Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże szumy telefonu stacjonarnego na Fritzu 7270

06 Sty 2011 14:21 5719 19
  • Poziom 43  
    Witam.
    Wczoraj tj. 5 stycznia z powrotem TP włączyła mi telefon analogowy. W praktyce miałem go zawsze zawieszonego bo nie był potrzebny, ale teraz jest.
    Wcześniej korzystałem tylko z telefonii VOIP i tu zawsze jakość rozmów jest rewelacyjna pod względem jakości.
    Podłączyłem kabel "Y" odpowiednio, czyli DSL bezpośrednio a TEL przez filtr. Po podniesieniu słuchawki słychać ciągły, bardzo cichy sygnał - i bardzo zaszumiony.
    Postanowiłem podłączyć telefon analogowy bezpośrednio do gniazdka w ścianie bez filtrów - sygnał jest wyraźny bez szumów. Po podłączeniu TYLKO tel. analogowego przez filtr sytuacja się nie zmienia.
    W tym momencie byłem pewny ze to jest wina leżąca po stronie Fritza.
    Podpiąłem tylko kabel tel. przez filtr do fritza - a tel. do gniazdka FON1 (lub FON2).
    Nie ma szumów.
    Postanowiłem sprawdzić jeszcze jak to jest jak podczas rozmowy podłaczę jeszcze kabel DSL. Jeśli jest on wyłączony jakość rozmowy jest normalna, a po podłączeniu jest po prostu tragiczna - bardzo cicha i zaszumiona.

Jeśli podepnę tel. bezpośrednio do filtru a router do gniazda DSL to jest tak samo.

Co jeszcze mogę zrobić?
  • Poziom 10  
    A sprawdzałeś ten filtr? Czy na pewno to jest ten właściwy? Ja bym jeszcze zrobił coś takiego:
    -podłączył bym do fritza do FON1 ten filtr i telefon i sprawdził byś co się wówczas dzieje?
    Bo jeżeli są nadal szumy to wymień filtr.
  • Poziom 10  
    Więc ja widzę takie rozwiązania:
    najprostsze jeżeli bez filtra i podłączonym telefonie do linii jest ok to tak go używać.
    - sprawdzić przewody wszystkie jeszcze raz bo może jest brak połączenia(styku) i dlatego się dzieje.
  • Poziom 43  
    Czemu piszesz tak bezmyślnie.

1. Jeśli sam telefon działa poprawnie na kablu i filtrze uznaje że jest sprawny.
    2. Jeśli sam internet działa poprawnie jak i z podłączonym telefonem uznaje że i ta jest sprawna.
    3. Jeśli telefon i internet jest podłączony wygląda na to że jakby internet tłumi sygnał stąd te szumy i ogólnie niska głośność.

Teraz napisz co o tym myślisz?
  • Poziom 35  
    Idź z tym Frycem gdziekolwiek do sprawnej linii telefonicznej, może być bez internetu. Włącz go równolegle do telefonu i posłuchaj efektu.
    Wygląda na to, że jest trafione wejście w modemie - co nie oznacza, że nie współpracuje z DSLAM-em, on tylko nie może współpracować z telefonem. Gdyby telefon nie był zawieszony wiedziałbyś, kiedy to się stało - pewnie jakaś letnia burza.
  • Poziom 24  
    Witam,

Stawiam śmiałą tezę, że któreś z tych urządzeń tj. telefon, modem DSL czy jakiś router/laptop za DSL-em jest zasilany z zasilacza impulsowego w którym padł kondensator elektrolityczny wysokonapięciowy. U mnie tak było ze starym laptopem pracującym jako router/firewall. Objawy miałem identyczne. Internet działał zadowalająco, w telefonie słychać było szum zagłuszający rozmowę.

Pozdrawiam,
    Arkadiusz
  • Poziom 43  
    Posiadam drugiego Fritza 7270. Postanowiłem sprawdzić na tamtym.
    Pozostawiłem ten sam zasilacz i kabel "Y". Podłączyłem internet i telefon na tym samym filtrze i jakość rozmów jest normalna.
    Powróciłem do wcześniejszego i podłączyłem jeszcze raz - brzęczy.
    Po kolei odłączałem wszystkie kable, tak że zostały tylko dwa - DSL i FON1 - jednak nic to nie zmieniło. Wskazuje to na jakieś uszkodzenie wewnątrz :/

Da się coś z tym zrobić?

Mam jeszcze drugie pytanie.
    Po podłączeniu tego drugiego fritza głoś w słuchawce jest prawidłowy jednak po dłuższym przysłuchaniu słychać jakieś zakłócenia - raczej idące wraz z zasilaniem.
    Czy jest sens wymiany zasilacza na "tradycyjny" transformatorowy?
  • Poziom 35  
    Zawsze jest sens, zwłaszcza że cena takiego eksperymentu jest niewielka. Wbrew pozorom zasilacze mają ogromny wpływ na działanie takich urządzeń. Jeden wyschnięty elektrolit w zasilaczu potrafi uniemożliwić pracę routera.
  • Poziom 24  
    Zmiany na transformatorowy nie polecam - impulsowe mają dużo wyższą sprawność. Ale sprawdzenie stanu (kondensator w.n.) pożądane. Fakt, że drugi aparat działa zadowalająco nie przesądza sprawy - różny pobór prądu, parametry filtrów zasilania, lepszy separator linii tel. itp.

PS Miało być egzemplarz a nie aparat ...
  • Poziom 43  
    Jaki drugi aparat?
    Podłączałem ten sam telefon, filtr i całe okablowanie do innego Fritza 7270!

Sprawność to jedno a zakłócenia drugie. To jak jest w końcu opłaca się wymienić ten zasilacz czy nie?
  • Poziom 35  
    Pewnie że się opłaca, nawet przetestować kilka. To nie musi być niewiadomo co - wcale nie musi być impulsowy, to nie spawarka:) - ma mieć możliwie najmniejsze tętnienia przy znamionowym prądzie i wprowadzać jak najmniejsze zakłócenia. Na temat zakłóceń można napisać 10 rozpraw i nie wyczerpie się tematu :D - dlatego sugeruję doświadczalnie dobrać egzemplarz, którego po prostu "nie będzie słychać".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Dziś postanowiłem jeszcze raz wszystko gruntownie sprawdzić.
    Zakłócenia pojawiające się na linii można porównać do przedwzmacniacza o dużym wzmocnieniu bez podłączonego źródła sygnału.
    Czy może to być powodem reklamacji?
    Sprawdzałem to na samym telefonie bezpośrednio włączonym do gniazdka w ścianie jak i na fritzu - jest identycznie.

Próba z zasilaczem transformatorowym nic nie zmienia :/
  • Poziom 37  
    Cytat:

Posiadam drugiego Fritza 7270. Postanowiłem sprawdzić na tamtym.
    Pozostawiłem ten sam zasilacz i kabel "Y". Podłączyłem internet i telefon na tym samym filtrze i jakość rozmów jest normalna.

Czy jeszcze jakieś pytania?
  • Poziom 1  
    A powie mi ktoś, jak trzeba założyć filtr, żeby telefon nie szumiał podczas pracy internetu? Bo ja go zakładałam już wszędzie i nic to nie dało. :(
  • Poziom 28  
    gniazdko telefoniczne> rozgałęziacz> filtr>aparat tel. Do drugiego wyjścia rozgałęziacza modem adsl bezpośrednio.
    Przyczyna może być na linii lub też wadliwy filtr.

Co do tematu trochę jest zamieszany, ale pisałeś że telefon ma przydźwięk podobny do 50hz nawet bezpośrednio podłączony bez innych urządzeń. Może być kilka przyczyn
    -uszkodzony aparat(często pomaga wyczyszczenie mikrofony w aparacie z kleju)
    -zaziemienie linii
    -rozparowane przewody
    -kabel idzie równolegle z linia 50hz
    to tyle co mi na myśl przychodzi.