Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator 12VDC regulacja obrotów.

Krampek 06 Sty 2011 20:12 1315 1
  • #1 06 Sty 2011 20:12
    Krampek
    Poziom 16  

Witam

Poszukuję wentylatora na 12V dość małych rozmiarów. Chciałbym zmieniać moc jego ciągu. Wystarczy mi kilka stopni regulacji. Czy mogę do tego zastosować przykładowo 3 przekaźniki na których w szereg z stykami dałbym rezystory ograniczające prąd i zależnie od wymaganej mocy włączałby się odpowiedni przekaźnik. Drugie pytanie to czy są może takie wentylatory które w stanie spoczynku nie przepuszczają powietrza? Chodzi o to że chcę wentylator zastosować jako nawiew do małego urządzenia grzewczego i zależy mi na tym aby w stanie spoczynku wentylator nie puszczał fałszywego powietrza, ewentualnie małą ilość. W piecach CO stosowane są dźwignie z elektromagnesem które otwierają/zamykają klapę, ale to rozwiązanie wolałbym ominąć.

Na stronie jednego z dostawców elektroniki TM... są wentylatory typu blower.. które nieco różnią się w budowie od zwykłych. Może taki model spełniłby moje oczekiwania?

Będę wdzięczny za pomoc i sugestie.
    Pozdrawiam.

0 1
  • #2 07 Sty 2011 03:38
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Witam
    Co do przekaźników, można to tak wykonać,ale przy małej mocy wystarczą przełączniki, również można to wykonać używając potencjometru o odpowiedniej mocy, elektronicznie również nie będzie problemu.
    Co do uszczelniania przepływu, myślę że wystarczy w pobliżu wentylatora zamontować jakąś klapę z materiału którą będzie otwierał ciąg powietrza wentylatora.
    Wentylator blower po polsku promieniowy, różnica polega na tym że pierwszy charakteryzuje się większym przepływem, drugi (blower) może dać większe ciśnienie.
    Jerzy

0