link tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=378524

  Płyta, która moim zdaniem zawiera uszkodzenie(JJB5400T), jest prawie identyczna. Ze schematu wynika jednak, że za całą zabawę z obrazem odpowiada jeden scalak, który jest pierwszym elementem współnym dla torów wyjścia video (i wejść niestety też).

  Proszę o pomoc - co powinienem sprawdzić ewentualnie gdzie szukać ratunku. Może ktoś miał odobny przypadek i wie, jak rozwiązać problem. Może znacie jakieś dojścia do części zamiennych, bo google niestety nic nie znajduje po ich numerach.
 • #2
  jur1
  DVD technology specialist
  Przypadkiem nie jest aktywne wyjście Y Pb/Cb Pr/Cr.
 • #3
  a_jablon
  Level 32  
  Hmm... tego nie sprawdzałem, ale moim zdaniem powinny działać WSZYSTKIE NARAZ.
  Zerknąłem w manuala i pewną nadzieję na sprawność dał mi jego fragment:
  "If you connect the DVD recorder using the »Y«, »Pb/Cb« and »Pr/Cr« sockets, you can switch to “progressive scan” using the »I/P« button. You must first set the EURO-AV output to “YUV”" o czym nie miałem pojęcia. Być może ktoś przestawił wszystkie wyjścia w ten tryb?! Wieczorem to sprawdzę.

  Mam jeszcze jedno pytanie - czy wyjęcie baterii na ok. godzinę nie powinno zresetować nagrywarki do ustawień fabrycznych? Wyjąłbym baterię na godzinę i po problemie...
 • #5
  a_jablon
  Level 32  
  Dotarłem do domu, wykonałem próby i... klops. Tak, to byłoby zbyt piękne, żeby mogło zadziałać. Opisane złącza również nie pozwoliły na uzyskanie jakiegokolwiek obrazu. Wygląda na to, że z całym torem wizji jest coś nie tak a więc problem musi być gdzieś wcześniej.

  Zawiodła również metoda z wyjęciem baterii - 3 godziny sprzęt stał bez niej zanim odpaliłem całość celem przeprowadzenia prób. Efekt: jak wyżej, zero zmian. Brak wizji, fonia obecna.

  Jakieś pomysły? Warto szukać uszkodzenia czy może łatwiej "dawcy" części?
 • #6
  a_jablon
  Level 32  
  No tak... moderator usunął wiadomość wyżej przez co 1/2 odpowiedzi nie ma już sensu. A chodziło o odpowiedź dotyczącą braku obrazu (fonia działa) w telewizorze HD, którego marki ani modelu nie udało nam się poznać.

  W telewizorach HD elektronika jest zdecydowanie inna niż w nagrywarkach DVD (a ich właśnie dotyczył od początku w/w post).
  W przypadku telewizora jest o tyle trudniej, że nie da się "wyprowadzić" z niego obrazu żeby sprawdzić czy elektronika działa.
  Żeby podpowiedzieć cokolwiek więcej potrzebujemy marki, modelu, wersji (jeżeli było kilka), może gdzieś będzie manual serwisowy...

  Wracając do tematu GRUNDIGA - nikt nie odpowiedział...
  Na pewnym znanym portalu aukcyjnym (żeby z nazwy nie wymieniać, i tak każdy wie o co chodzi) znalazłem dawcę: ponoć sprawny ale bez pilota. Skoro sprzedawca pisze że odtwarza, znaczy, że tor wizji i fonii ma sprawny. W moim sprawny jest na pewno laser. Z dwóch uda się zrobić jeden, choć być może wystarczy użyć mojego pilota bo tamten będzie 100% ok. Nie wiem, inwestycja 80PLN + przesyłka - chyba warto było... Jak coś, ta druga "mniej sprawna" sztuka trafi do teściowej w ramach CD/MP3 playera podłączanego do starej wieży SONY ;)

  Temat, mimo że problemu nie rozwiązaliśmy, w zasadzie można zamknąć.

  Jak tylko otrzymam "dawcę" powiadomię która płytka była winna, tak DLA POTOMNOŚCI.
 • #7
  a_jablon
  Level 32  
  Otrzymałem dawcę, wymieniłem co potrzeba (całą płytkę) i działa.

  Obiecałem "ku potomności" napisać 2 słowa o uszkodzeniu.
  W w/w modelu nagrywarki są dwie płytki "niskosygnałowe". Jedna (kwadrat) zawiera pamięć + procesor + interfejs EIDE, druga (w kształcie litery L) elementy odpowiedzialne za wejścia / wyjścia wraz z ich procesorem / multiplekserem.
  Uszkodzenie ewidentnie zlokalizowane jest na płytce z wejściami/wyjściami. Płyta zawierająca firmware / pamięć nie ma tu nic do rzeczy (zarówno na płytce z uszkodzonego jak i z dawcy wszystko działa).

  Mimo iż uszkodzenia nie udało się precyzyjnie zlokalizować, z racji zakończonej naprawy oraz bezsensu dalszego dłubania temat uważam za zamknięty.

  Gdyby ktokolwiek miał inny problem z w/w nagrywarką informuję, iż jestem w posiadaniu następujących sprawnych (i przetestowanych) elementów do niej:
  - kompletny napęd z laserem
  - zasilacz
  - wszelkie taśmy
  - obudowa z elektroniką klawiatury
  - płytka z pamięcią / firmwarem
  Gdyby coś z w/w listy mogło Wam pomóc w rozwiązaniu Waszego problemu proszę o kontakt - wilk będzie syty a i owca cała ;)

  Moderated By arko100:

  Proszę używać przycisku "zamknij temat" (symbol kłódki)