Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zniknęły partycje po podłączeniu do obcego kompa.

04 Sty 2011 19:44 4119 33
  • Poziom 11  
    Ale się zaczął rok :cry:
    Chciałem skopiować album rodzinny z 7 lat.I zamiast back upa mam horror.A wszystko przez nawał roboty.

W skrócie.

Dwa dyski :
    Samsung ok. 250GB
    Samsung 1T

Wcześniej mi się już zdarzało,że na chwilę ginęły partycje w 250GB.Ale to olałem.Chciałem przenieść 17GB zdjęć rodzinych ale komp(nie taki znowu złom),nie rozpoznawał pendrive 4GB. Akurat odmówił współpracy Nero 6 z WinXp.Więc wpadłem na supergłupi pomysł jak się potem okazało podpięcia dysków pod drugi komp płyta Gigabyte z XP.

Po podpięciu pierwszego dysku 250GB (systemowy) zobaczyłem,że drugi komp rozpoznał dwie partycje(system i pusta) i pomyślałem,że zdjęcia zostały na drugim dysku.Podpiąłem drugi dysk i drugi komp rozpoznał pustą partycję.Konsternacja.Złożyłem pierwszy komputer z z ok. 7 pierwotnych partycji na dwóch dyskach zostały 3. 1-system,2-pusta,3-pusta.

Jestem załamany bo na kompie miałem dane z wielu lat pracy.Nic bardzo wartościowego ale odtworzenie będzie pracochłonne a ostatni back up też był już boleśnie dawno.

Owy album rodzinny z 7 lat gdzie poprzedni back up był ok.2 lata temu-rzecz dla nas bezcenna.

Już działam programosem DMDE.

Zrobiłem odczyt 1-100 i teraz robię skanowanie.

PS.Nie mam pojęcia o informatyce i niewiele mi mówi jak czytam 000x000F.Ale zupeną "nogą" nie jestem i zgrać,wgrać itd itp powienienem dać radę.

Bardzo proszę opomoc.Wkróce zdjęcia i skany. Nie miałem pojęcia,że taka kaszana może się stać.Robiłem to wielokrotnie (na innym sprzęcie) i było OK.
  • Poziom 10  
    Jak widoczny jest ten niewidoczny dysk? System po otworzeniu może chce go formatować?
    Polecam ciekawe programy do przywracania całych partycji:
    Active Partition Recovery
    Acronis Director Suite
    Paragon Partition Manager

no i gdyby to była ta opcja od której zacząłem i uszkodzona została tablica partycji to można próbować użyć polecenie chdsk z naprawą i odzyskiwaniem. Kliknąć właściwości tej partycji jeśli jest widoczna w jakikolwiek sposób w XP/vista/7- narzędzia/sprawdź. Można zrobić oby dwie opcje ale będzie trochę dłużej. Jak partycja jest nie widoczna w M. Komputerze to pojawi się w panelu sterowania/narzędzia administracyjne/zarządzanie komputerem/zarządzanie dyskami.
    Jeśli to nie pomoże może ktoś coś powie więcej a ja polecę kolejny program do odzyskiwania plików
    Active File Recovery
  • Poziom 11  
    Póki co odłączyłem dysk 1T i pracuję na 250GB

Ten 250 GB był podzielony na wiele partycji ok. 7. Teraz są widoczne 2.

Dysk C - system 40GB
    Dysk D- reszta 210GB (był podzielony na ok.6)

Jak przeleciałem go skanem NTFS to zdaje się w programie DMDE było potem już widoczne 7 partycji.Ale po restarcie Winda ich nie widzi.

Teraz robię skan FAT.

PS. Ten drugi dysk 1T system chciał formatować i na razie go odłączyłem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie pracuj na tym dysku jako systemowym.
  • Poziom 16  
    Tez mi kiedyś poznikały partycje, jak chciałem zgrać dane z dysku do reinstalacji na swój komputer. Polecam Active file recovery. Podepnij dysk pod dobrego kompa i przeskanuj tym programikiem felerny dysk. Pokaze ci to, co jest do odzyskania. Po skanowaniu przekopiujesz wszystko na jakąś dobrą partycję i po sprawie. Ja tak odzyskałem 90% zdjęć. W sumie jakieś 25 GB.
  • Poziom 11  
    Chyba się zastrzelę. Co się mogo stać?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ArturKania napisał:
    Jak przeleciałem go skanem NTFS to zdaje się w programie DMDE było potem już widoczne 7 partycji.Ale po restarcie Winda ich nie widzi.

Pokaż tego screena.

ArturKania napisał:
    Teraz robię skan FAT.

A po co?
  • Poziom 11  

Podpiąłem drugi dysk 1T i próbuję odczytać go DMD pojawia się komunikat:

Istnieją tablice w partycji MBR,które wymagają by rozmiar dysku był nie mniejszy niż 1 953 520 065 LBA(1T).
    Bieżący rozmiar dysku 16..... *GB.
    Mogą być błędy w tablicy MBR lub sterownik nie może uzyskać dostępu do całego dysku(brak wsparcia LBA48,nadłożone HPA,niezgodność zworek,rozłączony RAID..)

Winda go widzi jako dysk 0Bajtów.
    BIOS też nie widzi 1T :|

PS.Może być tak,że dysk pierwszy jest OK. A te 5-6 partycji było na tym 1T. Już nie pamiętam konfiguracji.Ale chyba po tych logach "mądre głowy" się pokapują.
  • Poziom 18  
    Daj screena partycji dysku 1T z DMDE
  • Poziom 11  
    Dysk 1T toSamsung HD103UJ

Nie chce szukac NTFS bomu sie wydaje,że jest 8GB a nie 1T.
  • Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    Zmień ostatni sektor 064 na 065

p9p- Kolego PO JAKĄ .. !!

Przecież tam jest dysk 1 TB z najprawdopodobniej NTFSem !!

STOP

1) Najpierw jeden dysk a nie wszystko na raz i nic nie robić bo zaraz wszystko zniknie.
    2) Podaj Jeszcze raz pokoleji
    a) Model aby się upewnić oraz okno partycji DMDE z TEGO dysku nie z pendrv.
    3) Podaj SMART dysku na wszelki wypadek
    4) Podać Wynik komendy EID w MHDD
  • Poziom 11  
    Witam

Proponuję zająć się najpierw dyskiem 1T-jest szansa ,że na nim jest wszystko co ważne.

a)
    Taki mam obraz partyji dysku 1T z DMDE !!! 8GB zamiast 1T

250GB(systemowy) Seagate Baraccuda 7200.10 ST3250620AS
    1T Samsung HD103UJ

3)Zaraz zrobię SMART-jak tylko doczytam.

4)Proszę jaśniej bo nie kumam.

Pliz o pomoc bo się robię siwy coraz bardziej.
  • Poziom 11  
    Pidar-trafiłeś w punkt.

A teraz pomóżcie koledzy przejść przez tę ciemną dolinę.
  • Poziom 11  
    Czyli nie robić tak ?
    Metody rozw. problemu:
    1. Jeśli:
    - widzimy w systemie Windows XP - menadżer dysków 8GB z 1TB
    - Bios wykrywa dysk jako 33MB (pamięć podręczna dysku, brak dostępu do tablicy dysku - do samego dysku, chyba potrzebny firmware),
    wówczas korzystamy z programu ES_Tool od Samsunga:
    użyłem "recover native size" w "DCO set max address" i "set max address"
  • Poziom 43  
    ArturKania napisał:
    Czyli nie robić tak ?

Jestem ciekaw co na to zapytanie odpowie teraz Kolega Elprofesional?

Co z SMARTem i komendą EID z MHDD? Czy podasz nam?
    (uruchomienie MHDD w przypadku użycia Parted Magic: >Esc< przy wyborze ustawień i później wpisać "mhdd"):
    Parted Magic
    Elprofesional- Bzdury szkoda gadać.
    ArturKania- Pisałem Ci na PW to raz
    Dwa wypij walerin albo coś mocniejszego uspokój się i przestań działać jak dziecko we mgle.

Po pierwsze po to prosiłem abyś poczekał bo tak jak wcześniej już zauważyłem i co potwierdziło moje przypuszczenia dysk miał założony HPA co jest dość częste w Samsungach. Rozwiązania są na elektrodzie.
    a) https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7582680#7582680

b) Program do przywracania natywnej pojemności http://hddguru.com/content/en/software/2007.07.20-HDD-Capacity-Restore-Tool/

c) Komenda NHPA w MHDD

Po drugie możesz ale nie musisz mieć uszkodzony MBR co raczej sądząc po oknie partycji jest mało prawdopodobne.

Po przywróceniu pojemności natywnej powinien dysk ożyć jeśli zaczniesz kombinować jakimiś programami do edycji gdy masz nałożone ograniczenie HPA to uszkodzisz wpisy.
  • Poziom 11  
    OK.To co robic teraz ? Tą proedurę ?

1. Jeśli:
    - widzimy w systemie Windows XP - menadżer dysków 8GB z 1TB
    - Bios wykrywa dysk jako 33MB (pamięć podręczna dysku, brak dostępu do tablicy dysku - do samego dysku, chyba potrzebny firmware),
    wówczas korzystamy z programu ES_Tool od Samsunga:
    użyłem "recover native size" w "DCO set max address" i "set max address"
    Przecież masz napisane.
  • Poziom 11  
    Zrobiłem dyskietkę z ESTOOL_FDD(3.00g).zip (Size : 710 KB) i zostawiłem tylko dysk 1T ale mi sie ten program nie odpala. (Ustawiłem first floppy).
    Muszę wyjść do ok.14.00.(może13.30)
    Najlepiej zostaw ten dysk w spokoju jak będziesz miał więcej czasu i spokój na głowie to wtedy się za to weź na łapu capu to można jedynie gołe ba.. łapać.
  • Poziom 11  
    Sposób C nie dał rady.Program komunikowałspróbój ponowanie zasilć dysk ???

c) Komenda NHPA w MHDD :cry:

FAIL.TRY to re-power HDD.
    Done

PS.Możemi ktoś zrobić ESTOOLa na dyskietkę.

Historia ma niespodziewane ,zaskakujące ale conajważniejsze pozytywne zakończenie.Jak je opiszę wieczorem to będzie BEKA ŚMIECHU. A dyskiem Samsunga to rzucę jak..dyskiem w śnieg i tyle.

Cuda się zdarzają :
    Dodam,że ten dysk to była druga sztuka.Jak go kupowałem to z tego samego powodu otrzymałem na reklamacji obecną sztukę.
    Kiedy chciałem przenieść dane na dysku porozłączałem taśmy, raz przełączyłem jeden dysk,raz drugi i kiedy zobaczyłem,że Samsung nie startuje rozpoczałem reanimacje.Kłopotów było dużo.Kłopotliwy był i system i napędy i w końcu postanowiłem zainstalować na dodatkowym dysku ATA jeszcze jeden dysk z tymczasowym systemem. Od tyłu w plątaninie kabli wszystko wygląda podobnie. Ale coś co kojarzyłem jako tył stacji FDD ,patrzę i nie wierzę.Zamontowany trochę nietypowo nad FDD ...trzeci dysk na ATA. Stareńki.Albo miał konflikt z napędem DVD albo był rozłączony. Podpinam go na szybko i zaczynam sie modlić. TAAAAK.Są tam wszystkie ważne dla mnie dane, zdjęcia rodzinne z 8 lat. Archiwum firmy itp. Normalnie popłakałem sie ze szczęścia :D . Bo i szczęścia więcej niż rozumu w tej sytuacji. Szybko zrobiłem back-up.

A Samsung 1T 103UJ? Nie podniosłem go niczym. Oplułem go siarczyście i cisnąłem do koszta z mocnym postanowieniem,że dysku Samsunga w życiu już nie zakupię.
    Twoja nieumiejętność nie jest powodem do tego by opluwać dysk który najprawdopodobniej działa jak najbardziej prawidłowo i wystarczy znieść ograniczenie pojemności.
  • Poziom 11  
    Patrzysz na ten HDD jak serwisant,który najprawdopodobniej łatwo by go naprawił.
    Ja patrzę na ten HDD jak na część z wadliwej serii produkcji,który może spowodować ,że w przyszłości mogę stracić dane. Taki nośnik TO SAMO ZŁO.

Pozdrawiam.