Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LILO zamazany - nie można uruchomić linuxa

12 Paź 2004 12:00 1671 4
  • Poziom 13  
    Witam. Mam na dysku dwa systemy: WIN 98 SE i Linux (Mandrake 9) i dotychczas miałem zainstalowany LILO, który pozwalał na wybór systemu przy starcie komputera. Niedawno podpiąłem drugi dysk i formatowałem go za pomocą narzędzi producenta (Seagate Disk Wizard czy jakoś tak). No i tu pojawił się problem, ponieważ narzędzia te bez pytania zainstalowały w MBR takie ustrojstwo do obsługi większych dysków, niż obsługiwane przez BIOS, zamazując jednocześnie LILO. Efekt jest taki, że przy starcie komputera od razu ładuje się winda (bo ona była na aktywnej partycji), a do linuxa nie ma w żaden sposób dostępu. Co robić? Nachętniej wróciłbym do poprzedniego stanu (LILO i dwa systemy), ale od biedy wystarczy mi samo dostanie się do partycji linuxowej i jej zawartości. Pomocy!
  • Poziom 13  
    Spróbuj podziałać w czymć LIVE CD np. Knoppix'em.
  • Poziom 2  
    Witam
    widzę z opisu że Twój Mandrake jest w miarę nowy, jak moja Fedora Core 1, zatem zakładam, że na płycie instalacyjnej powinieneś mieć (cd nr 1) taki katalog jak dosutils czy podobny. W każdy razie tam powinieneś znaleźć zestaw do odpalania linuxa z poziomu dosa a co za tym idzie także windowsa. Musi tam znajdowac się min. loadlin.exe - program który będzie uruchamiał z windy twojego Linuxa. Jeśli nawet go nie będzie to na google na pewno go znajdziesz. Pomocny będzie też będzie explore2fs który też powinien się znaleźć.
    Loadlin instalujesz w następujący sposób: na C:\ tworzysz katalog loadlin, do niego kopiujesz loadlin.exe , następnie po zdobyciu explore2fs i ewentualnym rozpakowaniu odpalasz explore2fs, program po uruchomieniu powinien pokazać zawartość dysku łącznie zpartycjami linuxa (ikony dla wszystkich plików będą najczęściej jako Tux (pingwin) wchodzisz tam do
    /boot i zaznaczasz vmlinuz (plik z kernelem) prawy przycisk myszy, następnie export... (jakoś tak) i w ten sposób kopiujesz kernela do katalogu C:\loadlin\. następnie w notatniku otwierasz linux.bat i tam wprowadzasz niezbędne zmiany:

rem Sample DOS batch file to boot Linux.
    rem First, ensure any unwritten disk buffers are flushed:
    smartdrv /C

rem Start the LOADLIN process:
    c:\loadlin\loadlin c:\loadlin\vmlinuz root=/dev/hdb1 ro vga=788 hdd=ide-scsi

pierwsza scieżka jest do programu loadlin, druga do twojego skopiowanego jądra, w root podajesz partycję na której masz root, ro oznacza że tylko do odczytu, 788 wymusza tryb graficzny 800x600, zapis hdd=ide-scsi jest zaś konieczny gdy masz nagrywarkę jako cdrom.
    Już w tym momencie można odpalać linuxa,W uruchom w windzie dajesz C:\loadlin\linux.bat ,enter, powinien uruchomić linuxa. Poza tym można sobie w autoexec.bat zrobić menu kontekstowe do wyboru systemu.

Robisz coś takiego:

Plik c:\config.sys.

[menu]
    menuitem a,windows
    menuitem b,linux
    menudefault windows,7
    [b]
    [a]
    device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
    Country=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys
    [common]

Plik c:\autoexec.bat.

goto %config%
    :b
    c:\loadlin\linux.bat
    :a
    mode con codepage prepare=((852) C:\WINDOWS\COMMAND\ega.cpi)
    mode con codepage select=852
    keyb pl,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys
    :end

To by było na tyle. Co prawda można się bawić z nadpisaniem zamazanego MBR-u, ale dla samego odzyskania danych jak również do tymczasowej pracy starczy to. Tak właściwie to po odpaleniu z loadlina można spróbowac wtedy naprawić błąd i zainstalować nowe lilo albo grub'a

Pozdrawiam goorie 8)
  • Poziom 13  
    Dzięki za wyczerpujący opis, wieczorem spróbuję go wykonać...
  • Poziom 25  
    Każdą znaną mi dystrybucję linuksa można odpalić z płyty instalacyjnej systememe pliku z dysku wystarczy przy zabootowaniu płyty wpisać np:

boot: linux root=/dev/hda2

Oczywiście nazwa jądra (linux) jak i partycja (/dev/hda2) z linuksem może być inna (zależy jak go zainstalowałeś i od dystrybucji), ale ten sposób mnie jeszcze nigdy nie zawiódł.

Po uruchomieniu wystarczy wpisać lilo i sprawa z głowy.

PS
    Ja zawsze robię dodatkową małą partycję linuksową 20Mb na początku dysku i tam instaluję /boot. Lilo (w przeciwieństwie do GRUB-a) nie musi być instalowany w MBR, dzięki czemu po takim krachu wystarczy zmienić partycję aktywną na 1, a MBR może być standardowy.