Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie Świąteczne 2010

czorny30 07 Sty 2011 00:12 10012 15
  • Oświetlenie Świąteczne 2010
    Witam.
    Chciałbym zaprezentować oświetlenie świąteczne domu.
    Oświetlenie wykonałem z diod LED dzięki czemu jest ekonomiczne ponieważ pobiera zaledwie: 45 - 50W ( przedstawia zdjęcie watomierza ).
    Diody są połączone i przymocowane do szyn elektrycznych (szyny zostały wcześniej pomalowane pod kolor dachu) które zaś są przykręcone na stałe do dachu.
    W okresie poza świątecznym służy jako oświetlenie domu, a w okresie świątecznym dodane są sopelki z diod (3 na środku domu) zasilane z 230V + sterownik i służy jako wystrój świąteczny.
    Diody w listwach są łączone po 3 szeregowo + rezystor. Zasilanie 12V na listwy oświetleniowe.
    Do sterowania wykonałem sterownik (zdjęcie niżej) na procesorze Atmega8. Program pisany w C. Steruje listwami zasilanymi z 12V i trzema kompletami sopli LED zasilanych z ~230V. Sterownik był robiony na szybko (aby zdążyć przed świętami ) dlatego jest na „drutach”.

Wszystkich diod jest około 1000.

Dom z oświetleniem.

Watomierz.

Sterownik.

Film.

Link

Zapraszam do komentowania i oglądania.
    Pozdrawiam czorny30.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    czorny30
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: diagnostyka komputerów
    czorny30 napisał 61 postów o ocenie 20, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Rzeszów. Jest z nami od 2006 roku.
    yogi009
    Poziom 42  
    Elektronicznie trudno się czepiać, ale już od strony praktycznej patrząc, takiego mrugania w domu bym nie chciał. Może to jest dobre przy jakiejś przydrożnej restauracji, żeby zwabić przejeżdżających klientów na kotlecik.
    płetwa
    Poziom 31  
    Pięciu minut przy filmie nie mogłem wytrzymać, zaprogramuj inne efektu i bajka.
    Flaman11
    Poziom 17  
    W domu nie tyle uciążliwe jak dla ewentualnego sąsiada z na przeciwko :)
    Natomiast sam projekt super, dużo sekwencji świecenia, dużo światła mały pobór prądu, ale prędkość również można regulować? Bo w niektórych momentach to dom świeci jak pas startowy na lotnisku :)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam
    Coś mi tutaj nie pasuje :) Płytka pcb nie ma ścieżek, tylko jest połączona kabelkami :) zgadza się? Brak izolacji galwanicznej. Brak rezystorów miedzie układem sterowania, a układem wykonawczym. Ogólnie elektronika jest zrobiona najprościej i najtańszym sposobem czyli na pająka.
    Co do efektu nie będę zbytnio komentował, ale jak przedmówca napisał ja też do końca nie wytrzymałem ;) Był moment że myślałem że to dyskoteka, a nie święta. No i ta muzyka w tle :|
    Ogólnie projekt nie przemyślany, robiony na szybko.

Pozdrawiam
    farrix
    Poziom 17  
    Mi się podoba mogłeś tylko jeszcze to pwm'em wyregulować. (Nie wiedzieć czemu, ale projektu kolegi KJ jakoś się nie czepiali :D)
    Ze zmianą efektu mogłeś zrobić tak aby np. PC mógł wysyłać dane po RS'ie i, i na ich podstawie regulować "miganie :D", na PC oczywiście jakaś prosta aplikacja napisana.
    Co do elektroniki to wyznaje zasadę "jak działa to dać spokój".

P.s Czy na zdjęciu z elektroniką diody są podłączone przez rezystory 1%, czy może się mylę?
    P.s 2 Co to za muzyka na filmie?
    skaktus
    Poziom 37  
    Masz takie mrugadełko jak chińskie diody z targu. A jak by jeszcze grało monofoniczne melodyjki z kolędami to już remiza pełną gębą.

Moim zdaniem lepiej by wyglądały jakieś skoordynowane mrugania i powolne przejścia kolorów / elementów.

A ta muzyka w tle filmu pasuje jak pięść do rosołu.
    aftys6
    Poziom 19  
    Jakbyś miał takiego sąsiada jak ja to po pierwszej nocy te wszystkie lampki były by pocięte w drobny mak.
    Czasem mnie wyprowadza z równowagi jak lampa uliczna się popsuje i mi miga a co mówić taka dyskoteka ;]
    nikus_v13
    Poziom 11  
    aftys6 napisał:
    Jakbyś miał takiego sąsiada jak ja to po pierwszej nocy te wszystkie lampki były by pocięte w drobny mak.
    Czasem mnie wyprowadza z równowagi jak lampa uliczna się popsuje i mi miga a co mówić taka dyskoteka ;]
    Zamień się człowieku.... jak ja swojemu poświeciłem laserem (bawiłem się popelscanem) to najpierw mnie opier..... a jak mo powiedziałem że tynku mu to raczej nie zepsuje i wyłącze tego bo tak mi się podoba to wezwał policję (przyjechali i mówią że sąsiad zgłaszał że mu chce dom spalić laserem a nawet po oknie mu to nie świeciło no więc pośmialiśmy się troszeczkę z sąsiada ale dla świętego spokoju wyłączyłem). Ale wracając do konstrukcji to podzielam większość zdań że to raczej efekty dyskotekowe a nie świąteczne może jak by byly wolniejsze lepiej by to wyglądało.
    czorny30
    Poziom 11  
    Cytat:
    P.s Czy na zdjęciu z elektroniką diody są podłączone przez rezystory 1%, czy może się mylę?

O jaki 1 % chodzi?? Jest to normalny rezystor 220 ohm z zapasów ;).

Cytat:
    A ta muzyka w tle filmu pasuje jak pięść do rosołu.

Muzyka jest kwestią gustu, mi się podoba taka i taką wrzuciłem jako podkład. Zawsze można wyciszyć ;).

Cytat:
    W domu nie tyle uciążliwe jak dla ewentualnego sąsiada z na przeciwko Smile
    Natomiast sam projekt super, dużo sekwencji świecenia, dużo światła mały pobór prądu, ale prędkość również można regulować? Bo w niektórych momentach to dom świeci jak pas startowy na lotnisku Smile

Tak prędkość oczywiście można regulować. To kwestia kodu. Wcześniej miałem zaprogramowane bardzo wolno to znajomi powiedzieli że to na pogrzeb... Przy programowaniu chciałem osiągnąć jak najwięcej kombinacji i aby to było dynamiczne (a pamięć w Atmega8 jest ograniczona) .

Bardzo się cieszę ze wszystkich komentarzy, tych pozytywnych i negatywnych (będę wiedział co zmienić na przyszły rok ). Wg mnie coś tu jest nie tak, ponieważ dzisiaj rano miałem 3 pozytywne komentarze ( którym się podobało ) po chwili z niewyjaśnionych przyczyn znikły. Wydaje mi się że to wszystko jest skorumpowane jak u nas w Polsce......

Pozdrawiam czorny30. :D

Witam.
    Odpowiedzi które znikły.

Cytat:
    Witam ja z innej beczki podepne sie pod temat mam nadzieje ze autor sie nie obrazi :) Chcial bym sobie takie cos zrobic https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1617875.html tylko nie wiem jakie maja byc wartosci elementow i jak jest podpieta matryca z diodami.

Cytat:
    Ogólnie wszystko ładnie pięknie. Ale takich efektów to by się dobra dyskoteka nie powstydziła :)

Cytat:
    \"fajne\" za cierpliwość sąsiadów :D

a co do układu, warto by zrobić własną PCB, zgrabniejsze by to było :)

He he dziwnym przypadkiem pozytywne odpowiedzi znikają.... Mnie tutaj nie chodzi o żadną nagrodę, chodzi o sam fakt jakie ktoś ma zdanie na temat takiego oświetlenia. Wg mnie to jest troszkę nie ładnie, ponieważ jest to dość duży serwis i nie wypada mu tak "oszukiwać".....
    Jeśli ktoś miał podobny przypadek (znikające odp.) proszę o kontakt na PW.
    tomek10861
    Poziom 27  
    Projekt jak najbardziej ok, płytkę mogłeś wytrawić, a nie robić na pająka. Co do mrugania to koledzy będąc na miejscu mojego sąsiada, to chyba by mnie zabili :D. Ja w te święta wszystkie światełka podłączyłem pod jeden przekaźnik (włączenie z lampą 100W) połączyłem pod stary komputer PC i ustawiłem miganie w rytm muzyki.:lol: Zapętlona piosenka w Winampie i tak migało całą wigilię. :D Efekt z pokoju interesujący (dyskoteka :P), ale na zewnątrz...
    Pozdrawiam

PS. Tu macie filmik

Link
    czorny30
    Poziom 11  
    Jeśli chodzi o schemat to w sumie nic szczególnego tam nie ma. Ale jeśli ktoś będzie potrzebował to oczywiście nie ma problemu wyrysuje (gdyż sterownik powstawał na bieżąco i bez schematu ;) ) i udostępnię.
    Pozdrawiam czorny30.
    DawwidW
    Poziom 15  
    Płytkę mogłeś wytrawić, ale skoro działa to ok. Jak byś jeszcze zmienił trochę sekwencje migania na jakieś spokojniejsze, to bym się już nie czepiał :D
    czorny30
    Poziom 11  
    Tak wiem, że mogłem wytrawić. Ale chciałem zdążyć przed świętami i dokładałem co 2 dzień coś, więc na wytrawionej płytce ciężko było by coś dołożyć.
    Pozdrawiam.
    piotrtbg1
    Poziom 10  
    Bardzo interesujący projekt. Całkiem przyjemnie się to ogląda.

Ciekawi mnie czy masz możliwość dorobienia do tego projektu sterowania za pomocą pilota co w dużej części by uatrakcyjniło Twój projekt.