Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 38 czerwona kontrolka Batt

06 Jan 2011 20:23 3944 12
 • Level 13  
  Witam:D
  Panowie Mój Alan 38 dobrze pracuje na akumulatorkach. Chcę wypróbować go na zasilaniu z gniazda samochodowego. Polutowałem kabel z jednej strony jack z drugiej wtyczka do gniazda zapalniczki samochodowej. Sprawdziłem nie pomyliłem kabli:!: dioda wtyczki świeci na zielono jak powinna! Niestety gdy podłanczam jacka do gniazda Power radyjko milknie zielone cyfry wyświetlacza gasną, za to zapala się czerwono podświetlany napis Batt.
  Nie mam instrukcji do tego radyjka a w necie też polskiej nie znalazłem.
  Jeżeli ktoś miał takiego i mógłby poradzić co to może być:?:
  pozdrawiam:D
 • Level 35  
  Alan 38 ma 2 gniazda zasilania. Jedno oznaczone POWER, drugie chyba BATT.
  Zewnętrzne zasilanie doprowadza się do gniazda POWER. W tym momencie radio "startuje" również przy nieobecnych bateriach. Prawdopodobnie doprowadziłeś zasilanie do tego drugiego gniazda, które służy do ładowania akumulatorków - jeżeli takie są wewnątrz radia. Do tego celu służy specjalna ładowarka.
 • Level 13  
  Właśnie nie! Ta wtyczka jack nie wchodzi do gniazda charge! bolec w gnieździe jest szerszy. Zdziwiło mnie że radyjko podłączone do zasilania gaśnie! Kiedyś ładowałem ładowarką która teraz nie działa. Pamiętam, że też wkładałem ją do gniazda power a nie do charge!Tylko wtedy świeciła jej kontrolka. Ale to było dawno i całkiem tego nie jestem pewny. Dlatego szukam kogoś co ma takie radyjko...
 • Level 35  
  Miałem to radio do listopada 2010 i to co napisałem jest OK. Sprawdź jak radio zachowuje się bez baterii, a tylko z podłączonym zasilaniem zewnętrznym. Świecenie BATT świadczy (przy sprawnym radiu) o zbyt niskim napięciu zasilania. Jak masz możliwość, to zmierz jakie jest napięcie na wtyczce, którą włączasz do radia, ale z obciążeniem w postaci np. żarówki samochodowej 10W. Upewni Cię to w przekonaniu, że radio otrzymuje właściwe napięcie zasilania. Jeżeli napięcie zasilające jest OK, wtedy należy przyglądnąć się samemu radiotelefonowi, chociaż nie bardzo wiadomo do czego się przyczepić, jeżeli radio z baterii działa prawidłowo. Wtedy tylko może być uszkodzone, lub źle przylutowane gniazdo POWER.
 • Level 22  
  A czy przypadkiem we wtyku do gniazda zapalniczki samochodowej nie przylutowałaś przewodu tak że prąd do radia idzie przez opornik diody?
 • Level 19  
  A masz może inne źródło zewnętrzne dostarczające odpowiedniego prądu o napięciu 12 - 15V?
  (np. inne auto z "pewnym" akumulatorem?)
  Ja poszedłbym tą drogą.
  Pozdrawiam.
 • Level 13  
  Spróbuję puźniej u kolegi. Najgorsze to że nie mam teraz dostępu do miernika, dlatego pisałem tego posta. Jeszcze może jedno pytanko, czy we włożonej do gniazda wtyczce kiedy jack jest wolny, niepodłączony ma świecić dioda?
  dzięki Wam za zainteresowanie tematem
 • Level 34  
  Raczej nie ma świecić, po to właśnie ta dioda , aby widzieć że trwa ładowanie akumulatorków. Dioda jest tylko jedna i właśnie to ma sygnalizować. Jak dalej będą problemy to za parę godzin wrzucę schemat tego radia bo akurat posiadam .Teraz nie mogę.:cry: No chyba że nie potrzeba???:DPozdrawiam.
 • Level 13  
  Dioda nie jest w ładowarce tylko we wtyczce do gniazda zapalniczki i świeci jak ją tam włożę a jack jest wolny!!! schematu nie posyłaj bo ja nie jestem elektronikiem tylko mam radio i chcę je podłączyć w aucie!
 • Level 35  
  Dioda sygnalizuje, że prąd do złącza zapalniczki dochodzi i świeci niezależnie czy druga strona jest gdzieś podłączona czy nie.
 • Level 13  
  dzięki kolego!

  Moderated By c2h5oh:

  No to zgodnie z punktem 10.2 regulaminu temat zamykamy.

 • Level 34  
  A widzisz, to wyszło nieporozumienie z tą diodą! :shocked!: Bo ja mam taką diodę ale na radiu Dragon SY 101 , i ona tak działa ja ci napisałem. W życiu bym nie pomyślał :silly: , ze to o taką prostą rzecz chodzi, jak dioda na wtyku zapalniczki. :crazyeyes:
  Co do schematu , nie dla ciebie go chciałem wrzucić, :sm31: ale dla osoby która chce ci pomóc i zna się na schematach. Zatem zgodnie z obietnicą oto schemat ;  Alan 38 czerwona kontrolka Batt

  Wystarczy dziękuję!:|