Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite - usterka układu chłodzenia

mlody2409 04 Jan 2011 17:46 6694 8
    mlody2409
    Level 2  
    Witam,

posiadam laptopa Toshiba Satellite L100 - 113. Laptop od dłuższego czasu dość mocno sie nagrzewal w okolicach wentylatora i dosyć głośno pracował. Doszlo w końcu do tego, że po krótkim czasie od uruchomienia komputer sam się wyłączał. Zdarzyło sie to dwa razy, więc przestałem na nim pracować i oddałem do serwisu. Diagnoza - uszkodzenie ukladu chłodzenia, potrzebna wymiana wentylatora, pasty i ogólne czyszczenie.

Dzis otrzymałem telefon z serwisu, że usterka układu chlodzenia została już usunięta, ale uszkodzeniu uległa również karta graficzna i matryca wogóle nie wyswietla obrazu.

Zastanawiam się czy to możliwe, że usterka grafiki objawiła się dopiero teraz po naprawie wentylatora... Jak wspominalem laptop nie był użytkowany, gdy temperatura powodowała jego samoczynne wyłaczanie. Ponadto nawet wtedy (przed samoczynnym wyłączeniem) matryca wyświetlala wszystko bez żadnych zakłóceń.

Nie jestem biegły w kwestiach komputerowego sprzetu, dlatego prosiłbym o poradę czy sugerowana przez serwis usterka grafiki to w takich sytuacjach usterka dość typowa czy jednak coś zostało zaniedbane w trakcie naprawy ? Czy dla rozwiania wątpliwości można jakoś sprawdzić co jest przyczyną uszkodzenia grafiki ?

Z góry dzięki za odpowiedź,

pozdrawiam
    foldback
    Level 29  
    Przegrzanie, wysoka temperatura pracy układów BGA (czyli karta graficzna mostek południowy i północny) bardzo często prowadzi do uszkodzenia lutów pod nimi.
    Jeśli laptop został oddany do serwisu, to podczas pierwszej diagnozy powinieneś zostać poinformowany, że używanie laptopa z usterką systemu chłodzenia doprowadziło (może doprowadzić) do uszkodzenia lutów pod kartą graficzną pod wpływem wysokiej temperatury. I mieć do wyboru 2 opcje naprawy czyszczenie i konserwacje systemu chłodzenia a jeśli wystąpią problemy z grafiką to trzeba będzie dopłacić do naprawy płyty głównej. Tym bardziej, że oddałeś laptop, który się uruchamiał i wyświetlał obraz a usterka, którą opisuje serwis nasiliła się podczas demontażu układu chłodzenia pod wpływem naprężeń płyty głównej.
    Przy ewentualnej naprawie płyty głównej zorientuj się ile dają gwarancji na taka naprawę?
    Jeśli brak gwarancji lub miesięczna to układy są wygrzewane i usterka powróci po czasie. W przypadku tych układów Radeon Xpress 200M wystarczy wykonać reballing i można to poznać po gwarancji min 5 miesięcy, ewentualnie dłuższa gwarancja to wymiana układu(jeśli jest uszkodzony)
    mlody2409
    Level 2  
    Dzięki z odpowiedzi.

Nawiązując do postu foldback'a, serwis faktycznie zastrzegł sobie, że koszty i zakres naprawy mogą się zwiększyć, jeśli uszkodzeniu uległy również inne podzespoły.
    Zależy mi na tym aby laptop jeszcze posłużył mi kilka lat, więc wolałbym reballing... Może orientujesz sie jakie są szacunkowe koszty takiej operacji ?
    Z twojego postu wynika jednak, że w trakcie demontażu układu chłodzenia usterka grafiki została dodatkowo spotęgowana. Czy w związku z tym część odpowiedzialności za uszkodzenie grafiki nie spoczywa na serwisie ? Idąc dalej, czy nie powinienem z tego powodu otrzymać upustu za jej naprawę ?
    foldback
    Level 29  
    Jak to rozegrasz zależy od Ciebie :) Naprawa płyty- reballing to koszt ok. 200-350 zł zależy od serwisu i gwarancji? Tak prawdę mówiąc to w tym przypadku główna naprawa to płyta główna a konserwacje chłodzenia to i tak robi się przy okazji, bo trzeba wszystko zdemontować. Więc na pewno nie może to być kwota za naprawę płyty głównej + naprawę systemu chłodzenia. Tym bardziej, że laptop się przegrzewał i głośno pracował, serwis zdiagnozował wymianę wentylatora + nową pastę, – czyli radiator jest sprawny a więc usterka systemu chłodzenia spowodowana jest przez zalegający kurz a w większości takich przypadków pomaga czyszczenie + nowa pasta (o ile nie stało się tak jak u Ciebie z grafiką)
    helmud7543
    Level 43  
    Nie wiem co mówią przepisy bo tutaj łatwo mogą Cię naciągnąć. Zapytaj jaki to rodzaj uszkodzenia. Odklejenie może być wynikiem długotrwałej pracy w wysokiej temperaturze ale samo uszkodzenie chipu - już raczej nie - system jest zabezpieczony i dlatego właśnie komp się wyłączał. Ciekawi mnie też usterka układu chłodzenia: piszesz, że był gorący w pobliżu radiatora - jeśli gorący był radiator (to znaczy, że ciepło było odbierane więc pasta odpada), w dodatku głośno pracujący (nie był zatarty chyba, że buczał, warczał albo wydawał inne dźwięki ale jeśli tylko pracował na wyższych obrotach to był ok) to znaczy, że żeberka zatkał kurz.
    mlody2409
    Level 2  
    Komputer nagrzewał się dość mocno w okolicach radiatora już od dluższego czasu...ostatnio dochodziło nawet do tego, że zlokalizowanego obok gniazdka do monitora wolalem nie dotykać. Jeśli chodzi o głośną pracę, to były to ewidentnie podwyższone obroty, nic nigdy nie buczało ani nie wydawało jakichś dziwnych dźwięków.

Jutro usłyszę dokładną diagnozę usterki i spróbuje na bazie waszych odpowiedzi jakoś ponegocjować... Ten komputer ma już około 5 lat, nigdy nie sprawiał żadnych problemów. Jego wartość rynkowa nie zachęca mnie do ponoszenia zbyt wysokich kosztów naprawy, ale z drugiej strony jestem gotów trochę zaplacić, jeśli bedzie mi równie wiernie służył przez kolejnych kilka lat.

Dzięki za pomoc.

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś nowe wątpliwości, pozwole sobie kontynuować wątek.

Pozdrawiam.
    bury104
    Level 13  
    Jeśli laptop ma 5 lat - to daj sobie spokój, kup nowy.

Ogólnie laptopy są projektowane przez producentów na 3 lata poprawnej pracy.

Jeśli używałeś go intensywnie przez 5 lat to jesteś nielicznym szczęściarzem.
    Mój się popsuł po 3.5 lata pracy przy czym 3 miesiące przed końcem jego żywota siadły wszystkie USB, jednak się nie poddałem i kupiłem kartę PCIAMCIA - 2xUSB.

Częstą winą wszystkich laptopów jest łatwo zapychany układ chłodzenia i przegrzanie karty graficznej - teraz dokupię chyba do nowego sprzętu dodatkowy wentylator.

Moja Toshiba się również teraz uruchamia ale na 5 minut po czym wszystko się wiesza. Może to grafika a może po prostu coś się rozłącza w płycie pod wpływem temperatury.

Czas na zmianę sprzętu - trzeba to zrozumieć.
    Travel2300
    Level 10  
    To już tak serwisy mają żeby tylko więcej zarobić jak mówisz że karta graficzna była w porządku to chyba tak było...A co do chłodzenia ile ci powiedzieli za nowy wentylator...