Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty generator do badania układów audio

megabit 06 Sty 2011 21:28 12287 10
 • Prosty generator do badania układów audio

  Przedstawiony układ to generator przebiegów sinusoidalnych o trzech przełączanych częstotliwościach: 300Hz, 1kHz, 3kHz, a dzięki niskiej zawartości zniekształceń harmonicznych (odpowiednio 0,11%, 0,23% i 0,05% przy maksymalnym napięciu wyjściowym) urządzenie świetnie spisuje się przy prowadzeniu testów i pomiarów urządzeń audio. Napięcie wyjściowe ustawiane w 2 podzakresach 0 - 77,5mV oraz 0 - 0,775V RMS. Częstotliwości są wybierane za pomocą przełącznika S1, zakres wyjściowy - S2. Kalibracji częstotliwości dokonujemy za pomocą miernika oraz potencjometrów R3, R4 i R5. Kalibrację napięcia wyjściowego przeprowadzić miliwoltomierzem. Zasilanie układu możliwe z napięć 8-15V. Stabilizator 78L05 wraz z dwoma diodami 1N4148 obniża napięcie do 6,2V. Pobór prądu ~4,5mA.  Prosty generator do badania układów audio Prosty generator do badania układów audio Prosty generator do badania układów audio

  Źródło: http://pandatron.cz/?1134&sinusovy_generator_s_nizkym_zkreslenim

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  megabit
  Poziom 18  
  Offline 
  Specjalizuje się w: lampy elektronowe
  megabit napisał 344 postów o ocenie 287, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2005 roku.
 • PCBway
 • #2
  yogi009
  Poziom 42  
  Proste i funkcjonalne, dobre parametry, wszystko gotowe, włącznie z PCB, podoba mi się. Tym bardziej, że to wbrew pozorom często potrzebne urządzenie.
 • PCBway
 • #3
  mdziewie
  Poziom 18  
  Ładne, podobuje się:)
  Ale ja bym do tego dodał gniazdko na bateryjkę. Myślę, że zwykła bateria 9V byłaby jak znalazł. Wygodnie jest, jak taki mały przyrządzik nie wymaga dodatkowego zasilania. Ponadto, "wiszący" układ nie będzie sprawiał problemów z pętlami masy itp.
  Kto ma wątpliwości - niech sobie wyobrazi multimetr z kablem zasilającym;)

  Pozdrawiam.
 • #4
  maniak0790
  Poziom 21  
  Zbudował ktoś ten generator? Interesują mnie przebiegi z oscyloskopu.
 • #5
  Wertyuud
  Poziom 21  
  I zakres:
  Prosty generator do badania układów audio Prosty generator do badania układów audio


  II zakres:
  Prosty generator do badania układów audio Prosty generator do badania układów audio


  III zakres:
  Prosty generator do badania układów audio Prosty generator do badania układów audio

  Generator zrobiłem części, które miałem. Jako tranzystory wstawiłem BC238, a potencjometry dałem 10k. Jedyna wada to to że po jakimś czasie trzeba znowu ustawiać potencjometry.
 • #6
  maniak0790
  Poziom 21  
  Pomiary te są zrobione przy max napięciu wyjściowym?
  Nie jest źle do prac audio się nada.
 • #7
  Wertyuud
  Poziom 21  
  Tak pomiary są robione przy max napięciu, regulacja napięcia wyjściowego nie powoduje zmiany kształtu przebiegu.
 • #8
  bogdałke
  Poziom 1  
  Witam, nie wiem czy ktos tu jeszcze zaglądnie ale interesuje mnie zasada działania tego generatora..chodzi mi o to za co odpowiadają poszczególne elementy.. cześc tego schematu jestem w stanie rozpracować lecz chciałbym skonfrontować swoje spostrzeżenia.
 • #9
  bf199
  Poziom 20  
  witam, wykonałem ten generator na pcb ze strony źródłowej, na identycznych ( nowych) częściach jakie były w wykazie i mam dwa problemy, ucina mi wierzchołek sinusoidy oraz mam niewłaściwe napięcie na wyjściu, zamiast 775 mV u mnie jest max 320. Próbowałem zmienić potencjometr od regulacji napięcia na 10k tak jak któryś z was uczynił, lecz wtedy obrywało przebieg na dole, 4,7k ucina na dwóch wysokościach. problem widoczny na wszystkich trzech zakresach częstotliwości, wykonał ktoś z was ten generator i mógłby mi pomóc w jego prawidłowym uruchomieniu??
 • #10
  Wertyuud
  Poziom 21  
  Witam.

  Kiedyś wykonałem ten generator, ale już gdzieś mi zaginął. Z tego co pamiętam, to potencjometry należało bardzo, ale to bardzo powoli i delikatnie regulować żeby złapać ładną sinusoidę. Potencjometrami 10k się nie sugeruj, bo zapewne wkładałem to co miałem pod ręką. Jeszcze poszukam płytki i jak znajdę to pomierzę, jak to u mnie wygląda. Jeśli mówisz, że amplituda za mała, to możesz spróbować zmienić stosunek R9/R10, lub ewentualnie pokombinować z R1, ale nie jestem pewien.
 • #11
  bf199
  Poziom 20  
  Wymiana potencjometru od regulacji napięcia z 1k na 4,7k pomogła automatycznie uzyskałem prawidłowe napięcie. Z ładnym przebiegiem sinusoidy było trochę zabawy ale udało mi się ją ustawić pozostałymi potencjometrami. Mój wniosek: błąd w opisie elementów, a dokładniej wyżej opisany oraz błąd pcb przy przełączniku S1, brak podanych wymiarów płytki (samemu doświadczalnie dopiero go ustaliłem), poza tym generator świetnie spisuje się w domowym warsztacie, jest tani w budowie, ogólnie mówiąc spełnia swoje zadanie