Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR] ATTiny-generacja sinus

04 Sty 2011 12:47 1360 3
  • Poziom 9  
    Witam, mam za zadanie wygenerować przebieg sinusoidalny. Przebieg ten będzie uruchamiany tylko w zadanych odcinkach czasu - będzie sterowany mikrokontrolerem. Mikrokontroler, który mam do wykorzystania to ATTiny13. Mogę również korzystać z dodatkowych elementów.
    Wpadłem na 2 sposoby:
    1. Będę generował poprzez PWM prostokąt, a następnie podam go na filtr aktywny przez co odfiltruje wyższe harmoniczne i otrzymam mój sinus. Filtr ten będzie pasmowoprzepustowy o wąskim paśmie przepustowym (składową stałą też chcę odfiltrować).
    2. Będę podawał kolejne ztablicowane próbki szeregowo na przetwornik C/A LTC1257 i na wyjściu otrzymam sinus.
    Pytania mam następujące: Co sądzicie o tych rozwiązaniach? Czy w przypadku rozwiązania nr 2 jestem w ogóle w stanie to zrealizować na mikrokontrolerze ATTiny?
    ATTiny nie posiada żadnego interfejsu do przesyłania danych (USART, I2C, itp.), a ja będę musiał z mikrokontrolera generować sygnał zegarowy, dane oraz jeszcze zmieniać wartość na wejściu LOAD przetwornika C/A po każdym przesłanym słowie. Czy może ktoś pisał coś podobnego? Czy może macie inne pomysły?
  • Poziom 22  
    Jaka ma być częstotliwość i amplituda tego sinusa? Będziesz te przebieg czymś obciążał?
  • Poziom 9  
    15 Hz, podłączone będzie pod blaszke piezoelektryczną, która będzie miała drgać (chodzi mi delikatne wibracje, a nie o dźwięk). Amplituda to 12V
  • Poziom 43  
    Połącz te dwa pomysły.
    Na PWMa podawaj stablicowane próbki.