Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza czy hot air, ok 350zl

Mariojas 03 Jan 2011 16:02 2985 2
 • #1
  Mariojas
  Level 17  
  Witam
  Nie znalazłem takiego tematu, więc piszę nowy.

  Budżet:
  Po pierwsze mam 500zł, ale na sama stacje chciałbym przeznaczyć tylko ok 350zł, tak aby reszta starczyła na akcesoria.  Kim jestem:
  W zasadzie elektronik - hobbysta. Technik Elektryk, gdzie nie uczono lutowania ani spawania... Teraz studia informatyczne no i tak także zero lutowania ;)
  Lutowałem za młodu transformatorówką 80W z grotem robionym z drutu miedzianego (oskórkowany drut ze sklepu ;) ) o przekrojach... różnie 1,5 - 2,5mm. Jakieś 3 - 5 lat temu kupiłem kolbówke z Topexu 60W, ale szybko z niej zrezygnowałem, bo wystarczyła chwila nieuwagi i wszystko było mocno wygrzane, przez co standardowy grot bardzo szybko się "ulatniał". Wróciłem do transformatorówki i nią do dziś wszystko lutuje. Od drobnicy smd po kable energetyczne. "Kilka" układów zmontowałem już tą lutownicą, więc zasłużyłem na coś poważniejszego. Jestem osobą, która nie lubi kiczu, jeśli widzę coś co "jedzie chińszczyzną na kilometr" to niezbyt dobre zdanie mam o takim sprzęcie. Oczywiście nie jestem jakoś mocno wymagający, taka średnia półka mnie zadowala (np. Xytronic).

  Co planuję tym robić:
  Prosty serwis RTV. Czasem się coś zepsuje, albo szwagier amplituner przyniesie i trzeba będzie spróbować naprawić. Także nowe projekty układów (np. nowe wersja mojego sterownika do bramy w smd). W skrócie zamierzam wejść w smd. BGA niekoniecznie.

  A teraz meritum:
  Planowałem od jakiegoś czasu kupić stację lutowniczą Xytronic LF1600 a do tego precyzyjny grot 0.4mm oraz "mini falę". Ale zastanawiam się czy za tą cenę i moje "przyszłe przygody" nie warto przyjrzeć się jakiejś stacji Hot Air. Tym bardziej, że czasem jestem zły że nie mam nic czym mógłbym wygrzać płytkę w celu zniwelowania zimnych lutów.

  Co polecacie kupić?
 • #2
  matik93_12
  Level 10  
  Ja osobiście ostatnio wyposażyłem swój warsztat w stacje lutowniczą Hot Air 852 za 250zł polecam, naprawdę tania a dużo możliwości do takich rzeczy jak ty potrzebujesz.
 • #3
  pudzianowski
  Level 28  
  matik93_12 wrote:
  Ja osobiście ostatnio wyposażyłem swój warsztat w stacje lutowniczą Hot Air 852 za 250zł polecam, naprawdę tania a dużo możliwości do takich rzeczy jak ty potrzebujesz.

  Taką samą stacją pracowałem w serwisie i przy odrobinie wprawy jest całkiem dobrym narzędziem.
  Stację lutowniczą mogę polecić PT 936. Niby nie można wiele wymagać za jej cenę (ok. 100zł), ale sprawuje się nieźle. Do tego dostępne są do niej groty o przeróżnych kształtach i rozmiarach, stąd polecam ją.

  chrobek wrote:
  czasem jestem zły że nie mam nic czym mógłbym wygrzać płytkę w celu zniwelowania zimnych lutów.

  Jeśli chodzi o zimne luty, to stawianie w tej kwestii tylko na HOT-AIR nie przesądza sprawy.