Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częściowa przeróbka instalacji z TN-C na TN-C-S -czy warto

romek4321 06 Sty 2011 23:08 4743 9
 • #1 06 Sty 2011 23:08
  romek4321
  Poziom 8  

  Zanim pozwolę sobie zadać kilka pytań od razu uprzedzę ,że nie będę osobiście wykonywał prac elektrycznych ( zatrudnię elektryk z uprawnieniami ) , po prostu chaciałem się zorientować na co mogę sobie pozwolić przerabiając istniejacą instalację.
  Teraz do rzeczy . niedawno kupiliśmy mieszkanie w bloku z lat 60, a ponieważ jest ono świeżo po remoncie z urządzoną kuchnią istnieją pewne ograniczenia odnośnie przeróbki instalacji elektrycznej , która niestety podczas tego remontu została pominięta ( no może prawie pominięta) . Do mieszkania doprowadzone są dwa przewody ( zapewne PEN i faza ) i są zrobione tylko dwa obwody , tzn jeden na oświetlenie i jeden na wszystkie gniazdka ( dwa pokoje, łazienka, kuchnia ). Chciałbym ten układ zmienić ( czyli kucie nowych gładzi a ale tylko tam gdzie jest to chyba absolutnie konieczne ) w następujący sposób

  1.Nowa rozdzielnica ( chyba odpowiednie słowo ) za licznikiem + rozdzielenie przewodu PEN na PE i N

  według ZE budynek jest zasilany w układzie TN-C

  2.Podzielenie gniazd w kuchni na dwa obwody. Gniazda wykorzystywane do podłaczenia lodówki , piekarnika , czajnika i termy mają do puszki pociągnięty kabel 3-żyłowy 2,5mm i to były jeden obwód zabezpieczony różnicówką,(teraz
  jeden przewód jest niepodłaczony ) natomiast pozostałe gniazda mają też nowy kabel ale tylko 2 x 2.5 mm i to byłby drugi obwód oczywiście już bez RCD

  3.Oddzielny ( nowe gniazdko ) obwód dla pralki w łazience z RCD ( tu będzie największa demolka ale chyba warto )

  4. oddzielne obwody dla gniazdek w dwóch pokojach ( stare 2.5 mm przewody miedziane dwużyłowe

  Oświetlenie niestety pozostało by na razie bez zmian


  Ciekawostką w tym mieszkaniu był fakt , że mimo wyłączenia bezpiecznika , który był na przewodzie PEN ( był bo został już "zawatowany" lub zmostkowany ) wszystkie urzadzenia w mieszkaniu działały , dopiero wyjęcie wtyczki z gniazdka od zmywarki i kuchenki gazowo-elektrycznej powodowało "brak napięcia " lub raczej brak zera

  Czy zatem warto przeprowadzać taką częściową modernizacją, czy jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa warto poczekać kilka lat i wtedy wymienić wszystko

  Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i sugestie

  Romek

  0 9
 • #2 07 Sty 2011 08:49
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 07 Sty 2011 10:04
  stomat
  Specjalista elektryk

  Jeżeli i tak robisz demolkę to może lepiej wymienić od razu wszystko. Kolego Bronku nie pisz głupot. Od kiedy to można "pobierać PEN z rury wodnej i gazowej" ? Było namieszane w instalacji w sposób niedopuszczalny. Wiem że zaraz napiszesz że się nie znam, powinienem się doszkolić i inne nic nie wnoszące ogólniki.

  0
 • #4 07 Sty 2011 12:42
  O^O
  Poziom 21  

  Ad 1) Warto przyjrzeć się w jakim stanie jest WLZ i czy nie wymaga wymiany. Gdyby tak było, to podział PEN warto wynieść na klatkę chodową. Może za parę lat administracja zdecyduje się na wymianę pionów - będzie jak znalazł.
  Ad 2) Dwa obwody w kuchni, to dziś trochę mało. Warto przewidzieć możliwość późniejszej modernizacji na większą ilość obwodów.
  Ad 3) Oczywiście warto. A jeszcze lepiej - eliminować pralki z łazienek i przenosić je do pralni lub kuchni. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, szczególnie w małych lokalach. :cry:

  Może warto wziąć pod uwagę prowadzenie ważniejszych linii zasilania w rurkach lub korytkach kablowych (ta opcja ogranicza demolkę mieszkania) - pozwoli to na późniejszą rozbudowę. W innym wypadku trzeba pochylić się nad problemem (najlepiej wraz z elektrykiem) i dokładnie określić ile obwodów potrzeba (i teraz i w najbliższej przyszłości), żeby np. wymiana kuchenki gazowej na elektryczną za rok lub dwa nie zakończyła się kolejną demolką mieszkania.
  Nie muszę chyba dodawać, że wszelkie nowe obwody wykonujemy przewodami z oddzielną żyłą PE. Nie ma więc już miejsca na przewody 2-żyłowe (oczywiście oprócz tych, które na razie muszą pozostać w ścianach i będą wymieniane przy okazji remontu danego pomieszczenia).

  @stomat
  Kolega Bronek22 ma rację. W przypadku przerwy w PEN często obwód zamyka się przez kuchenki, piece i rury gazowe lub wodociągowe. Ciekawe jaki "intelygent" wpadł wcześniej na pomysł bezpiecznika na przewodzie PEN. Chyba, że to dawne TT.

  0
 • #5 07 Sty 2011 13:02
  Joker.
  Poziom 30  

  Do powyższych wypowiedzi dodam że,
  Dla kuchni z obwodami wyszłoby mniej więcej na:
  piekarnik, terma, zmywarka, mikrofalówka, lodówka z czajnikiem i okapem. 5 obwodów.
  W łazience dla pralki i może jeszcze jakiś ogólnego przeznaczenia na suszarkę, golarkę, grzejnik.
  Do kratek wentylacyjnych można położyć przewody gdyby chcieć w przyszłości założyć wentylatory.
  A w pokojach przemyśleć możliwość zrobienia też gniazd TV i internetu.

  Cytat:
  Czy zatem warto przeprowadzać taką częściową modernizacją, czy jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa warto poczekać kilka lat i wtedy wymienić wszystko


  Zależy. Najlepiej wszystko i mieć spokój na długie lata. A jak przez remont nie będzie gdzie spać, bo trzeba wszystko z pomieszczeń wynosić to wiąże się to z remontem po trochu.

  0
 • #6 07 Sty 2011 14:10
  romek4321
  Poziom 8  

  Niestety wszystkiego wymienić się nie da , dlatego chcemy tylko to co najważniejsze. Odnośnie pralki to całkowicie się zgadzam z tym że nie powinna być w łazience , ale cóż jak się nam co się lubi to się lubi co się ma. Na razie jest ona cały czas wyłączona z gniazdka a włączana tylko podczas prania ( nikt z łazienki a zwłaszcza dzieci wówczas nie korzystają -wc jest oddzielne ). Problemem może być WLZ bowiem na pewno od około 40 lat było niwymieniane ( na szczęcie jest to miedź ) . Na moja sugestię ,że warto to zrobić przed planowanym malowaniem klatek spółdzielnia odpowiedziała , że jak działało dobrze do tej pory to po co ruszać . Zresztą w podobnym tonie odpowiedzieli na chęć wyrzucenia licznika na klatkę. Tak więc jaka kolwiek modernizacja to tylko w moim mieszkaniu.
  Odnośnie zabezpieczeńna przewodach PEN to tak jest w prawie wszystkich mieszkaniach , ale to też nikomu nie przeszkadza ( jako ciekawostkę dodam , że wszyscy w tej spółdzielni się znają -ok. 40 mieszkań i mieszkają tu od początku ). Zatem jaka kolwiek zmiana to trochę walka z wiatrakami

  Romek

  0
 • #7 07 Sty 2011 17:01
  stomat
  Specjalista elektryk

  O^O napisał:
  @stomat
  Kolega Bronek22 ma rację. W przypadku przerwy w PEN często obwód zamyka się przez kuchenki, piece i rury gazowe lub wodociągowe.

  Tak, zamyka się ale czy ma rację że : "To jest normalne. Bo PEN pobierasz z rury wodnej i z rury gazowej. Tak jest i tego nie zmienisz. I tak nadal pozostanie nawet po wymianie instalacji." ?
  Przecież to wierutne bzdury. Sam piszesz że tak się dzieje w przypadku przerwy w PEN. Sytuacja taka że jest przerwa w PEN a urządzenia normalnie działają i zabezpieczenia nie reagują jest niebezpieczna i niedopuszczalna.

  0
 • #8 07 Sty 2011 19:26
  kkas12
  Poziom 41  

  Witam!

  Cytat:
  Ciekawostką w tym mieszkaniu był fakt...
  Ta "ciekawostka może zabić. W momencie wyjęcia owej wtyczki z gniazda na stykach ochronnych innych gniazd a co za tym idzie i na obudowach odbiorników doń przyłaczonych pojawia się natychmiast pełne napięcie.
  Ta "ciekawostka" może również spowodować pożar gdy przewód ochronny od owej kuchenki straci "cierpliwość" i ulegnie przegrzaniu.

  Autor pyta czy warto przerobić instalację by stała się bezpieczną?
  Jak to pytanie przedstawia się w kontekście austriackiego wymogu nakazującego likwidację wszystkich instalacji odbiorczych wykonanych w układzie TT do końca 2009 roku (pisał o tym dr Musiał)?
  Tam można było prawem wymusić śmierć techniczną jednych rozwiązań na rzecz innych niosących poprawę bezpieczeństwa a my dywagujemy czy warto.
  A warto żyć?

  0
 • #9 07 Sty 2011 21:18
  romek4321
  Poziom 8  

  Pytanie z mojej strony może, rzeczywiście było postawione trochę niewłaściwie. Chodziło mi raczej o to , czy proponowane przeróbki zwiększą bezpieczeństwo, bowiem tylko część instalacji zostanie zmieniona. Jeden z dwóch elektryków , którzy mieli to wykonać stwierdził np. ,że bez wymiany całości to raczej nie ma sensu , natomiast drugi zacząłby od wymiany instalacji na klatce. Moim zdaniem po prostu im się nie chciało ( drobne zlecenie ? ) , dlatego też chciałem się upewnić co do swoich zamiarów .

  Romek

  0
 • #10 08 Sty 2011 10:43
  1044571
  Użytkownik usunął konto