Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór instalacji w mieszkaniu po pożarze

05 Sty 2011 12:10 4265 12
  • Poziom 9  
    Witam,

Wiem, że jest wiele tematów dotyczących zakresu uprawnień ale nie do końca odpowiadają one na mój problem.

Sytuacja przedstawia się następująca. W kamienicy w Poznaniu wybuch pożar i spłonęło jedno mieszkanie. Po ugaszeniu pożaru ZE zdjął licznik. Teraz mieszkanie po całkowitej wymianie inst. elektr. Ma nowego właściciela, który ma podpisać nową umowę z ZE.
    Problem polega na tym, że firma wykonująca instalację elektryczną - zniknęła i nie ma z nią jakiegokolwiek kontaktu. Żadnego protokołu odbiorczego nie zostawili.
    I teraz ja mam wykonać pomiary odbiorcze.

I tu pojawia się problem jak wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia jeżeli nie ma zasilania? czy wystarczy "wyliczyć" impedancję na podstawie długości i przekroju przewodu

A drugi problem to podpis pod "Wnioskiem o przyłączenie instalacji odbiorczej do sieci". Czy nie posiadając uprawnień budowlanych mogę to podpisać?
  • Poziom 25  
    Wystarczą uprawnienia firmy na pomiary E i D do sporządzenia protokółu ze spełnienia wunków określonych normą . ZE to akcetują.
  • Poziom 37  
    Jak niema zasilania docelowego to zmierzyć rezystancję izolacji zrobić oględziny instalacji i jak jest ok to zrobić protokół z pomiaru izolacji napisać oświadczenie o wykonaniu instalacji że jest wykonana dobrze i w protokole z pomiaru izolacji dopisać że po podłączeniu zasilania docelowego należy zrobić pomiar impedancji pętli zwarcia i zabezpieczeń RCD jak są w rozdzielni. Należało by jeszcze może schemat narysować jej i rysunek poglądowy mieszkania jak są rozmieszczone gniazda, włączniki, oświetlenie by była podkładka do protokołów co było mierzone.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące rodzaju przyłącza.
    Czym się różni przyłącze kablowe z pomiarem od przyłącza kablowego bez pomiaru ?
  • Moderator - Elektryka
    radek_bu napisał:
    Czym się różni przyłącze kablowe z pomiarem od przyłącza kablowego bez pomiaru ?

Może konkretniej o jaki pomiar chodzi? Rezystancji izolacji, SWZ czy może o pomiar energii?
  • Poziom 9  
    Chodzi o wypełnienie wniosku o przyłączenie instalacji odbiorczej do sieci.
    Jest tam jeden punkt do wypełnienie dotyczący rodzaju przyłącza zasilającego obiekt. Do wyboru są
    - napowietrzne - przewody gołe
    - napowietrzne - przewody izolowane
    - kablowe z pomiarem
    - kablowe bez pomiaru
    - inne

Wiem, przyłącze jest kablowe, ale nie wiem o co chodzi z tymi pomiarami ?
  • Moderator - Elektryka
    radek_bu napisał:

- kablowe z pomiarem
    - kablowe bez pomiaru
    Wiem, przyłącze jest kablowe, ale nie wiem o co chodzi z tymi pomiarami ?

OK, chodzi więc o pomiar energii czyli licznik, gdzie będzie zainstalowany: w złączu kablowym zintegrowanym z szafką pomiarową, czy jest to "gołe" złącze a miejsce na licznik przewidziane jest gdzie indziej (np. klatka schodowa, w lokalu itp.)
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Z tego, co mi wiadomo, to ZE potrzebuje tylko oświadczenie o stanie instalacji elektrycznej w obiekcie z podpisem własnoręcznym elektryka z uprawnieniami D, który bierze na siebie odpowiedzialność za załączenie jej pod napięcie.

Pomiary są natomiast potrzebne do dziennika budowy, żeby zamknąć temat instalacji przez kierownika budowy. Dalej dziennik i kopia z pomiarów są potrzebne w starostwie do końcowego odbioru lokalu.

Tak przynajmniej jest w moim regionie :)
  • Poziom 9  
    Całkiem możliwe, że tak jest również i u nas, ale jak pisałem w pierwszym poście to ja nie wykonywałem tej instalacji a firma, która to robiła - zniknęła. Dlatego wolę dmuchać na zimne, wykonać pomiary i dopiero potem cokolwiek podpisywać.
    W takim razie sprawdź wszystko dokładnie, bo skoro wykonawca zaginął w akcji, to nie świadczy o nim najlepiej.

Bez napięcia możesz wykonać oględziny, pomiar rezystancji izolacji, pomiar ciągłości przewodów roboczych i ochronnych [prądem minimum 200mA]. Na tej podstawie da się już jakieś wnioski konkretne wyciągnąć.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam kolejny problem z tą sprawą odnośnie tego że układ zasilający rozdzielnicę w mieszkaniu jest 3-fazowy a lokatorka podpisała umowę z ENEĄ na podpięcie licznika ale 1-fazowego. Teraz ZE nie chce podłączyć jej licznika.
    Co można zrobić w tej sytuacji ?
    Czy jedynym wyjściem jest podpisanie nowej umowy ?
    Od nowa warunki... tym razem na 3-fazowe zasilanie.