Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie komputera parę porad

koni1997 01 Lut 2011 13:03 14543 163
  • #31 01 Lut 2011 13:03
    koni1997
    Poziom 17  

Kolego "dziobek666" nie rozumiemy się chyba troszkę.Mianowicie ten z boku obudowy wtłacza,te z tyłu obudowy jeden wtłacza drugi wytłacza.Te filtry nie ograniczają aż tak bo na 5v nawet jak rękę przyłożę czuję silny powiew.A skoro czyścisz 2 razy do roku to masz chyba szczelną obudową albo masz super czyste powietrze :D
    Pozdrawiam

• #32 01 Lut 2011 15:51
    Liquidator88
    Poziom 14  

Witam.
    Mam parę pytań odnośnie chłodzenia mojego kompa i proszę o porady :)

Mam starego kompa z procesorem pentium 4 HT 3 GHz Prescott, strasznie grzał i musiałem zmienić mu fabryczny wiatrak (ten fabryczny był z celerona 2.53 GHz). Załatwiłem chłodzenie turbinowe, trochę głośno chodzi ale narazie nie mogę już go wymienić na inny cooler. Zaskoczyło mnie że ten cooler nie wtlacza powietrza na radiator tylko tak jakby je wydmuchuje (zasysa przez radiator), sadze tak ponieważ przyłozylem rękę do wylotu turbiny to wiało jak nie wiem :) Chłodzi nawet Dobrze bo przy obciążeniu dochodzi max do 54 stopni Chłodzenie komputera parę porad. Zastanawiam się w jakim położeniu lepiej ustawić turbine, w górę do zasilacza, czy w dół? o to zdjęcia jak to u mnie wygląda:
    Chłodzenie komputera parę porad Chłodzenie komputera parę porad
    Zastanawiam się czy lepiej żeby powietrze wydmuchiwane przez turbine szło do wlotu zasilacza czy raczej było skierowane ku dołowi tak jak jest to w tej chwili.

No i pytanie czy macie jakieś sposoby wyciszenia kompa? napewno w grę wejdzie regulator obrotów ale obniżenie obrotów spowoduje wzrost temperatury... No i najważniejsze pytanie do jakiej temperatury może się ten procesor rozgrzać zeby było bezpiecznie, wiem że te pentiumy to piece ale jaka jest ich bezpieczna temperatura?? wszędzie są podane różne opinie i teraz sam już nie wiem... Płyta główna na której pracuje procek to Asrock P4V88 i domyślenie w biosie dla tego procka jest ustawiony Thermal Throttling na 70 stopni. Przy poprzednim wiatraku osiągał tą temperature i komp strasznie zamulał.... Z gory dzieki za wszelkie opinie :)
    Pozdrawiam

• #33 01 Lut 2011 16:22
    krzesny
    Poziom 13  

Grafika się chyba będzie trochę bardziej grzać. Według mnie lepiej chyba na zasilacz, bo i tak zasilacz wyciąga ciepłe powietrze z wewnątrz obudowy.
    Masz straszny zamęt z kablami w obudowie, to też psuje cyrkulacje powietrza.

• #34 01 Lut 2011 16:52
    JaJeCkO777
    Poziom 15  

kup dwa wentylatory.
    jeden daj z tyłu żeby wyciągał gorące powietrze a drugi z przodu (np. tam gdzie montujesz cd-romy (daj taki duży z 12 cm żeby wciągał chłodne
    ustaw to wszystko na 5v to temperatura spadnie ci z 10 stopni :)
    będziesz miał elegancką cyrkulacje powietrza.
    i troche zrób porzadek z kablami (opaski uciskowe)

• #35 01 Lut 2011 17:49
    koni1997
    Poziom 17  

Widzę bardzo czysty komputer :D powiem że zgadzam się z "JaJeCk0777" Ale wentylatory podłącz do molexa szeregowa będzie wtedy różnica w prędkości wentylatorów (większa efektywność) a różnica w głośności nie do odczucia.Co do wyciszania możesz powiesić dysk na gumkach i zastosować maty wytłumiająca do komputerów.Akasa taką produkuję
    Pozdrawiam.

• #36 01 Lut 2011 19:42
    Karaczan
    Poziom 39  

Maty mozna stosowac jakie sie chce, nie widze sensu przeplacac za "komputerowe" rozwiazania.
    Ja np tlumilem tasma dekarska (bitum z aluminium) bo akurat mi zostalo po gluszeniu samochodu :D
    Po tym zabiegu moja i tak nie lekka obudowa (Chieftec LBX) dopiero zrobila sie ciezka :D
    Za to absolutnie nic nie rezonuje, a jak ja popukasz palcami to wydaje dzwiek jak dobry mebel ;)
    Doskonalym tlumicielem jest tez mata korkowa jak ktos ma.
    Albo jednym z najlepszych darmowych to mikroguma ze starych podkladek pod myszki :D Popytasz w szkole/uczelni/pracy/osiedlu to napewno zbierzesz ich odpowiednia liczbe.

• #37 01 Lut 2011 19:47
    koni1997
    Poziom 17  

Korek jest dobry próbowałem sam :D .Ale można także kupić panel (regulator)do wiatraków.Od razu na kilka "śmigieł" i montowane w zatokę 5.25 więc nie trza się do obudowy schylać za bardzo. :D Polecam CoolerMaster SilverLeo.

• #38 02 Lut 2011 15:22
    Liquidator88
    Poziom 14  

Zrobiłem porządek z kablami i taśmami oraz ustawiłem turbinę w stronę zasilacza i nawet lepiej chłodzi :) Tylko te jej wycie jest dobijające :) Muszę też wymyslić gdzie upchać kabel zasilający płytę główną bo ze względu na położenie gniazda nie mam pomysłu :)

A wiecie może do jakich temperatur moze się grzać mój procesor? W necie sa naprawdę różne informacje... Jedni mówią że 40 stopni, inni że 50, 60, 70 a są tacy co twierdzą że i do 100... i bądź tu teraz mądry :D

Przypominam że mój procesor to Pentium 4 HT Prescott 3 GHz.
    W stresie przy chłodzeniu turbinowym na maksymalnych obrotach osiuąga 54 stopnie a na fabrycznym coolerze z celerona 2,53 GHz osiągal 70 stopni i ustawienie w biosie włączało Thermal Trotthling i komputer zamulał... Pytam bo żeby wyciszyć tą głośną turbine zwolnie jej obroty, temperatura wzrośnie przez to ale nie wiem jakiej granicy powinienem nie przekraczać... :)

• #39 02 Lut 2011 15:26
    koni1997
    Poziom 17  

Przepraszam że spytam ale zrobiłeś coś w moim poradniku(był bym verry happy :D)Twój proc max do 70 C.Dodaj jeden wentylator wyciągający i turbinę podłącz do regulatora.

• #40 04 Lut 2011 11:11
    dziobek666
    Poziom 12  

@Liquidator88
    Może się grzać do tąd, aż się spali. A tak na poważnie to czym mierzysz temperaturę? 40 st to trochę dużo, ale 54 st w stresie można jeszcze przeboleć. Dałeś pastę pomiędzy procesor i radiator?
    Grzaniem to się za bardzo nie stresuj, raz że procek ma swoje lata, i tak niewiadomo ile na nim nie będziesz pracował, a dwa że pentiumy mają (jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi) zabezpieczenie termiczne, jak się przegrzeje to się zresetuje. Spróbuj nasmarować łożyska w wentylatorach, może będzie trochę ciszej.
    Taniej wyjdzie kupić ciche chłodzenie niż wyciszać komputer jakimiś matami.
    No chyba że masz dostęp do materiałów wyciszających w niskiej cenie / za darmo. Ja wyciszyłem PCta pianogumą PE, miałem jej sporo do dyspozycji, gdy byłem kierownikiem zakładu wyrobów gumowych ;)

@koni1997
    Co rozumiesz przez słowo efektywność? Bo jeśli podobnie rozumuje to w tym przypadku jest to stosunek ilość "przewianego" powietrza do zużytej energii. Skoro podłączysz wentylatory w szereg to napięcie się na nich rozdzieli, więc faktycznie będzie ciszej, ale efektywność będzie taka sama, o ile nie gorsza.

Mieszkam na drugim pietrze, w niewielkiej miejscowości, ponad 100 m do ruchliwej drogi, to może i dlatego nie mam problemu z kurzem.
    Co do wentylatorów to zasada jest prosta, z przodu u dołu wciągają, z tyłu u góry wypuszczają. Jak masz na tylnej ściance dwa naprzemienne wentylatory, to one same siebie zaburzają, nie dość że powietrze wdmuchane do obudowy jest częściowo wyciągane, to co gorsza wdmuchujesz cieplejsze powietrze zza obudowy, które wydmuchuje zasilacz.
    Przekręć żeby oba wyciągały na zewnątrz obudowy ciepłe powietrze ze środka.

• #41 04 Lut 2011 12:44
    koni1997
    Poziom 17  

Ok.Zrobię tak.Wcześniej były tak przykręcone ale jeden gościu mi powiedział że tak jak teraz mam jest lepiej.Wygląda to trochę dziwacznie.Jeden wtłacza a drugi wytłacza.A co do efektywności miałem na myśli że podłączając 2 wentyle szeregowo do 12v mamy po 6v na wentyla.A podłączając równolegle do molexa 5 v.Mamy mniejsze napięcie ,czyli mniej powietrza wywiewanego które nazwałem efektywnościową.

• #42 04 Lut 2011 16:32
    dziobek666
    Poziom 12  

Z tego co pisałeś zrozumiałem że będzie większa efektywność,a to nieprawda, ewentualnie będzie taka sama ( stosunek powietrza dmuchanego do pobranej mocy) dlatego też się czepiłem.

Co do wentylatorów to sprawa jest prosta, z przodu zasysamy zimne, z tyłu wyrzucamy ciepłe. Ciepłe powietrze zawsze leci do góry, dlatego z przodu mamy wentylatory u dołu, z tyłu u góry.

Co do filtrów, to wszystko co stoi na przeszkodzie powietrzu, ogranicza jego przepływ, nawet głupi grill, chociaż w jego przypadku strata jest znikoma.
    Ja filtrów nie3 stosuję, bo mi nie potrzebne, ale rozumiem że może się kurzyć i coś wtedy dają. Pytanie tylko czy szybciej jest odkurzyć obudowę, czy okręcić filtry i wyczyścić. Nie ma się co oszukiwać, radiatory prędzej czy później i tak się usyfią i tak trzeba będzie je zdjąć, przedmuchać czy nawet umyć.

• #43 04 Lut 2011 16:37
    koni1997
    Poziom 17  

Ok.Wentylatorki już odpowiednio przykręcone.A ty kolego "dziobek666" jak masz wentylatory w kompie ?

• #44 04 Lut 2011 17:04
    dziobek666
    Poziom 12  

z przodu mam dwa 8cmx8cm , ale tylko jeden podłączony, w zupełności wystarcza, ma przepływ 23 CFM (troche głośny jest), w sumie jest włączony tylko po to by dmuchał na dysk, oba są włączone tylko jak podkręcam procka, bo mam chłodzenie boxowe, ale planuje jak najszybszą wymianę. Z tyłu mam wentylatorek 8x8cm przepływ 15CFM, dwa dni temu dołożyłem drugi, cooler master dual storm ( tak wiem, to wiatrak na procka,ale dziurki spasowały:P), podłączam tylko gdy podkręcam, na maksymalnych obrotach jest głośny jak suszarka, ale wieje zarąbiście. Ramy chłodzę Thermalright HR-07. Grafika jak na razie zintegrowana więc raczej chłód w obudowie nie problem uzyskać. Na bocznej ściance nie mam wentylatora, sama tuba tylko. Niestety obudowa ma miejsca na wentylatory tylko 8x8 cm, następnym razem bym w życiu takiej nie kupił, trzeba się pomęczyć żeby było cicho.

edit: wentylatory 8x8cm mam firmy sunbeamtech, nie polecam osobom, którym zależy na ciszy :P, ale wytrzymałe są, żaden mnie na razie nie zawiódł (przez 3 lata użytkowania, przy smarowaniu raz na rok.)

edit2. do pomiaru temperatur polecam pirometr, łatwo i szybko można sprawdzić co się najbardziej grzeje. Szkoda tylko że niska dokładność + - 2st ( przynajmniej taki za 50zł).

• #45 04 Lut 2011 17:26
    koni1997
    Poziom 17  

Witam dzięki za odpowiedź,a ramy chłodzisz ? To masz DDR3 czy masz timing zmieniony ?

• #46 04 Lut 2011 17:34
    dziobek666
    Poziom 12  

Mam ddr3 1333MHz fabrycznie, teraz są 1600MHz, ramy fabrycznie nie miały chłodzenia, kupiłem to chłodzenie bo stwierdziłem, że będzie się ładnie w obudowie prezentować, a jak już były to zacząłem kręcić :P

• #47 04 Lut 2011 17:49
    koni1997
    Poziom 17  

Masz ściankę z plexi ? :cunning:

• #48 04 Lut 2011 18:09
    dziobek666
    Poziom 12  

nie, interesuje mnie wydajność i niski pobór mocy, a nie choinka.

• #49 04 Lut 2011 18:16
    koni1997
    Poziom 17  

Aha :D A masz komputer bardziej do gier czy biurowy ?

• #50 04 Lut 2011 18:33
    dziobek666
    Poziom 12  

Mój sprzęt:
    Zasilacz: coolermaster 840W
    Dysk: Seagate 1T LP (zamierzam kupić taki sam i spiąć w raid 0) + chłodzenie THERMALTAKE Cyclo HDD Cooler
    Procek: Phenom II X2 545 chłodzenie boxowe
    Płyta główna: Asus M4A785TD-V EVO
    Ram: 2GB Goodram CL 9 1333MHz w jednej kości + chłodzenie Thermalright HR-07

Sprzęt nastawiony na ekonomiczną pracę, do ewentualnego podkręcenia w razie braku mocy obliczeniowej.

Stosuje głównie do pracy czyli grafika wektorowa, rastrowa, 3D, programowanie głównie w językach skryptowych pod aplikacje internetowe, czasem C#. Czasem zapuszczam programy spamujące typu XRumer to wtedy potrzebuje sporą wydajność.
    Ogólnie to http://www.portfolio.kolbuszowiak.info

Gram czasem z nudów, ostatnio w Dungeon's ( gra wzorowana na Dungeon Keeper 2, ale raczej jesteś za młody by takie gry pamiętać.)

Jak tak Cię w tym wieku PCty interesują, to pomyśl kiedyś nad zawodem programisty. Jeden z lepiej płatnych zawodów, jako freelancer pracujesz kiedy chcesz, imprezujesz kiedy chcesz, żyć nie umierać ;)

Dobra skończmy tą wolną gadkę, bo zaraz jakiś moderator nas opitoli, że z forum chata sobie robimy.

• #51 04 Lut 2011 21:02
    koni1997
    Poziom 17  

Ok.Niech inni oceniają moją pracę :D.Miło się gadało "dziobek666"

• #52 05 Lut 2011 18:34
    krzesny
    Poziom 13  

Dziobek666, to już nie lepiej ci kupić jakiś wentylator 120mm?? Będzie dużo wydajniejszy od takiego 80mm, napisałeś że mają przepływ 23CFM i 17 CMF, to mało trochę jest jak na podkręcanie o którym mówisz.

• #53 06 Lut 2011 01:50
    dziobek666
    Poziom 12  

niestety nie mam w obudowie miejsca na wentylatory 12cm :/

Jak dobrze pójdzie to jutro będę miał chłodzenie Ninja II na procku, tak że będzie czym poszaleć:D

• #54 06 Lut 2011 19:31
    koni1997
    Poziom 17  

U.. ninja II :D Mój znajomy ma i jest bardzo wydajne.

• #55 07 Lut 2011 15:58
    krzesny
    Poziom 13  

Jak bardzo?? Lepsze od mugena 2 rev b?:P

• #56 07 Lut 2011 17:36
    koni1997
    Poziom 17  

Tego drugiego nie testowałem ale znajomy mówił że przedtem miał Zalmana jakiegoś i wymienił na Ninja II i powiedział że jest 100% wydajniejsze :D
    Pozdrawiam

• #58 09 Lut 2011 11:07
    koni1997
    Poziom 17  

No przeczytałem,te chłodzenie jest ogromne :D .Czemu Wy wszyscy siedzicie po nocach na kompach zamiast spać ? :D
    żarcik (mam nadzieje że nikogo nie uraziłem)

• #59 09 Lut 2011 11:45
    dziobek666
    Poziom 12  

Ja zaczynam pracę koło 18stej, i siedzę czasem nawet do 8 rano, dzień jest zbyt piękny by go tracić na pracę ;)

Od ninji II jest wydajniejszy chyba tylko mugen II cena nieco droższa, ale najgorsza wada że jest sporo cięższy, ponoć nieźle płytę wygina.

• #60 09 Lut 2011 15:48
    koni1997
    Poziom 17  

Do ninji i mugena producent chyba daje taką podkładkę metalową do przykrócenia na płytę bo potrafi nie wygiąć a złamać :D

Szukaj w 5mln produktów