Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena + sprzęt do DVB-T i kompletny brak sygnału

03 Sty 2011 22:35 11093 53
  • Poziom 10  
    Witam!
    Nie wiedziałem gdzie dokładnie zamieścić temat więc z góry sorry.
    Mam kilka pytań odnośnie DVB-T. Mam sprzęt do odbioru DVB-T (Medion - tuner TV do laptopa na USB) Zapewniam że tuner posiada możliwość kodowania MPEG-4. Zakupiłem antenę kierunkową Yagi 16elementową ze wzmacniaczem. Ale nawet mi 1% nie wykryło kanałów DVB-T, kompletnie nic! W linii prostej mam 108km do nadajnika z Raszyna, po drodze praktycznie nie ma przeszkód wiec jaka może być przyczyna?

Antena + sprzęt do DVB-T i kompletny brak sygnału

za słaba antena? A posiadam: Antena Yagi 16elem, przedwzmacniacz(to co jest w puszce w antenie), 20m kabla koncentrycznego, zasilacz, Tuner Medion, Laptop: Intel Celeron 1,73GHz, 448MB RAM.
    Nie mam już do tego głowy, czy oddać antenę i kupić coś z ATX 90elem??
    Czekam na porady....
    Pozdrawiam...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Spróbuj antenę przekręcić o 80 stopni na zachód i zobacz czy odbierzesz coś z Rachocina. Ogólnie tunery do komputerów podobno mają gorszą czułość niż TV.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Sprawdź zasilacz a jeśli działa to wymień go na symetryzator i sprawdź sygnał. Jeśli nic nie ruszy to wymień na ATX-91.
  • Poziom 38  
    Na początek:
    Antena ATV 21/21-60, symetryzator SA IV-V i filtr GSM TZU 198-62 przy odbiorniku powinny wystarczyć. W razie potrzeby wzmacniacz typu masztowego o małych szumach i wzmocnieniu 12~15 dB, np. Terra AB010. W tym wypadku filtr GSM musi być włączony pomiędzy antenę a wejście wzmacniacza. O wzmacniaczach dopuszkowych zapomnij.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    zbiku1111 napisał:
    A posiadam: Antena Yagi 16elem, przedwzmacniacz, 20m kabla koncentrycznego, zmacniacz, Tuner Medion, Laptop: Intel Celeron 1,73GHz, 448MB RAM.

Czytam i nie widzę nic o zasilaczu. ???

Zasilacz do zasilania wzmacniacza. Jeżeli jest wzmacniacz a nie podałeś do niego zasilania to efektem ubocznym jest tłumienie o około 30dB do 40dB sygnału i dlatego możesz nie odbierać.

Jeżeli masz zasilacz podłączony, to sprawdź koniecznie czy jest jakieś napięcie na wyjściu zasilacza i na wejściu wzmacniacza. :!:
    Nie zapomnij o separatorze sygnału TV od DC zasilania - jeżeli zasilanie idzie po tym samym kablu co sygnał z anteny.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Sorki, zasilacz mam, już zmieniłem pierwszy post, anteną kręciłem w kierunku i nawet nic nie drgnie. wzmacniacz antenowy posiadam "MC-9102 CERAMIK" ponoć działa na 1/68 kanały, wzmocnienie 17-28 dB do tego mam zasilacz, który sprawdzałem i jest dobry. Antena ma zysk 14dB. Ten Tuner odbiera też analogową i na tym sprzęcie dobrze odbiera. Ale na antenie szerokopasmowej i starym kablu (popękanym w wielu miejscach) odbierałem te same kanały analogowe w dobrej jakości (z bliższych nadajników). Wymiana anteny, wzmacniacza kabla i zasilacza praktycznie nic nie dała!

Dodano po 4 [minuty]:

A z Rachocina też nic, jak zerknę na mapę to niby jest bliżej bo 80km ale teren jest nie równy i za dużo przeszkód w formie wyżyn.

Dodano po 11 [minuty]:

Moją przygodę z testowaniem odbioru DVB-T zacząłem 25 grudnia, na tej starej antenie szerokopasmowej i wtedy złapałem parę kanałów najpierw z Raszyna i pokręciłem anteną to i z Rachocina ale aby wskazało że takie kanały istnieją a ich nie odbierało. Kilka dni później znowu test i już nić nie znalazło! Myślałem, iż stara szerokopasmowa antena, do tego popękany kabel to wymienię, trzeci test 30 grudnia na antenie kierunkowej i też kompletnie nic! Dziwne...:(

Dodano po 10 [minuty]:

Tą antenę Yagi Uda 16 - elementów (bardzo podobna do ATV 21/21-60,) mam możliwość oddania do sklepu (kosztowała 55zł) ale już trochę boję się inwestowania w sklep internetowy DIPOL bo jak nie wypali to kasa pójdzie na marne... ale 108km nie powinno stanowić problemu dla dobrej anteny i dobrej synchronizacji całego sprzętu, nie mam pojęcia co już robić..
  • Pomocny post
    Moderator
    A jak wygląda odbiór analogowy innych programów z tych nadajników?
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    A jak wygląda odbiór analogowy innych programów z tych nadajników?

słabo, ale to też zależy z jaką mocą nadają... TVP1, TVP2 i TVPinfo mam idealne ale to z Przasnysza nadaję. Mam też praktycznie idealny Polsat analogowy na kanale 44 (nie jestem pewny z jakiego to nadajnika, na pewno nie Ciechanów)
  • Moderator
    TVP2 nadaje 800 kW a DVB daje 100 kW czyli jak dobrze odbierzesz TVP2 to musisz odbierać DVB.
    Robiłeś testy bez tych wzmacniaczy? Swego czasu miały zakaz sprzedaży z uwagi na beznadziejne parametry. Są znane z bardzo silnych intermodulacji co dyskwalifikuje je do zastosowań cyfrowych.
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    TVP2 nadaje 800 kW a DVB daje 100 kW czyli jak dobrze odbierzesz TVP2 to musisz odbierać DVB.
    Robiłeś testy bez tych wzmacniaczy? Swego czasu miały zakaz sprzedaży z uwagi na beznadziejne parametry. Są znane z bardzo silnych intermodulacji co dyskwalifikuje je do zastosowań cyfrowych.

Tak jak pisałem TVP2 mam z Przasnysza a tu nie nadają DVB-T. Wyłączałem zasilacz ale nic nie dało a nawet pogorszyło odbiór tv analogowej. Mieszkam 108km od nadajnika DVB-T więc myślę że bez wzmacniacza i zasilacza nie ma możliwości by coś ruszyło ale i tak nic nie drgnęło.
  • Moderator
    Jak wyłączysz zasilanie to tak jakbyś wyjął wtyczkę anteny z odbiornika. Trzeba zdjąć wzmacniacz zamontowany w puszce przy antenie.
    Pisząc o TVP2 miałem na myśli nadajnik w Raszynie, 800 kW ERP - około 25 kW elektrycznej na wyjściu nadajnika.
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    Jak wyłączysz zasilanie to tak jakbyś wyjął wtyczkę anteny z odbiornika. Trzeba zdjąć wzmacniacz zamontowany w puszce przy antenie.
    Pisząc o TVP2 miałem na myśli nadajnik w Raszynie, 800 kW ERP - około 25 kW elektrycznej na wyjściu nadajnika.

Zdjąć wzmacniacz z puszki i na krótko podłączyć kabel do anteny??
    A na jakim kanale analogowym jest ta TVP2 z Raszyna?
  • Moderator
    Kabel trzeba połączyć przez symetryzator.
    TVP2 z Raszyna nadaje na k.27, w Przasnyszu jest dość dobrze odbierany, dużo lepiej niż POLSAT na k.44
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    Kabel trzeba połączyć przez symetryzator.
    TVP2 z Raszyna nadaje na k.27, w Przasnyszu jest dość dobrze odbierany, dużo lepiej niż POLSAT na k.44

Dokładnie to mieszkam ok 6km od Przasnysza na zachód ale mam tyle samo km do nadajnika DVB-T co ktoś z Przasnysza i również tak samo czysty teren.
    Ale to możliwe by na symetryzatorze mogło odbierać DVB-T a nie odbierało na wzmacniaczu i zasilaczu???
    A co myślicie o tej antenie Yagi 16elem? wymienić ją na coś lepszego czy zostawić?

Dodano po 5 [minuty]:

Mam też do innego pokoju podłączoną antenę szerokopasmową ze wzmacniaczem i zasilaczem do TV, odległość tych anten ok 3metry ale wydaje mi się że nie powinno to się zakłócać!
    Fakt, na 27 kanale analogowym TVP2 z Raszyna odbiera mi w porządku.

Dodano po 39 [minuty]:

Wcześniej kolega etdeel wymienił filtr GSM TZU 198-62 ale mam w linii prostej bez przeszkód 6km od najbliższego nadajnika GSM, więc taki filtr raczej nie jest potrzebny.
  • Poziom 14  
    Nie orientuję się na jakim kanale w Twoim rejonie jest nadawane DVB-T.
    Moja propozycja jest jednak taka:
    -zamiast wzmacniacza w puszce - symetryzator
    -filtr pasmowo przepustowy na kanał, na którym jest nadawane DVB-T
    -wzmacniacz
    Irekr napisał że analog nadaje z mocą 800kW a DVB-T 100kW.
    To spora różnica, wzmacniacz nie daje rady, więc trzeba odfiltrować zbędne sygnały przed wprowadzeniem na wejście wzmacniacza.
    Można jeszcze zastosować wzmacniacz kanałowy na kanał z DVB-T
    Podobna sytuacja jest w Poznaniu. Na kanale 27 TVP2, a na 28 DVB-T
  • Poziom 10  
    Szaman52 napisał:
    Nie orientuję się na jakim kanale w Twoim rejonie jest nadawane DVB-T.
    Moja propozycja jest jednak taka:
    -zamiast wzmacniacza w puszce - symetryzator
    -filtr pasmowo przepustowy na kanał, na którym jest nadawane DVB-T
    -wzmacniacz
    Irekr napisał że analog nadaje z mocą 800kW a DVB-T 100kW.
    To spora różnica, wzmacniacz nie daje rady, więc trzeba odfiltrować zbędne sygnały przed wprowadzeniem na wejście wzmacniacza.
    Można jeszcze zastosować wzmacniacz kanałowy na kanał z DVB-T
    Podobna sytuacja jest w Poznaniu. Na kanale 27 TVP2, a na 28 DVB-T

Z Raszyna to kanał 48 - Mux2 i 55 - Mux3.
    A możesz zapodać propozycję w formie linku jaki "filtr pasmowo przepustowy na kanał" i "wzmacniacz" i "wzmacniacz kanałowy"???? bo do końca nie kumam...

Dodano po 48 [minuty]:

Jeśli ma ktoś inne pomysły to czekam na opinie ekspertów...
  • Poziom 14  
    W formie linku nie bardzo. Podam Tobie firmę która zrobi Ci na zamówienie to co będziesz chciał, ale tylko na PW . Wzmacniacz kanałowy jak sama nazwa wskazuje, jest to wzmacniacz który wzmacnia tylko wybrany kanał. Czyli takie dwa w jednym- filtr pasmowo przepustowy + wzmacniacz.
    Napisz mi jeszcze, czy z Raszyna jest nadawany sygnał analogowy na zakresie kanałów od 46 do 57?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Szaman52 napisał:
    W formie linku nie bardzo. Podam Tobie firmę która zrobi Ci na zamówienie to co będziesz chciał, ale tylko na PW . Wzmacniacz kanałowy jak sama nazwa wskazuje, jest to wzmacniacz który wzmacnia tylko wybrany kanał. Czyli takie dwa w jednym- filtr pasmowo przepustowy + wzmacniacz.
    Napisz mi jeszcze, czy z Raszyna jest nadawany sygnał analogowy na zakresie kanałów od 46 do 57?
    Pozdrawiam

Ale taki zmacniacz wybranego kanału to widziałem za 300zł jesli o to Ci chodziło to mowy nie ma bym sie za to brał....
    a jeśli chodzi o kanały z Raszyna to nie jestem pewny ale wydaje mi sie ze nie..
  • Moderator
    Odnośnie różnic wielkości mocy: zgodnie z ustaleniami GE06 standardowa maksymalna moc nadajnika DVB-T w Europie to 100 kW ERP. Wg starszych uzgodnień maksymalna moc dla nadajników analogowych wynosiła 1 MW czyli można przyjąć że dysproporcje mocy 10:1 jest dysproporcja standardową. Przekładając to na skale logarytmiczną jest to około 11 dB.

Gdybym ja taką instalacje robił to kolejność byłaby taka:
    - antena z symetryzatorem na czubek masztu
    - na początek nie zakładałbym żadnych filtrów, wychodząc z założenia że w pobliżu nie ma BTS-ów stacji komórkowych mogących mieć wpływ na odbiór; być może trzeba będzie zainstalować pułapki ma kanały 30, 34 i 54
    - nadajnik TV w Przasnyszu ma w sumie moc 0,9 kW w tej odległości jest to moc odczuwalna przez wzmacniacze szerokopasmowe, dlatego nic dziwnego że ten MC przy antenie jest przesterowany; niewątpliwie pomaga w tym nadajnik PR1 na 105,9 z mocą 10 kW odległy o około 5 km;
    - antenę zainstalowałbym możliwie jak najwyżej gdyż prześwit trasy Raszyn - Przasnysz nie jest rewelacyjny;
    - możliwie jak najkrótszy kabel na wtyczce dobrej jakości podłączony do sprawdzonego wcześniej dekodera.
    To na początek by określić jakie warunki odbioru panują w miejscu "akcji"...

I tu drobna uwaga: dekodery na USB maja jedną wspólną negatywną cechę: pracują w bardzo zakłóconym środowisku jakim jest laptop/komputer. Zawsze dekoder zamknięty w metalowej obudowie ma przewagę nad takim dekoderem komputerowym.

Teraz trochę informacji encyklopedycznych:
    - wzmacniacz - jak sama nazwa służy do wzmacniania, najczęściej wszystkiego co mu się poda;
    - wzmacniacz kanałowy - specjalny wzmacniacz posiadający zespoły filtrów powodujących że wzmacniany jest tylko określony zakres częstotliwości - najczęściej jednego kanału TV - o szerokości 8 MHz
    - filtr pasmowy: słuzy do przepuszczenia/zamknięcia określonego zakresu częstotliwości.
    To tak w ogólnym skrócie.

Dla pewności oceniłbym jaka wielkość sygnału jest z Rachocina
    (Sierpc-Płock), MUX3 jest nadawany z mniejszą mocą niż z Raszyna ale częstotliwość jest mniejsza i korzystniejsza trasa.
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t
    Zapoznaj się z tymi wykazami na linku powyżej.

Dodano po 5 [minuty]:

Odnosnie tego co leci z Raszyna:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=611
    Przasnysz:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=302
    Rachocin
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=116
  • Poziom 10  
    irekr napisał:

- antena z symetryzatorem na czubek masztu

Jutro kupie symetryzator i zawieszę obecną antenę kierunkową Yagi na ok 7metów.

irekr napisał:

- na początek nie zakładałbym żadnych filtrów, wychodząc z założenia że w pobliżu nie ma BTS-ów stacji komórkowych mogących mieć wpływ na odbiór; być może trzeba będzie zainstalować pułapki ma kanały 30, 34 i 54

Najbliższy BTS mam 6km więc chyba nie przeszkadza, nie?
    a co to są te połapki? jak stłumić te kanały z Przasnysza?

irekr napisał:

- możliwie jak najkrótszy kabel na wtyczce dobrej jakości podłączony do sprawdzonego wcześniej dekodera.

Niestety muszę mieć 20 metrów kabla COAXIAL (bo z jednej str domu drzewo mi zasłania)

irekr napisał:

I tu drobna uwaga: dekodery na USB maja jedną wspólną negatywną cechę: pracują w bardzo zakłóconym środowisku jakim jest laptop/komputer. Zawsze dekoder zamknięty w metalowej obudowie ma przewagę nad takim dekoderem komputerowym.

Tuner mam na kablu USB-MiniUSB tuner zabudowany w odległości ok 1 m od laptopa.
  • Poziom 14  
    Zbiku1111
    Bez przesady. Chyba oglądałeś jakiś WWK Telmora. W Poznaniu mamy 9 , 27, 50 i 52 kanał ze Śremu oraz 33 i 11 z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (centrum) tudzież 47 z Piątkowa ( północna część miasta). DVB-T na kanałach 27 i 39 za Śremu czyli dokładnie pomieszane z poplątaniem. Jest u nas firma która produkuje zwrotnice na nasz rynek i nie tylko.
    http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zx-381_c18_p1428.html
    Takie coś dość łatwo jest przestroić żeby pokryć pasmo o które Ci chodzi.
    Oczywiście sam tego nie zrobisz, musisz się z nimi dogadać.
    Chciałeś linka to go masz, tylko nie wiem czy za chwilę post nie znajdzie się w koszu.
    Irekr Dzięki za linka. Z pewnością się przyda.
    Z wiadomości encyklopedycznych
    -jest jeszcze coś takiego jak tzw. pułapki czyli filtry pasmowo zaporowe. Dość często stosowane, gdy nie można inaczej pozbyć się niepożądanego sygnału.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Szaman52 napisał:
    Zbiku1111
    Bez przesady. Chyba oglądałeś jakiś WWK Telmora. W Poznaniu mamy 9 , 27, 50 i 52 kanał ze Śremu oraz 33 i 11 z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (centrum) tudzież 47 z Piątkowa ( północna część miasta). DVB-T na kanałach 27 i 39 za Śremu czyli dokładnie pomieszane z poplątaniem. Jest u nas firma która produkuje zwrotnice na nasz rynek i nie tylko.
    http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zx-381_c18_p1428.html
    Takie coś dość łatwo jest przestroić żeby pokryć pasmo o które Ci chodzi.
    Oczywiście sam tego nie zrobisz, musisz się z nimi dogadać.
    Chciałeś linka to go masz, tylko nie wiem czy za chwilę post nie znajdzie się w koszu.
    Irekr Dzięki za linka. Z pewnością się przyda.
    Z wiadomości encyklopedycznych
    -jest jeszcze coś takiego jak tzw. pułapki czyli filtry pasmowo zaporowe. Dość często stosowane, gdy nie można inaczej pozbyć się niepożądanego sygnału.
    Pozdrawiam

W Przasnyszu ten nadajnik jest ok 6km ode mnie więc wydaje mi się że nie będzie mi to potrzebne... a DVB-T z Raszyna jest na wyższych kanałach.

Na razie to jutro do kupie ten symetryzator i zobaczę co będzie się działo.... Dam jutro info co i jak, jak będzie to samo co jest to się jeszcze pomyślimy:)
  • Poziom 14  
    Na 7 metrów? Ambitne zamierzenie-najciekawsze będzie serwisowanie takiego masztu. Zwłaszcza zimą.
    Nie zawsze im wyżej tym lepiej.
    Powodzenia.
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze pytanie, jutro dokupię ten symetryzator SA IV-V, a pytanie czy opłaca się kupować wzmacniacz masztowy Terra AB010 tak jak polecił kolega zetdeel???? Bo może będę jutro w Wawie to przy okazji podjechałbym też do Dipola. Coś więcej kupować?? Np na zakłócenia spowodowane laptopem itp . Proszę o szybką odpowiedź.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zbiku1111, zrób tak jak radzi kolega irekr.

Antena - symetryzator - kabel - wtyk - tuner

Masz możliwość podłączenia wzmacniacza w pomieszczeniu (wewnętrznego), gdzie jest większe pole manewru.

Jak będzie potrzebny wzmacniacz , to :

Antena - symetryzator - kabel - wtyk - wzmacniacz - tuner

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    SP5ANJ napisał:

Jak będzie potrzebny wzmacniacz , to :

Antena - symetryzator - kabel - wtyk - wzmacniacz - tuner

Do symetryzatora Wzmacniacz?? Czy zasilacz?? Zasilacz podłączyć pod kabel anteny do Tunera? Taki na 12V/100mA?
  • Poziom 39  
    Czytaj dokładnie. Przedstawiono ci układ modułowy umożliwiający eksperymentowanie i etapowanie. W pierwszej kolejności układ najprostszy i zarazem najmniej zawodny: antena, symetryzator antenowy, przewód, wtyk, tuner. Jeśli efekty nie zadowolą to dołączenie wzmacniacza sygnału (zewnętrznego) i związanego z nim (koniecznego) zasilacza na zakończeniu przewodu antenowego. I pytanie: czy ten tuner był sprawdzany w miejscu, gdzie odbiór jest pewny? W końcu niewielki problem sprawdzić to w okolicy Warszawy skoro już tam będziesz.
  • Poziom 10  
    mczapski napisał:
    Czytaj dokładnie.

Czytam dokładnie.
    mczapski napisał:
    I pytanie: czy ten tuner był sprawdzany w miejscu, gdzie odbiór jest pewny?

Tak, był już sprawdzany.
  • Moderator
    Odnośnie pułapek:
    To taki zespół filtrów:
    http://www.dipol.com.pl/korektor_antenowy_ka-03_3_pulapki_w_uhf_C0393.htm
    Zakłada się na kabel antenowy, ma wewnątrz trzy regulowane pułapki wytłumiające sygnały które są niepożądane.
    W przypadku Przasnysza jest ten problem, że nadajnik TVP3INFO pracuje na kanale 54 natomiast MUX2 z Raszyna na kanale 55 (gratuluje pomysłowości koordynatora częstotliwości tego nadajnika). Sąsiednie kanały dość trudno się wytłumia i wymaga to już sporego doświadczenia.
    Jeżeli bedzie zakładany wzmacniacz (oby nie było takiej potrzeby) to i tak trzeba bedzie go poprzedzić taka pułapka, by nie przesterowac wzmacniacza sygnałem pobliskiego nadajnika. Na szczęście dni tego obiektu sa kuz policzone i z tego co donoszą "koła dobrze poinformowane" w Przasnyszu ma być uruchomiony tzw. gappfiller - to jest taki rodzaj "doświetlającego nadajnika" pracującego synchronicznie razem z odległym nadajnikiem w Raszynie.
    Na początek zacznij od najprostszego rozwiązania czyli ANTENA - SYMETRYZATOR - KABEL - WTYCZKA.
    Osobiście raczę zakończyć kabel antenowy wtykiem F i na koniec założyć przejściówkę:
    http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_wtyk_antenowy_E8260.htm
    Bardzo ułatwia to kolejne eksperymenty.
  • Poziom 14  
    irekr napisał:
    Odnośnie pułapek:
    To taki zespół filtrów:
    http://www.dipol.com.pl/korektor_antenowy_ka-03_3_pulapki_w_uhf_C0393.htm
    Zakłada się na kabel antenowy, ma wewnątrz trzy regulowane pułapki wytłumiające sygnały które są niepożądane.
    W przypadku Przasnysza jest ten problem, że nadajnik TVP3INFO pracuje na kanale 54 natomiast MUX2 z Raszyna na kanale 55 (gratuluje pomysłowości koordynatora częstotliwości tego nadajnika). Sąsiednie kanały dość trudno się wytłumia i wymaga to już sporego doświadczenia.
    Jeżeli bedzie zakładany wzmacniacz (oby nie było takiej potrzeby) to i tak trzeba bedzie go poprzedzić taka pułapka, by nie przesterowac wzmacniacza sygnałem pobliskiego nadajnika. Na szczęście dni tego obiektu sa kuz policzone i z tego co donoszą "koła dobrze poinformowane" w Przasnyszu ma być uruchomiony tzw. gappfiller - to jest taki rodzaj "doświetlającego nadajnika" pracującego synchronicznie razem z odległym nadajnikiem w Raszynie.
    Na początek zacznij od najprostszego rozwiązania czyli ANTENA - SYMETRYZATOR - KABEL - WTYCZKA.
    Osobiście raczę zakończyć kabel antenowy wtykiem F i na koniec założyć przejściówkę:
    http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_wtyk_antenowy_E8260.htm
    Bardzo ułatwia to kolejne eksperymenty.

Pułapki to fajna sprawa pod warunkiem że się posiada analizator widma lub chociaż miernik. Zestrojenie ich precyzyjnie bez przyrządów prawie niemożliwe, z uwagi na to że pokrywają całe pasmo. (21-60)
    Gdyby producent zawęził pasmo np. 50-60 to szansa prawidłowego ich zestrojenia by poważnie wzrosła.

Zbiku1111

http://sklep.delta.poznan.pl/ w wyszukiwarce wpisać:filtr.
    Zestroją na przyrządach na kanał który zechcesz.
    Jedna uwaga. Filtr powinien być raczej w pomieszczeniu, ponieważ "pływają" pod wpływem temperatury.
    Przy ewentualnym zamówieniu, musisz podać jaki kanał chcesz wyciąć i jaki inne kanały (użyteczne) są w pobliżu.

Coś jeszcze dla tych, którzy chcą więcej wiedzy o filtrach.
    http://www.delta.poznan.pl/info/info_szczeg_r.../info_szczeg_ramki.php?link=/news/Filtry_.htm