Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta automatyka światła

slawu 04 Sty 2011 09:32 7916 42
  • #1 04 Sty 2011 09:32
    slawu
    Poziom 9  

Sorry za lamerskie pytanie przy pierwszym poście, ale przy mojej wiedzy to raczej mogę pytać niż udzielać rad.
    A więc chciałbym wykonać proste sterowanie oświetleniem i napięciem w gniazdkachi. Dom dopiero się buduje więc nie ma problemu z ewentualnymi kablami. Każde gniazdko i lampa to osobny kabel biegnący do rozdzielni z własnym ES-em.
    Założenie:
    1 w trybie automatycznym załączanie światła górnego w pokoju oraz napięcia w gniazdkach po wykryciu ruchu przy założeniu że natężenie światła jest na tyle niskie aby oświetlać pokój;
    2 automatyczne załączanie napięcia w gniazdkach po wykryciu ruchu, jednak bez załączania światła w przypadku wystarczającego natężenia światła dziennego;
    3 załączenie światła i napięcia w gniazdkach na „sztywno” manualnie;
    4 załączenie napięcia w gniazdkach na „sztywno” manualnie ale bez oświetlenia;
    5 całkowite rozłączenie całego układu manualnie
    Sterowanie manualne chciałbym wykonać za pomocą włączników zwykłych lub klatkowych.
    Załączanie obwodu gniazdek za pomocą przekaźnika.
    Do trybu automatycznego wykorzystane by były osobne czujniki ruchu i zmierzchowe.
    Wykombinowałem na swój chłopski rozum poniższy układ, ale wychodzi mi że przy manualnym załączeniu obwodu gniazdek, napięcie będzie szło na czujnik zmierzchowy i po zmroku światło samo mi się zapali.
    Jest z tego jakieś wyjście (proste), albo może Macie jakieś inne propozycje (proste w wykonaniu).
    Z góry dzięki za pomoc
    Prosta automatyka światła

0 29
  • #2 04 Sty 2011 09:49
    retrofood
    Moderator

A czy wiesz chociaż po co to wszystko? W czym przeszkadza Ci napięcie w gniazdkach utrzymujące się stale?

PS. Twój schemat narusza podstawowe zasady bezpieczeństwa, więc go pomijam zupełnie.

0
  • #3 04 Sty 2011 10:19
    slawu
    Poziom 9  

Sterowanie napięciem w gniazdka pozwoli w trybie automatycznym na wyłączenie odbiorników po wyjściu z pokoju.
    Jak już wspominałem jestem laikiem i chylę czoło przed wszelkimi sugestiami, które mogłyby rozwiązać problem.

0
  • #4 04 Sty 2011 10:32
    stanislaw1954
    Poziom 40  

slawu napisał:
    Sterowanie napięciem w gniazdka pozwoli w trybie automatycznym na wyłączenie odbiorników po wyjściu z pokoju.
    Jak już wspominałem jestem laikiem i chylę czoło przed wszelkimi sugestiami, które mogłyby rozwiązać problem.

Witam Jeśli chodzi o wyłączanie światła to może ma to jakiś sens ,chociaż nie zawsze.Natomiast z gniazdami to już nie bardzo--komputer nie zabezpieczony przed zanikiem napięcia !!!

0
  • #5 04 Sty 2011 11:50
    piotr_krak
    Poziom 24  

Piszesz że chcesz wyłączać odbiorniki po wyjściu z pokoju (sterowanie gniazdami). Jaki to ma cel? Oszczędność energii? Cały układ automatyki więcej Ci prądu zeżre.

Czujnik ruchu reaguje na ruch jak sama nazwa mówi, wystarczy chwila nieporuszenia i Ci wszystko wyłączy nawet gdy będziesz w pokoju nie wiem jak Ciebie ale mnie by to wkurzało.

0
  • #6 04 Sty 2011 13:37
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 04 Sty 2011 15:08
    lutek2001
    Poziom 15  

Witaj
    Slawu - jaki sens ma wyłączanie zasilania gniazd? Tak jak kolega napisał więcej prądu pobierze sam układ wyłączający niż urządzenia w trybie stand by... Poza tym powiedz mi jak chcesz rozwiązać wyłączanie oświetlenia? Zastosowanie czujnika ruchu też ma swoje wady a kupno taniej chińszczyzny może skończyć się tak że będziesz skakał przed czujnikiem żeby była jakaś reakcja:)

0
  • #8 05 Sty 2011 01:49
    radek_bu
    Poziom 9  

Witam,
    Ja ze swojej strony mogę jedynie dodać, że im więcej jakiejkolwiek elektroniki, urządzeń itp. w obwodzie zasilającym tym większe prawdopodobieństwo że coś się zepsuje. Więc pomyśl nie tylko o dodatkowych kosztach jakie byś poniósł na kupno nowej czujki + elektryk ale także o dyskomforcie z braku zasilania ...

Niezbyt genialna myśl, ale często pomijana :)

0
  • #9 05 Sty 2011 08:39
    slawu
    Poziom 9  

Co do napięcia w gniazdkach… po pierwsze wkurza mnie jak ktoś wychodzi z pokoju niby tylko na chwilę a po godzinie okazuje się że gra telewizor, warczy radio, a na suficie palą się wszystkie żarówki. Do tego wychodząc z domu nie muszę myśleć czy żona wyłączyła żelazko itp.
    co do samo gaśnięcia oświetlenia… czujki mają regulację czasu podtrzymania, kwestia dostrojenia wg własnych potrzeb.
    Integra i wykorzystanie alarmu… przyznam że to pewnie o wiele lepsze rozwiązanie, ale trzeba by się na tym trochę znać, z pewnością wyjdzie to drożej, a alarmu raczej nie planowałem.
    co do błędności zaproponowanego przeze mnie układu… proszę o sugestię co jest w nim nie halo, lub propozycję innego rozwiązania mając na uwadze wspomniane wcześniej założenia.
    A co do natłoku elektroniki… też jestem takiego samego zdania, ale wiecie Sami jak to jest, czasami kupuje się samochód dla wygląd a nie dla praktyczności.

0
  • #10 05 Sty 2011 16:04
    lutek2001
    Poziom 15  

Witam
    Więc moim zdaniem wyłączanie zasilania gniazd nie ma sensu chociażby z racji małej praktyczności - jak wychodzisz z domu możesz sobie wyłączyć w rozdzielce skoro to takie ważne... A co do samego oświetlenia to nadal uważam że czujka ruchu to marny pomysł i zmierzchówka też jest raczej bez zasadna... a skoro zależy ci na zdalnym włączaniu załóż prosty przekaźnik sterowany np. klaśnięciem - sam sobie taki założyłem do choinki żeby się nie schylać do gniazda za każdym razem - mały koszt, nie zbiera zakłóceń i obciążalność 16A co w zupełności ci wystarczy.

0
  • #11 06 Sty 2011 09:48
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 06 Sty 2011 12:00
    slawu
    Poziom 9  

Z upierdliwością nie ma problemu, ponieważ dom nie ma jeszcze tynków i wszystko można jeszcze zrobić bez większego kłopotu.
    Co do rozłączania napięcia w gniazdkach to jeśli się spełni postawione na początku założenia to bez problemu można przejść na tryb manualny i po kłopocie, jednak wydaje mi się że takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, oprócz zasilania lodówki, pralki itp. które jednak miałyby zasilanie stałe.
    Widzę jednak że wykonanie tego nie jest takie proste, chodź z drugiej strony na tym forum czytałem o takich cudach przez was wykonanych że i to pewnie jest do przeskoczenia. Za pomoc i konkretne rozwiązania jeszcze raz w góry dziękuję.

0
  • #13 07 Sty 2011 15:45
    slawu
    Poziom 9  

Retrofood jeśli Ci to nie sprawi kłopotu to możesz mi wyjaśnić jakie zasady bezpieczeństwa narusza ten układ i co takiego w nim jest nie tak?
    Co do włączania światła po zmroku przy załączonym stycznika z pominięciem czujników to wydaje mi się że zastosowanie odpowiednio dobranej diody rozwiązałoby ten problem… co o tym sądzicie?

0
  • #14 07 Sty 2011 18:33
    Waldek.rj
    Poziom 15  

Jeśli dom w trakcie budowy, to może dobrze by było zastosować logo, niestety wszystkie kabelki będą musiały być łączone w rozdzielni (te które będą wchodzić w skład tej "automatyki"). Logo można programować, więc będzie więcej możliwości, a nie jest zbyt drogie.

0
  • #15 07 Sty 2011 18:35
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 07 Sty 2011 18:43
    druido
    Poziom 15  

Tak jak piszą poprzednicy jako sterownik najtaniej integra.Ja u siebie rozwiązałem to tak, wszystkie przewody do rozdzielnicy(oświetlenie- programowalne automaty schodowe,gniazda-przekaźniki RELPOL z ręcznym załączeniem) i sterownik oparty na atmedze32.Jeśli chodzi o wyłączanie gniazd jest to bardzo dobry pomysł (nic na tym nie tracimy możemy tylko zyskać),oszczędzamy prąd,no i najważniejsze bezpieczeństwo w sytuacjach gdy nikogo nie ma w domu/pomieszczeniu(żelazko,grzejnik,uszkodzona ładowarka ;) pozostawiona w gniazdku,no i u mnie najczęściej u mnie TV/DVD/Radio)

0
  • #17 07 Sty 2011 20:07
    posejdon-40
    Poziom 11  

Witam.Jest jeszcze jedno bardzo proste rozwiązanie problemu,a mianowicie w miejscach gdzie są gniazda zastosować gniazdka na pilota i tu już nie trzeba kombinować z automatyką,ale to jest tylko propozycja i może pomocna..
    pozdrawiam

0
  • #18 08 Sty 2011 01:47
    humax
    Poziom 18  

Wyłączanie wybranych gniazd ma sens jeżeli chcemy trochę powalczyć o standby. W innych przypadkach szkoda nerwów na migające wyresetowane zegarki. Przy okazji wątku - ma ktoś może patent na wygodną (wygodne = wyłączenie wyjścia bistabilnego z jego zresetowaniem, tak aby po ponownym wejściu do domu nie włączyło nam się wcześniej wyłączone oświetlenie) obsługę wyjść bistabilnych w integrze? Bo centralne wyłączanie np. oświetlenia tylko przez manipulator to jakieś nieporozumienie. Póki Satel tego nie poprawi to jak dla mnie jedyny sens użycia tej centrali do oświetlenia to zrezygnować z ich wyjść przekaźnikowych i podłączać pod centralę zwykłe przekaźniki bistabilne z funkcją centralnego włączania/wyłączania a to niestety dodatkowy koszt.

0
  • #19 09 Sty 2011 01:10
    pawelec5
    Poziom 17  

Cytat:
    programowalne automaty schodowe
    możesz kolego zdradzić nam trochę więcej szczegółów? Mnie też to cieszy i właśnie jestem na etapie sznurowania domu instalacją elektryczną. I tak jak wspominałeś wszytkie kable spotykają się też u mnie w rozdzielnicy głównej. Całe oświetlenie będzie sterowane z INTEGRY 128-WRL. Planowane obwody - 24. Pozdrawiam i czekam na ciekawe pomysły.
    [/b]

0
  • #20 09 Sty 2011 01:36
    neptun93
    Poziom 12  

humax sprecyzuj w czym problem, chcesz przy wyjściu z domu całe oświetlenie jednym przyciskiem wyłączyć ale nie z klawiatury? i co to wg Ciebie jest resetowanie przełącznika bistabilnego? przecież w nim są dwa stany zał/wył zmieniane każdym kolejnym impulsem danego wejścia to o jaki reset chodzi?. jeśli dobrze się domyślam to może chodzi Ci o grupowanie wyjść?

0
  • #21 09 Sty 2011 12:59
    humax
    Poziom 18  

W trochę innym miejscu sobie to z @pawelec5 wyjaśniliśmy. Problem w tym, że nie ma funkcji "wyłącz bistabilne" poza manipulatorem. Omijanie tego formułkami logicznymi + kontrolą stanów wyjść jest możliwe ale pożera sporą ilość linijek i ciekaw jestem czy @pawelec5 zmieści się w integre 128 ;)

0
  • #22 09 Sty 2011 14:31
    neptun93
    Poziom 12  

wyjście bistabilne możesz sterować tak samo z klawiatury jak i z konkretnego wejścia, na które możesz dać jakiś przycisk typu NC lub użyć radiolinii i przyciskając klawisz na pilocie. jedno naciśnięcie powoduje załączenie wyjścia kolejne wyłączenie i tak dalej, tak działa przerzutnik bistabilny, więc nie widzę problemu. chyba, że jeszcze chcecie w to wplątać inne zachowania danego wyjścia pod wpływem sygnałów innego rodzaju.

0
  • #23 09 Sty 2011 14:41
    pawelec5
    Poziom 17  

Cytat:
    ciekaw jestem czy @pawelec5 zmieści się w integre 128

Też jestem ciekaw.
    Nie mówię że będzie łatwo ale sprubujemy. Będę stopniowo udoskonalał instalację i zobaczymy. Ale masz racje. Troche SATEL tu zlekceważył sprawę. Pozdrawiam

0
  • #24 09 Sty 2011 16:42
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 09 Sty 2011 17:38
    pawelec5
    Poziom 17  

Cytat:
    Może kupićc nawet 256 płytę

Nie siedzę długo w temacie a szczerze zacząłęm się interesować na etapie instalacji elektrycznej w domu.
    Nie słyszałem o takiej płycie SATELA. Wiem o największej 128. a jeżeli taka jest bardzo by mi pomogła. Więcej wyjść do programowania.

Całe oświetlenie to znaczy parter( salon, kuchnia, korytarz, schody, garaż, podbitki, ogród, bramy wjazdowe i garażowe itp.) Myślę że można fajnie się pobawić i zaprogamować z intergy różne akcje związane z użytkowaniem domu.

Cytat:
    Można to podzielić na partycje

Możesz mi wyjaśnić w skrócie do czego one służa??? Jeszcze tego nie przerabiałem.

0
  • #26 09 Sty 2011 23:40
    neptun93
    Poziom 12  

Partycje to takie programowo wydzielone części systemu, czyli jakbyś chciał na jednej centrali obsłużyć obiekt gdzie jest kilku niezależnych użytkowników tak, aby z poziomu ich partycji-części systemu nie było żadnego dostępu do innych partycji. Są jeszcze strefy, czyli w obrębie jednej partycji można tworzyć strefy dla, których ustala się określone parametry. To też takie wydzielone części systemu, które programuje się dla wygody użytkownika, czyli np. parter domu, piętro, pomieszczenia gospodarcze, garaż. Strefy uzbrajają się i wykonują różne zadania niezależnie, użytkownicy mogą mieć dostęp tylko do wybranych stref, albo odwrotnie- strefy są zależne w stosunku do siebie w jakiś określony sposób, np. po uzbrojeniu wszystkich stref w danym budynku przez użytkowników automatycznie uzbraja się korytarz, który jest użytkowany wspólnie przez wszystkich i jest odrębną strefą.

Proponuję wejść na stronę Satela i ściągnąć sobie instrukcję programowania, przeczytać choć pobieżnie poświęcając jeden dzień a myślę, że znajdziesz odpowiedź na mnóstwo dość prostych pytań, które zadajesz. Łatwiej będzie Ci się zorientować w realnych możliwościach systemu i sam sobie wykombinujesz jakieś pomysły bo najlepiej wiesz czego akurat Tobie potrzeba.

0
  • #27 10 Sty 2011 08:41
    slawu
    Poziom 9  

Ok Panowie, widzę że z wydawałoby się z prostego podłączenia robią nam się schody, a czas goni i trzeba kłaść kable. Powiedzcie więc aby podłączyć oświetlenie przy użyciu bądź to Logo, Integry czy innej automatyki to jakie kable zastosować? Jak już wcześniej wspominałem każdy odbiornik ma własny przewód który kończy się w rozdzielni.

0
  • #28 10 Sty 2011 08:42
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 10 Sty 2011 18:33
    pawelec5
    Poziom 17  

do bronek

Ja się nie boję propgramowania Integry. Byłem na szkoleniu ale jakoś temat partycji mi uleciał z głowy. Wydaje mi się że jest spoko. Pisałem o dzielenie się swoimi pomysłami nad wykonaniem domu inteligentnego. Np. podam pierwszy.

Otwarcie bramy wjazdowej z pilota załączy również oświetlenie alejki do garażu. Dojeżdzając otwieramy z pilota bramę garażową i równoczesnie zapala się oświetlenie przed garażem i w garażu. Wszystko gaśnie po ustalonym czasie a w garażu po opuszczeniu pomieszczenia(kontrola PIR)

0
  • #30 10 Sty 2011 20:32
    neptun93
    Poziom 12  

odpowiedź dla slawu. między centralą a tą rozdzielnicą rzucasz kilka przewodów np 10x0.5 albo więcej żył. w rozdzielnicy instalujesz sobie przekaźniki sterowane DC12V na napięcie 250V i możesz sterować obwodami elektrycznymi jak Ci się podoba. przekaźniki albo pojedyncze, choćby relpol takie produkuje i sterujesz każdym oddzielnie za pomocą wyjść w centrali, ale wykorzystujesz sporo wyjść w centrali i w rozdzielnicy więcej miejsca zajmujesz. lepszym rozwiazaniem jest wrzucenie modułu do rozdzielnicy na szynę DIN wyprodukowanego przez producenta centrali. w przypadku satela są dwie wersje ktore mają różną liczbę wyjść przekaźnikowych na 250V jak i wejść niskoprądowych czyli taki moduł rozszerzenia jednym słowem. wtedy komunikacja z centralą odbywa się po magistrali ekspanderów czyli wystarczą Ci cztery żyły żeby to spiąć.
    reszta to już kwestia sprogramowania odpowiedniego i przemyślenia sprawy jak to będzie funkconować i czy bardziej pomagać czy bardziej wkurzać gdy światło Ci się będize wyłączało w nieoczekiwanych momentach zgodnych z programem centrali ale w nieprzewidzianych przez Ciebie wcześniej sytuacjach:) dlatego właśnie uważam że nie ma co za bardzo wszystkiego automatyzować bo pewnego dnia to może utrudnić niż ułatwić użytkowanie.

0