Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotokomórka

12 Paź 2004 18:37 3805 5
  • Poziom 10  
    Szukam schematu i opisu budowy fotokomórki o zasięgu ok.30m
    Pozdrawiam
    Bogdan
  • OptexOptex
  • Specjalista PLD
    Aby uzyskac zasieg 30m proponowalbym Ci zastosowanie ukladu diody swiecacej IR i fotodetektora, ale dla zwiekszenia zasiegu, nadajnik nalezaloby sterowac impulsowo pradem bliskim maxymalnego. Nie bedziesz mial strumienia ciaglego, ale swiecac z czestoscia n.p. 100 razy na sekunde czlowieka na pewno wykryjesz.
    Inny pomysl to wiazka laserowa o dobrej zbieznosci. te ze wskaznikow za 10 PLN sie nie bardzo nadaja bo maja dosc koslawa wiazke.
    Strumien swiatla laserowego dosc daleko "niesie" i latwo go wykrywac ( lub jego brak) zwyklym fototranzystorem.
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    A jaką diodę laserową do tego zastosować, ew gdzie kupić i ile kosztuje. Czy są takie diody, aby świeciły w podczerwieni, aby ich świała człowiek nie zobaczył?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Możesz też zastosować normalny czujnik PIR, tak jak w zwykłej fotokomórce, do tego uC który będzie analizował sygnał z czujnika lepiej niż robi to standardowa fotokomórka.

Poczytaj troche o podczerwieni.
  • Poziom 31  
    Witam

Robiłem kiedyś eksperyment ze zwykłym pilotem i odbiornikiem TFMS5360 właśnie na podobnej odległości. Ściślej rzecz biorąc był to tester pilotów ale kiedyś naszło mnie żeby sprawdzić zasięg i okazało się, że było to około 40m. Myślę, że można by to wykorzystać. Układ pracuje oczywiście w podczerwieni.

--
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Przy tak dużych zasięgach nie praktykuje się pojedynczego elementu działającego na zasadzie odbicia. Zazwyczaj stosuje się dwa elementy tj. nadajnik i odbiornik. W miarę dobrymi i jednymi z najtańszych na rynku elementów foto są produkty firmy TELCO. Być może na ich stronie uzyskasz troszkę przydatnych informacji.