Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wzmacniacza bez RCA

06 Sty 2011 00:28 3529 7
 • Poziom 32  
  Witam serdecznie.

  Nurtuje mnie pewien wątek: załóżmy że wyjścia RCA radioodtwarzacza podłączone sa do wzmacniacza 4-kanałowego. Dwa kanały spięte w mostek zasilają subwoofer. Do dwóch pozostałych kanałów podłączone są głośniki przednie 16,5cm które sygnał biorą z wyjść głośnikowych radioodtwarzacza( we wzmacniaczu sygnał podłączony oczywiście na wejście wysokonapięciowe). Do pozostałych wyjść radioodtwarzacza podłączone są jeszce 2 głośniczki.

  Moje pytanie brzmi: czy do wyjść głośnikowych radyjka z których brany jest sygnał do wzmacniacza mogę podłączyć jeszcze głośniki czy za bardzo obciąży to radio?

  Inne pytanie: czy lepiej jest robić to tak jak opisałem czyli sygnał z wyjść głośnikowych radyjka czy sub + przód na jednej parze RCA? Dodam że jest tylko 2V.
 • Pomocny post
  Moderator CarAudio
  Możesz podłączyć ale rodzi się pytanie po co? Nie w ilości jest sedno sprawy;)
 • Poziom 32  
  Dziękuję za odpowiedz. Juz nie chodzi o ilość tylko zastanawia mnie czy podłączenie głośników nie zniekształci mi sygnału?
 • Poziom 21  
  Podłączenie głośników pod kanały, z których bierzesz sygnał do wzmacniacza na pewno zniekształci sygnał. Jeśli możesz to korzystaj z RCA napięcie na RCA jest kilka razy niższe niż na wyjściach głośnikowych, ale przewody są ekranowane i zapewniają lepszą jakość. Poza tym np. Alpine zaleca całkowite odłączenie wyjść głośnikowych (opcja w funkcjach radia) w przypadku korzystania z RCA, w celu poprawienia jakości sygnału.
 • Moderator CarAudio
  Jeszcze napisz że słyszysz poprawę jak wyłączysz końcówkę mocy w radiu ...


  "Podebrane" sygnału dla konwertera z wyjść głośnikowych radia nawet jak głośniki są normalnie podłączone nie wnosi żadnych zakłóceń ... sprawdzone. Całkowicie jednakże zgadzam się że najlepiej takie podłączenie stosować tylko np. podłączając suba .
 • Poziom 32  
  Czyli co zrobić w takim wypadku?
  Radio ma tylko 1 wyjście RCA (L+R na suba lub przód) i jest 2V.
  Podłączenie przodu i suba pod jedno RCA wymaga mocnego wzmacniacza no i trace wtedy sterowanie subem bo steruje i nim i przodem...
 • Poziom 21  
  Cytat:
  Jeszcze napisz że słyszysz poprawę jak wyłączysz końcówkę mocy w radiu ...

  Tak słyszę poprawę ;) Ten tekst o wyłączeniu końcówki napisałem jako ciekawostkę, ale postanowiłem to sprawdzić. W moim CDE-9874 po wyłączeniu końcówki wysokie tony są bardziej wyraziste i bass trochę głębszy, w całości daje to poszerzenie sceny. Różnica jest niewielka, ale na moim sprzęcie to słychać (może inne radia mają inaczej, niestety nie testowałem). Tak wiec dawid512 jeśli podłączenie głośników pod wyjścia, z których bierzesz sygnał do wzmacniacza jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, to tak zrób i sprawdź czy słyszysz pogorszenie jakości.