Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie zasilania laptopa

ARTEKPOZNAN 05 Jan 2011 21:55 2828 4
    ARTEKPOZNAN
    Level 11  
    LAPTOP HP nx6325
    Problem:
    Laptop nie startuje podłączony do zasilania,gdy jest włożona , któraś z baterii.
    Startuje zawsze,gdy w laptopie nie ma baterii.

System windows xp sp3 startuje z dysku SATA 160GB.
    1.Laptop ładuje baterie.Sprawdziłem stan baterii programem HP Battery Check:
    Jedna ma żywotności 76% druga 15% trzecia 68%.
    2.Po zalogowaniu do XP można pracować na:
    a)zasilaczu i włożonej baterii ( włożonej w trakcie pracy windows)
    b) samej baterii (po wyjęciu kabla z zasilaniem)
    c)samym zasilaczu (bateria wyjęta w czasie pracy windows)

3. Ustawiłem w systemie,że gdy się nadusi przycisk od włączenia/wyłączenia laptopa to pojawia się okno "wyłączenie komputera"z wyborem :Stan wstrzymania, wyłącz, uruchom ponownie,oczywiście co wybiorę to zadziała, anuluj również
    4.Włożyłem nową bateryjkę do CMOS
    Problem
    włączam wtyczkę z prądem z zasilacza do gniazda zasilania (bateria naładowana na 100% w laptopie).Mogę odczekać kilkanaście sekund. Włączam laptopa przyciskiem power.
    Zapala się dioda na laptopie sygnalizująca włączone zasilanie.
    Słychać kręcący się wentylator.
    I to wszystko.
    Nic się nie pojawia na matrycy , nie zapalającą się diody inne(od dysku twardego,wi fi,baterii).Laptop się nie włącza.Pali się tylko dioda zasilania.
    Nic nie daje wyłącznie laptopa przyciskiem wyłącznika-power (nie ma reakcji),nic nie daje wyjęcie kabla od zasilania(dioda nadal pokazuje,że jest zasilanie..niby z gniazda) żeby laptopa wyłączyć muszę wyjąc baterie.
    Jak ją włożę ponownie (kabel zasilania włączony) to bez problemu laptop startuje !!!
    Dodam,że próbowałem z 3 różnymi bateriami i zawsze ten sam efekt.Jeśli wyłączę laptopa , podłączam kabel od prądu i włączę go po kilku minutach to znów się nie da go włączyć ( bez tego ruszania baterii)

Jeśli by było uszkodzone ładowanie baterii to by nie ładowało ich.

Laptop to HP NX6325
    Zasilacz:
    18,5V 4,9A 90W nowy
    Baterie:
    HSTNN-CB28 10,8V 55Wh ma 14% pozostałej żywotności ,pierwsze ogniowa chyba są wszędzie juz na "0"
    HSTNN-FB05 10,8V 4,8AHr ma 76%
    HSTNN-DB18 10,8V 43Wh ma 67%

wszystkie 3 baterie pracują bez problemu(nie robią takich numerów) w drugim laptopie HP NC6120
    ==================
    Następnego dnia odpaliłem drugi laptop, za każdym razem włączał się bez problemów,to taki test dla upewnienia się czy baterie nie powodują problemu.Zatem same baterie są ok.

Zrobiłem kolejny test:
    1.Wyjąłem ten dysk 160GB - Problem ze startem laptopa taki sam.
    2.Włożyłem dysk 60GB - Problem ze startem laptopa taki sam.(przypuszczałem,że może duży dysk potrzebuje za dużo prądu na start)
    Wniosek: czy jest dysk czy go brak , włączyć laptopa idzie,ale poza słyszalnymi wentylatorami nic się nie dzieje, brak obrazu, poza tym oczywiście wyłączyć już laptopa nie można inaczej niż wyjmując baterie.

Włączyć można go bez problemu gdy nie ma włożonej baterii.
    ARTEKPOZNAN
    Level 11  
    Nie jestem elektronikiem.Chyba,że ktoś mi podpowie jak , w którym miejscu, w jaki sposób coś sprawdzić ?Na zasadzie :"czy coś nie jest spuchnięte" lub co wylutować itp.W życiu nie miałem w ręku lutownicy...Ale mam znajomego elektryka...Sprzęt znam od innej strony:jak co z czym zmontować, jak (kiedyś) ustawić przerwania,irq,zakres wy-we,jak rozwiązać problem konfliktów sprzętowych itp
    Myślałem,że mój problem przypomni komuś o takim samym problemie, który świadczy o np: przepaleniu jakiegoś małego kondensatorka czy coś...i tym sposobem, ktoś z własnej praktyki mi podpowie konkretne działanie.
    User removed account
    User removed account  
    ARTEKPOZNAN
    Level 11  
    Raz już spytałem, o koszt naprawy w serwisie.Gość stwierdził,że to "coś z zasilaniem od baterii lub wymiana gniazda zasilania".Diagnozę wystawił czytając mój opis problemu, od razu dodał,że cena za naprawę to 200zł.Jak mu przypomniałem,że laptop ładuje baterie, to się wycofał z diagnozy,że to coś z zasilaniem od baterii,mimo to 200zł i tak uznał,że ta naprawa będzie kosztować...Nie opłaca mi się tego naprawiać za taka kwotę, dlatego chciałem to oddać znajomemu,który bawił się z elektroniką.Jednak potrzebuję sugestii naprowadzających go na potencjalne miejsca do sprawdzenia na tej płycie, dokładnych sugestii.