Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NSX-V1000 - czy jest sens zamiany STK4192II na STK4231II

skrzypas@ 04 Sty 2011 19:06 4131 11
 • #1 04 Sty 2011 19:06
  skrzypas@
  Poziom 11  

  Witam.

  Posiadam wieżę AIWA NSX-V1000. Wewnątrz obsadzony jest układ STK4192II. Nie interesowałby mnie upgrade sprzętu gdyby nie to że płyta główna na której znajduje się zintegrowany wzmacniacz jest przystosowana do obsługi układów STK 22 PIN - wyraźnie widać że po obu stronach układu STK4192II są po cztery wolne otwory na większy układ (patrz zdjęcie). Mogę nabyć element STK4231II i chcę tu zapytać ew. upewnić się czy taka zamiana jest technicznie możliwa (wliczając w to dolutowanie lub wymianę kilku dodatkowych elementów - posiadam opisy i schematy SANYO w formacie PDF)? Po prostu wieża od wewnątrz wygląda jak wyższy model tylko że uboższy (mam tutaj na myśli modele podobne do AIWA NSX-999 i inne). Proszę tylko nie pytać mnie o to jakim trafo chcę to zasilać bo na to też już mam inne dodatkowe rozwiązanie.

  Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

  NSX-V1000 - czy jest sens zamiany STK4192II na STK4231II

  0 11
 • #2 04 Sty 2011 19:23
  nitros66
  Poziom 26  

  Są spore różnice między wyprowadzeniami układów. Po mojemu cała płytka do przerobienia, zasilanie też trzeba zwiększyć. Czy watro tyle przerabiać? Nie chcę Cię zniechęcać ale po mojemu nie opłacalne. Jeśli chcesz większej mocy zbuduj zewnętrzna końcówkę mocy i steruj nią z wieży.

  0
 • #3 04 Sty 2011 19:53
  skrzypas@
  Poziom 11  

  Witam.

  @nitros66 Nie wcale mnie nie zniechęcasz. Tylko.. no wiesz.. te układy STK są niemal identyczne ;) . Nie ma między nimi prawie żadnych różnic oprócz tego że STK 4231II ma te dodatkowe cztery wyprowadzenia i parę dodatkowych rezystorów i kondensatorów wewnątrz obudowy. Gdyby tak wziąć do ręki ten STK4231II i przyłożyć tak na oko w pobliżu STK4192II przy uwzględnieniu schematów zastępczych dla ich obu to wszystkie wyprowadzenia się pokryją. Również schematy zastępcze dla obu STK są niemal równe (patrz zdjęcie). Nie wspomnę o tym że.. płytki elektronicznej nie trzeba wcale przerabiać ani wytrawiać nowej. Sądzę że sam sobie odpowiedziałem na moje pytanie ale jeśli ktokolwiek chciałby coś jeszcze dodać to jakieś bardziej zachęcające posty są mile widziane. Oczywiście proszę nie wypisywać postów w stylu a jaki trafo, a jaki radiator, a że będzie się bardziej grzało, a że zamiennik wymaga wyższego napięcia itd. ok?

  NSX-V1000 - czy jest sens zamiany STK4192II na STK4231II

  1
 • #4 04 Sty 2011 22:07
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 05 Sty 2011 00:10
  skrzypas@
  Poziom 11  

  Dobra. Napiszę to tak jak ja to widzę.

  Kostka STK4192II posiada zestaw PINów od 1 do 18. Kostka STK4231II posiada zestaw PINów od 1 do 22. Płyta główna ze zintegrowanym wzmacniaczem w mojej wieży AIWA NSX-V1000 posiada zestaw otworków od 1 do 22.

  Cały układ na płycie głównej wygląda jak od wyższego modelu bo jest kilka miejsc pustych lub są zworki. Wyraźnie widać że wzmacniacz jest jakiś taki ubogi względem miejsc na dodatkowe elementy.

  Wracając do STK. Moja kość STK4192II jest umiejscowiona tak jakby na środku "gniazda" zatem po jej obu stronach są dodatkowe puste otworki. Moja kość jest wlutowana w zestaw otworków od 3 do 20 a jest ich od 1 do 22 tak jak pisałem wyżej. Zatem spoglądając na zdjęcie w moim poprzednim poście okazuje się że wszystko się zgadza - oba STK są niemal identyczne - przełożenie mocniejszej w miejsce słabszej jest jak najbardziej możliwe.

  Tu wracam do kości STK4231II. Gdyby była wlutowana w miejsce poprzedniej kości to zmieściła by się idealnie. Według zdjęć z moich poprzednich postów PINy nowej kostki od 3 do 20 pokryją się z rozlutowanymi otworkami po kostce STX4192II (PINy od 1 do 18) natomiast PINy 1,2,21,22 zostały by umieszczone w pozostałych wolnych otworkach. Teraz przeglądając dokładnie zdjęcie z mojego poprzedniego posta można dojść do wniosku że wszystko się zgadza.

  Cały czas bazuję na tych dwóch zdjęciach:
  Są to opisy wyprowadzeń samych kości STK:
  Pierwsze to STK4192II a drugie to STK4231II:
  NSX-V1000 - czy jest sens zamiany STK4192II na STK4231II NSX-V1000 - czy jest sens zamiany STK4192II na STK4231II
  Kto następny do kolekcji który znowu stwierdzi że mają inne wyprowadzenia i nic się nie zgadza. No i że trzeba będzie płytkę przerabiać.

  PS. @Piotrek_09 przecież już na początku napisałem że kwestię zasilania mam rozwiązaną.

  Proszę tylko innych aby nie pisali już więcej że coś się nie zgadza bo to zostało już omówione na maksa. Jak już wyżej napisałem proszę aby nikt po raz n-ty nie wypowiadał się na temat zasilania bo mam układ zasilania od innej dużej wieży która bazowała na dwóch układach TDA7295. Jedna kość TDA była zasilana napięciem 40V a dwie? Ponaglam pytanie: jeśli ktoś chciałby dodać coś co bardziej mnie zachęci to zapraszam. Może ktoś chciałby się podzielić swoimi pozytywnymi doświadczeniami z upgradem sprzętu audio to również zapraszam.

  0
 • #6 05 Sty 2011 14:19
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 05 Sty 2011 15:38
  nitros66
  Poziom 26  

  Hmm...odnoszę wrażenie, że kolega che usłyszeć słowa " zamiana jest możliwa, działaj śmiało". Udzielę koledze nawet błogosławieństwa w postaci rady - porównaj jeszcze serwisówki z modeli wież o których piszesz. Jeśli rzeczywiste różnica jest tylko w zasilaniu i kilku elementach towarzyszących to rób klona, jeśli są poważniejsze różnice zrób zewnętrzną końcówkę, najlepiej na tranzystorach - uzyskasz lepsze parametry niż na scalaku. Pozdrawiam i z Panem Bogiem :wink:

  PS
  Nawet podróbka będzie miała takie same wyprowadzenia jak oryginał. Różnica za to będzie w wytrzymałości temperaturowej i jakości struktury wewnętrznej.

  0
 • #8 05 Sty 2011 17:31
  mkpl
  Poziom 37  

  Dobra dobra. Koledzy przypatrzą się piny są poprzestawiane o te dodatkowe 2 piny po lewej stronie i 2 po prawej.
  Na moje oko zgadzają się wejścia wyjścia i piny zasilania. Czyli można próbować podmienić (oczywiście żarówka w zasilaniu żeby w razie czego nic nie spalić).

  Zastanawiam się nad sensem. Bez większego zasilania moc nie wzrośnie ani grama

  0
 • #9 05 Sty 2011 18:37
  skrzypas@
  Poziom 11  

  @Piotrek_09 Pytałem o to w innym poście i nawet podałem foto do sprawdzenia. Odpowiedziałeś że oryginał ;)

  mkpl napisał:
  Zastanawiam się nad sensem. Bez większego zasilania moc nie wzrośnie ani grama

  Ludzie kochani przecież pisałem wielokrotnie że mam możliwość zasilenia tego układu odpowiednim wyższym napięciem.

  To co ja chcę zrobić to tak jakby stworzenie nowego wzmacniacza na bazie STK4231II i starej "płytki" spod STK4192II a że ta "płytka" jest przystosowana do szerszych STK to już nie moja wina. To nie ja skonstruowałem te układy dla mocniejszych STK aby potem wpakować w nie uboższe elementy i słabsze STK czego wynikiem jest moja wieża. Układ zasilania dla STK będzie doprowadzony nowy a stary będzie odłączony. Inne elementy wieży będą zasilane ze starego trafo. No to tak jakbym zbudował nowy wzmacniacz zewnętrzny i wpakował go do wieży. Miejsca mam pod dostatkiem bo wieża wewnątrz jest w 50% pusta. Nowy STK będzie wyposażony w duży radiator po starej wieży (od 2x TDA7295). Radiator będzie chłodzony wentylatorem a ciepłe powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz obudowy (tak jak w kartach graficznych).

  Przytoczę jeszcze początkowe słowa kolegi:
  nitros66 napisał:
  Czy watro tyle przerabiać? Nie chcę Cię zniechęcać ale po mojemu nie opłacalne

  Mi się opłaca. STK kupię z demontażu za małe pieniądze, mam mnóstwo drobnicy elementów elektronicznych z demontażu, laminaty, ekrany (od ekranowania), trafo, przewody i inne oraz obudowy i radiatory. Jeszcze mam stary wzmacniacz na bazie 2x TDA7295 ale jego płytka jest popękana i nie mam ochoty go reanimować - dodam tylko że te TDA7295 są w bardzo dobrym stanie i są oryginalne.

  0
 • #10 05 Sty 2011 19:22
  Byneq
  Poziom 27  

  Nie rozumiem tych przepychanek, chcesz to przerabiaj nie chcesz nie przerabiaj. Warczysz na osoby które maja wątpliwości więc nie wiem czego Ty oczekujesz? Pozwolenia?

  0
 • #11 05 Sty 2011 20:37
  skrzypas@
  Poziom 11  

  @Byneq Warczę? ;) Jeśli aż tak to odbierasz. No przepraszam chciałem tylko zapytać czy zamiana będzie technicznie możliwa. Po burzliwej rozmowie okazało się że tak. Myślałem też że ktoś kto robił już coś podobnego dopisze "ze dwa słowa" do tematu ale chyba nie.

  Odpowiedź dla Byneq (na post pod moim):

  Byneq napisał:
  Również moim zdaniem wpychanie mocniejszego wzmacniacza do takiej śmiesznej wieżyczki jest nieopłacalne, ale powodzenia.

  Zgodziłbym się z Tobą gdyby to był jakiś Thomson, LG, Elta, czy cokolwiek innego. Ale jest to stara poczciwa AIWA. Nie jest może specjalnie wypasiona ani nie jest to element jakiejś wieży segmentowej HI-END ale aż się prosi aby wpakować weń to co prawdopodobnie pierwotnie mogło w niej być.

  Dziękuje wszystkim za wypowiedzi, słowa krytyki i zachęty. Zapraszam za jakiś nieokreślony czas gdy skończę mój projekt. Pozdrawiam.

  0
 • #12 05 Sty 2011 21:20
  Byneq
  Poziom 27  

  Dokładnie tak to odebrałem. Z jednej strony pytasz czy taka zamiana jest możliwa a dwa posty wyżej opisujesz cały plan działania od początku do końca, czyli musisz mieć wszystko zaplanowane i przemyślane. Jeśli jesteś pewny że taka zamiana wypali, to bierz się do roboty i napisz czy zadziałało. Również moim zdaniem wpychanie mocniejszego wzmacniacza do takiej śmiesznej wieżyczki jest nieopłacalne, ale powodzenia.

  -1