Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmienić format daty w textbox?

MarTeaM 03 Jan 2011 14:30 4817 15
    MarTeaM
    Level 9  
    Mam Userform w którym mam textbox i w nim jest wpisywana data z tym że jak np. wpisze 11-2-2010 to w arkuszu excela pokazuje mi 2-11-2010 dlaczego? Miesiąc i dzień zamieniają się miejscami :|
    W textbox'ie mam tak:
    Code:

Private Sub TextBox1_Change()
    Dim DNT
        DNT = TextBox1
        Range("'MTB 1'!A1") = DNT
    End Sub

Domyślam się że gdzieś tutaj trzeba to wprowadzić ale nie wiem jak.
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Format daty wyświetlanej w komórce zależy od formatu daty systemowej...

Jeśli nie chcesz niczego zmieniać w systemie - dopisz linijkę z formatowaniem
    Code:
    .   DNT = TextBox1

Range("'MTB 1'!A1").NumberFormat = "dd/mm/yyyy"
    Pokombinuj, bo nie wiemy czy chodzi o 11 lutego, czy 2 listopada :)
    marcinj12
    Level 40  
    Dlatego, że Excel formatuje komórki z datą według przyjętych ustawień regionalnych. Jeżeli ustawisz format komórek na Data i wybierzesz mu np. ustawienia regionalne = Angielski (Stany Zjednoczone), to wtedy daty będą wyświetlane "po Angielsku" z miesiącem z przodu.
    Zawsze możesz wybrać format "niestandardowe" i narzucić jak daty mają być wyświetlane, np. w formacie: dd-mm-rrrr
    MarTeaM
    Level 9  
    To nie działa bo teraz czyta to jako tekst i mam zamiast 11 luty to 11-2.
    I nie wiem jak to zrobić żeby w textbox'ie użyć więcej niż 5 znaków bo chcę wpisywać też rok.

Dodano po 9 [minuty]:

marcinj12: z tym jest wszystko OK. Sprawdziłem to wcześniej i jest ustawione na dd-mm-rrrr. Jak użyje tego co mi adamas_nt podał to też jest lipa nie mam pojęcia jak to zrobić.
    marcinj12
    Level 40  
    MarTeaM wrote:
    To nie działa bo teraz czyta to jako tekst i mam zamiast 11 luty to 11-2.
    I nie wiem jak to zrobić żeby w textbox'ie użyć więcej niż 5 znaków bo chcę wpisywać też rok.

TextBox ma właściwość MaxLength, domyślnie jest równa 0, musiałeś zmienić na 5 skoro robi ograniczenia długości....
    A żeby nie czytał jako tekst dokonaj konwersji na datę przed zapisaniem. Spróbuj w ten sposób:
    Code:
    Dim DNT as Date

DNT = CDate(TextBox1.Text)

------
    Korekta:
    Zapomniałem, że powyższe działa, jeśli zastosujesz najbardziej "bezpieczny i uniwersalny" format, rozpoznawany we wszystkich lokalizacjach, i będziesz wpisywał datę w formacie rrrr-mm-dd.

Jeżeli chcesz mieć ją w formacie dd-mm-rrrr, musisz dokonać złożenia daty do formatu rrrr-mm-dd z 3 części, bo Excel nie rozpozna formatu dd-mm-rrrr prawidłowo:
    Code:
    Dim DNT as Date

DNT = CDate(Right(TextBox1.Text, 4) & "-" & Mid(TextBox1.Text, 4, 2) & "-" & Left(TextBox1.Text, 2))
    MarTeaM
    Level 9  
    Niestety, nie działa. Mam błąd. Chciałbym mieć taki format: dd-miesiąc słownie ale wpisując do textbox'a muszę użyć też roku bo domyślnie wstawi mi 2011.
    Może przedstawię o co mi chodzi.
    Mam Userform na którym mam listview odczytujący dane z arkusza i w jednej kolumnie są same daty. Te daty w arkuszu są w formacie dd-miesiąc (słownie) a listview odczytuje je w formacie dd-mm-rrrr. No i teraz chcąc zmienić datę w arkuszu poprzez textbox'a chciałbym wpisywać datę w formacie dd-mm-rrrr. Zastanawiałem się nad użyciem Combobox'a który będzie brał daty z kalendarza który sam zrobię w drugim arkuszu ale nie chciałbym dodawać kolejnego arkusza z paroma tysiącami wierszy każdy z inną datą. Macie może jakiś pomysł jak to zrobić?
    Aha... Nie byłoby to tak ważne gdyby dane były tylko do odczytu bo listview odczytuje je jak wpisze je w formacie w textbox'ie dd-mm-rrrr ale w arkuszu one służą nie tylko jako sama data ale w kolejnej kolumnie ta data jest użyta do obliczenia i wtedy się pojawia problem.
    marcinj12
    Level 40  
    A jaki konkretnie masz błąd i kiedy, bo kod jest poprawny i działa.
    Do wybierania dat możesz użyć pole tekstowe, comboboxa z listą dat, 3comboboxy: jeden z dniami 1...31, drugi z miesiącami 1...12, trzeci z latami, z których zbudujesz datę, albo - mój ulubiony sposób ;) - komponent Microsoft Date and Time Picker Control który można sobie dowolnie skonfigurować...
    MarTeaM
    Level 9  
    No właśnie ComboBox wiem jak użyć z tym że nie wiem jak to zrobić przy pomocy trzech (dzień, miesiąc, rok). Chciałem to zrobić w jednym. Próbowałem też podzielić datę która jest w formacie amerykańskim na 3 części i później je złożyć do "kupy" ale wtedy jest odczytana jako TEKST i nie da się zmienić na datę.

Błąd mi wyskakuje na tej linijce:
    Code:
    DNT = CDate(Right(TextBox1.Text, 4) & "-" & Mid(TextBox1.Text, 4, 2) & "-" & Left(TextBox1.Text, 2))

A możesz mi pomóc z tym komponentem Microsoft Date and Time Picker Control?
    marcinj12
    Level 40  
    Microsoft Date and Time Picker Control:
    tak jak dodawałeś ListView do listy kontrolek na toolboxie, dodaj element Microsoft Date and Time Picker Control (ja mam w wersji 6.0 (SP6)).
    Potem przeciągasz go na formę, nadajesz wymiar i ustawiasz parametry który chcesz mieć:
    Format - format w jakim wyświetlana jest data, użyej ShortDate albo 3-custom (wtedy w polu CustomFormat możesz podać np. dd-MM-yyyy albo dd-MMM-yyyy),
    Min date / Max date - możesz ustawić minimalną i maksymalną datę do wyboru w kontrolce,
    Value - tą wartość nadajesz albo odczytujesz, czyli:
    Gdzieś przy ładowaniu formy wstawiasz np.:
    Code:
    DTPicker1.Value = Date   'ustawia bieżącą datę

a po wybraniu przez użytkownika odczytujesz:
    Code:
    Dim DTN as Date

DTN= DTPicker1.Value
    MarTeaM
    Level 9  
    Przepraszam Cię bardzo ale z tymi kodami to się pogubiłem. Wszystko od początku zrobiłem tak jak pisałeś ale jak te kody wpisuje to mam błąd.
    A mam tak (zastąpiłem tamtego TextBox'a):
    Code:

Private Sub DTPicker1_CallbackKeyDown(ByVal KeyCode As Integer, ByVal Shift As Integer, ByVal CallbackField As String, CallbackDate As Date)
        Dim DNT As Date
        DNT = DTPicker1.Value
      End Sub

A co z tym kodem:
    Code:

DTPicker1.Value = Date  'ustawia biezaca date

Bo ja go wpisałem najpierw w Userform_Initialize i lipa wyszła a teraz mam go w Show_Userform'ie tam gdzie otwieram swój UserForm:
    Code:

Sub Show_UserForm1()

UserForm1.MultiPage1.Value = 0
        UserForm1.Show
        DTPicker1.Value = Date  'ustawia biezaca date
    End Sub

...i też lipa.
    Pewnie nie zrozumiałem do końca tego co napisałeś :|
    marcinj12
    Level 40  
    A dlaczego cały kod podpiąłeś do zdarzenia DTPicker1_CallbackKeyDown() ?
    Podepnij je do kliknięcia jakiegoś przycisku który masz na formie, coś w stylu:
    Code:
    Private Sub CommandButton1_Click()

Dim DNT As Date
        DNT = DTPicker1.Value
    End Sub

Jeżeli chodzi o kod
    Code:
    DTPicker1.Value = Date
    to musi być umieszczony na formie, w Private Sub UserForm_Initialize(). Sprawdź, czy ten komponent na pewno nazywa się DTPicker1, i czy jak wpiszesz DTP i wciśniesz CTRL+Spacja, to Ci się podpowie taka nazwa.
    MarTeaM
    Level 9  
    OK. Fajnie wszystko działa tylko co jeśli chcę to zrobić na MultiPage'u z paroma zakładkami i na każdej zakładcę chcę DTPicker'a?
    Skopiowałem DTPicker'a na poszczególne zakładki i to samo zrobiłem z kodami (pozamieniałem numery stosownie do nich i do poszczególnych arkuszy w excelu) i mam error :| :

An error occured in a call to the Windows Date and Time Picker control (35788)
    Jak to zrobić?
    DTPicker na UserForm'ie działa ale jak postawię drugi niestety ERROR!!!
    Jest na to jakieś rozwiązanie?
    marcinj12
    Level 40  
    Faktycznie, też to mam. Wygląda na to że, zakładka z DTP musi być aktywna, kiedy przypisujesz do niego datę.
    Spróbuj tak:
    Code:
    MultiPage1.Value = 0

DTPicker1.Value = Date

MultiPage1.Value = 1
    DTPicker2.Value = Date

MultiPage1.Value = 2
    DTPicker3.Value = Date
    '...etc
    MarTeaM
    Level 9  
    No nic nie pomogło. Jest ten sam błąd. Rozumiem że ten kod mam wpisać w Show_UserForm1? Bo tam to wpisałem:
    Code:

UserForm1.MultiPage1.Value = 0
        DTPicker1.Value = Date
        UserForm1.MultiPage1.Value = 1
        DTPicker2.Value = Date   ...etc

...UserForm1.Show

A może trzeba zrobić to na zasadzie ENABLED = false(true)?
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    Nie, w UserForm, w sekcji UserForm_Initialize:
    Code:
    Private Sub UserForm_Initialize()

MultiPage1.Value = 0
        DTPicker1.Value = Date

MultiPage1.Value = 1
        DTPicker2.Value = Date

MultiPage1.Value = 2
        DTPicker3.Value = Date