Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz gitarowy z efektami ,płytka problem.

AREK0882 06 Jan 2011 15:09 4874 12
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  AREK0882
  Level 16  
  Witam .
  Może moderator nie wywali ;-).
  Jako że od jakiegoś czasu projektuję płytkę przedwzmacniacza gitarowego z efektami takimi jak przester Gt2,chorus, delay oraz Barwa Tonu Pana Janka ,które zresztą są to efekty ze strony tonepad. Założenia tego przedwzmacniacza były takie by dane efekty były załączane z footswicza . Dany efekt miał być włączany i zarazem sygnalizowany za pomocą diody led. Inaczej mówiąc taki byypas tylko że na przekażniku ,który załącza nam dany efekt.
  Moje pytanie do osób które projektowały tego typu urządzenia czy masa może być tak jak jest na tej płytce czy kombinować inaczej ? .Czy jak przepuszczę sygnał przez trzy przekażniki załączone to czy nie będzie jakis dodatkowych brumów ,szmerów itp?. Płytkę zacząłem projektować i miały byc takie założenia jak :
  -wszystkie efekty na jednej płytce ma to plusy i minusy
  -dany efekt załączany z przekażnika
  W tej chwili płytka wygląda tak jak w załączniku domontowałem do przesteru Gt2 układ z barwą middle i ta płytka po lewej to właśnie ten układ.Niestety ale tylko właśnie ten przester gt2 jest odwrotnie a dlaczego ,dlatego ze spowodowało to znaczne zmniejszenie odległości ścieżek głównych sygnałowych do przekażników.
  Płytka z przekaznikami będzie montowana 90stopni od płyty głównej .
  A potencjometry będą montowane bezpośrednio z płytki do obudowy,jedynie te ż GT2 będa na przewodach. Do zasilenia tego przedwzmacniacza będą potrzebne napięcia 24,12 ,9 stałego.
  Każdy przekaznik wygasiłem diodą i kondensatorem.
  Jeżeli chodzi o schemat to jako takiego to nie ma :-).

  Jezeli ktoś z was miałby pomysł na wygląd tej właśnie płytki to proszę tu się wypowiadać.Dotyczy to też tych bardziej doświadczonych.
  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Już się wypowiadałem w tym temacie. Zamiast obrazków PCB zamieść najpierw kompletny schemat urządzenia, wtedy można cokolwiek dyskutować.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  tomaszgab
  Level 27  
  Pierwszy rysunek baypass dwie uwagi. Możesz mi wytłumaczyć po co ta dioda w szereg z diodą led. Po drugie mam zawsze wątpliwości jeżeli jest taka konstrukcja jak ty masz czyli łączysz WE z WE efektu. Wszystko zależy od tego co jest na we efektu. Z doświdczenia wiem, że czysty dźwięk nie jest to stu procentowy dźwięk przy takiej konstrukcji. Ja zawsze robię baypass na switchach ale również z rozłączanym wejściem. Brakuje mi schematu chorusa. Jeżeli chodzi o delay zrobiłem podobny na PT2399 i bardzo mile mnie ta zabawka zaskoczyła. Jedynie w delay musiałem dać na we zasilania dość duży elektrolit bo zegar taktujący dość mocno przenosił "pykanie" sam w sobie jak i na inne efekty.
 • #5
  AREK0882
  Level 16  
  Witam
  Zamieszczam montarzówkę układu chorusa.
  Tamaszgab jak oceniasz układ delay ?? .Może masz dobre sprawdzone układy ??.W każdym bądz tak samo delay jak i chorus jest właśnie na układzie PT2399.
  Jak duży kondensator musiałeś dawać na stabilizację tego delaya ,2200u starczy ,czy może mniejszy wystarczy.
  Jeżeli chodzi o tą diodę przy ledzie to ona tak naprawdę nie jest potrzebna ,tam tylko rezystor wyznacza napięcie prąd dla leda uwzględniłem to na pcb.
  Możesz przybliżyć temat tego "pykania" ??
  Zastanawia mnie tez kwestia czy nie będzie tak zwanego pyk przy przełączaniu danego efektu w końcu przekażniki ,co o tym sadzisz .
  Pozdrawiam.
 • #6
  tomaszgab
  Level 27  
  Z przełączaniem jest odwieczny problem i jak widać różne firmy podchodzą w różny sposób. Boss, Ibanez, DOD itp przełączanie jest poprzez multiwibrator i fety. MXR itp stosują klasyczny switch z opornikami 2,2M na we i wy dla eliminacji strzelania. Przekaźniki to nic innego jak lepszej jakości switche. Ja kiedyś próbowałem na kluczach analogowych 4066 a ich oporność przewodzenia to ok. 100ohm. Mesa Boogie stosuje transoptory. Pomysłów jest naprawdę wiele i wszystko zależy od twoich wymagań co do tego problemu. Co do chorusa na PT2399 to nie wypowiadam się bo nie robiłem ale delay to naprawdę mile zaskakująca zabawka. Dodałem dodatkowy elektrolit 1000uF na we zasilania i zdecydowanie zmniejszyło się pykanie zagara. Można zrobić taki filtr czyli elektrolit, opornik 10ohm i znowu elektrolit. Trochę sobie to skomplikowałeś i wybrałeś efekty o różnym napięciu zasilania. Trzeba było zbudować to na jednym 9V zasilaniu.
 • #7
  AREK0882
  Level 16  
  Witam
  Tomasz gab czy ty nie posiadasz może schematu układu reverbu takiego prostego i na elementach u nas dostępnych ?.
  Dzięki za tak wyczerpujacą odpowiedż dotyczącą kwestji przełączania .Mam próbki tego chorusa jak cię interesuje , nie są moje ale to z tego układu .
  Słuchaj mógłbyś powiedzieć co w tym Gt2 trzeba by pozmieniać by wiecej tego DRIVU było może jakiś mod albo dodatkowe elementy. Apropo Gt2 to do układu tego dodałem mod taki jak w załączniku . Na pewno jesteś bardziej oblatany w tych efektach co ja to może coś podpowiesz.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8770972#8770972
  Pozdrawiam.
 • #8
  tomaszgab
  Level 27  
  Widzisz kiedyś byłem namiętnym dłubaczem w tych układach ale nieuchronny czas spowodował, że satysfakcja z zrobienia znanego efektu ni jak ma się do ceny, która jest za używkę nawet poniżej stu złotych. Niestety jakość elementów dostępna w handlu jest jaka jest i czasami trzeba wyselekcjonować elementy a są to koszty. Niestety musisz zdać sobie z tego sprawę a gdy nie posiadasz oscyloskopu, trochę wiedzy i doświadczenia to czasami jest to droga przez mękę. Jeżeli chodzi o reverb to czy to ma być delay, echo czy reverb/odpowiednik sprężyn/. Namiastka reverbu jest w typowym echu na PT2399. Co do GT-2 to bardzo fajna konstrukcja, dziwi mnie, że masz mało drivu. Jeżeli zapodasz schemat z którego korzystałeś to można zwiększyć wartości dwóch oporniczków ale najpierw schemat.
 • #9
  AREK0882
  Level 16  
  Witam.
  Jeżeli chodzi o schemat z którego budowałem Gt2 jest wyżej http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=112 . Co do drivu to jest go trochę ale chciałbym by było go więcej :) ,taka potrzeba.chodzi mi głównie o bardziej przesterowany dżwięk.
  Jeżeli chodzi o reverb to by to miało być (odpowiednikiem sprężyn),lub układ który by ten reverb symulował tzn był by podobny do oryginalnego efektu i by w przybliżeniu go przypominał . Jeżeli posiadasz układ podobny do reverbu to jak możesz to zamieść tutaj bądż na mejla Arek0882(malpa)interia.pl..
  Pozdrawiam.
 • #10
  tomaszgab
  Level 27  
  Poeksperymentuj z GT-2 i w IC2a nóżka 1-2 jest opornik 330k i daj w szereg trymerka 220k. Tak samo w IC2b nózka 6-7 jest opornik 330k i daj w szereg trymerka 220k. Jeżeli chodzi o reverb schematów jest w necie Boss na MN lub bardzo dobry Electro-Harmonix też na MN. Zrób echo na PT2399 i zobaczysz czy będzie on spełniał twoje wymagania. W tych czasach te efekty są cyfrowe ale mile wspominane są chorusy czy echa na MN czyli analogowa konstrukcja.
 • #12
  AREK0882
  Level 16  
  Witam ponownie.
  Tomaszgab dzięki za info .Znalazłem coś takiego jak w załączniku ,ale tak patrząc w pdfa 2399 to tam jest schemat na echo i z niego można korzystać.Nie mam oscyloskopu .Prawdopodobnie do tej płytki dojdzie układ echa tak by sprawdzić może nie będzie taki zły .Jeżeli posiadasz nagrania echa na Pt2399 to mi wyślij na mejla.Co tyczy się tych oporników to jeszcze nie sprawdzałem mam nadzieję ze się poprawi drive tak by go choć jeszcze ze 30-50 % podkręcić .Jeżeli chodzi o sam level (poziom sygnału na wyjściu układu)to chyba do niego to bezpośrednio na końcówkę mocy można podać .Może masz sprawdzoną płytkę do tego echa ?.
  Pozdrawiam
  Arek

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1872674#1872674
 • #13
  tomaszgab
  Level 27  
  Jestem bardziej amatorem elektronikiem niż muzykiem. Musisz sam ocenić wartość danego urządzenia i mieć bardziej krytyczną ocenę jeżeli chodzi o echo na PT 2399. Postaram sie zamieścić próbki dźwiękowe ale to wymaga cierpliwości. Nie jestem fachowcem od końcówek mocy ale wydaje mi się, że potrzebny jest przedwzmaczniacz aby wysterował końcówkę.