Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik? + czujnik ruchu

04 Sty 2011 09:35 3738 12
  • Poziom 9  
    Mam dość nietypowe pytanie, na które jakoś sam nie mogę znaleźć odpowiedzi, mimo intensywnego googlania. Nawet pan w sklepie elektrycznym nie pomógł... może ktoś z Was coś poradzi.

Otóż mam zainstalowany czujnik ruchu na początku schodów wejściowych, taki szerokokątny, okrągły. Czujnik załącza lampę sufitową w mieszkaniu kilka pokoi dalej - instalacja podtynkowa 220V. Przy tym słychać takie dość głośne "cyknięcie" kiedy czujnik (jakiś przekaźnik w środku?) włącza i po jakimś czasie odcina zasilenie lampy.

Chciałbym włożyć coś, cokolwiek do tej sterowanej czujnikiem lampy sufitowej (standardowy plafon, więc nie może to być bardzo duże), podpiąć to coś do zasilania oprawek (albo ew. wkręcić zamiast jednej z żarówek do oprawki E27) i podobne jak w tym czujniku słyszeć cyknięcie przy włączaniu/wyłączaniu lampy (albo jeszcze lepiej tylko przy włączaniu, ale niekoniecznie). To ma być alarm/sygnał dźwiękowy, ale dyskretny - wszelkiej maści dzwonki, syreny itp. odpadają.

Najlepiej gdyby dało się to coś kupić, nie jestem zbyt sprawny w lutowaniu...

Na coś takiego niezwykle trudno zadać odpowiednie pytanie w Googlu :-)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Szukaj w firmach zajmujących się alarmami domowymi
    można kupić oddzielne układy alarmowe które wysyłąją powiadomienie np poprzez łącze telefoniczne, albo SMS-em itp
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    sebol133 napisał:
    Szukaj w firmach zajmujących się alarmami domowymi
    można kupić oddzielne układy alarmowe które wysyłąją powiadomienie np poprzez łącze telefoniczne, albo SMS-em itp

Dzięki, ale nie o to mi chodzi. Siedzę w pokoju obok tego z lampą, drzwi otwarte, ale biurko tak, że nie widzę lampy. Dlatego chcę mieć sygnał dźwiękowy, ale nie alarm ani dzwonek - ma być dyskretny. Coś całkiem prostego i niekoniecznie z etykietką "alarm". Podejrzewam, że jest sporo prostych urządzeń/układów, które jak im dać zasilanie 220V wydają takie dość głośne cyknięcie (przekaźniki?). Ale nie wiem, nie znam się, a w opisach różnych gadżetów w internecie takiej informacji oczywiście nigdy nie ma. Dlatego potrzebuję rady kogoś z doświadczeniem "elektrycznym"...
  • Poziom 23  
    To trzeba było tak od razu
    udaj się do najbliższego sklepu z elektryką
    kup odpowiedni dzwonek z melodyjkami alba jakimiś przyjemnymi dla ciebie sygnałami i pociągnij kabel od lampy do tego dzwoneczka który umieścisz koło biurka, najlepiej taki kupić co będzie miał regulację głośności
    a jak nie to najzwyklejszy przekaźnik( będzie cykał sobie za każdym zadziałaniem czujki)
  • Poziom 9  
    sebol133 napisał:
    To trzeba było tak od razu
    udaj się do najbliższego sklepu z elektryką
    kup odpowiedni dzwonek z melodyjkami alba jakimiś przyjemnymi dla ciebie sygnałami i pociągnij kabel od lampy do tego dzwoneczka który umieścisz koło biurka, najlepiej taki kupić co będzie miał regulację głośności

Przecież pisałem od razu, w pierwszym poście "ma być dyskretnie, dzwonki i syreny odpadają". Nie chcę też ciągnąć kabla do biurka, po co jak lampa wisi w pokoju obok? Wiem, że można też podpiąć do czujnika ruchu nadajnik, odbiornik postawić na biurku i bawić się w sygnalizowanie bezprzewodowe, ale też nie chcę. Po co komplikować?

Chcę mieć coś niedużego, co CYKA jak dostanie 220V na wejście, podobnie jak ten czujnik. Nie dzwoni, nie wyje, tylko CYKA. :-D I wsadzić to coś do lampy. Kurczę chyba musi istnieć coś takiego? Co w tym chędożonym czujniku ruchu cyka? Podejrzewam, że przekaźnik, który włącza/odcina napięcie 220V do lampy, tak? Można coś podobnego wsadzić do lampy, żeby też CYKAŁO?

:-)

Dodano po 2 [minuty]:

Ooo... edit.
    sebol133 napisał:
    a jak nie to najzwyklejszy przekaźnik( będzie cykał sobie za każdym zadziałaniem czujki)

No, teraz rozmawiamy. Można ten "najzwyklejszy przekaźnik" wsadzić do lampy i podłączyć bezpośrednio do 220V? Sorry, ale kompletny nowicjusz jestem... I gdzie to kupić? Wejść do elektrycznego i poprosić o "najzwyklejszy przekaźnik", czy jak?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam.
    Kup przekaźnik "Relpol", np. RM85 z cewką na 230V. nieduży jest i słychać będzie to "cyknięcie", lub jeśli jest więcej miejsca,to kup przekaźnik R15 z cewką na 230V. Będzie go słychać trochę głośniej.
    Przekaźniki kupisz w hurtowni elektrycznej lub w sklepie z elektroniką.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    w czujniku na pewno jest przekaźnik, jedyne i najtańsze rozwiązanie to tak jak zyzy52 napisał, inaczej i tak tanio się nie da.
  • Poziom 17  
    Myślę że lepiej by było na tym R15 tylko z tym miejscem nie wiadomo jak jest ale trop bardzo dobry
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    obojętnie jaki przekaźnik, tylko aby cewka była na ~230V, przecież każdy przekaźnik będzie słychać, nawet nie musi być w podstawce, mam nadzieje że sobie poradzisz
  • Poziom 9  
    Dziękuje serdecznie za odpowiedzi.

Mam przekaźnik Relpol R4-2014-23-5230-WT (230VAC). Schemat tutaj: http://www.directautomation.eu/view,6,9,439,5,4.html

Jako że jestem kompletnie zielony w temacie, zadam jeszcze jedno, zapewne oczywiste pytanie. Gdzie ja mam te 2 kabelki z napięciem 220V podłączyć? Przekaźnik ile styków ma, każdy widzi: 14. Chcę, żeby cewka "cyknęła" jak podam napięcie, ale na które 2 styki je podać?

Wolę nie eksperymentować z wybijaniem bezpieczników, stąd to głupie pewnie pytanie...
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Podłącz do tych dwóch oddzielonych od reszty
  • Poziom 9  
    bhtom napisał:
    Witam,
    Cewka jest wyprowadzona na A1 i A2 czyli (13) i (14). Tam podłącz zasilanie a na pewno będzie cykać :)

Tak też zrobiłem i cyka aż miło :-)

Ciekawe, bo wczoraj właśnie spróbowałem właśnie tak podłączyć - wydawało mi się to jedyne intuicyjne rozwiązanie, ale jakoś nic. Pewnie gdzieś nie dokręciłem i styku nie było albo sam sobie zagłuszyłem cykanie wyłącznikiem światła :-D Taki ze mnie elektryk, jak z koziej wiadomo czego trąbka :-)

No ale ważne, że teraz mam dokładnie co chciałem. Dzięki wszystkim za pomoc!