Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten schemat jest poprawny?

04 Sty 2011 12:42 1544 5
  • Poziom 10  
    Witam. Mam pytanie odnośnie zamieszczonego schematu. Jest to układ, który ma za zadanie:
    -na pierwszym komparatorze wzmocnić sygnał tak, aby na nóżce 1 było napięcie w zakresie od 1do 10V w zależności od napięcia na nodze nr3 (tu pojawia się napięcie w zakresie od około 0,85V do 3,67V napięcia stałego)
    -na drugim komparatorze: na złączce J9 ma się pojawić poziom wysoki lub "masa". Za pomocą P1 regulujemy moment przełączenia tranzystora. Ma on się załączyć, gdy napięcie ze złączki J3 będzie równe około 5V (tutaj napięcie oscyluje w zakresie od 1-12V)
    Złączka J9 jest wejściem układu atmega8 z wewnętrznym podciągnięciem jego wejścia do plusa zasilania. Czy to jest właściwe połączenie?
    Czy elementy są właściwie dobrane? Czy nie trzeba by było dać tu jakichś kondensatorów?
    Czy ten schemat jest poprawny?

[M]
  • Poziom 21  
    leszcz84 napisał:

na pierwszym komparatorze wzmocnić sygnał tak

ten dolny wzmacniacz pracuje w konfiguracji wzmacniacza nieodwracającego, nie komparatora.
    Na wyjściu dolnego wzmacniacza nigdy nie uzyskasz 1V jesli Uwe zmienia sie od , 0,85 V , bo 0,85*2,65 ≈ 2,25 V.

a układ komparatora na górnym wzmacniaczu wygląda na dobry, ja dla pewności radziłbym jednak go zasymulować.
  • Poziom 21  
    A coś wiec w sprawie zastosowania tego układu? Nie lepiej korzystać z komparatorów gotowych LM393,339? Czy to zadanie domowe do szkoły?
  • Poziom 21  
    Nazwa pliku w lewym górnym rogu mówi sama za siebie :) tak jak kolega wyżej pisał, są scalone komparatory napięcia, więc takie będą miały w tym układzie, znacznie lepsze parametry od zwykłych WO.
  • Poziom 10  
    Co do użycia tego typu układów scalonych, to akurat takie miałem pod ręką. Jeśli lepsze będą te 339 i 393, to takie zastosuję. Co do schematu to górny wzmacniacz operacyjny ma mi włączyć tranzystor przy podaniu na wejście odwracające napięcia 5V i wyłączyć przy napięciu około 4V.
    Dolny zaś wzmacniacz ma wzmocnić sygnał tak żeby na wyjściu było napięcie 1 do 10V. Czy te wzmacniacze 339 i 393 mogę zastosować do obu tych funkcji?
    Co do zastosowania to na złączce J3 mam sygnał z czujnika natężenia oświetlenia i tranzystor ma się włączyć gdy będzie ciemno i wyłączyć gdy jest jasno.
    Na złączce J1 mam tak jak napisałem napięcie w zakresie 0,85 do 3,67V i ma ono być wzmocnione do poziomu od 1-10V. Wzmacniacz ten steruje wejściem statecznika elektronicznego sterowanego protokołem 1-10V.
    Czekam na sugestie co mam pozmieniać...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Bardzo dziękuję koledze ^Rachel za wskazanie tego szczegółu. Teraz widać, że leszcz84 nawet nie zajrzał do not aplikacyjnych i wszystko sprowadza się do oczekiwania na "gotowca". "Protokół 1-10V" czasem nie jest standardowym, analogowym wejściem napięciowym?

W związku z powyższym nie pozostaje nic innego, jak wpisanie tradycyjnej regułki:

Brak widocznego wkładu pracy własnej. Regulamin, punkt 16.