Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daewoo DTK-29U7K-100D Chasiss CP-850F grzejący się pion.

03 Sty 2011 16:35 5266 14
  • Poziom 13  
    Witam szanownych forumowiczów.
    Mam problem z tym odbiornikiem,trafił do mnie z uszkodzonym pionem, czyli klasyka. Ale nie do końca ponieważ radiator od pionu jest tak zgrzany,że zmienił kolor na brązowy w pobliżu układu a pod samym scalakiem czarny. Wymieniłem uszkodzony scalak oraz C 315,C 305 i telewizor działa. Wymiary prawidłowe ale temperatura scalaka szybko rośnie i już po 5 min parzy w palec. Jak zostawić go na dłużej to za 4-5 godzin uszkadza się. Napięcia na scalaku są zgodne z podanymi na schemacie, wymiary obrazu OK. Podmieniłem jeszcze L403,C418,D313 i dalej bez zmian. Skończyły mi się pomysły. Przeglądając forum nie znalazłem takiego przypadku. Może ktoś coś podobnego spotkał będę wdzięczny.
  • Poziom 9  
    Też kiedyś miałem taki przypadek w tym modelu TV,i pomogła dopiero ponowna wymiana scalaka pionu.
  • Poziom 13  
    To razem z oryginałem już trzeci scalak.Wyciągnę jeszcze jutro i innej sprawnej płyty. Druk w pobliżu radiatora też jest mocno przygrzany, wynikałoby z tego że problem narastał z czasem.
  • Poziom 9  
    W tym modelu TV ten TDA który "siedzi" w pionie przeważnie się tak mocno grzeje że po kilku minutach pracy,radiatora praktycznie nie da się dotknąć.Tak jak pisałem też mi się tak zdarzyło kiedyś że dopiero trzeci czy nawet czwarty układ działał poprawnie.A też wstawiałem nowe egzemplarze.O ile dobrze pamiętam to "podeszedł"
    mi dopiero scalak z wylutu.
  • Poziom 43  
    Temperatura ile °C? Zwiększ powierzchnię radiatora.
  • Poziom 13  
    Temperatura ile °C? Zwiększ powierzchnię radiatora.

Temperatury nie mierzyłem.

Powierzchnię radiatora zwiększyłem i to bardzo już po pierwszej wymianie scalaka, niestety po około 4-5 godzinach układ jest tak gorący,że zaczyna się zwężać pion,pojawiają się kreski od góry,dodatkowo go jeszcze zawija od góry więc go wyłączam żeby się nie uszkodził. W bazie euras wyczytałem, że mają rozwiązanie problemu " częste uszkadzanie się pionu" w tym modelu ale nie wiem czy to taki sam problem. Abonamentu jakoś do tej pory nie wykupiłem- dodatkowe koszty.
    Zapomniałem dodać ten TV trafił do mnie drugi raz, za pierwszym razem wymieniłem scalak,C 305 i C 315 oddałem klientowi. Po dwóch miesiącach wrócił z uszkodzonym pionem. Teraz już po kilku godzinach się uszkadza.
  • Poziom 31  
    Witaj....
    Gotowca Ci nie podam, nie przerabiałem tego. Ale oscyloskop załączyć i myślę że znajdziesz problem. Prowadzisz serwis i nie masz oscyloskopu?

pozdro z Krakowa

Stefan
  • Poziom 25  
    Witam
    Pora chyba zdradzić jak nazywa się ten nieznajomy; czyli "scalak", "pion", "TDA". Chodzi oczywiście o sławetny TDA8358J, ale po co go wymieniać z nazwy? Niech sobie zajrzą do instrukcji (jak nie pamiętają co chodzi w CP-850F) i doradzą.
    Niestety, TDA8358 zazwyczaj dość mocno się grzeje, mimo optymalnych warunków pracy i niestety sporo jest nieudanych kopii, podróbek (jak zwał, tak zwał). Ważne jest staranne nałożenie pasty termoprzewodzącej.
  • Poziom 13  
    Ale oscyloskop załączyć i myślę że znajdziesz problem. Prowadzisz serwis i nie masz oscyloskopu?

pozdro z Krakowa

Stefan[/quote]

Nie pisałem,że nie mam oscyloskopu. Ale nie pamiętam kiedy był mi potrzebny do naprawy pionu. Tutaj nieprawidłowa praca jest z reguły widoczna na ekranie w postaci różnego rodzaju zniekształceń obrazu. A jak pisałem wcześniej pod tym względem obrazowi nie można nic zarzucić geometria jest wzorowa.

Pisanie porady typu załącz sobie oscyloskop i szukaj jest bez sensu.

Zaczynając temat liczyłem,że mogę zaoszczędzić trochę czasu którego ciągle brakuje.

Faktycznie trochę popadłem w rutynę i zapomniałem napisać nazwy układu TDA 8358J na co kąśliwie zwrócił mi uwagę kolega "alvin" ale niech tam.

Że te układy się mocno grzeją to wiem doskonale ale ten się uszkadza po pewnym czasie mimo dołożonego radiatora.
    Wyciągnę jutro Tda 8358j ze sprawnej płyty i zobaczymy.
  • Poziom 43  
    Eljot napisał:

Że te układy się mocno grzeją to wiem doskonale ale ten się uszkadza po pewnym czasie mimo dołożonego radiatora.
    Jak wiesz , że się grzeją to powinieneś mierzyć temperaturę. Na " palec" może parzyć a jest wszystko OK. Nie chwalisz się także tą pastą.
  • Poziom 34  
    Oscyloskop w trudnych przypadkach to podstawa, czy bez niego możesz stwierdzić jak wyglądają napięcia zasilające pion.
    Może układ się wzbudza, a jest dobra wysokość, ale się grzeje lub coś podobnego.
    Dla mnie oscyloskop to podstawa, a multimetr to dodatek.
  • Poziom 29  
    Eljot napisał:
    Wymiary prawidłowe ale temperatura scalaka szybko rośnie i już po 5 min parzy w palec. Jak zostawić go na dłużej to za 4-5 godzin uszkadza się.

Jak będziesz miał juz serdecznie dość, to zastosuj wentylator od karty graficznej (komputer) zasilać GO 9V.
    --------------
    Zeby nie było.:D
    "Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
    Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły".
  • Poziom 31  
    Witam.....
    Nie sądzę by zwiększenie radiatora czy też zamontowanie wentylatorka było rozwiązaniem. Można na czas naprawy takie sztuczki robić, ale usterkę należy usunąć bez poprawiania producenta.

pozdro z Krakowa

Stefan
  • Poziom 29  
    alvin napisał:
    Witam

Niestety, TDA8358 zazwyczaj dość mocno się grzeje, mimo optymalnych warunków pracy i niestety sporo jest nieudanych kopii, podróbek

No własnie dlatego, robić "sztuczke" należy
    Eljot napisał:

Zaczynając temat liczyłem,że mogę zaoszczędzić trochę czasu którego ciągle brakuje.

Lekarz który sie rozczula nad jednym pacjentem nigdy nie będzie dobrym fachowcem
  • Poziom 13  
    Witam
    Problem niestety rozwiązany , piszę niestety bo scalak wyciągnięty z innej płyty,jeszcze nie wymieniany- oryginalny grzeje się znacznie mniej. Zwiększyłem radiator pracuje już kilka godzin i na razie jest ok. Pozostaje jednak pytanie gdzie kupować części lub ile żeby wybrać z tego jeden dobry.Staram się kupować u jednego dostawcy.Właściwie nie powinno mnie to dziwić bo już ćwierć wieku zajmuję się serwisem i spotykałem różne podróbki ale te są identyczne jak oryginał. TDA 8358J do tej pory nie sprawiały mi problemów do czasu jak kupiłem 3 "dziady".Może komuś ta informacja się przyda,żeby nie szukał nieistniejących usterek.
    Dzięki kolegom za wsparcie.
    Temat zamykam.